Co ostatnio oglądaliście?

W dzisiejszych czasach samym kinem człowiek nie żyje. Seriale zyskały w ostatnim czasie bardzo wielką rolę. Dlaczego więc nie mieć i specjalnego forum na ten temat?
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#346 Post autor: swordfish » pt lut 05, 2021 22:53 pm

A Teacher (Nauczycielka)

Po kilku latach Hannah Fidell postanowiła wrócić do swojego niezależnego filmu o tym samym tytule i spróbowała temat rozwinąć w serial. Tamten film był produkcją średnią. Na dłużej ze mną nie został. Serial na szczęście naprawia wiele błędów. Na plus należy pochwalić duet Kate Mara i Nicka Robinsona ("Love, Simon"). Ciągną cały serial. Kate Mara jest cudowna. Delikatna, krucha kobieta o wyglądzie małej dziewczynki. Ale tej miny, grymasy - coś fantastycznego. A Nick z przyklejonym uśmiechem młodzieńca. Czuć między nimi chemię. Naprawdę bardzo dobry wybór głównych ról.
Jedyny mankament, że odcinki są bardzo krótkie i trwają po 20 minut z hakiem. Czasem się chce, a zwłaszcza w finale, aby nasi bohaterowie bardziej traumatycznie porozmawiali ze sobą. Aby pokłócili się jak Scarlett Johansson i Adam Driver w "Historii małżeńskiej".
Cała produkcja jest bardzo kameralna. Surowy, psychologiczny portret jak nasze decyzje mogą wpływać na życie innych osób. Ocena 7/10

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#347 Post autor: swordfish » ndz lut 14, 2021 21:58 pm

OSIECKA

Szkolna akademia ku czci Wielkiej Poetki. Z biografami zawsze jest problem. Oddać cały charakter danej postaci jest trudno.
Zacznijmy od scenariusza, który napisali najlepsi fachowcy w tej dziedzinie w Polsce. Maciej Karpiński i Maciej Wojtyszko. Oni znali Agnieszkę Osiecką. Oni są także nauczycielami i uczą przyszłe pokolenia pisania scenariuszy. Ewidentnie popełnili bryk, który można ocenić na zadowalający, ale nie porywający.
Pierwsze i ostatni odcinek Roberta Glińskiego jedno wielkie WTF? Czy to ten sam reżyser, który popełnił świetne i mocne rozliczenia się z czasów stalinizmu - "Niedzielne igraszki" i "Wszystko co najważniejsze"? Niestety tak. Gliński skończył się na "Cześć, Teresce". Stał się zwykłym rzemieślnikiem.
Odcinki Michała Rosy są już lepsze, ale jednak od twórcy znakomitej "Rysy" oczekujemy czegoś więcej.
Jeśli chodzi o odtwórczynie tytułowej roli nie mam zastrzeżeń. Widać u Elizy Rycembel i u Magdaleny Popławskiej pełne zaangażowanie. Dają z siebie wszystko. I one ratują całą produkcję. Pochwalić należy jeszcze Marię Pakulnis grającą matkę Osieckiej, Barbarę Garstkę (Elżbieta Czyżewska), Paulinę Walendziak (Krystyna Sienkiewicz) i Grzegorza Małeckiego (Jeremi Przybora). Pozostałe postacie, które pojawiają się jak Kobiela, Cybulski, Federowicz, Młynarski, Polański, Komeda - po prostu są. Ale konia z rzędem, kto ich rozpozna w interpretacji młodych aktorów. Dlatego często muszą być przedstawiani Osieckiej. Młodzi widzowie zupełnie nie będą analizować i sprawdzać w wikipedii, kto jest kto i z kim współpracował. Jesteśmy np. na planie filmu "Wszystko na sprzedaż" Wajdy. Nie wszyscy są tak oblatani w historii kina, teatru i polskiej piosenki, aby wiedzieć, że jest to film-pożegnanie dla zmarłego Cybulskiego. Dużo rzeczy nie jest powiedzianych wprost, dużo trzeba się domyślać.
Dobrze, że jednak takie produkcje powstają. Chciałbym zobaczyć biografię Klenczona, Niemena i Młynarskiego.
Ocena 6.5/10

