Fazil Say

Tutaj rozmawiamy o każdej muzyce poza filmową: projekty kompozytorów niezwiązane ze światem filmu i gier komputerowych, inne gatunki muzyczne i inni twórcy.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Fazil Say

#1 Post autor: Kaonashi » ndz wrz 06, 2020 21:35 pm

Obrazek

Fazil Say - turecki muzyk, który znany jest przede wszystkim jako pianista (ma na koncie całą masę nagrań). Ja jednak natrafiłem na gościa poprzez jego autorskie kompozycje. Jego pierwsza symfonia to zdecydowanie najlepsza rzecz w muzyce poważnej jaką słyszałem z tych powstałych w XXI wieku. Nosi tytuł "Istanbuł", bo jak sama nazwa wskazuje powstała jako muzyczne wyobrażenie Istambułu. Mamy tu zatem liczne nawiązania do tureckiej muzyki (w tym odpowiednie instrumentarium etniczne), niemniej całość zatopiona jest w symfonicznym sosie, z wyrazistymi tematami i miejscami posmakiem Strawińskiego. Poza tym warto rozejrzeć się za jego 2 i 3 symfonią, koncertem fortepianowym i koncertem na ney, które również gwarantują sporo fajnych wrażeń. Mam nadzieję że jego dzieła kiedyś doczekają się studyjnych nagrań, bo większość to po prostu nagrania live koncertów. Niżej fragmenty wymienionych utworów. :)

"I Symphony: Istanbul"

youtu.be/mQ1lNL1LYlc

youtu.be/K-rvNY3aEu0

"II Symphony: Mesopotamia"

youtu.be/HN3YDjNFZxM

"III Symphony: Universe"

youtu.be/MSGJEpT1t08
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Fazil Say

#2 Post autor: Kaonashi » czw wrz 10, 2020 01:15 am

Przypadkowo znalazłem jak Say w jakimś programie telewizyjnym gra temat Hisaishiego z "Laputy" w towarzystwie Kitano. Wtf w ogóle... :wink:

Od 0:55

youtu.be/VTzHCfO7stA
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

ODPOWIEDZ