Jak rzyć, panie premierze?

Dla forum FilmMusic.pl Offtop jest źródłem sukcesu. Złotą żyłą. Dlatego stworzyliśmy specjalne miejsce wypowiedzi utrzymanej w tonie, delikatnie mówiąc, luźno-frywolnym. Wszystko co uznane zostanie za Offtop trafiać będzie tutaj.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13114
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jak rzyć, panie premierze?

#6841 Post autor: lis23 » ndz kwie 10, 2022 11:55 am

Ja mam płacę minimalna, czyli pomiędzy 2 444 a 2 550 zł, w zależności od miesiąca, ilości nocek i godzin. Dodatek to tylko 20% za nockę a jak ktoś ma same dniówki to nie ma dodatku i gołe 2 340 zł na rękę, firma płaci nam tylko 5,50 zł na czystko za godzinę a resztę bierze z dotacji z PEFRONu. Do tego podnieśli mi rentę na 1 217 zł - zostały mi 104 raty do końca, najpierw płaciłem 1 443 zł, w lutym podnieśli mi na 1 609 zł, teraz w kwietniu lub na początku maja znowu mi podniosą, nie wiem ile, liczę, że tylko na 1 800 zł ( kwietniowej podwyżki chyba jeszcze nie biorą pod uwagę? ), w lutym podnieśli o 50 punktów, w marcu o 75 punktów a w kwietniu o 100 punktów - ogólnie, z 2, 25 na 4, 5, w maju mogą podnieść na 5 lub 5,5. Jak podniosą mi ratę na 2 500 zł miesięcznie to nie będę już miał na czynsz, nie mówiąc o płytach, itp.
W "Kawie na Ławie' mówili, że podwyżka stóp procentowych to jedyna forma walki z inflacją i trzeba to robić długofalowo, przez długie lata a kredytobiorcą ( tylko tym z hipoteką ) można pomóc ... dając im kredyt na kredyt, który też będą musieli spłacić. Politycy mówili, że inflacja wzrosła z powodu drukowania pieniędzy na tarcze antycovidowe ale lepiej było je drukować, niż zostawić ludzi bez pomocy i że cały świat tak robił.
Jedynym wyjściem byłoby zamrożenie oprocentowania na już udzielonych kredytach, jak mówił Tusk ale ja się na tym nie znam.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2849
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: Jak rzyć, panie premierze?

#6842 Post autor: swordfish » ndz kwie 10, 2022 18:45 pm

13 rentę przeznaczyłbym na nadpłacenie kredytu, aby zmniejszyć jego koszty niż na zamawianie kolejnej paczki z płytami z zagranicy za 500 zł. Płyty cieszą wzrok, gdy są na półce. Przyjemnie bierze się w ręce, wyciąga krążek i wkłada do odtwarzacza. Ale gdy mamy płyt na półce z 400, 500 czy 1000, to jaka jest szansa, że każdą płytę z naszej kolekcji odsłuchamy choć raz na rok? Większość kurzy się całymi latami. Z punktu ekonomicznego nie przynosi żadnego zysku dla jego właściciela, chyba, że planuje opchnąć w przyszłości swoje rarytasy na eBayu.
Choć i tak lepiej mieć nałóg kupowania płyt i komiksów niż być uzależnionym od alkoholu, narkotyków lub hazardu.
Jeśli chodzi o stopy procentowe, to obecnie zbliżyly się do poziomu z 2012 roku. Nie wiem skąd ten płacz, że teraz kredytobiorcom żyje się źle? Rozumiem, że 10-15 lat temu każdego było stać na hipotekę i na branie kredytu gotówkowego po 25% według stopy nominalnej?

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13114
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jak rzyć, panie premierze?

#6843 Post autor: lis23 » ndz kwie 10, 2022 19:49 pm

Takie nadpłacenie nic nie da, jak kredyt jest na 10 lat, trzeba by nadpłacić z 12 takich trzynastek, żeby był taki efekt.
Ci co mają kredyt na pięć lat nic nie tracą, bo mają stałe oprocentowanie, tylko powyżej pięciu lat jest zmienne a myślało się tak, że im więcej rat, tym niższa rata.
Poza tym, z płytami też kiepsko - właśnie po ośmiu latach "padł" mi odtwarzacz CD - tzn. nie wysuwa się tacka na płytę.

Teraz zaczynają się igrzyska i od jutra, Kaczyński i Macierewicz będą objawiać prawdę o Smoleńsku ;)
Macierewicz unieważnił dzisiaj raport Millera i twierdzi, że samolot zniszczyła "nieuprawniona ingerencja" i dwa wybuchy ... :mrgreen:
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26140
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Jak rzyć, panie premierze?

