Co ostatnio oglądaliście?

W dzisiejszych czasach samym kinem człowiek nie żyje. Seriale zyskały w ostatnim czasie bardzo wielką rolę. Dlaczego więc nie mieć i specjalnego forum na ten temat?
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#496 Post autor: swordfish » ndz gru 11, 2022 11:12 am

Tak. Maciej Musiał rzucający "k...a" w międzynarodowej produkcji na Netflixie to złoto. Plus duńscy aktorzy z "The Rain".

Teraz na mroźniejsze wieczory widok Maćka ładującego węgiel do pieca może nas pozytywnie rozgrzać.

youtu.be/DM-aMFknGgQ

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#497 Post autor: swordfish » wt gru 20, 2022 21:08 pm

JULESTORM/A STORM FOR CHRISTMAS
Norweskie "Listy do M.", czy może bardziej norweskie "Love Actuelly". Śnieżna burza zatrzymuje przymusowo pasażerów na lotnisku w Oslo. Przekrój społeczny od bagażowych po celebrytów. W tle świąteczne piosenki z dzwoneczkami. Tym razem zamiast Karolaka mamy czarnoskórego przebranego za nowoczesnego Św. Mikołaja (dobrze, że jeszcze ostała mu się czerwona czapka i siwa broda), który oczywiście nienawidzi swojej roboty, bo wszystkie dzieciaki są pazerne - chcą tylko torebki Gucci i iPhone'y. Klnie pod nosem i pije po kątach piwo. Wszyscy zdenerwowani, zaganiani i koniecznie chcą się wydostać na święta w swój wybrany cel przeznaczenia. Historia oklepana, ale za to przyjemnie mi się oglądało i można było się momentami się zaśmiać. Na końcu obowiązkowo moralizatorstwo, że nieważna jest gonitwa korporacyjna za mamoną. Ważne, aby być ze sobą razem i mieć z kim dzielić radość życia. Ocena 6/10

THE WHITE LOTUS 2
Przenosimy się do skąpanej w słońcu Sycylii. Znowu nabijamy się z klasy próżniaczej wydającej majątek na ekstrawagancki wypoczynek. Przy sezonie 1. narzekałem, że z żadnej postaci nie jestem w stanie polubić. Tym razem jest lepiej i honoru ratuje Aubrey Plaza. Mamy wysmakowane ujęcia przyrody i włoskich miasteczek. Więcej dramatu niż poprzednio. Znowu ktoś ginie na końcu, co stanowi dodatkowy element suspensu. Serial bardzo dobrze się rozkręcił i już dam wyższe noty. Fenomenalna czołówka, jak i nawiązania do kina włoskiego z lat 60. Ocena 7/10

1899
Udana koncepcja, aby w międzynarodowym serialu każdy z bohaterów mówił w swoim ojczystym języku. Dzięki temu Maciej Musiał cały czas używa j. polskiego, choć nikt go dookoła nie rozumie, tak jak i on nie do końca rozumie chiński, japoński czy portugalski. Ważne są spojrzenia i gesty. Serial ma mnóstwo tajemnic, które nie do końca zostały rozwiązane, więc czekamy na dalsze sezony. Wysoka oglądalność wskazuje, że raczej kontynuacje są formalnością. Ocena 7/10

WOTUM NIEUFNOŚCI
Kolejna ekranizacja thrillera politycznego Remigiusza Mroza. Tym razem universum z Patrykiem Hauerem. Polska odpowiedź na "House of cards". Trupy polityczne ścielą się gęsto. Do aktorów nie mam zastrzeżeń. Moja ocena może nie być miarodajna, bo wiecie, że za sam fakt bycia produkcją polską podwyższam noty. Jak na serial premium Polsatu mamy wysoki poziom, ale w porównaniu do tytułów zagranicznych mamy do czynienia ze średnią krajową. Za to fenomenalnie gra muzyka Bartosza Chajdeckiego. Może nie tak jak w "Kruku", ale nie można przejść koło niej obojętnie. Dobrze podłożona. Ocena 6/10

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#498 Post autor: swordfish » czw gru 29, 2022 23:46 pm

