Cena za skomponowanie utworu?

Dla forum FilmMusic.pl Offtop jest źródłem sukcesu. Złotą żyłą. Dlatego stworzyliśmy specjalne miejsce wypowiedzi utrzymanej w tonie, delikatnie mówiąc, luźno-frywolnym. Wszystko co uznane zostanie za Offtop trafiać będzie tutaj.
Wiadomość
Autor
misiek7582
Parkingowy przed studiem nagrań
Posty: 13
Rejestracja: pn lis 12, 2012 23:06 pm

Cena za skomponowanie utworu?

#1 Post autor: misiek7582 » wt cze 11, 2013 21:22 pm

Witam! Mam nadzieję że ktoś pomoże mi w temacie - otóż dostałem propozycję skomponowania i sprzedania utworu coś na wzór muzyki filmowej o długości ok 3min, niestety wysokości wynagrodzenia nie narzucili mi z góry, tylko sam mam zaproponować kwotę. I tu pojawił się kłopot gdyż w ogóle nie orientuję się ile można sobie zażyczyć za taką usługę/sprzedaż utworu. Zdaję sobie sprawę że wiele czynników składa się na tą kwotę ( choćby nazwisko samego kompozytora) Dodam że utwór ma być sprzedany łącznie z wszelkimi prawami. Pytam gdyż nie chce łupnąć zbyt wysokiej ceny żeby nie spalić kontaktu, ale też nie chcę zrobić z siebie frajera. Mam nadzieję że pomożecie. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Cena za skomponowanie utworu?

#2 Post autor: Adam » wt cze 11, 2013 21:31 pm

misiek7582 pisze:niestety wysokości wynagrodzenia nie narzucili mi z góry, tylko sam mam zaproponować kwotę.
:lol: to żart? poważny kontrahent w życiu nie wyskoczy do kompozytora/twórcy z takim tekstem... powiem tak - jesli to pewna pl prywatna stacja tv, to za cały score czasem możesz liczyć na tysiąc zł keszem, plus tantiemy... kto składa to zamówienie jest najważniejsze. bez tego trudno strzelać bo czasem olbrzymie pieniądze płacą za bzdury, a czasami za sporą ilośc symfonicznej muzy proponują średnią krajową. wszystko zalezy od firmy/instytucji.. ale tu na starcie podejście do kontraktu jest niepoważne.
#FUCKVINYL

misiek7582
Parkingowy przed studiem nagrań
Posty: 13
Rejestracja: pn lis 12, 2012 23:06 pm

Re: Cena za skomponowanie utworu?

#3 Post autor: misiek7582 » wt cze 11, 2013 23:27 pm

Też uważam że niepoważne jest to że sam mam ustalić własne honorarium zważywszy że nie jest to duża firma, ani żaden poważny kontrahent ( nie chcę zdradzać nazwy ), więc może się okazać że np. 1000zł to znacznie za dużo, dlatego pomyślałem że może któryś z forumowiczów miał do czynienia z podobną sytuacją, albo że istnieje jakaś "średnia płaca" za tego typu usługę ;)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Cena za skomponowanie utworu?

#4 Post autor: Adam » wt cze 11, 2013 23:30 pm

nie ma czegos takiego. za 3 minutowy utwór tysiak to nie jest duża suma (pamiętaj że zrzekasz się praw!). a jak się potem okaże że będą go puszczali codziennie przed pogodą w tv w jakiejś reklamie? będziesz wtedy dziesiątki tysięcy w plecy.... ja bym nie szedł na coś takiego, albo zrobił za darmo ale zachował tantiemy i prawa. sporo ryzykujesz.
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Wojteł
John Williams
Posty: 9826
Rejestracja: sob mar 15, 2008 23:50 pm
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody

Re: Cena za skomponowanie utworu?

#5 Post autor: Wojteł » wt cze 11, 2013 23:32 pm

Hm, wiem, że nie byłoby to do końca merytoryczne, ale chyba lepiej by było przenieśc ten temat do działu "kompozycje", ponieważ udzielają się tam osoby, które już pisały muzykę na zamówienie, w zamian za wynagrodzenie - mogliby coś poradzić, a wątpię, żeby zaglądali do offtopa :wink:
Haha Śląsk węgiel zadupie gwara

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Cena za skomponowanie utworu?

#6 Post autor: Adam » wt cze 11, 2013 23:33 pm

tyż prowda.
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Templar
+ W.A. Mozart +
Posty: 9848
Rejestracja: wt sie 02, 2011 19:48 pm
Lokalizacja: Warsaw City
Kontakt:

Re: Cena za skomponowanie utworu?

#7 Post autor: Templar » wt cze 11, 2013 23:48 pm

A póki jeszcze jest w offtopie to powiem, że ja bym się nie pierdzielił i od razu zapodał cenę - 100 milionów :mrgreen: Najwyżej będzie:

Obrazek

:P
Obrazek

"Problem z cytatami w internecie jest taki, że ludzie natychmiast wierzą w ich prawdę" - Abraham Lincoln

http://www.lastfm.pl/user/iTemplar

Mefisto

Re: Cena za skomponowanie utworu?

#8 Post autor: Mefisto » śr cze 12, 2013 02:12 am

misiek7582 pisze:Też uważam że niepoważne jest to że sam mam ustalić własne honorarium zważywszy że nie jest to duża firma, ani żaden poważny kontrahent
A więc jest raczej odwrotnie i to norma. Jeśli nie jest to gigant, którego stać na narzucenie Ci honorarium, to logicznym jest, że chcą wiedzieć, ile sobie policzyć, bo każdy może zaśpiewać inną cenę - zwłaszcza jeśli jesteś, jak podejrzewam, wolnym strzelcem, bez nazwiska w branży. A Adama nie słuchaj, bo on zawsze wszystko wie najlepiej :)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Cena za skomponowanie utworu?

