Jakie książki ostatnio czytaliście?

Dla forum FilmMusic.pl Offtop jest źródłem sukcesu. Złotą żyłą. Dlatego stworzyliśmy specjalne miejsce wypowiedzi utrzymanej w tonie, delikatnie mówiąc, luźno-frywolnym. Wszystko co uznane zostanie za Offtop trafiać będzie tutaj.
Wiadomość
Autor
Turek

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#46 Post autor: Turek » czw gru 29, 2011 11:44 am

Obrazek


Pierwszy tom opowiadań o Conanie z podtytułem „Pradawni Bogowie” – przeczytany !

Owe wydanie to dla mnie spełnienie marzeń. Do tej pory czytałem tylko opowiadania z zbiorów różnych wydawnictw, pomieszane, bez żadnej kolejności, rzucane po różnych książkach bez ładu i składu. Jeśli miałbym porównać to wydanie do czegoś muzycznego to powiedziałbym że o taki książkowy LOTR Complete. Mamy tu wszystko, absolutnie wszystko co związane z pierwotnymi, oryginalnymi opowiadaniami o Conanie pióra Roberta Howarda. Ja czytałem kilka opowiadań innych autorów i dla mnie są one zupełnie niepotrzebne i zbędne. Liczy się tylko Howard.

Przejdźmy do szczegółów – pierwszy tom serii, liczy sobie około 660 stron. Książka wydana jest bez zarzutu – mamy okładkę ze skrzydełkami, bardzo fajną „oldskulową” okładkę z cytatem Stephena Kinga i napisem „Conan” wypukłym, na tle reszty. Książka ma bardzo ładny biały papier (szczerze się ucieszyłem że nie żółty) i jest dobrze sklejona bowiem pomimo czytania nie łamie się boczna strona (ta którą widzimy, gdy książka stoi pionowo na półce). Książkę czyta się bardzo wygodnie, nie trzeba jej „łamać”, otwiera się bardzo wygodnie i nie zamyka w każdym miejscu.

Małym zastrzeżeniem jest dla mnie brak twardej okładki – pisałem do Rebisu i dowiedziałem się że nie planują Conanów w twardej oprawie. Ale to sprawa osobista – znam bowiem osoby, które preferują miękkie okładki w książkach – no cóż, ja wolę twarde :)

Przechodząc do zawartości – książkę otwiera rozdział poświęcony cytatom pisarzy składającym hołd Howardowi. Następnie mamy spis treści z opowiadaniami ułożonymi w kolejności takiej w jakiej Howard je napisał – z dopiskami kiedy i gdzie pierwszy raz się ukazały.

Po krótkiej nocie od polskiego wydawcy, mamy do czynienia z artykułami krytyczno literackimi autorstwa Marka Schultza – ilustratora tego tomu, oraz Patrice Lounieta, który był jedną z osób, która zajmowała się wydaniem kompletnych opowiadań o Conanie ułożonych w ten właśnie sposób. Polskie wydanie jest bowiem przedrukiem wydania Wandering Star Books, w którym Patrice z innymi pracowali nad działami Howarda. Po tych bardzo ciekawych wstępach pełnych informacji (choćby to jak bardzo Conan odzwierciedlał mroczną stronę Howarda, do tego też mamy info o wszystkich niuansach) przechodzimy już bezpośrednio do opowiadań o słynnym Barbarzyńcy.
Zbiór 13 opowiadań poprzedza „Cymeria” wiersz, który niezwykłym klimatem wprowadza czytelnika w atmosferę Cymerii. Następnie przechodzimy do samych opowiadań, których jest aż 13 –

1. Feniks na mieczu
2. Córka mroźnego olbrzyma
3. Bóg w amforze
4. Wieża słonia
5. Szkarłatna Cytadela
6. Królowa Czarnego Wybrzeża
7. Czarny Kolos
8. Stalowe cienie pod księżycem
9. Xuthal o zmroku
10. Sadzawka czarnuch ludzi
11. Łotrzy w domu
12. Kotlina zaginionych kobiet
13. Diabeł w stali.

