Prog - rock, jazz - rock / fusion, baroque pop / rock, psychodelia.

Tutaj rozmawiamy o każdej muzyce poza filmową: projekty kompozytorów niezwiązane ze światem filmu i gier komputerowych, inne gatunki muzyczne i inni twórcy.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Adi
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 13, 2018 22:11 pm

Prog - rock, jazz - rock / fusion, baroque pop / rock, psychodelia.

#1 Post autor: Adi » pt cze 15, 2018 20:23 pm

Napisałem ten temat, ponieważ chciałbym się podzielić moją, jak na razie skromną wiedzą na temat muzyki wymienionej w tytule tematu. Być może znajdą się tu osoby, które też słuchają takiej muzyki.
Piszcie, co lubicie, czego słuchacie, co polecacie.

Zacznę od mojego ulubionego zespołu, jakim jest King Crimson. Zespół powstały w Wielkiej Brytanii w 1969 roku. Na razie znam tylko 7 pierwszych płyt studyjnych, dopiero za jakiś czas mam w planach poznać resztę albumów.
Wspaniałe, pomysłowe, różnorodne brzmieniowo granie.

http://www.nicovideo.jp/watch/sm30777590?

https://vimeo.com/263719870

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... 52mGVoy86m

https://v-s.mobi/king-crimson-lizard-fu ... 1970-42:45

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... 5uW9lxe2sN

https://v-s.mobi/king-crimson-starless- ... lbum-46:47

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... QIMMOQ-lgj



Gentle Giant - o tym zespole założyłem już temat, ale nie wypadałoby napisać o nich tutaj, bo to genialny zespół jest. Osobiście najbardziej lubię 4 pierwsze płyty, maestria po prostu, mój drugi ulubiony zespół, bardzo blisko Karmazynowego Króla :)

Debiut : https://v-s.mobi/gentle-giant-gentle-gi ... lbum-36:27

Druga płyta : https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... JfqtIqJxTZ_

Trzecia płyta :


youtu.be/BnfBLo1A3pU

Czwarty album :


youtu.be/EC6BS8WqtNs

Piąta płyta :


youtu.be/WhZZZ6wfQrE


youtu.be/u4aZbErzTLE


youtu.be/EopMDQ-YI9g


youtu.be/yPZhlqyQrZc


youtu.be/Pxuihl7zWss


youtu.be/c_W_DEk0fnQ

Szósty album :


youtu.be/5S8lKZ0MMUQ

Siódma płyta :

youtu.be/bRVq80EfoRY



Pora na coś mniej znanego, tak zwany NKR - Nieznany Kanon Rocka. Island - szwajcarski zespół, który w 1977 roku wydał płytę pod tytułem Pictures. Świetna okładka autorstwa H.R. Gigera sugeruje mroczną muzykę, ale poza początkiem, nie ma w niej nic mrocznego. Jest za to progres pełną gębą. Pięć utworów, brak gitary elektrycznej i basowej, ale absolutnie w niczym to nie przeszkadza. Bardzo dobra płyta.


youtu.be/3q7Le0xGUsc



Fuchsia - brytyjski zespół grający prog - folk rocka. W 1971 roku wydali album pod tytułem Fuchsia. Siedem utworów, między innymi skrzypce i wiolonczela w instrumentarium. Bardzo lubię tę płytę, polecam przesłuchać :)


youtu.be/wEvJgUdHFcY



Babe Ruth - brytyjska kapela powołana do życia w 1970 roku, i debiutująca płytą First Base w 1972 roku. Uwagę zwraca mocny głos wokalistki Janity Haan, która momentami wręcz krzyczy :D Sześć utworów, między innymi The Mexican, będący ukłonem, i małym hołdem dla Ennio Morricone, gdyż został zapożyczony tutaj główny utwór z filmu For A Few Dollars More. Świetny kawałek. Bardzo dobrze wypada również nastrojowe The Runaways, rozkręcające się powoli, obój, wiolonczele, fortepian, głos Janity Haan, piękny utwór.


youtu.be/TQrUDrwKoHE
Ostatnio zmieniony pn cze 18, 2018 00:09 am przez Adi, łącznie zmieniany 8 razy.

Awatar użytkownika
Adi
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 13, 2018 22:11 pm

Re: Prog - rock, jazz - rock / fusion, baroque pop / rock, psychodelia.

