Współczesna animacja - 2D i 3D

To jest miejsce gdzie można podyskutować o samych filmach. Czekamy na wasze analizy, opinie, ciekawe spostrzeżenia, no i przede wszystkim produkcje godne polecenia. Zarówno te ambitne jak i te komercyjne. Piszcie, dyskutujcie, spierajcie się, niech forum zacznie wrzeć.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13081
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Współczesna animacja - 2D i 3D

#1 Post autor: lis23 » czw lut 02, 2017 18:44 pm

W ub. roku trochę offtopowałem w temacie "Zootopii" o wyższości animacji klasycznej nad animacją CGI ;)
Nie jestem wielkim miłośnikiem animacji 3D i traktuję ją jako uzupełnienie dla innych technik animacji (np. tej w której zrobiono film "Kubo i Dwie Struny") ale czy Znacie jakieś fajne (nie tylko pod względem treści ale przede wszystkim od strony graficznej) filmy animowane w starej technice?
Wydaje mi się, że poza Japonią i ich Anime, specjalistami od animacji 2D są Francuzi - że wymienię pełnometrażowy film "Lucky Luke na Dzikim Zachodzie" z 2007 r. czy też serial "Wakfu". Znacie coś jeszcze?
Jest np. fajny Francuski (a może Belgijski?) komiks"Hugo", który niedawno doczekał się pełnego polskiego wydania, czy są może takie animacje Fantasy a la ten komiks?
Ostatnio zmieniony śr lip 14, 2021 17:34 pm przez lis23, łącznie zmieniany 1 raz.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

hp_gof

Re: Współczesna animacja klasyczna - 2D

#2 Post autor: hp_gof » czw lut 02, 2017 18:52 pm

Obrazek

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13081
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Współczesna animacja klasyczna - 2D

#3 Post autor: lis23 » czw lut 02, 2017 19:00 pm

Klasyczna = rysunkowa ;)
W. w. film widziałem i jak dla mnie, jest on zbyt dziwaczny, a książka (a raczej nowela, którą ktoś mi zapierdzielił, a kupiłem ją za 1 zł ;)) i tak jest lepsza ;)
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Współczesna animacja klasyczna - 2D

#4 Post autor: Koper » pt lut 03, 2017 18:08 pm

Lisu, ja mogę wymienić cały stos, ale dla Ciebie to wszystko będzie zbyt dziwne, zbyt japońskie, zbyt artystyczne, zbyt dojrzałe, zbyt mroczne, zbyt trudne, zbyt smutne, zbyt... czy co tam jeszcze. :P
Trochę ciekawych nieamerykańskich animacji, chronologicznie:

Folwark Zwierzęcy - Wielka Brytania 1954
Wzgórze królików [Watership Down] - Wlk. Brytania 1978
The Plague Dogs - Wlk. Brytania 1982
Nausicaa z Doliny Wiatru - Japonia 1984
Grobowiec świetlików - Japonia 1988
Gandahar - Francja 1988
Mój sąsiad Totoro - Japonia 1988
Akira - Japonia 1988
Ruchomy Zamek Hauru - Japonia 1988
Duch w pancerzu - Japonia 1995
Księżniczka Mononoke - Japonia 1997
Jin-Roh - Japonia 1998
Perfect Blue - Japonia 1998
Spirited Away: w krainie bogów - Japonia 2001
Millenium Actress - Japonia 2001
Paprika - Japonia 2006
Sword of the Stranger - Japonia 2007
Persepolis - Francja 2007
Sekret Księgi z Kells - Irlandia 2009
Mary i Max - Australia 2009
King of Thorn - Japonia 2009
Tajemniczy świat Arrietty - Japonia 2010
Kot w Paryżu - Francja 2010
Iluzjonista - Francja 2010
Children Who Chase Lost Voices From Deep Below - Japonia 2011
Leafie, a Hen into the Wild - Korea Płd. 2011
Wilcze Dzieci - Japonia 2012
Zarafa - Francja 2012
Dzień wron - Francja 2012
Princess Monogatari - Japonia 2013
Sekret morza - Francja/Irlandia 2014
Czerwony Żółw - Francja/Japonia 2016
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Współczesna animacja klasyczna - 2D

#5 Post autor: Kaonashi » pt lut 03, 2017 19:32 pm

Ja od siebie polecam "Bambi meets Godzilla" z 1969 roku.
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: Współczesna animacja klasyczna - 2D

#6 Post autor: swordfish » sob lut 04, 2017 09:41 am

Wystarczy obejrzeć tegoroczne dwie nominacje do Oscara w kategorii najlepszy film animowany. Wspomniany tu już wcześniej "Czerwony żółw" (The Red Turtle), który powstał w Europie przy współpracy z japońskim studiem Ghibli. Wielu z Was podobała się muzyka, bo pojawiło się na paru listach TOP 2016. Ale film (mimo, że krótki - nieco ponad godzinę) uznany zostanie za trudny. Zwłaszcza, że nie ma tam dialogów, tylko filozofowanie i pełno dziwnych alegorii (wielki żółw zamienia się w kobietę).
Drugi film to "My Life As A Courgette/My Life As A Zucchini" - "Życie Kabaczka/Nazywam się Cukinia". Francuska plastelina - opowieść o życiu w Sierocińcu. Również może okazać się za trudne w odbiorze. Matka alkoholiczka zapija się na śmierć i tytułowy Kabaczek musi iść do Sierocińca, gdzie jest bity i poniżany.

