Wojciech Kilar

Tutaj dyskutujemy w wątkach ogólnych o poszczególnych kompozytorach.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
DanielosVK
Howardelis Vangeshore
Posty: 7851
Rejestracja: sob cze 26, 2010 13:43 pm

Re: Wojciech Kilar

#106 Post autor: DanielosVK » wt gru 31, 2013 01:19 am

Wolfman i Dark Shadows.
Fe.

Cóż za score, Howard Shore.

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33786
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: Wojciech Kilar

#107 Post autor: Wawrzyniec » wt gru 31, 2013 01:27 am

Dalej wyliczanie? :roll: Rozumiem, że jak ktoś nic nie napisał i nie wspomniał, to HAŃBA! HAŃBA! HAŃBA! Chyba muszę zwrócić Jeremy'mu Soule'owi uwagę, że zamiast kondolencji kontynuuje swoje dywagacje na Kanye Westem.
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Mefisto

Re: Wojciech Kilar

#108 Post autor: Mefisto » wt gru 31, 2013 02:32 am

Wojtek pisze:No ładnie. Taki dorobek, a oni mu życzą, żeby spoczywał w brzoskwini
To zależy jak interpretować "peach" ;)

Awatar użytkownika
kiedyśgrześ
+ W.A. Mozart +
Posty: 5925
Rejestracja: sob lip 09, 2011 12:05 pm

Re: Wojciech Kilar

#109 Post autor: kiedyśgrześ » wt gru 31, 2013 08:26 am

swordfish pisze:Poznańskie Słowiki w końcówce "Tygodnia z życia mężczyzny" Jerzego Stuhra.

http://www.youtube.com/watch?v=Un942jw-HYU

Szkoda, że nigdzie nie ma dostępnego całego utworu Kilara.
Apotheosis to words by Shakespeare from
the film soundtrack A week from a man’s life for a cappella choir:

http://www.youtube.com/watch?v=RGtpBFDdda0
Obrazek

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: Wojciech Kilar

#110 Post autor: swordfish » pt sty 03, 2014 00:32 am

4.01.2014(sobota) pogrzeb w Katowicach

TVP w tym dniu przygotowała prawdziwy Dzień Kilara!

TVP 1

08:25 Notacje - serial dokumentalny. Prezentacja 10-minutowego odcinka z Wojciechem Kilarem

TVP Info

10:15 Wystawienie urny z prochami kompozytora w archikatedrze katowickiej (rozmowy w studiu z zaproszonymi gośćmi, łączenia na żywo z reporterami)
11:00 Fragmenty transmisji Mszy Pogrzebowej (homilia w całości) i kondukt żałobny

TVP Kultura

11:00 Transmisja w całości Mszy Pogrzebowej
12:30 "Kościelec 1909" (koncert zarejestrowany w krakowskim studiu TVP w Łęgu w 1995 roku pod batutą Wojciecha Michniewskiego)
12:50 "Rozmowy na koniec wieku" z Wojciechem Kilarem
13:25 "Krzesany", w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Antoniego Wita
13:50 "Faustyna", reż. Jerzy Łukaszewicz, muz. Wojciech Kilar

TVP Regionalna

16:00 Jestem obecny - Wojciech Kilar

I dodatkowo w niedzielę w TVP 2

22:40 Wojciech Kilar. Credo - film dokumentalny

Szkoda, że dopiero jak człowiek umrze, to nagle telewizja nim się interesuje. Szkoda, że nie mogło być takiej otoczki w dniu koncertu na FMF w Krakowie rok temu. :(

Awatar użytkownika
Templar
+ W.A. Mozart +
Posty: 9848
Rejestracja: wt sie 02, 2011 19:48 pm
Lokalizacja: Warsaw City
Kontakt:

Re: Wojciech Kilar

#111 Post autor: Templar » pt sty 03, 2014 00:58 am

Wawrzyniec pisze:Dalej wyliczanie? :roll: Rozumiem, że jak ktoś nic nie napisał i nie wspomniał, to HAŃBA! HAŃBA! HAŃBA! Chyba muszę zwrócić Jeremy'mu Soule'owi uwagę, że zamiast kondolencji kontynuuje swoje dywagacje na Kanye Westem.
Proponuję zrobić tabelkę - imię i nazwisko kompozytora | Wspomniał | Nie wspomniał | Komentarz. I krzyżykami będziecie zaznaczać odpowiednie miejsce w tabeli, w przypadku "Nie wspomniał" dodatkowo komentarz, bo np. nie ma konta na FB/Twitterze, bo mu internet odcięli za niezapłacony rachunek, bo jest żydomasonem, lewakiem albo z PO, bo ma sraczkę od świąt, itp.
Obrazek