#2 Post autor: Adi » sob cze 16, 2018 13:40 pm

Harmonium - kanadyjski zespół z prowincji Quebec, powstały w 1972 roku. Grupa wydała 3 albumy studyjne. Opiszę drugą płytę, wydaną w 1975 roku nazwaną Si On Avait Besoin D’une Cinquième Saison. Jest to album koncepcyjny opowiadający o pięciu porach roku.
Bogate instrumentarium, między innymi melotron, obój, flety, klarnety, fortepian, akordeon, czy mandolina. Pięć kompozycji, z czego jedna trwająca 10 minut z groszami, druga, ostatni utwór na płycie to ponad 17 minut czystego piękna.

Polecam każdemu Si On Avait Besoin D’une Cinquième Saison, bo to niezwykle piękna muzyka, cóż więcej mogę dodać :)


youtu.be/IhWtmOJk_j0


youtu.be/hVORe36mYi8


youtu.be/sCkkxr7tS7c


youtu.be/QP5h2UiJkgI


youtu.be/uZ1ISJ0bcPE



Earth & Fire - holenderska grupa założona w 1968 roku przez dwóch braci, Chrisa Koertsa, i Gerarda Koertsa. Rok później, w 1969 roku poznali, i zatrudnili Jerney Kaagman jako wokalistkę. Debiutowali w 1970 roku płytą Earth & Fire. Drugą płytę nagrali rok później, w 1971 roku. Album nosi nazwę Song of the Marching Children. Świetna, melodyjna płyta. Pięć kompozycji, w tym długa, 18 minutowa suita.


youtu.be/xSParLUaDIE


youtu.be/5Oz9_JJ2BUw


youtu.be/N3OWV5Ktz_Q


youtu.be/72QBllYMkS8


youtu.be/-FZ1q7UxviQ



Fantasy - brytyjski zespół, który swoją pierwszą płytę nagrał, i wydał w 1973 roku. Nazywa się ona Paint A Picture. 10 utworów, niezbyt długich, od 2 do 6 minut, pięknie zaaranżowanych, melodyjnych, i klimatycznych. Świetna płyta, polecam :)


youtu.be/IsgdLEfVJMg





Druga płyta o nazwie Beyond The Beyond została nagrana w 1974 roku, ale wydana, jeśli się nie mylę, dopiero w 1991 roku. Dobra płyta, ale Paint A Picture bardziej mi się podoba, i moim zdaniem jest lepszym albumem. Niemniej, kilka fragmentów jest nawet lepszych niż Paint A Picture, na przykład utwór Alanderie, kapitalny kawałek.


youtu.be/AkHQraBbQvQ



Alquin - holenderski band, wydający swoją pierwszą płytę zatytułowaną Marks w 1972 roku. Muzyka na płycie to połączenie rocka progresywnego i jazz - rockowych brzmień. Jedna z moich ulubionych płyt z Holandii.


youtu.be/HabUazFo1FM

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Prog - rock, jazz - rock / fusion, baroque pop / rock, psychodelia.

#3 Post autor: Kaonashi » sob cze 16, 2018 23:21 pm

Łoł, imponujące posty. Z chęcią obczaję w wolnej chwili. :)
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Adi
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 13, 2018 22:11 pm

Re: Prog - rock, jazz - rock / fusion, baroque pop / rock, psychodelia.

#4 Post autor: Adi » ndz cze 17, 2018 15:29 pm

Kaonashi pisze:
sob cze 16, 2018 23:21 pm
Łoł, imponujące posty. Z chęcią obczaję w wolnej chwili. :)
Imponujące ? To zaledwie wierzchołek góry lodowej, tudzież oceanu takiej muzyki :D Moja wiedza na temat muzyki wymienionej w tytule tematu jest bardzo nikła w porównaniu z niektórymi specami :wink: Jak masz czas, to obadaj sobie Forum Dinozaurów, tam to dopiero mają ludziska wiedzę.

Jedziemy dalej z muzyką :)

Ragnarök - szwedzki zespół powstały w 1972 roku. Ich debiut wydany w 1976 roku pod tytułem Ragnarök zawiera bardzo klimatyczną, nastrojową muzykę w klimatach zespołu Camel, niemniej ma własny charakter. Płyta jest w całości instrumentalna.


youtu.be/lKGbCFRlVR8


youtu.be/F-2LAC6mLNQ


youtu.be/ExXwxPTRnwo


youtu.be/VxZ69T6Eewk


youtu.be/f5wPkCfAY-0


youtu.be/HZyBfKwbXOI

To nie są wszystkie utwory z płyty, reszty nie mogę znaleźć, ale i tak te są najlepsze :D


youtu.be/0JcgLcHbQdk Tutaj fragmenty bodajże wszystkich utworów na płycie.