ALICE IN BORDERLAND 2

Już mnie te gry zaczęły męczyć pod koniec, zwłaszcza, że pokazywano je w skrócie. Aż tu nagle przychodzi rewelacyjny finał, gdzie mamy podane pewne rozwiązanie zagadkowego świata. I teraz można odpalić całą masę dyskusji i teorii spiskowych, czy mamy do czynienia z powrotem do rzeczywistości, czy przechodzimy na inny level wirtualnej krainy. Czy nadal jesteśmy w króliczej norze, czy w końcu nasza tytułowa Alicja budzi się ze snu? Karta Jokera daje szansę, że możemy doczekać się kolejnych sezonów. Za wzruszający finał należą się oklaski. I oczywiście gratki za wyraziste postacie zagrane rewelacyjne przez młodych aktorów. A w tych Japonkach po kolei można się zakochać - Usagi, Kuina, Rizuna, Heiya. Ocena 8/10

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23205
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#499 Post autor: Mystery » pn sty 02, 2023 15:14 pm

Shining Girls 1 - 7+
Ciekawy i wciągający thriller, choć do części nadprzyrodzonej byłem trochę mniej przekonany i przydałoby się więcej wyjaśnień. Fajnie zobaczyć, że Wagner Moura nadal ma wzięcie.

The Patient 1 - 6+
Po lepszym początku trochę obniżył loty, a właściwie je zmienił, bo z serialu o mordercy zrobił się serial o ofierze i jego rodzinie, a to ta pierwsza rzecz mnie tu przywiodła.

Rick and Morty 6 - 6
Fajne, ale nie grzeje jak kiedyś, choć nadal potrafi zdarzyć się odcinek perełka.

Reservation Dogs 1 - 6
Jakoś nie zaprzyjaźniłem się z tymi bohaterami. Zaczynało się fajnie, ciepłe klimaty nowozeladzkich filmów Waititi, tyle, że na gruncie Indian, ale przydałaby się jedna większa historia, a tu odcinek o polowaniu, o lecznicy, prawo jazdy i częściowe zapoznawanie się z tamtejszą kulturą i realiami.

The Old Man 1 - 7-
Trochę sporo tu logicznych dziur, ale historia, akcja i aktorzy na plus, będzie kontynuowane.

White Lotus 2 - 6+
Finał rozczarował, ale śledziło się pysznie, fajni bohaterowie, których jednak można było lepiej wykorzystać, no i piękne widoczki.

Wednesday 1 - 6
Nawet przyjemnie się oglądało, ale nie tak wspominałem Adamsów, Wednesday detektywem?, a klimat to jakiś miszmasz Zmierzchu, Pottera i tej nowej Sabriny.

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#500 Post autor: swordfish » wt sty 03, 2023 06:35 am

Wawrzyniec pisze:
sob gru 03, 2022 15:02 pm
Mystery pisze:
pt gru 02, 2022 18:52 pm

1899 1 - 6+
Po twórcach Dark spodziewałem się więcej, papierowi bohaterowie, wiele naobiecywał, a ostatecznie poszedł na łatwiznę.
O tylko 6+. Gdyż zastanawiałem się czy się za to zabierać. Gdyż popularnością na pewno się cieszy.
Kto jeszcze nie zaczął oglądać, niech porzuci. Jeszcze Was wciągnie i będziecie chodzić sfrustrowani, że zostawili Was na lodzie z cliffhangerem. Mimo dużej oglądalności i zaangażowaniu nowoczesnej techniki VR, serial skasowano. Wolałbym kasację "Wiedźmina" i "Przedwiedźmina".

https://deadline.com/2023/01/1899-cance ... 9/#respond

Awatar użytkownika
qnebra
Zdobywca Oscara
Posty: 2981
Rejestracja: pn mar 11, 2013 12:28 pm
Lokalizacja: Zadupie Mordoru

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#501 Post autor: qnebra » wt sty 03, 2023 09:28 am

No właśnie to idiotyczna kasacja. Nic to, że jest oglądalność rzędu 400 mln godzin, nic to że utrzymał się w globalnym top10 przez miesiąc. Trzeba kasować i chuj.

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23205
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#502 Post autor: Mystery » wt sty 03, 2023 09:42 am

No właśnie oglądalność chyba zawiodła, no i to, że przeszedł praktycznie bez większego echa. Drugi sezon na pewno miał budżecik, więc spojrzeli na słupki, wykresy, rankingi i anulowali...

