[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/mobiquo/smartbanner/head.inc.php on line 70: Undefined variable: tapatalk_dir_name
Muzyka filmowa - Forum FilmMusic.pl • Wagner - Best of
Strona 1 z 1

Wagner - Best of

: czw lis 28, 2013 18:20 pm
autor: Michał Turkowski
Witam chłopaki, liczę na pomoc :)

Czy ktoś może polecić mi jakiś dobry "best-of" albo składak z uwerturami/preludiami/instrumentalnymi high-lightami Ryszarda Wagnera ?

Jest tego ogromna wręcz ilość na Amazonie, trudno mi sprawdzić wszystko... Czy ktoś ma jakiś tego typu album i mógłby coś zarekomendować ?

Oper to ja nie lubię, ale orkiestrowe utwory jego autorstwa zwalają mnie z nóg...

Z pewnością nabędę "Ring without words" - wybór instrumentalny z teatrologii pierścienia dokonany przez Lorina Maazela.

A jakieś składaki z innych dzieł, w dobrych kompilacjach z dobrym wykonaniem - poleci ktoś, coś ?:)

Pozdrawiam

Re: Wagner - Best of

: czw lis 28, 2013 18:24 pm
autor: bladerunner22
Dzisiaj słuchałem :

Rienzi Overture

fajne

z Wagnera posiadam tylko tę płytkę


Obrazek

Re: Wagner - Best of

: czw lis 28, 2013 18:59 pm
autor: Marcin
No ja ostatnio też coś tam Wagnera skubnąłem. Składanek z samą muzyką instrumentalną nie znam i za operami też raczej nie przepadam (jedynie fragmenty oper, uwertury), ale tego słynnego Marszu Walkirii z drugiej części Pierścienia Nibelunga w wersji instrumentalnej, czyli bez tego 'szczekanego' Hojotoho!, jakoś sobie nie wyobrażam :)

Re: Wagner - Best of

: czw lis 28, 2013 20:22 pm
autor: Paweł Stroiński
TETRALOGIA...

Re: Wagner - Best of

: czw lis 28, 2013 20:45 pm
autor: Marcin
A tak a propos Marszu (Cwału) Walkirii, to zauważył może ktoś jakieś podobieństwo do Star Wars Main Title Williamsa? :)
Tzn. chodzi mi o bardziej 'dosłowne' podobieństwo (podobna, trochę zmieniona dla niepoznaki melodia :wink: ) a nie o samą technikę laitmotywiczną wypracowaną przez Wagnera, jaką Williams z taką maestrią stosował w swoich słynnych tematach.

Re: Wagner - Best of

: czw lis 28, 2013 23:29 pm
autor: Kaonashi
Coś Ci się chyba pomyliło :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=CgZAZJGziFk

Re: Wagner - Best of

: pt lis 29, 2013 00:19 am
autor: Marcin
Eeee.. nie pomyliło (a już na pewno nie pomylił mi się Williams z Korngoldem, no bez przesady :mrgreen: ) Nie chodzi mi o zupełne podobieństwo w melodii, nie wiem jak to określić bo nie jestem muzykologiem... chodzi mi o to, że ten temat Williamsa jest w mojej opini jakby 'pochodną' tematu z Walkirii, w tym sensie, że słuchając motywu przewodniego z Gwiezdnych Wojen odnoszę jakieś dziwne wrażenie jakby Williams pisząc go wziął na warsztat temat Walkirii, trochę poprzestawiał nuty, trochę dorzucił coś od siebie, trochę zmienił rytm i tempo i tak to sprytnie przerobił, że trudno się doszukać podobieństw. Szkoda, że nie ma możliwości wymiany fonii na forum, wówczas bym Ci zanucił albo zagwizdał o co mi chodzi :D . Ale dobra, już mniejsza z tym, pewnie doszukuje się na siłę dziury w całym.

Re: Wagner - Best of

: pt lis 29, 2013 03:22 am
autor: Wojteł
Jeśli Williams "przerabiał" temat Walkyrii, to jedynie w temacie z Hooka, gdzie są takie same interwały na początku (kwarty) ale jednak trochę inny rytm. Melodycznie Gwiezdne Wojny z Walkyriami nie mają nic wspólnego, jedynie patos i brzmienie fanfary (U Williamsa jest kwinta, trzy opadające sekundy i septyma w górę, u Wagnera głownie kwarty i tercje). Zresztą sam rzuć okiem

Wagner

Obrazek

Williams

Obrazek
jakby Williams pisząc go wziął na warsztat temat Walkirii, trochę poprzestawiał nuty, trochę dorzucił coś od siebie, trochę zmienił rytm i tempo i tak to sprytnie przerobił, że trudno się doszukać podobieństw.

To jeszcze nic! Temat z "Dobry Zły i Brzydki" to brzmi jak 9 symfonia Beethovena, tylko z trochę inna orkiestracją, trochę innym rytmem, trochę innym tempem i trochę innymi nutami i na pierwszy rzut ucha nie słychać podobieństw. Po kolejnych 170 też nie. A jak się weźmie imię "John Williams" i się doda kilka liter, kilka odejmie i kilka przestawi, to wychodzi "Richard Wagner". Pszypadeg? Nie sondze :P

Re: Wagner - Best of

: sob gru 21, 2013 04:15 am
autor: kiedyśgrześ
Płyta dla Michała jest teraz w promocji 16,99 PLN

Obrazek

ps. a z the bestów z Ringu to ja mam to

Obrazek

i jest ok.

Re: Wagner - Best of

: wt gru 24, 2013 17:05 pm
autor: Michał Turkowski
Zrobiłem research, szukając Wagnerowskich "best-of" orkiestrowych i wszystkie najlepsze/najsłynniejsze uwertury i preludia mam zaklepane w tych wydaniach:

Obrazek

Obrazek

Zaś co do "Pierścienia", spośród kilku wydań poszczególnych utworów i kompilacji, zamówiłem już jakiś czas temu te, które jest absolutnie bezkonkurencyjne:

Obrazek

Re: Wagner - Best of

: czw lut 20, 2014 17:15 pm
autor: Krzysiek