#9 Post autor: Adam » śr cze 12, 2013 04:51 am

nie, ale akurat w sprawach tantiem, stawek i strony kasowo-papierkowej na naszym rynku w muzyce filmowej i reklamach tv jestem baaaaardzo dobrze zorientowany, możesz mi wierzyć... zresztą tantiemy sam pobieram.

zaciekawiła mnie ta sytuacja i wykonałem w tym temacie wczoraj wieczorem dwa telefony do dwóch b.bliskich mi znanych kompozytorów - każdy powiedział mi na starcie to samo - żeby uważać z tymi prawami (to co pisałem wyżej o pogodzie), bo w tym aspekcie jednorazowe wynagrodzenie to rzecz drugorzędna bo wygląda na to że kokosów tu nie będzie skoro ich nie stać na wyjście z propozycją. choć tutaj też nie musi być tak, bo misiek7582 mógł dostać zlecenie od podwykonawcy, który ma np dla kogoś wysoko postawionego znaleźć przysłowiowego frajera - ktoś zrobi im to za grosze, a potem oni jako agencja sprzedadzą to za większą kasę dla finalnego nabywcy - zasady outsourcing'u bynajmniej nie dotyczą tylko umów śmieciowych na rynku pracy - jest to też spotykane w naszej branży muzyczno-filmowej.. a proponowanie dziś całkowitego przejęcia praw jest normą na naszym rynku, niestety, ale co się dziwić skoro największym nazwiskom w naszym kraju potrafią proponować robienie całych scorów za darmo albo za kwoty które nie pokryją nawet kosztów papieru potrzebnego do wydruku całej partytury.. taki chory kraj.

misiek7582 - spróbuj im zaproponować że zrobisz utwór za darmo (o ile nie wymaga on wynajęcia całej orkeistry symfonicznej, heh), ale w zamian chcesz zachowania dla siebie wszystkich praw. ciekawe co Ci powiedzą - jeśli będą od razu na nie bez możliwości negocjacji, to znaczy że coś musi być na rzeczy z tym utworem w sprawie jego przyszłości.

z mojej strony napisałem wszystko co publicznie mogłem - za miśka7582 nikt sprawy nie załatwi, ale przynajmniej będzie wiedział że nie tylko młodzi nieznani twórcy mają takie fajne przygody i takie nieprofesjonalne zachowania nawet przez wielkie firmy, czesto z premedytacją, to tutaj norma.
#FUCKVINYL

Mefisto

Re: Cena za skomponowanie utworu?

#10 Post autor: Mefisto » śr cze 12, 2013 13:54 pm

No, i z tym się zgodzę - nie można było tak od razu, zamiast śmiechawy? :)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Cena za skomponowanie utworu?

#11 Post autor: Adam » śr cze 12, 2013 19:44 pm

a tak mnie przed 5 rano naszło na elaborat, skoro się Mefi nie mogłeś domyślić jak pisałem skrótami wcześniej :P
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Agent
Zdobywca Oscara
Posty: 2049
Rejestracja: śr cze 29, 2011 10:02 am

Re: Cena za skomponowanie utworu?

#12 Post autor: Agent » śr cze 12, 2013 20:28 pm

Adam pisze:nie, ale akurat w sprawach tantiem, stawek i strony kasowo-papierkowej na naszym rynku w muzyce filmowej i reklamach tv jestem baaaaardzo dobrze zorientowany, możesz mi wierzyć... zresztą tantiemy sam pobieram.
Tak mnie zaciekawiło Stary, za co Ty tantiemy pobierasz? Tworzysz własne utwory? ;)

Adam pisze:wykonałem w tym temacie wczoraj wieczorem dwa telefony do dwóch b.bliskich mi znanych kompozytorów - każdy powiedział mi na starcie to samo - żeby uważać z tymi prawami (to co pisałem wyżej o pogodzie)
Jakie Ty masz znajomości? ;)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Cena za skomponowanie utworu?

#13 Post autor: Adam » śr cze 12, 2013 20:32 pm

Agent pisze:Tak mnie zaciekawiło Stary, za co Ty tantiemy pobierasz? Tworzysz własne utwory? ;)
prawa autorskie są nie tylko za pisanie muzy :P
Adam pisze:Jakie Ty masz znajomości? ;)
spore :P
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Agent
Zdobywca Oscara
Posty: 2049
Rejestracja: śr cze 29, 2011 10:02 am

Re: Cena za skomponowanie utworu?

#14 Post autor: Agent » śr cze 12, 2013 20:34 pm

Adam pisze:
Agent pisze:Tak mnie zaciekawiło Stary, za co Ty tantiemy pobierasz? Tworzysz własne utwory? ;)
prawa autorskie są nie tylko za pisanie muzy :P
Adam pisze:Jakie Ty masz znajomości? ;)
spore :P
Nie pogadasz widze 8)

misiek7582
Parkingowy przed studiem nagrań
Posty: 13
Rejestracja: pn lis 12, 2012 23:06 pm

Re: Cena za skomponowanie utworu?

#15 Post autor: misiek7582 » ndz cze 16, 2013 22:19 pm

Wielkie dzięki za wskazówki :) będę działał w temacie... najwyżej transakcja nie dojdzie do skutku ;)

ODPOWIEDZ