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13081
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#348 Post autor: lis23 » sob lut 20, 2021 22:11 pm

Beastars - sezon 1

"Japoński "Zwierzogród" dla dorosłych" - takim mianem wszyscy określają Anime "Beastars", którego światowym dystrybutorem jest Netflix.
Jako fan filmu Disneya, antropomorficznych zwierząt i niektórych Anime, sięgnąłem po tę pozycje. Na początku, fabuła:
Świat antropomorficznych zwierząt, akcja toczy się w liceum z internatem Cherryton do którego uczęszczają zarówno roślinożercy jak i mięsożercy / drapieżniki. Głównym bohaterem jest Legoshi, szary wilk, który pod płaszczykiem uprzejmości i wycofania skrywa brak akceptacji dla własnej siły, własnego gatunku i własnej natury, natury drapieżnika. Wszystko może byłoby ok, gdyby nie brutalne zabójstwo roślinożernego ucznia, alpaki Tiema, konflikt pomiędzy drapieżnikami i roślinożercami pogłębia się a podejrzenia spadają na drapieżniki, takie jak Legoshi.
Nie pomaga też fakt, że nasz wilk poznaje biała króliczkę miniaturkę, w której się zakochuje, a przecież jest drapieżnikiem a związki pomiędzy roślinożercami i drapieżnikami są zabronione w tym świecie. Trzecim głównym bohaterem jest jeleń szlachetny, Louis, dumny i wyniosły syn bogatego przedsiębiorcy, gwiazda szkolnego kółka teatralnego, typowany do tytułu "beastars", takiego szkolnego wybrańca, przedstawiciela.

Na samym początku odrzuciła mnie "kreska" - trochę źle powiedziane, gdyż serial jest kręcony w 3D i ma wyglądać na 2D. Nie wiem ale tutejsze zwierzęta są dla mnie za mało zwierzęca i za bardzo ludzkie, przez co mam cały czas wrażenie, że oglądam zwierzo-ludzi. Kolejnym problemem jest trochę wolne tempo ( same odcinki są dosyć krótkie ), Manga już się skończyła i liczy tylko 22 tomy, a serial tnie jeszcze to, co jest w Mandze. Nie pomaga też to, że najciekawsze wątki, czyli relacje Legosiego z Haru i wątek zabójstwa są spychane na dalszy plan przez wewnętrzny konflikt Legoshieggo z samym sobą, co wydaje się być główną osią fabuły, a szkoda.

Teraz odniosę się do porównań z "Zootopią" Disneya:
Moim zdaniem, twórcy "Zwierzogrodu" sprytnie uniknęli wątku relacji na linii: drapieżnik - ofiara - pamiętajmy, że w tym świecie ów konflikt został rozwiązany na etapie prehistorii, o czym mówi nam przedstawienie teatralne z początku filmu i eksponaty w Muzeum Historii Naturalnej. Dzięki temu, film mógł się skupić na tym, że choć zwierzęta ewoluowały w sposób naturalny, pozbywając się swoich pierwotnych instynktów, stereotypy, nietolerancja i rasizm pozostały, bo ich nie da się tak łatwo wyzbyć. Disney uniknął też wątku romantycznego, a już tym bardziej międzygatunkowego, wydaje mi się też, że sama Zootopia jako miasto jest ciekawiej zaprojektowana i przemyślana, jako miejsce, gdzie egzystują różne gatunki zwierząt o różnych rozmiarach i potrzebach, czego w Anime trochę brakuje. Na plus Anime jest za to przemoc, broń, prawdziwe przestępstwa, których brakuje w obrazie Disneya ( który, nie oszukujmy się, przeznaczony jest dla innego widza ), biorąc jednak wszystko to pod uwagę, "Beastars" idzie troszeczkę na skróty, wybierając jednak oklepany wątek konfliktu na linii drapieżnik - ofiara i spychając ciekawe wątki na dalszy plan, przez co może się jawić trochę jako coś pretensjonalnego.W filmie Disneya większą wagę przyłożono też do samej zagadki kryminalnej i jej rozwiązania. Mimo to, mam już dwa wydane u nas tomy Mangi i oglądam drugi sezon, który na Netflixie będzie dopiero w czerwcu, po emisji w Japonii.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#349 Post autor: Koper » pn lut 22, 2021 18:49 pm