Obrazek

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#503 Post autor: swordfish » pt sty 06, 2023 18:13 pm

Dla Netflixa liczą się twarde dane o oglądalności w ciągu 28 dni od udostępnienia. Patrzą ile użytkowników ukończyło serial do ostatniego odcinka. Jeśli ktoś zaczął i porzucił w połowie, może być dla nich wskazaniem, że gdzieś twórcy popełnili błąd.
„1899” jest wymagającym serialem i widz musi się skupić. Do tego aktorzy wypowiadają kwestie w swoich ojczystych językach, więc ciężko o pełny dubbing. W innych krajach nie ma przecież lektorów jak u nas. Czytanie napisów jest dla niektórych trudnym zadaniem i wolą je wyłączyć. W czasach szybkiego przerzucania postów w mediach społecznościowych i oglądania masowego jednominutówek z Tik-Toka, ciężko zawalczyć o oglądalność. Do tego klimat serialu jest ponury. Wszystko na poważnie, kolory ciemne i najchętniej operator kamery nakręciłby wszystko przy świetle świec jak u Bergmana. Jedyne jaśniejsze ujęcia, to te, gdy „wychodzimy" po za statek. Przez cały czas panuje półmrok i niebo wiecznie jest zachmurzone lub mamy długie noce. Słońce nie dociera ze swoimi promieniami.
Dlatego taka „Emilka w Paryżu” zjada ambitne seriale na dzień dobry. Tam jest kolorowo, aktorka ciągle się przebiera w modne ciuchy i nosi luksusowe torebki. Historia prosta. Dialogi szybkie. I jedziemy jak na rollercosterze. Ujęcia szybko się zmieniają, nie ma podkręconych mystery drama, skoczne pioseneczki, sukienki, szpileczki. Dla nowego pokolenia wychowanego na sztucznych obrazach instagramowych podbitych jaskrawymi barwami wchodzą to jak w masło. Dlatego „Emilka" może mieć z 10 sezonów i więcej, a inne kończą się od razu na jednym sezonie.

Awatar użytkownika
qnebra
Zdobywca Oscara
Posty: 2981
Rejestracja: pn mar 11, 2013 12:28 pm
Lokalizacja: Zadupie Mordoru

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#504 Post autor: qnebra » pt sty 06, 2023 19:18 pm

Ma wersję z pełnym angielskim dubbingiem, więc niezrozumienie co mówią na ekranie jest żadnym usprawiedliwieniem. Czy mógł być lepszy? Mógł. Na przykład postacie były bardziej płasko napisane, nie tak mocna stawka emocjonalna jak w "Dark", za bardzo poszli w stronę komplikowania.

Tylko też, "Dark" nie osiągnęło statusu megakultu w pierwszym sezonie, tylko dopiero po drugim. Na samym początku była opinia pokroju 'zrzynka ze Stranger Things', dopiero po miesiącach zyskując obecną pozycję. Netflix chce mieć rezultat tu i teraz, no cóż. Idioci.

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#505 Post autor: swordfish » ndz sty 08, 2023 23:28 pm

THE RIG (Platforma)

Szybko wciągnęła mnie historia i co się rzadko zdarza obejrzałem za jednym zamachem w weekend. Napewno zasługa aktorów i charakterystycznego akcentu przez nich wypowiadanego. Serial produkcji szkockiej.
Islandzkie "Fortitude" zderza się z "Mgłą" Stephena Kinga. Z cyklu Greta Thunberg poleca. Katastrofa na platformie wiertniczej ukazuje zakłamanie korporacji nastawionej na zysk i niszczącej bezwględnie przyrodę. Thriller ekologiczny z mocnym naciskiem właśnie na ekologię. Można krytykować finał, że za bardzo twórcy odlecieli oraz na nieścisłości typu jak cała załoga platformy składająca się z ok. 50 osób wsiadła do dwóch helikopterów ratunkowych, gdzie maksymalnie może pomieścić się ok. 10 osób. Przez 6. odcinków siedzimy na platformie. Twórcy już w 2.odcinku zaczynają rozwiązywać nam powoli zagadkę związaną ze zjawiskami paranormalnymi. Pani naukowiec spokojnie nam objaśnia i odkrywa karty. Odpowiednie tempo akcji sprawiło, że szybko zaliczyłem całość. Teraz czekać na kontynuację, bo nie do końca wszystko się wyjaśniło. Ocena 7/10

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#506 Post autor: Kaonashi » śr sty 18, 2023 14:41 pm