#6844 Post autor: Koper » pn kwie 11, 2022 19:38 pm

Ty na jakąś willę ten kredyt wziąłeś, strasznie wysokie te raty... (?)
lis23 pisze:
ndz kwie 10, 2022 19:49 pm
Teraz zaczynają się igrzyska i od jutra, Kaczyński i Macierewicz będą objawiać prawdę o Smoleńsku ;)
Macierewicz unieważnił dzisiaj raport Millera i twierdzi, że samolot zniszczyła "nieuprawniona ingerencja" i dwa wybuchy ... :mrgreen:
No tak, w końcu teraz Ruscy na tapecie, to znowu można pociskać swoje bajki o wybuchających parówkach.
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13114
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jak rzyć, panie premierze?

#6845 Post autor: lis23 » wt kwie 12, 2022 12:23 pm

Konsolidacyjny + dobrana kasa na PC i na remont mieszkania - w sumie, trzykrotna konsolidacja ;)

Pokazywali dzisiaj jak nasz prezes NBP w marcu 2021 mówił, że podwyżki stóp procentowych są nierealne za jego kadencji, że to czyste SF.
Teraz mówi, że ma "pustą autostradę" dla dalszych podwyżek.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2849
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: Jak rzyć, panie premierze?

#6846 Post autor: swordfish » czw kwie 14, 2022 00:49 am

Zawsze można spojrzeć z optymizmem na wyższe raty kredytu. Kredyt, który braliśmy na początku ze względu na wyższą inflację ma teraz niższą wartość realną do spłaty. W perspektywie długoterminowej kredytobiorca tylko zyskuje na rosnącej inflacji.
W Czechach mamy teraz inflację 12,7%, w USA 8,5%. W Polsce pewnie niedługo dojdziemy do 15%.

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

Re: Jak rzyć, panie premierze?

#6847 Post autor: Bucholc Krok » wt kwie 19, 2022 12:26 pm

lis23 pisze:
ndz kwie 10, 2022 11:55 am
Jedynym wyjściem byłoby zamrożenie oprocentowania na już udzielonych kredytach, jak mówił Tusk ale ja się na tym nie znam.
Zapewne Tusk się zna...
Nie przejmujcie się Wy, którzy macie kredyty. Niedawno miałem wizytę "krawca" z komendy. Mundury szyją.
"Wszyscy się koncentrują na tej wymianie słów z Lechem Wałęsą, który jest niesłychanie szybki, jeżeli chodzi o riposty, i tutaj ma taki intelekt najwyższych lotów" Rafał "Rafaello" Trzaskowski, prezydęt Warszawy

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26140
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Jak rzyć, panie premierze?

#6848 Post autor: Koper » wt kwie 19, 2022 18:32 pm

Łooo, matko, Bucholc powrócił. Zważywszy na święta, to bym rzekł, że forumowo zmartwychwstał. ;)
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

Re: Jak rzyć, panie premierze?

#6849 Post autor: Bucholc Krok » śr kwie 20, 2022 20:41 pm

Po każdym kolejnym powrocie z "wakacji" mam wrażenie jakby była coraz mniejsza ogólna aktywność na forum. Smutne to. Gdzie te czasy, gdy Adam tłukł kilkaset postów dziennie. :)
"Wszyscy się koncentrują na tej wymianie słów z Lechem Wałęsą, który jest niesłychanie szybki, jeżeli chodzi o riposty, i tutaj ma taki intelekt najwyższych lotów" Rafał "Rafaello" Trzaskowski, prezydęt Warszawy

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26140
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Jak rzyć, panie premierze?

#6850 Post autor: Koper » czw kwie 21, 2022 15:38 pm

Ale Adam to chyba w Tylerze głównie nabijał licznik.
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Krelian
Ghostwriter znanego twórcy
Posty: 893
Rejestracja: pn sty 11, 2010 20:28 pm
Lokalizacja: Bytom

Re: Jak rzyć, panie premierze?

#6851 Post autor: Krelian » czw kwie 21, 2022 15:51 pm

Koper pisze:
czw kwie 21, 2022 15:38 pm
Ale Adam to chyba w Tylerze głównie nabijał licznik.
I James Bondzie :wink:

Awatar użytkownika
Krzysiek
Nominacja do odkrycia roku
Posty: 1104
Rejestracja: śr gru 07, 2011 16:52 pm
Lokalizacja: Polkowice

Re: Jak rzyć, panie premierze?