Giri/Haji - bardzo porządny mini-serial brytyjsko-japoński. Coś jak Black Rain, tylko w drugą stronę. Nie do końca czysty glina z Japonii przylatuje do Londynu z tajną misją (zleconą zarówno przez szefa jak i yakuzę) odnalezienia brata-gangstera. Trochę gangsterki, trochę dramatu, trochę obyczajówki, trochę zderzenia kultur, oczywiście na drugim planie trza było też upchnąć jakieś wątki LBGT, ale idzie przeżyć. ;) Niezła realizacja, całkiem ciekawe eksperymenty formalne od czasu do czasu (a to w opowieściach albo podsumowaniu odcinka mamy coś a la animację, a to w retrospekcjach twórcy bawią się formatem obrazu, a to mamy fragment rodem z jakiegoś awangardowego baletu). Fabuła ciekawa, choć nie brakuje trochę nieprawdopodobieństw, na które trzeba przymknąć oko.
Nominowana do BAFTA muzyka Adrian Johnstona ma swoje momenty. Wstawki japońskie nieco oczywiste, aczkolwiek te ichnie bębny robią swoją robotę.
A takie kawałki jak ten w filmie mogą się podobać:

youtu.be/pDLkDZhZ-rU
Chyba nie wydali całości, szkoda. :(
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23205
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#350 Post autor: Mystery » pt mar 05, 2021 18:20 pm

Defending Jacob 1 - 7
Potrafił wkraść się marazm, ale to dobry i nieoczywisty kryminał, trochę szkoda, że tak mało doceniony.

Kobra Kai 1, 2, 3 - 7
Jakimś sympatykiem filmów nigdy nie byłem, ale to przyjemna rozrywkowa rzecz, która fajnie się rozkręca, drugi sezon może za bardzo młodzieżowa telenowela, ale ostatni odcinek zrekompensował. Trzeci sezon już najbardziej profesjonalny i nic tylko czekać na kolejny.

30 srebrników 1 - 6
Zaczynało się świetnie i ciężko było się oderwać, ale im dalej tym większe kurioza, a początek ostatniego odcinka to już w ogóle rejony Lawalantuli, źle że nie skończyli tego w pierwszym sezonie i chcą to jeszcze kontynuować.

They Were Ten 1 - 6-
Po serialu od Pascala Laugiera liczyłem na więcej, ot taki Lost dla ubogich.

Unorthodox 1 - 7-
Ortodoksyjni żydzi od kuchni.

Lupin 1 - 6
Zaczynało się przyjemnie, ale im dalej tym mniej sensu, do tego jeszcze puścili tylko pół sezonu.

His Dark Materials 2 - 5
Chciałem zobaczyć co dalej, a jak się okazało nie wiele, na dobrą sprawę pozbyli się tylko kilku bohaterów, tyle dobrego, że sezon i odcinki były krótsze.

Tribes of Europa - 5
Serial twórców Dark, taaaa, młodzieżowe postapo dla trochę starszego widza, "przygoda" urywa się w połowie, ale jakoś chyba mnie nie będzie korciło do jej kontynuowania.

Crown 2, 3, 4 - 7
Fanem jednak nie zostałem, potrafi przynudzić, ale doceniam walory i to, że z sezonu coraz bardziej się rozkręca.

The Good Lord Bird 1 - 6+
Kreacja Ethana Hawke'a którą trzeba zobaczyć, ale jakoś mnie nie wciągnął. Poważny i ciekawy temat, sporo teatralności, ale i przemocy oraz absurdalnego humoru, no ale to w końcu Showtime.

WandaVision 1 - 7+
Fajnie przybliżono nam tu postać Wandy i jest to niewątpliwie ciekawa i nietuzinkowa produkcja oraz dobrze zaczęta kolejna faza uniwersum, choć jak zapewne wielu, liczyłem na większe odniesienia do przyszłych projektów.