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Współczesna animacja klasyczna - 2D

#7 Post autor: Koper » sob lut 04, 2017 11:17 am

Ta "Cukinia" gdzieś się... ekhem... "ukazała"?

A co do trudnych filmów, to nie wszystkie z mojej listy są aż takie trudne. Kino Miyazakiego to filmy jednak familijne, acz na wyższym poziomie fabularnym (i audiowizualnym w sumie też :P) jak standardowy Disney, bez oczywistych podziałów na "dobro i zło", więc nie wiem- może i one okażą się za trudne. :P Takie koreańskie "Leafie, a Hen into the Wild" (ponoć u nas to dostało tytuł "O kurze, która opuściła podwórze" :D ) wydaje sie być ino odwróconym "Brzydkim Kaczątkiem" Andersena, ale ostatnia scena sprawia, że film przestaje być grzeczną bajka dla dzieci i burzy wydawało się wcześniej oczywisty podział na "dobro i zło". Filmy Satoshiego Kona to już animacje dla dorosłych, od psychologicznego thrillera, przez melodramat, po surrealistyczne sci-fi - w genialnej oprawie wizualnej. Stare brytyjskie animacje o zwierzętach: Wzgórze królików, czy Plague Dogs - niby mamy gadające zwierzaczki, ale te filmy są ciężkie i mroczne (w Plague Dogs dwa psy nawiewają z jakiegoś laboratorium i ściga je pół kraju, bo ludzie boja się że psy rozniosą jakąś zarazę). Mary & MAx czy Persepolis to przecież dorosłe kino obyczajowe tylko ubrane w szaty plasteliny czy komiksowej animacji.
Z takich lżejszych to może Zarafa https://www.youtube.com/watch?v=YhSdlenkDEc , albo Dzień wron https://www.youtube.com/watch?v=09PUtsdbHt4 . Nie wiem jakie tam Lisu ma braki, ciekawe czy oglądał cokolwiek z Ghibli. :)
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13081
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Współczesna animacja klasyczna - 2D

#8 Post autor: lis23 » sob lut 04, 2017 20:36 pm

Dzięki za listę, na pewno w miarę możliwości skorzystam, ale mi bardziej chodziło o najnowsze produkcje 9tak po 2000 roku) i nie Disneyopwskie (bo te znam ;)) i niekoniecznie kinowe, mogą to być seriale tv, byleby była to ręczna animacja, tzw. rysunkowa, czyli nie CGI, nie kukiełki, plastelina (tutaj rządzi twórca Baranka Shauna i Wściekłych Gaci).
Tak, nie przepadam za Anime i Mangą - przez kilka lat czytałem i oglądałem "Naruto" i jestem potwornie wymęczony nie tylko stylistyką, ale także formą narracji (ach, te niekończące się retrospekcje z których potrafiono sklecić cały odcinek ;)) czy specyfiką Japończyków (shiza na temat koloru włosów i jakaś perwersja na temat wyrywania sobie nawzajem oczu), więc taki "Kubo" jakoś do mnie nie przemawia - choć w dzieciństwie oglądało się trochę seriali stylizowanych na Anime, jak "Cudowna Podróż", "Dżeki i Nuka" czy nawet "Pszczółka Maja" czy też mój ulubieniec, czyli "W 80 Dni dookoła świata z Willym Fogiem". Lubię za to japońskie gry, np. serię "Final Fantasy" (4 CD na PSX - FF IX) czy ogrywany teraz "Gravity Rush 2", a z Anime chyba najbardziej podobała mi się "Księżniczka Monake".
Nie da się jednak ukryć, że od dziecka jestem "pokoleniem Disneya", czyli oddanym fanem tejże wytwórni, który pod koniec lat 80-tych kupował klasyki na pirackich taśmach VHS, a potem na oryginalnych VHS, DVD i BD. Fan, który czytał o historii Walt Disney Pictures i swego czasu znał na pamięć imiona i nazwiska wszystkich, tzw. "Dziewięciu Starców", czyli pierwszych animatorów, którzy pomogli Disneyowi stworzyć jego imperium. Fan, który śledził poczynania Andreasa Dei czy Glena Keane (ten pierwszy to animator odpowiedzialny zwykle za czarne charaktery, jak Urszula, Gaston, Jafar czy Skaza, a ten drugi zaliczał głównych bohaterów, czyli Ariel, Bestię czy Aladyna), więc ciężko jest mi teraz przerzucić się na CGI, które nie ma już tej magii i tego uroku, które cechowały animacje ręczną.