"Problem z cytatami w internecie jest taki, że ludzie natychmiast wierzą w ich prawdę" - Abraham Lincoln

http://www.lastfm.pl/user/iTemplar

Awatar użytkownika
Marcin
Początkujący orkiestrator
Posty: 538
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 16:59 pm
Lokalizacja: Gąsawa

Re: Wojciech Kilar

#112 Post autor: Marcin » pt sty 03, 2014 02:04 am

swordfish pisze:4.01.2014(sobota) pogrzeb w Katowicach

TVP w tym dniu przygotowała prawdziwy Dzień Kilara! (...)
No to żeś mnie teraz dobił :( Do soboty będę musiał kupić nową antenę, wleźć na dach i starą (złamaną) wymienić na nową. I tak, jak do tej pory brak możliwości oglądania telewizora nie był dla mnie problemem, tak teraz nie wyobrażam sobie najblizszej soboty bez telewizora :?
Będę szczery, Tylko Jerry 8)

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23205
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: Wojciech Kilar

#113 Post autor: Mystery » sob sty 04, 2014 11:51 am

Dzięki swordfish za rozkład dnia, a dla ministra kultury i telewizji szacuneczek.

Awatar użytkownika
Wojteł
John Williams
Posty: 9826
Rejestracja: sob mar 15, 2008 23:50 pm
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody

Re: Wojciech Kilar

#114 Post autor: Wojteł » sob sty 04, 2014 20:36 pm

Na onecie jest relacja z pogrzebu http://muzyka.onet.pl/newsy/wojciech-ki ... cach/49vnp

Zastanawiam się, czy gdzieś w internecie będą do obejrzenia wszystkie emitowane dzisiaj dokumenty i wspomnienia o Kilarze, bo nie posiadam telewizora, więc nie mogłem ich obejrzeć.

Swoją drogą zastanawiam się, czemu Kilara skremowano, skoro KK jest temu niby przeciwny, a Kilar był w końcu głęboko wierzącym katolikiem, no ale mniejsza o to.
Haha Śląsk węgiel zadupie gwara

Awatar użytkownika
bartex9
Spec od additional music
Posty: 690
Rejestracja: sob gru 25, 2010 00:55 am
Lokalizacja: Cracovia

Re: Wojciech Kilar

#115 Post autor: bartex9 » sob sty 04, 2014 23:20 pm

Kościół nie jest temu przeciwny. Ma tylko jasne sprecyzowane przepisy jak się w takiej sytuacji z ciałem obchodzić i jak ma wyglądać pogrzeb. Jest to trochę skomplikowane i dziwne więc wielu się zniechęca. Msza pogrzebowa musi być przy trumnie z ciałem, potem dopiero kremacja i na koniec tylko nabożeństwo na cmentarzu. Przynajmniej tak oficjalnie powinno być.

Awatar użytkownika
Templar
+ W.A. Mozart +
Posty: 9848
Rejestracja: wt sie 02, 2011 19:48 pm
Lokalizacja: Warsaw City
Kontakt:

Re: Wojciech Kilar

#116 Post autor: Templar » ndz sty 05, 2014 02:30 am

U nas może być msza już przy urnie, większość księży nie robi nigdy problemu, akurat wczoraj byłem na pogrzebie i normalnie msza przy urnie się odbyła. I nie wiem co tam takiego skomplikowanego, w procedurach niczym to się nie różni od zwykłego pogrzebu, zresztą wszystkim i tak zajmują się zakłady pogrzebowe.
Obrazek

"Problem z cytatami w internecie jest taki, że ludzie natychmiast wierzą w ich prawdę" - Abraham Lincoln

http://www.lastfm.pl/user/iTemplar

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: Wojciech Kilar

#117 Post autor: swordfish » pn sty 13, 2014 23:20 pm

Tygodnik "Do Rzeczy" nr 2/050

Wywiad z Michałem Lorencem na temat Wojciecha Kilara
"Symbol wolności. Muzyka Kilara jest święta"

Wśród tradycyjnych zachwytów nad twórczością Kilara dowiadujemy się ciekawych rzeczy o utworze "Wyjazd z kraju":

Jak poznał się pan z Wojciechem Kilarem?