Te opowiadania są wspaniałe. Język Howarda, chropowaty, pełen brutalności jest niezwykły. KLIMAT to najpotężniejsza siła pióra Amerykanina, te opowiadania czyta się jednym tchem. Conan to postać wielowymiarowa, ZUPEŁNIE różna od tego co pokazują nam filmy, nawet ten Millusa. Raz Conan jest pełen honoru i działający w imię bliżej nie określonych reguł, by innego razu mordować bez opamiętania (Kotlina zaginionych kobiet, gdzie jego ludzie z nim na czele wycinają podstępnie upitych wrogów). Wszelkie bitwy, walki, z ludźmi czy też potworami Howard opisuje niesamowicie, jeśli wziąć pod uwagę opisy walk jest on niepodrabialny, bowiem brutalność, drapieżność jego opisów nie ma sobie równych. Postać Conana również.

I choć na te 13 opowiadań zdarza się kilka stojących na niższym poziomie od tych najlepszych to nadal są to znakomite, krótkie dzieła literackie, które od samego początku do kończą trzymają w napięciu. Te mniej ambitne opowiadania to trójca o której piszą autorzy wydania – „Stalowe cienie pod księżycem”,” Xuthal o zmroku” i „Sadzawka Czarnych Ludzi”. Minus tych opowiadań to pewna fabularna sztampowość – Conan z niemal nagą kobietą u boku, stawia czoła różnym stworom. Ale i to nie stanowi problemu, bowiem oklepana fabuła ma się nijak do wspomnianego KLIMATU, do tego jaką brutalność i atmosferę tworzy Howard. „Sadzawka czarnych ludzi” to w mojej opinii jedno z najwspanialszych opowiadań o Conanie, pełne duszności, mroku, wściekłości i zła. Majstersztyk. Reszta opowiadań to bezwzględne hiciory, na czele z moją ukochaną „Szkarłatną Cytadelą”, przez „Wieżą Słonia”, „Królową Czarnego Wybrzeża” itd.

To wydanie to dla mnie spełnienie marzeń bowiem wszystko tutaj jest. Opowiadani ubarwione są klimatycznymi ilustracjami, zaś gdy już przeczytamy te 13 opowiadań czeka nas dział „Varia”. Tam odnajdziemy pierwszą przedłożoną wersję „Feniksa na mieczu”, noty o ludach Ery Hyboryjskiej, esej dotyczący właśnie „Ery Hoboryjskiej” opisujący całą jej historię, następnie czekają nas szkice niektórych opowiadań które tworzył Howard. Do tego imiona postaci i nazwy krajów + mapy rysowane przez samego Howarda. Pyszności.

Kolejny, ostatni dział to „Dodatki” w którym Patrice Louniet opisuje pracę nad gromadzeniem tych opowiadań do tego wydania. Ciekawostki – większość opowiadań spisano z przekazanych im oryginalnych maszynopisów Howarda, część pochodzi z Weird Tales i innych źródeł. Praca nad ustanowieniem kolejności wyglądała w ten sposób że Panowie rozszyfrowywali każde z opowiadań i np. poznawali kolejność ich powstania po stylu pisma maszyny (Howard ją zmienił po jakimś czasie). Gdy np. maszynopisy zaczynały się od połowy strony oznaczało to dany okres powstania – czemu ? Bowiem Howard po wynajęciu agenta zaczął tworzyć teksty od połowy strony i baczniej zwracał uwagę na literówki. Fantastyczna sprawa. Wiele jeszcze jest różnych czynników po których zbudowano chronologię opowiadań. Każde z opowiadań Patrice skrupulatnie opisuje, podając punkty odniesienia, nawiązania, różne ciekawostki – piękna rzecz. Dalej czekają nas noty do maszynopisów itd. Itd. I podziękowania na końcu.

Miało być krótko a pod wpływem emocji rozpisałem się ogromnie. Cieszę się że opowiadania o Conanie, prawdziwe opowiadania (tylko ROBERT E. HOWARD!) dotarły do nas w takiej wspaniałej postaci. To wydanie jest kompletne, zawiera w sobie wszystko czego można życzyć sobie. Fanom Conana nie muszę polecać, fanom tego typu literatury i wszelkim innym czytelnikom polecam gorąco ! Dajcie się porwać Howardowi. Naprawdę warto. Teraz czekam na kolejne dwa tomy mieszczące w sobie pozostałe teksty o Conanie. Cudo.