Druga płyta zespołu :


youtu.be/5t2kdsMgGU8


youtu.be/Ox3VmfheJU0


youtu.be/2di71MH_5ys


youtu.be/ceSt-ptpj7I


youtu.be/tq2hDON4an0


youtu.be/W4DQ160B3Y4


youtu.be/YOSS9Bv1XO8



Tonton Macoute - brytyjski zespół, którego pierwsza, i niestety jedyna płyta została wydana w 1971 roku. Świetne połączenie rocka progresywnego i jazz - rockowych brzmień.


youtu.be/BkC8iAbr43g



Pulsar - zespół powstały we Francji. Swój debiut nagrali, i wydali w 1975 roku. Pięć kompozycji, w instrumentarium między innymi flet, akustyczna i elektryczna gitara, czy syntezatory, które nadają płycie kosmiczny klimat.


youtu.be/uMwKxdXsBcM

Druga płyta :


youtu.be/TbwlxQQA__M

Trzecia :


youtu.be/ngZ4npr9Ezs
Ostatnio zmieniony ndz cze 17, 2018 23:44 pm przez Adi, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Adi
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 13, 2018 22:11 pm

Re: Prog - rock, jazz - rock / fusion, baroque pop / rock, psychodelia.

#5 Post autor: Adi » ndz cze 17, 2018 19:34 pm

Pora na zmianę klimatu :)

Embryo - zespół pochodzący z Monachium, działający od 1969 roku. Bardzo intrygujący zespół. Swoją debiutancką płytę pod tytułem Opal nagrali rok później, w 1970 roku. Nie słuchałem jeszcze wielu z ich płyt, ale najbardziej lubię tę pod tytułem Rocksession, z udziałem pianisty Mala Waldrona.


youtu.be/0Fe-K1GoNd0


youtu.be/zA82hTI_YgU


youtu.be/cFI1rW3SP2U
Utwór Warm Canto to cover pianisty Mala Waldrona. Cudowna wersja tego pięknego utworu.

youtu.be/94VO54s23go



Il Rovescio Della Medaglia - włoski zespół powstały pod koniec 1970 roku. Debiutuje w 1971 roku płytą La Bibbia, której jeszcze nie słyszałem, natomiast znam, i bardzo lubię następną płytę zespołu pod tytułem Contaminazione.
Contaminazione jest albumem koncepcyjnym, opartym na twórczości Jana Sebastiana Bacha. Świetna, piękna płyta, posłuchajcie utworu La Mia Musica, można się zakochać, przynajmniej ja się zakochałem :D


youtu.be/cclF4ds1fDY



Czas na coś lżejszego :)

Sagittarius - amerykańska grupa popowa, powstała pod koniec lat 60- tych. W 1968 roku wydali swój pierwszy album nazwany The Present Tense. Bardzo ładnie zaaranżowany pop, niezwykle przyjemnie się słucha, przynajmniej mi :D


youtu.be/8pZbBZrOHJk

gosia.czg
Parkingowy przed studiem nagrań
Posty: 11
Rejestracja: czw maja 24, 2018 21:19 pm

Re: Prog - rock, jazz - rock / fusion, baroque pop / rock, psychodelia.

#6 Post autor: gosia.czg » ndz cze 17, 2018 21:43 pm

Oj, nigdy nawet nie słyszałam o takich zespołach. Też w wolnej chwili posłucham. :D

Awatar użytkownika
Adi
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 13, 2018 22:11 pm

Re: Prog - rock, jazz - rock / fusion, baroque pop / rock, psychodelia.

#7 Post autor: Adi » ndz cze 17, 2018 22:12 pm

gosia.czg pisze:
ndz cze 17, 2018 21:43 pm
Oj, nigdy nawet nie słyszałam o takich zespołach. Też w wolnej chwili posłucham. :D
Takich mało znanych zespołów jest bardzo dużo. Ja odkryłem je dzięki Youtube, mnóstwo nieznanych, i mało znanych płyt jest na tym serwisie. Oczywiście, sporo z takich płyt to przeciętniaki, ale można wyłowić też i sporo perełek. Zresztą, już samo wynajdywanie takich albumów przynosi sporo frajdy :D
Ostatnio zmieniony ndz cze 17, 2018 22:40 pm przez Adi, łącznie zmieniany 2 razy.

gosia.czg
Parkingowy przed studiem nagrań
Posty: 11
Rejestracja: czw maja 24, 2018 21:19 pm

Re: Prog - rock, jazz - rock / fusion, baroque pop / rock, psychodelia.

