Wagner - Best of

Tutaj rozmawiamy o każdej muzyce poza filmową: projekty kompozytorów niezwiązane ze światem filmu i gier komputerowych, inne gatunki muzyczne i inni twórcy.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Michał Turkowski
Nominacja do odkrycia roku
Posty: 1239
Rejestracja: sob wrz 15, 2012 13:45 pm

Wagner - Best of

#1 Post autor: Michał Turkowski » czw lis 28, 2013 18:20 pm

Witam chłopaki, liczę na pomoc :)

Czy ktoś może polecić mi jakiś dobry "best-of" albo składak z uwerturami/preludiami/instrumentalnymi high-lightami Ryszarda Wagnera ?

Jest tego ogromna wręcz ilość na Amazonie, trudno mi sprawdzić wszystko... Czy ktoś ma jakiś tego typu album i mógłby coś zarekomendować ?

Oper to ja nie lubię, ale orkiestrowe utwory jego autorstwa zwalają mnie z nóg...

Z pewnością nabędę "Ring without words" - wybór instrumentalny z teatrologii pierścienia dokonany przez Lorina Maazela.

A jakieś składaki z innych dzieł, w dobrych kompilacjach z dobrym wykonaniem - poleci ktoś, coś ?:)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bladerunner22
Zdobywca Oscara
Posty: 2803
Rejestracja: ndz sie 21, 2011 14:16 pm

Re: Wagner - Best of

#2 Post autor: bladerunner22 » czw lis 28, 2013 18:24 pm

Dzisiaj słuchałem :

Rienzi Overture

fajne

z Wagnera posiadam tylko tę płytkę


Obrazek
Jedna z najpiękniejszych piosenek Lady Pank :

''Zabić Strach''

Awatar użytkownika
Marcin
Początkujący orkiestrator
Posty: 538
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 16:59 pm
Lokalizacja: Gąsawa

Re: Wagner - Best of

#3 Post autor: Marcin » czw lis 28, 2013 18:59 pm

No ja ostatnio też coś tam Wagnera skubnąłem. Składanek z samą muzyką instrumentalną nie znam i za operami też raczej nie przepadam (jedynie fragmenty oper, uwertury), ale tego słynnego Marszu Walkirii z drugiej części Pierścienia Nibelunga w wersji instrumentalnej, czyli bez tego 'szczekanego' Hojotoho!, jakoś sobie nie wyobrażam :)
Będę szczery, Tylko Jerry 8)

Awatar użytkownika
Paweł Stroiński
Ridley Scott
Posty: 9316
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 21:45 pm
Lokalizacja: Spod Warszawy
Kontakt:

Re: Wagner - Best of

#4 Post autor: Paweł Stroiński » czw lis 28, 2013 20:22 pm

TETRALOGIA...

Awatar użytkownika
Marcin
Początkujący orkiestrator
Posty: 538
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 16:59 pm
Lokalizacja: Gąsawa

Re: Wagner - Best of

#5 Post autor: Marcin » czw lis 28, 2013 20:45 pm

A tak a propos Marszu (Cwału) Walkirii, to zauważył może ktoś jakieś podobieństwo do Star Wars Main Title Williamsa? :)
Tzn. chodzi mi o bardziej 'dosłowne' podobieństwo (podobna, trochę zmieniona dla niepoznaki melodia :wink: ) a nie o samą technikę laitmotywiczną wypracowaną przez Wagnera, jaką Williams z taką maestrią stosował w swoich słynnych tematach.
Będę szczery, Tylko Jerry 8)

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Wagner - Best of

#6 Post autor: Kaonashi » czw lis 28, 2013 23:29 pm

Coś Ci się chyba pomyliło :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=CgZAZJGziFk
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Marcin
Początkujący orkiestrator
Posty: 538
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 16:59 pm
Lokalizacja: Gąsawa