#6852 Post autor: Krzysiek » sob kwie 23, 2022 15:08 pm

swordfish pisze:
sob kwie 09, 2022 15:45 pm
Zresztą na OLX Praca widzę:

- konserwator powierzchni płaskich 3100 brutto
- ładowacz śmieciarki - 4000 brutto
- cukiernik 4200 brutto
- grabarz/żałobnik 4500 brutto
- pracownik do samochodowej Myjni Ręcznej 5000 brutto
- operator wózka widłowego 5500 brutto
- budowlaniec/murarz 6000 brutto
- spawacz 7500 brutto
Może zacznijmy od czasu pracy za taką płace.... W Polsce utarło się i tak się również przyjmuje iż czas pracy to 8 godzin (powiedzmy od 6 do 14stej) I jeśli nawet ktoś zaczyna swoją pracę punktualnie od 6 (czy innej godziny) to mało kiedy faktycznie kończy ją o 14stej... Za powyższą płace trzeba pracować co najmniej 10 godzin a czasem i 12.
Ładowacz śmieciarki w obecnych czasach musi posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii (do kierowania śmieciarką), oprócz tego kurs dźwignicowego lub suwnicowego ew jeszcze hakowego (nie wiem czy nadal jest takie przeszkolenie). Prywatnie takie kursy kosztują spore pieniądze.
Podobnie rzecz ma się z operatorem wózka widłowego....
Spawacz za takie pieniądze musi posiadać odpowiednie "papiery" i kursy spawania ponadpodstawowego oraz wszelakie "pozwolenia". To samo nie przychodzi. Poza tym mile jest widziany papier "kontrolera" a to już kolejne kursy a czasem i studia w kierunku... Poza tym trzeba umieć spawać a to nie każdy (nawet po kursach) potrafi. Realia są takie, iż 7.5tys brutto to może zarobisz jako spawacz w KGHMie ale po ładnych kilku latach. Jeśli będziesz czyimś czopkiem lub gładko wchodził kierownikowi w odbyt to zarobisz więcej. Ale jedyną możliwością, która jeszcze pozostaje, to praca w weekendy i najlepiej 5 świątecznych (lub więcej).
Jeśli ktoś oferuje powyższe kwoty to tylko za pracę dłuższą niż standardowe 8h
lis23 pisze:
ndz kwie 10, 2022 11:55 am
Ja mam płacę minimalna, czyli pomiędzy 2 444 a 2 550 zł, w zależności od miesiąca, ilości nocek i godzin. Dodatek to tylko 20% za nockę a jak ktoś ma same dniówki to nie ma dodatku i gołe 2 340 zł na rękę, firma płaci nam tylko 5,50 zł na czystko za godzinę a resztę bierze z dotacji z PEFRONu. Do tego podnieśli mi rentę na 1 217 zł
Czy dobrze rozumuję iż masz na czysto ok 3700zł :?: :roll: Wiesz co....? Moja Teściowa po 45 latach ciężkiej pracy fizycznej w różnych przedsiębiorstwach państwowych (była również tokarzem - i taki ma wyuczony zawód ! , pracowała przy wyrębie lasów itp) ma obecnie trochę ponad 2300 emerytury.... A znam osoby, które mają jeszcze niższe uposażenie....

Awatar użytkownika
Krzysiek
Nominacja do odkrycia roku
Posty: 1104
Rejestracja: śr gru 07, 2011 16:52 pm
Lokalizacja: Polkowice

Re: Jak rzyć, panie premierze?

#6853 Post autor: Krzysiek » sob kwie 23, 2022 15:16 pm

swordfish pisze:
ndz kwie 10, 2022 18:45 pm
Jeśli chodzi o stopy procentowe, to obecnie zbliżyly się do poziomu z 2012 roku. Nie wiem skąd ten płacz, że teraz kredytobiorcom żyje się źle? Rozumiem, że 10-15 lat temu każdego było stać na hipotekę i na branie kredytu gotówkowego po 25% według stopy nominalnej?
Swego czasu wyśmiewano wszędzie (tv, prasa) naiwnych i głupich Amerykanów (oraz inne nacje) iż brali kredyty a później nie mieli z czego ich spłacać. Oraz że banki w Stanach pozostały z willami zamiast realną gotówką :D Jeszcze chwila u nas będzie można kupić gotowe mieszkania czy chałupy za znośne pieniądze jak niedawno samochody z czyjegoś leasingu :D

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13114
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jak rzyć, panie premierze?

#6854 Post autor: lis23 » pn maja 02, 2022 19:56 pm

Pamiętajcie, co Glapiński mówił w ubiegłym roku:

Mamy najlepszą sytuację od czasów Rozbiorów, mamy najtańszy pieniądz w Europie i na świecie, podwyżka stóp procentowych to czyste SF ;)

Teraz jest "jastrzębiem" wśród innych jastrzębi ;) Jeszcze w 2019 r. Rada Polityki Pieniężnej obniżała stopy.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26140
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Jak rzyć, panie premierze?

#6855 Post autor: Koper » wt maja 03, 2022 18:13 pm

Glapiński po prostu niechcący zamiast wprowadzać sankcje na Rosjan, na Polaków wprowadził, czepiasz się. ;) :P
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

ODPOWIEDZ