#8 Post autor: gosia.czg » ndz cze 17, 2018 22:22 pm

Adi pisze:
ndz cze 17, 2018 22:12 pm
gosia.czg pisze:
ndz cze 17, 2018 21:43 pm
Oj, nigdy nawet nie słyszałam o takich zespołach. Też w wolnej chwili posłucham. :D
Takich mało znanych zespołów jest bardzo dużo. Ja odkryłem je dzięki Youtube, mnóstwo nieznanych, i mało znanych płyt jest na tym serwisie. Oczywiście, sporo z takich płyt to przeciętniaki, ale można wyłowić też i sporo perełek. Zresztą, już samo wynajdywanie takich albumów przynosi sporo frajdy :D
Tak teraz na Youtube jest wszystko i na pewno można coś ciekawego odkryć. :D

Awatar użytkownika
Adi
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 13, 2018 22:11 pm

Re: Prog - rock, jazz - rock / fusion, baroque pop / rock, psychodelia.

#9 Post autor: Adi » ndz cze 17, 2018 22:42 pm

gosia.czg pisze:
ndz cze 17, 2018 22:22 pm
Adi pisze:
ndz cze 17, 2018 22:12 pm
gosia.czg pisze:
ndz cze 17, 2018 21:43 pm
Oj, nigdy nawet nie słyszałam o takich zespołach. Też w wolnej chwili posłucham. :D
Takich mało znanych zespołów jest bardzo dużo. Ja odkryłem je dzięki Youtube, mnóstwo nieznanych, i mało znanych płyt jest na tym serwisie. Oczywiście, sporo z takich płyt to przeciętniaki, ale można wyłowić też i sporo perełek. Zresztą, już samo wynajdywanie takich albumów przynosi sporo frajdy :D
Tak teraz na Youtube jest wszystko i na pewno można coś ciekawego odkryć. :D
Bez dwóch zdań :)

Ciąg dalszy :)

Wapassou - francuska grupa, która rozpoczęła swoją działalność w 1972 roku. Pierwszy album pod tytułem Wapassou nagrali w 1974 roku. Płyta brzmi nieco psychodelicznie, i przestrzennie zarazem. Zwróćcie uwagę na utwór Chatiment - wyczarowuje cudowny klimat. Wolna perkusja, organy, skrzypce, flet i piękny narracyjny wokal żeński Karin Nickerl. Cudo :)

Obrazek


youtu.be/7qGKLJ9PzoY
Ostatnio zmieniony ndz cze 17, 2018 23:41 pm przez Adi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Prog - rock, jazz - rock / fusion, baroque pop / rock, psychodelia.

#10 Post autor: Kaonashi » ndz cze 17, 2018 23:11 pm

Powyższy link się nie wkleił dlatego, że zawierał konkretny moment filmiku (w pierwszym poście chyba też był ten problem). :wink:

7qGKLJ9PzoY&t=1995s - czyli dokładnie 1995 sekundę.

Dlatego trzeba usuwać zaznaczony fragment linku i wklejać normalnie do ramki (czyli w tym przypadku '7qGKLJ9PzoY'). :)
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Adi
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 13, 2018 22:11 pm

Re: Prog - rock, jazz - rock / fusion, baroque pop / rock, psychodelia.

#11 Post autor: Adi » ndz cze 17, 2018 23:16 pm

Kaonashi pisze:
ndz cze 17, 2018 23:11 pm
Powyższy link się nie wkleił dlatego, że zawierał konkretny moment filmiku (w pierwszym poście chyba też był ten problem). :wink:

7qGKLJ9PzoY&t=1995s - czyli dokładnie 1995 sekundę.

Dlatego trzeba usuwać zaznaczony fragment linku i wklejać normalnie do ramki (czyli w tym przypadku '7qGKLJ9PzoY'). :)
Dzięki, rzeczywiście, z tymi sekundami coś mi nie pasowało :wink:

Awatar użytkownika
Adi
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 13, 2018 22:11 pm

Re: Prog - rock, jazz - rock / fusion, baroque pop / rock, psychodelia.

#12 Post autor: Adi » ndz cze 17, 2018 23:34 pm

Charles Kaczynski - kanadyjski skrzypek, i człowiek orkiestra. W 1979 roku nagrał swoją pierwszą płytę pod tytułem Lumière De La Nuit. Przeuroczy album, progresywno folk - rockowy, o symfonicznym brzmieniu, z dominującą partią skrzypiec.

http://www.nicovideo.jp/watch/sm12625090

Awatar użytkownika
Adi
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 13, 2018 22:11 pm

Re: Prog - rock, jazz - rock / fusion, baroque pop / rock, psychodelia.