Re: Wagner - Best of

#7 Post autor: Marcin » pt lis 29, 2013 00:19 am

Eeee.. nie pomyliło (a już na pewno nie pomylił mi się Williams z Korngoldem, no bez przesady :mrgreen: ) Nie chodzi mi o zupełne podobieństwo w melodii, nie wiem jak to określić bo nie jestem muzykologiem... chodzi mi o to, że ten temat Williamsa jest w mojej opini jakby 'pochodną' tematu z Walkirii, w tym sensie, że słuchając motywu przewodniego z Gwiezdnych Wojen odnoszę jakieś dziwne wrażenie jakby Williams pisząc go wziął na warsztat temat Walkirii, trochę poprzestawiał nuty, trochę dorzucił coś od siebie, trochę zmienił rytm i tempo i tak to sprytnie przerobił, że trudno się doszukać podobieństw. Szkoda, że nie ma możliwości wymiany fonii na forum, wówczas bym Ci zanucił albo zagwizdał o co mi chodzi :D . Ale dobra, już mniejsza z tym, pewnie doszukuje się na siłę dziury w całym.
Będę szczery, Tylko Jerry 8)

Awatar użytkownika
Wojteł
John Williams
Posty: 9826
Rejestracja: sob mar 15, 2008 23:50 pm
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody

Re: Wagner - Best of

#8 Post autor: Wojteł » pt lis 29, 2013 03:22 am

Jeśli Williams "przerabiał" temat Walkyrii, to jedynie w temacie z Hooka, gdzie są takie same interwały na początku (kwarty) ale jednak trochę inny rytm. Melodycznie Gwiezdne Wojny z Walkyriami nie mają nic wspólnego, jedynie patos i brzmienie fanfary (U Williamsa jest kwinta, trzy opadające sekundy i septyma w górę, u Wagnera głownie kwarty i tercje). Zresztą sam rzuć okiem

Wagner

Obrazek

Williams

Obrazek
jakby Williams pisząc go wziął na warsztat temat Walkirii, trochę poprzestawiał nuty, trochę dorzucił coś od siebie, trochę zmienił rytm i tempo i tak to sprytnie przerobił, że trudno się doszukać podobieństw.

To jeszcze nic! Temat z "Dobry Zły i Brzydki" to brzmi jak 9 symfonia Beethovena, tylko z trochę inna orkiestracją, trochę innym rytmem, trochę innym tempem i trochę innymi nutami i na pierwszy rzut ucha nie słychać podobieństw. Po kolejnych 170 też nie. A jak się weźmie imię "John Williams" i się doda kilka liter, kilka odejmie i kilka przestawi, to wychodzi "Richard Wagner". Pszypadeg? Nie sondze :P
Haha Śląsk węgiel zadupie gwara

Awatar użytkownika
kiedyśgrześ
+ W.A. Mozart +
Posty: 5925
Rejestracja: sob lip 09, 2011 12:05 pm

Re: Wagner - Best of

#9 Post autor: kiedyśgrześ » sob gru 21, 2013 04:15 am

Płyta dla Michała jest teraz w promocji 16,99 PLN

Obrazek

ps. a z the bestów z Ringu to ja mam to

Obrazek

i jest ok.
Obrazek

Awatar użytkownika
Michał Turkowski
Nominacja do odkrycia roku
Posty: 1239
Rejestracja: sob wrz 15, 2012 13:45 pm

Re: Wagner - Best of

#10 Post autor: Michał Turkowski » wt gru 24, 2013 17:05 pm

Zrobiłem research, szukając Wagnerowskich "best-of" orkiestrowych i wszystkie najlepsze/najsłynniejsze uwertury i preludia mam zaklepane w tych wydaniach:

Obrazek

Obrazek

Zaś co do "Pierścienia", spośród kilku wydań poszczególnych utworów i kompilacji, zamówiłem już jakiś czas temu te, które jest absolutnie bezkonkurencyjne:

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiek
Nominacja do odkrycia roku
Posty: 1100
Rejestracja: śr gru 07, 2011 16:52 pm
Lokalizacja: Polkowice

Re: Wagner - Best of

#11 Post autor: Krzysiek » czw lut 20, 2014 17:15 pm


ODPOWIEDZ