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#47 Post autor: Bucholc Krok » pn sty 02, 2012 18:46 pm

O matko, Turek, jaki elaborat. :shock: Dzisiaj nie dam rady..
Ode mnie - Lem "Niezwyciężony". Nie trzeba reklamować.
"Wszyscy się koncentrują na tej wymianie słów z Lechem Wałęsą, który jest niesłychanie szybki, jeżeli chodzi o riposty, i tutaj ma taki intelekt najwyższych lotów" Rafał "Rafaello" Trzaskowski, prezydęt Warszawy

Awatar użytkownika
merucii
Parkingowy przed studiem nagrań
Posty: 2
Rejestracja: pt maja 20, 2011 11:54 am

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#48 Post autor: merucii » wt sty 03, 2012 00:50 am

Na wieść o tym że bracia Wachowscy zabrali się za ekranizację - "Atlas Chmur" Davida Mitchella. Polecam choć jeszcze nie skończyłem. Zobaczymy czy nie zmienię zdania po ostatniej stronie :P

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10220
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#49 Post autor: Ghostek » śr sty 04, 2012 11:27 am

Stieg Larsson - Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (Millennium, tom 1)

Obrazek

Na wstępie chciałbym życzyć powodzenia wszystkim, którzy dzielnie czekają na film Finchera, a poznanie tej lektury odkładają na później. Może się okazać, że obejrzycie zupełnie co innego, niż później przeczytacie. :P

Książka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Jest to kryminał, który stosunkowo wolno się rozkręca, ale z każdym kolejnym rozdziałem nabiera większego sensu i jeszcze bardziej zniewala czytelnika. To, co Larssonowi najlepiej wyszło, to chyba bohaterowie, a nade wszystko Lisbeth Salander - osobliwa, tajemnicza kobieta, która charakteryzuje się pewnymi aspołecznymi zachowaniami, a która jest w głębi serca bardzo delikatną osobą. Lisbeth w dzieciństwie przeszła okropną traumę (traumę tą nazywa "Całe Zło"), dlatego tak, a nie inaczej się zachowuje. Pewne okoliczności splatają jej los z losem dziennikarza (Mikaela Blomkvista) poszukującego prawdy o tajemniczym zaginięciu Harriet Vanger sprzed ponad 40 lat.
Dosyć ciekawa lektura, na pewno godna swojej niezachwianej pozycji wśród światowych bestsellerów.
Obecnie kończę drugi tom Millenium i jak znajdę chwilkę napiszę coś i o nim. ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10220
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#50 Post autor: Ghostek » ndz sty 08, 2012 13:32 pm

Stieg Larsson - Dziewczyna, która igrała z ogniem (Millennium, tom 2)

Obrazek

Zaczyna się właściwie kiepsko. Przez prawie 200 stron raczeni jesteśmy jakimiś nie do końca potrzebnymi historyjkami. W tym miejscu nie zdajemy sobie jeszcze sprawy, że w tle rysuje się pewien wątek, który niedługo ewoluuje do bardzo dynamicznej akcji. Trup ściele się gęsto, a i dosadności tu nie brakuje.
Autor z każdym rozdziałem odkrywa nowe karty z przeszłości Lisbeth Salander. Kilka faktów z jej życia potrafi przyprawić o swobodny opad szczęki, ale z drugiej strony nie dało się uniknąć wrażenia, że Larsson idealizuje nieco tę dziewczynę. Cóż, zobaczymy co będzie dalej. Drugi tom urywa się bowiem w pewnym dramatycznym momencie. Zapoznanie się z częścią trzecią jest zatem kwestią kilku najbliższych dni... A właściwie nocy. :]
Obrazek

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26137
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#51 Post autor: Koper » ndz sty 08, 2012 13:45 pm

Część pierwsza zdecydowanie najlepsza. To rasowy mroczny kryminał. W kolejnych częściach autor mnoży nowych bohaterów, wątki, dochodzi cała ta kwestia związana ze szpiegami... Wciąż dobrze się to czyta, ale jak dla mnie to odrobinę za dużo tego i ja osobiście wolę czasem pewne rzeczy niedopowiedziane czy pozostawione wyobraźni czytelnika. No ale generalnie i tak tom II czy III można polecać. W przeciwieństwie do szwedzkich ekranizacji, gdzie jedynie część pierwsza trzymała poziom a dwójka i trójka to już padaka.
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10220
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#52 Post autor: Ghostek » ndz sty 08, 2012 13:47 pm

Się zobaczy, się oceni. :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#53 Post autor: Bucholc Krok » pt sty 20, 2012 21:19 pm