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#351 Post autor: Koper » ndz mar 07, 2021 10:50 am

Mystery pisze:
pt mar 05, 2021 18:20 pm
Tribes of Europa - 5
Serial twórców Dark, taaaa, młodzieżowe postapo dla trochę starszego widza, "przygoda" urywa się w połowie, ale jakoś chyba mnie nie będzie korciło do jej kontynuowania.
Już po trailerach było widać, że serial idzie w najbardziej banalne postapokaliptyczne klisze i to zrobione w bardziej młodzieżowym stylu, więc odpuściłem, jak widzę, zupełnie słusznie.
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
qnebra
Zdobywca Oscara
Posty: 2981
Rejestracja: pn mar 11, 2013 12:28 pm
Lokalizacja: Zadupie Mordoru

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#352 Post autor: qnebra » ndz mar 07, 2021 11:02 am

No i nie był od twórców Dark, tylko producentów wykonawczych. Marketing jak zwykle musi spieprzyć sprawę.

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#353 Post autor: Koper » ndz mar 28, 2021 09:09 am

Sky Rojo - pomysł niezły, realizacja od strony technicznej ok, nieźle podłożone piosenki etc., ale...
OMG, jakie to jest banalne, żeby nie powiedzieć głupie. Na dodatek prawdy objawione jakie serwuje ten serial. Ech... Oto najważniejsze:
1. Prostytucja to złoooo.
2. Wszystkie prostytutki to nieszczęśliwe kobiety zmuszane do tego zła przez złych mężczyzn.
3. Gdyby pozostali (nieco mniej źli) mężczyźni nie chcieli płacić za sex, nie byłoby prostytucji (zła).
4. Na Wyspach Kanaryjskich policja jest jak Bóg. Ale nie że wszechmocna. Chodzi o to, że większość niby wierzy w jej istnienie, ale nikt jej nigdy nie spotkał. :P
Poza tym jak widzę serial niby dla dorosłych, w których prostytutki puszczają się w bieliźnie to się zastanawiam, kto tam na tych Kanarach za taki sex chce płacić. :roll:
Ach, no i umęczyłem jakoś ten serial do ostatniego odc. tylko dlatego że krótki i że chciałem poznać zakończenie, ale... ofkors zakończenia nie ma, akcja przerwana w połowie i czekajcie ludziska na drugi sezon. :roll:
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23205
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#354 Post autor: Mystery » śr kwie 07, 2021 10:37 am

Już te nachalne reklamy "Sky Rojo" i strasznie, że to od twórców Domu z Papieru mnie opychały.

The Wilds 1 - 6
Jak na takie młodzieżowe kino nawet, nawet, dobrze się oglądało, tylko szkoda, że nie zamknięto tego w jednym sezonie.

Normal People - 6
Myślałem, że będzie lepiej, po dłuższym czasie już jednak ciężko się śledziło te miłosne zawirowania i podchody...

Servant 2 - 4
Pierwszy sezon był dobry i udanie trzymał w napięciu, drugi sezon tak jak podejrzewałem był nie potrzebny...

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#355 Post autor: Koper » pt kwie 09, 2021 14:07 pm

The Serpent sobie obejrzyj - jedna z bardziej sensownych rzeczy, jaką ostatnio Netflix wrzucił. Może dlatego, że byli tylko koproducentem a bodaj BBC robiło serial. Niemniej porządny thriller oparty na faktach z akcją w egzotycznej Tajlandii lat 70.
Ale że ktoś przepuścił serial bez bodaj ani jednego czarnoskórego w obsadzie... Fakt, Azjatów od cholery, ale wszyscy Europejczycy są biali... Czyli o żadnych nagrodach mowy nie ma.
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#356 Post autor: swordfish » ndz kwie 18, 2021 11:34 am