Zaczęło się od tego, że zostałem oskarżony o plagiat. Usłyszałem w ZAIKS-ie, że utwór z filmu "Różyczka", który właśnie był w owym czasie używany podczas uroczystości pogrzebowych ofiar katastrofy smoleńskiej, został w rzeczywistości napisany przez pewnego młodego kompozytora. I że w związku z tym nie mogę zgłosić tego utworu do ZAIKS-u. Byłem w kompletnym szoku. Nie wiedziałem za bardzo, co robić. Pod wpływem impulsu napisałem list do Wojciecha Kilara i wysłałem mu obydwa utwory z prośbą o ocenę. Przecież nie mogłem być sędzią we własnej sprawie. Chciałem niezależnej opinii. Podobny list wysłałem do Pawła Mykietyna, którego bardzo lubię i szanuję.

I Kilar odpowiedział?

Po trzech dniach dostałem list - na czerpanym papierze, w pięknej kopercie ze znaczkiem przedstawiającym Wojciecha Kilara, ręcznie pisany. Taki list, który sam w sobie jest dziełem sztuki. Niecierpliwość mojej żony o mało nie doprowadziła wtedy do rozwodu, bo ona mój pierwszy, historyczny list od Kilara rozerwała, taka była zdenerwowana i ciekawa, co jest w środku.

Co było w środku?

Kategoryczna odpowiedź Kilara, że nie ma mowy o żadnym plagiacie, że nie wolno doszukiwać się podobieństwa tych utworów. Dla mnie to było jak haust świeżego powietrza, niemal się uniosłem nad ziemię. I tego samego dnia, co ciekawe Paweł Mykietyn przysłał do mnie e-mailem podobną odpowiedź. To był niezwykły dzień. Zostałem oczyszczony z zarzutów i jeszcze dostałem list od Kilara! Jakbym złapał Pana Boga za nogi! No i zaczęliśmy korespondować.

Awatar użytkownika
Templar
+ W.A. Mozart +
Posty: 9848
Rejestracja: wt sie 02, 2011 19:48 pm
Lokalizacja: Warsaw City
Kontakt:

Re: Wojciech Kilar

#118 Post autor: Templar » pn sty 13, 2014 23:45 pm

Ciekawe czy ten drugi utwór jest gdzieś dostępny, bo sam chciałbym sprawdzić :P
Obrazek

"Problem z cytatami w internecie jest taki, że ludzie natychmiast wierzą w ich prawdę" - Abraham Lincoln

http://www.lastfm.pl/user/iTemplar

Awatar użytkownika
Marcin
Początkujący orkiestrator
Posty: 538
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 16:59 pm
Lokalizacja: Gąsawa

Re: Wojciech Kilar

#119 Post autor: Marcin » wt sty 14, 2014 01:22 am

Toć przecież ten utwór - Wyjazd z Polski (Kraju) - sam w sobie też jest kopią dużo przecież wcześniejszego utworu Sekal Lorenca ze ścieżki Zabić Sekala (1998r), więc, wnioskując z faktu, że to jakiś młody kompozytor i napisał ten utwór niedawno, sam musiał popełnić plagiat skoro napisał utwór podobny do tego z 98r. :?
Będę szczery, Tylko Jerry 8)

Awatar użytkownika
Templar
+ W.A. Mozart +
Posty: 9848
Rejestracja: wt sie 02, 2011 19:48 pm
Lokalizacja: Warsaw City
Kontakt:

Re: Wojciech Kilar

#120 Post autor: Templar » wt sty 14, 2014 01:46 am

Gdzie Ty tam masz kopię, co najwyżej drobne podobieństwo i to tylko krótkiego fragmentu.
Obrazek

"Problem z cytatami w internecie jest taki, że ludzie natychmiast wierzą w ich prawdę" - Abraham Lincoln

http://www.lastfm.pl/user/iTemplar

ODPOWIEDZ