Dobre wieści dla wszystkich cyckozagadkowiczów zawiedzionych szybkim zakończeniem konkursu. Właśnie przeczytałem Madagaskar Fiedlera (nowe wydanie bez cenzury!), gdzie jest sporo zdjęć ponętnych czarnulek, którym niejedna biała mogłaby pozazdrościć "uzbrojenia". Opisy też są szczere, aczkolwiek nie wulgarne i, że tak powiem, kawa na ławę. To akurat nie jest potrzebne. Nie wiem jak długo AF tam przebywał, ale zdążył "zapoznać" (oczywiście nie na dzień dobry) dwie tymczasowe (zwłaszcza ta pierwsza bardzo tymczasowa - tylko do jednego razu. Jeśli kogoś ciekawi powód to niech przeczyta książkę.) "żony", siostry notabene. Wszystkich zachęconych tą słodką perspektywą, którzy już się chcieli rzucić do pakowania manatek, coby sobie za darmo pochłeptać orzeźwiających soków czarnego owocu, chciałbym jednak nieco ostudzić. Fiedler był tam przed II wojną a od tego czasu swoboda obyczajowa dzikich mogła się cokolwiek zmienić. Być może w obecnych czasach więcej dzikich (pod tym względem) jest u nas. Może lepsze (tańsze) są soki z kartofla albo buraka?
Co do cenzury jeszcze.. wprawdzie w książce nie omija się tematu seksu dzikich (bo i po co?), ale Cejrowski, który czuwał nad wydaniem tejże, pousuwał z treści fragmenty pisane (jego zdaniem) na zlecenie polityczne. Są to teksty, w których jest pi****lenie na temat, generalnie, czerwonej rewolucji. Jednak dla miłośników rzeczonej wykasowane fragmenty zostały umieszczone w posłowiu z komentarzami Cejrowskiego. Także zarówno koledzy erotomani, jak i komuniści nie powinni się czuć zawiedzeni. ;)
"Wszyscy się koncentrują na tej wymianie słów z Lechem Wałęsą, który jest niesłychanie szybki, jeżeli chodzi o riposty, i tutaj ma taki intelekt najwyższych lotów" Rafał "Rafaello" Trzaskowski, prezydęt Warszawy

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26137
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#54 Post autor: Koper » pt sty 20, 2012 21:49 pm

To Cejrowski wydaje książki w Polsce, a nie w Ekwadorze? :o
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#55 Post autor: Adam » sob sty 21, 2012 08:31 am

to są megakult książki, a nie jakies badziewia które czytacie :P

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... omki_.html

8)
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#56 Post autor: Bucholc Krok » sob sty 21, 2012 09:56 am

Koper pisze:To Cejrowski wydaje książki w Polsce, a nie w Ekwadorze? :o
Wydaje Bernardinum. On jest tylko "opiekunem" ich serii Poznaj Świat, w której wychodzą książki Fiedlera, Halika, jego i innych podróżników.
"Wszyscy się koncentrują na tej wymianie słów z Lechem Wałęsą, który jest niesłychanie szybki, jeżeli chodzi o riposty, i tutaj ma taki intelekt najwyższych lotów" Rafał "Rafaello" Trzaskowski, prezydęt Warszawy

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10220
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#57 Post autor: Ghostek » sob sty 21, 2012 15:48 pm

Stieg Larsson - Zamek z piasku, który runął (Millennium, tom 3)

Obrazek

Jest to właściwie ciąg dalszy tego, co rozpoczęło się w drugim tomie trylogii.
Owszem, czytałem z bardzo dużym zaciekawieniem, napięcie jak zwykle utrzymywane było na wysokim poziomie, ale to już chyba nie to. Osobiście wolałem chyba ten mroczny i posępny klimat pierwszej części. No ale cała trylogia zasługuje na wysokie uznanie. Cieszę się, że w końcu ją przeczytałem. Teraz spokojnie mogę zabrać się za filmy. ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10220
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#58 Post autor: Ghostek » wt lut 21, 2012 23:53 pm

Czas uzupełnić temat, bo dawno tego nie robiłem. A więc...