Adam pisze:
ndz cze 28, 2020 19:13 pm
Gangs Of London - 9/10. Aha, muzyki nie stwierdziłem, albo bardzo słabą, dlatego nie ma maksa.
Piękna, rzeźnicka robota. Posoka leje się strumieniami. Na szczęście twórcy nie pokazują wszystkiego dosłownie (lub zadziałała cenzura) i większość egzekucji w momencie kulminacyjnym odbywa się poza kadrem. Grozę potęguje odpowiednio zmiksowany dźwięk, który dopowiada resztę agonii.
Zastanawia mnie wątek z wyborem burmistrza Londynu. Czy autorzy sugerują nam, że obecnie rządzący tam Pakistańczyk i Muzułmanin może mieć powiązania z mafią?
W finale ginie większość kluczowych postaci, ale ostatnia scena pokazuje, że zawsze mogli być tylko draśnięci, chwilowo stracili przytomność i dalej żyją. Typowa logika dla kina z gatunku "zabili go i uciekł". Ocena 8/10
Muzyki jest całkiem sporo. W tle ciągle coś gra. Brzmienie RCP. Głośno, dużo basów, dronów. Kompozytorami są Azjaci, którzy współpracowali z twórcami serialu wcześniej przy "The Raid 2". W serialu pod obrazkiem sprawdza się świetnie, ale osobno do kameralnego odsłuchu nie nadaje się.

youtu.be/Ezs91VT4yrM

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#357 Post autor: Koper » wt maja 04, 2021 17:05 pm

Na Netfliksie są dwa ciekawe kolumbijskie (mini-)seriale, raczej nie należą do najbardziej rozpowszechnionych tytułów wśród użytkowników a szkoda, bo biją na głowę wiele z tych najpopularniejszych.

Zielona Granica to (współ)twór reżysera "W objęciach węża" (a ostatnio "Czekając na barbarzyńców") Ciro Guerry. Funkcjonariuszka prokuratury z Bogoty przyjeżdża (tak dokładniej to przylatuje) na pogranicze kolumbijsko-brazylijskie by w sercu Amazonii badać sprawę morderstwa kilku misjonarek, o które podejrzewa się jakieś "dzikie" indiańskie plemię. Z kryminału-thrillera serial przekształca się w twór z pogranicza fantasy i konfliktem cywilizacja-natura rodem z "Avatara". Jest raczej niespieszny, trochę artystyczny, z fabułą czerpiącą z lokalnych wierzeń. Mimo przesadnie enigmatycznego zakończenia (ostatni odcinek mogli akurat trochę wydłużyć) podobał mi się.

Kradzież stulecia
może oczywiście budzić skojarzenia z Domem z papieru, ale nie dość, że opiera się na prawdziwej historii rabunku w Kloumbii z 1994r., w trakcie którego złodzieje gwizdnęli z banku coś tam koło 24 miliardów ichnich peso (jakoś 30-40 milionów dolców chyba wychodziło), to zrealizowany jest zgoła inaczej. Pomijając 90'sowy klimat nie ma tu tyle dramaturgii i super-hiper zwrotów akcji a jest więcej humoru. Główny bohater trochę pierdołowaty, ale i tak się kibicuje i trochę szkoda, że to na faktach, stąd wiadomo, że happy-endu nie będzie.
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23205
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#358 Post autor: Mystery » czw maja 06, 2021 16:40 pm

The Falcon and the Winter Soldier - 7-
Sympatyków Marvela usatysfakcjonuje, nie pozbawione wad, ale fajnie się śledziło i nic tylko czekać na Lokiego, jednak dobrze Disney wymyślił z tymi serialami.

Sexify - 7
Zaskakująco fajna rzecz, przede wszystkim profesjonalnie zrealizowana, którą śmiało się można chwalić w świecie.

Invincible - 7+
Trochę dużo tych superbohaterów i ich dziwnych mocy i strasznie to wszystko kreskówkowe, ale mocna to baja i co ważne nie pozbawiona humoru. Sama główna fabuła mogłaby być lepsza i można ją streścić w dwóch zdaniach, ale otwarto tak wiele wątków, że będą mieli co pokazywać w kolejnych sezonach, jak na razie jedna z lepszych premier roku.

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#359 Post autor: Koper » czw maja 06, 2021 17:34 pm

JPRLD, gdzie się nie obejrzeć to jakiś serial o superbohaterze. Kiedyś to był animowany Batman w TV i wystarczało. :D A teraz strach kamieniem rzucić bo jakiś superbohater... ;)
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23205
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#360 Post autor: Mystery » czw maja 06, 2021 18:53 pm

A jutro na Netflix "Jupiter's Legacy" :mrgreen:

youtu.be/TY3IAqm-gpE

ODPOWIEDZ