#13 Post autor: Adi » pn cze 18, 2018 00:36 am

Bachdenkel - brytyjska grupa, której początki sięgają 1968 roku. Swoją debiutancką płytę pod tytułem Lemmings nagrywają w 1970 roku, ale wydana zostaje dopiero w 1973 roku. Muzyka na albumie to połączenie rocka progresywnego, i psychodelicznego, jest melancholijnie, nastrojowo, klimatycznie. Warto znać. Ktoś kiedyś powiedział o tym albumie, że to brakujące ogniwo pomiędzy The Beatles, a King Crimson. Coś w tym jest :)


youtu.be/NAAizLXGCPI



Banco del Mutuo Soccorso - włoski zespół grający symfonicznego rocka progresywnego. Ich debiut o nazwie Banco del Mutuo Soccorso, to moim zdaniem, jedna z najlepszych płyt w gatunku symfonicznego prog - rocka. Fantastyczna płyta.


youtu.be/vIVbWFURccU

Awatar użytkownika
Adi
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 13, 2018 22:11 pm

Re: Prog - rock, jazz - rock / fusion, baroque pop / rock, psychodelia.

#14 Post autor: Adi » pt cze 22, 2018 20:40 pm

Dom - Edge of Time. Jedyna płyta tego niszowego zespołu nagrana w 1970 roku, wydana dwa lata później, w 1972 roku. Niesamowity, iście KOSMICZNY album. Słychać klimaty Ummagummy Pink Floyd, jest folkowo, to wszystko połączone z elektronicznymi dźwiękami, trzaskami, szumami. Niesamowita płyta, trzeba posłuchać, koniecznie nocą, przy zgaszonym świetle, najlepiej wpatrując się w gwiaździste niebo :)


youtu.be/kp-P2LUjz4I



Gnidrolog - zespół z Wielkiej Brytanii utworzony w 1969 roku. W 1972 roku wydali dwie płyty. Muzycy korzystali z rozbudowanego instrumentarium, między innymi flet, różnego rodzaju saksofony, rożek, obój, czy harmonijka.

Pierwsza płyta :


youtu.be/QKaLapSCwN8

Drugi album :


youtu.be/20ulV4g86fE



Popol Vuh ( Ace ) - norweski zespół progresywny, który zmienił nazwę na Popol Ace, żeby uniknąć pomyłek z niemieckim zespołem Popol Vuh. Swoją pierwszą płytę wydali w 1972 roku. Album zatytułowany po prostu Popol Vuh zawiera 7 niezbyt długich, ale zróżnicowanych utworów. W instrumentarium nalazło się miejsce między innymi dla melotronu, pięknie wykorzystanego na przykład w utworze For Eternity.


youtu.be/UCe-CNCEQbc


youtu.be/NTpfsX9Ko_E


youtu.be/USrCmAnH9vo


youtu.be/USrCmAnH9vo


youtu.be/QMIArTvwNBw


youtu.be/u0E8YKwmBlU


youtu.be/kpZjj24xBJQ

Awatar użytkownika
Adi
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 13, 2018 22:11 pm

Re: Prog - rock, jazz - rock / fusion, baroque pop / rock, psychodelia.

#15 Post autor: Adi » sob cze 23, 2018 13:22 pm

Clearlight - francuska formacja pianisty Cyrille Verdeaux. Zespół działa od 1973 roku. W 1975 roku wydali debiut o nazwie Clearlight Symphony. Bardzo zróżnicowana muzyka znajduje się na tym albumie. Jest miejsce na symfoniczne klimaty, są elementy jazz - rockowe, jest nieco psychodelicznie, i elektronicznie. Płyta składa się z kompozycji podzielonej na dwie części, każda trwająca ponad 20 minut.


youtu.be/W2K-fx3uoeo



The Mahavishnu Orchestra - zespół jazz - rockowy założony w 1971 roku przez gitarzystę Johna McLaughlina. Debiutowali w tym samym roku płytą The Inner Mounting Flame. Istny ogień :D, chociaż nie brakuje spokojnych, delikatnych momentów. Fantastyczna płyta. Polecam :)


youtu.be/5ofh_S52Uks



Eberhard Weber - niemiecki kontrabasista, który zadebiutował w 1973 roku płytą The Colours of Chloë. Znakomita, przestrzenna, niesamowicie atmosferyczna muzyka. Trzeba posłuchać :)


youtu.be/KevHaSqdt7U

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... gTRpmtjwNq

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... wChwRqLw_x

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... WFqstDGxPD

ODPOWIEDZ