Christopher Moore - Baranek

Obrazek

Bardzo luźna i przezabawna historia o nieznanym nam dzieciństwie Jezusa widziana okiem... Biffa - najlepszego zioma JCh. Dawno nie ubawiłem się tak mocno. Cała książka to genialna podróż przez dzieje życiowe Jezusa, gdy wyrusza w świat w poszukiwaniu swojego celu istnienia, a idzie między innymi odwiedzić trzech mędrców, którzy nawiedzili go w dniu urodzin. Przygody, jakie przeżywają z Biffem, uwierzcie, są naprawdę przednie. :mrgreen:
Polecam na odstresowanie się.

Ake Edwardson - Taniec z aniołem

Obrazek

Kolejny mroczny Szwedzki kryminał od klasyka tego gatunku, Ake Edwardsona. Jest to pierwszy tom serii opowiadań o policjancie, Ericu Wintersie.
Całkiem ciekawa, aczkolwiek niepowalająca pozycja. Trochę intryg, trochę spojrzenia na prawdziwą policyjną robotę. Ponoć kolejne części są lepsze. Przeczytam, to napiszę, czy jest to zgodne z prawdą. ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#59 Post autor: Bucholc Krok » czw lut 23, 2012 10:13 am

Tomasz Goska pisze:Christopher Moore - Baranek
Bardzo luźna i przezabawna historia o nieznanym nam dzieciństwie Jezusa widziana okiem... Biffa - najlepszego zioma JCh. Dawno nie ubawiłem się tak mocno. Cała książka to genialna podróż przez dzieje życiowe Jezusa, gdy wyrusza w świat w poszukiwaniu swojego celu istnienia, a idzie między innymi odwiedzić trzech mędrców, którzy nawiedzili go w dniu urodzin. Przygody, jakie przeżywają z Biffem, uwierzcie, są naprawdę przednie. :mrgreen:
Polecam na odstresowanie się.
Przy okazji warto przeczytać "Niezwykłą podróż Pomponiusza Flatusa" Mendozy - główny bohater spotyka małego Jezusa, który wynajmuje go do rozwikłania zagadki morderstwa, o które oskarżono jego ojca, Józefa. Ubaw po pachy. :)

Obrazek

Opowieść o jednej z największych pasji Hitlera, czyli o czytaniu i zbieraniu książek, których w ciągu 56 lat zgromadził ponad 16tys. Nikogo pewnie nie zdziwi, że najwięcej wśród nich było książek o ogólnie pojętej wojskowości, ale też sporo miejsca zajmowały pozycje o sztuce, spirityzmie oraz zdrowiu i dobrym odżywianiu się. :) Tych ostatnich miał mieć ok. tysiąca! Była też literatura popularna a wśród niej powieści Karola Maya, które uwielbiał i często do nich wracał. Kto czytał i pamięta takiego np. Winnetou może się nieco zdziwić, że lubił ją także Hitler, ale jak widać każdy wyciąga z ksiązki to co chce.
Warto przeczytać, aczkolwiek uprzedzam, że trafiają się (i w sumie w tego typu pozycji to normalne) nużące (przynajmniej dla mnie) momenty, gdzie są cytowane brednie z różnych ideologicznych książek, które również fascynowały Hitlera i z których czerpał "natchnienie".
"Wszyscy się koncentrują na tej wymianie słów z Lechem Wałęsą, który jest niesłychanie szybki, jeżeli chodzi o riposty, i tutaj ma taki intelekt najwyższych lotów" Rafał "Rafaello" Trzaskowski, prezydęt Warszawy

Awatar użytkownika
Krzysiek
Nominacja do odkrycia roku
Posty: 1104
Rejestracja: śr gru 07, 2011 16:52 pm
Lokalizacja: Polkowice

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#60 Post autor: Krzysiek » czw mar 01, 2012 18:24 pm

Pilipiuk - "Aparatus" - ciekawy zbiór opowiadań o ile czytalo się wcześniejsze
Pilipiuk - "Wampir z M-3" - NIE POLECAM.... polecam jako lektura szkolna dla gimnazjum

Jeff Shaara - "Bogowie i generałowie" - zaczynam czytać (jakiś czas temu kupiłem nowy komplet za śmieszne pieniądze na Allegro) i to jest to co lubię najbardziej. Ale wcześniej na szybko będzie trzeba sobie wziąć znowu na warsztat kilka książek z serii bellony - "Historyczne Bitwy" oraz przekartkować Longina Pastusiaka - "Anegdoty prezydenckie"

A na co dzień czasopisma - "Auto Motor i Sport" , "Audio" , "Przegląd numizmatyczny".

ODPOWIEDZ