Ktoś wie gdzie można teraz obejrzeć pierwsze dwa sezony Twin Peaks?
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23205
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#507 Post autor: Mystery » śr sty 18, 2023 14:59 pm

Prawdopodobnie trzeba będzie poczekać na nową platformę SkyShowtime :wink:

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23205
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#508 Post autor: Mystery » śr lut 01, 2023 21:10 pm

Kruk 3 - 7
Tak jak w przypadku drugiego sezonu jest tu kilka logicznych niuansów do których można się przyczepić, jak takich, że Podlasie to kolejny raz naprawdę małe miejsce i zaskakująco wiele tu zbiegów okoliczności, ale to dobry koniec, dobrego sezonu i serialu i w sumie szkoda, że to już niby koniec.

Copenhagen Cowboy 1 - 6
Zaczynało się pięknie, skończyło jak zawsze..

Willow 1 - 4
Dobry przykład na to jak nie tykać legend.

The Rig 1 - 5
Zapowiadało się ciekawie i parę klasyków jak The Thing, czy Sphere miałem z tyłu głowy, jednak scenariusz nie dostarczył, a biedna europejska strona produkcyjna i aktorska nie pomagała.

Sexify 2 - 6
Pierwszy sezon był pozytywnym zaskoczeniem, także ciężko było drugiemu powtórzyć jego sukces i się nie udało, trochę taki wymuszony odcięty kupon.

Hunters 2 - 6+
Po świetnym pierwszym sezonie, drugi już słabszy. Serial został skasowany i tak to wyglądało, jakby twórcy mieli większe plany, ale musieli to już wszystko zamknąć tu i teraz.

Koala Man 1 - 7
Fajna większa historia, odpowiednio absurdalna, no ale od twórców Ricka i Spoza Układu na nic innego nie liczyłem.

Little Demon 1 - 6
A to nowa animacja współprodukowana przez drugiego twórcę Rick i Morty Dana Harmona. Przesadnie wulgarna i brutalna, mniej zabawna i jakoś średnio mnie wciągnęło, ale fajna głosowa obsada i sprawdziłem to głównie dla Aubrey Plazy.

Interview With The Vampire 1 - 5
Kiepski casting, toteż jakoś nie zależało mi na tych postaciach, a sam serial potrafił zmęczyć i wywiad raczej nie będzie kontynuowany.

Slow Horses 1, 2 - 8-
Spodziewałem się czegoś lżejszego jak Kiling Eve, ale to mocne i trzymające w napięciu szpiegowskie show, a aspekt komediowy to głównie cięte dialogi. Pierwszy sezon jeszcze taki niepozorny, ale w drugim intryga już konkretna i czekam na kolejny. Długo szło mi się przyzwyczaić do ekipy, ale znakomity Oldman i jego teksty wprost powalały.

The Offer 1 - 9
Lepiej później, niż wcale. Najlepszy serial ubiegłego roku, także muszę edytować moją listę ;) Miód na serce każdego fana Hollywood, jak to jest wyprodukowane, zagrane, napisane, czapki z głów i karny kutas dla wszelkich Emmy i Globów za niedostrzeżenie tego złota :P Tylko dla tego serialu można brać SkyShowtime :)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58191
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#509 Post autor: Adam » śr lut 22, 2023 10:40 am

Mystery pisze:
śr lut 01, 2023 21:10 pm
The Offer 1 - 9
Lepiej później, niż wcale. Najlepszy serial ubiegłego roku, także muszę edytować moją listę ;) Miód na serce każdego fana Hollywood, jak to jest wyprodukowane, zagrane, napisane, czapki z głów i karny kutas dla wszelkich Emmy i Globów za niedostrzeżenie tego złota :P Tylko dla tego serialu można brać SkyShowtime :)
Zaliczone jako pierwsze na Skaju. Dobre, ale aż 9/10 bym nie dał. No i rzeczywiście olanie tego w nagrodach dziwi. Zdjęcia Totino na taśmie filmowej, kostiumy, casting aktorów nieraz łudząco podobnych do oryginałów... Miód !
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23205
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: Co ostatnio oglądaliście?

#510 Post autor: Mystery » śr lut 22, 2023 10:42 am

Fabularnie może za wysoko, ale za "Production Values" musiałem podwyższyć :wink:

ODPOWIEDZ