P.S: W kwestii gier to właśnie trafiłem na coś takiego:

http://shiness-game.com/en/game/

Gra jest dostępna na Steam.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Współczesna animacja klasyczna - 2D

#9 Post autor: Kaonashi » sob lut 04, 2017 23:00 pm

Księżniczka Monake? Może Monako? Anime o Grace Kelly. :D
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13081
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Współczesna animacja klasyczna - 2D

#10 Post autor: lis23 » sob lut 04, 2017 23:11 pm

Cisio, pisałem z pamięci ;)

Na C+ oglądałem "Sekret Morza" oraz taką fajną krótkometrażówkę o ożywionym bałwanie, który na koćcu ożywił śniegowego pieska - Wiecie może, co to jest za animacja?

A dziś w nocy rozdanie nagród Anie 2017: "Zootopia" ma 11 nominacji, a "Kubo i Dwie Struny" 10 nominacji. O filmie Disneya wypowiadał się też swego czasu twórca Anime, o którym Pisaliście:
Ghibli Suzuki P praised the Disney New! "Amazing've seen!" Hayao Miyazaki

Toshio Suzuki, who commented that "Disney superb masterpiece even in the movie."

Toshio Suzuki of Studio Ghibli, "is a masterpiece that was outstanding among the Disney movie!" Disney latest work a "Zootopia" and praised. In addition, it was revealed that immediately after the appreciation had been reported as "amazing've seen!" The director Hayao Miyazaki.

This work was recorded Disney animation best ever US opening box office is, to stage a high-tech civilization Zootopia which animals live, rookie cop Judy along with fox scammers Nick of rabbit, fantasy adventure to challenge the unresolved case. One of the reasons that attracted the support of a wide range of age groups, in the lovely animals eyes, be mentioned that the problem of such prejudice that human society is facing is proposal.

Suzuki big mistake If you think or children because? The animals, "this movie is why the birth is a hero. This work, in the end of capitalism, implying whether what kind of society is born. Among the Disney movie is a superb masterpiece! "and has asked the message, are revealed as" but I watched along with Goro Miyazaki, I he was also surprised to the content and expressive power of the story. "

Byron Howard, director et al took the megaphone is, "Zootopia is a very human world microcosm, gender, depicts age, educational background, the prejudice and the difference comes from the difference, such as birthplace. Mutually recognized the difference as a personality When it is possible, life is the belief that would "become more rich, that has created this work.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Współczesna animacja klasyczna - 2D

#11 Post autor: Kaonashi » ndz lut 05, 2017 00:39 am

Z krótkometrażówek o bałwanie tylko to mi przychodzi do głowy: https://www.youtube.com/watch?v=HHCZhUZXhZU
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13081
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Współczesna animacja klasyczna - 2D

#12 Post autor: lis23 » ndz lut 05, 2017 09:43 am

Tak, to jest ta krótkometrażówka :)

Wyniki Annie 2017:

ANIMACJA
"Zwierzogród"

ANIMACJA NIEZALEŻNA
"Czerwony żółw"

ANIMACJA KRÓTKOMETRAŻOWA
"Piper"

TELEWIZYJNA ANIMACJA DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
"Zakątek Pomysłów" odc. Mighty Mud Movers / Having a Ball

TELEWIZYJNA ANIMACJA DLA DZIECI
"Pora na przygodę!" odc. Bad Jubies,

TELEWIZYJNA ANIMACJA
"Bob's Burgers" odc. Glued, Where's My Bob?

SPECJALNE EFEKTY ANIMOWANE W FILMIE ANIMOWANYM
"Vaiana: Skarb oceanu"

SPECJALNE EFEKTY ANIMOWANE W FILMIE AKTORSKIM
"Doktor Strange" Lustrzany wymiar

ANIMACJA POSTACI W ANIMACJI TELEWIZYJNEJ
"Łowcy trolli" odc. Becoming, Part 1

ANIMACJA POSTACI W FILMIE ANIMOWANYM
"Kubo i dwie struny" wiele postaci

ANIMACJA POSTACI W FILMIE/SERIALU AKTORSKIM
"Księga dżungli"

ANIMACJA POSTACI W GRZE WIDEO
"Uncharted 4: Kres Złodzieja" wszystkie postaci

KONSTRUKCJA POSTACI W ANIMACJI TELEWIZYJNEJ
"Łowcy trolli" odc. Win, Lose or Draal, wszyscy bohaterowie

KONSTRUKCJA POSTACI W FILMIE ANIMOWANYM
"Zwierzogród" wiele postaci

REŻYSERIA ANIMACJI TELEWIZYJNEJ
Patrick Osborne - "Pearl"

REŻYSERIA PEŁNOMETRAŻOWEGO FILMU ANIMOWANEGO
Byron Howard, Rich Moore - "Zwierzogród"

MUZYKA W ANIMACJI TELEWIZYJNEJ
"Pearl"

MUZYKA W FILMIE ANIMOWANYM
"Mały Książę"

SCENOGRAFIA W ANIMACJI TELEWIZYJNEJ
"Pearl"

SCENOGRAFIA W FILMIE ANIMOWANYM
"Kubo i dwie struny"

STORYBOARDING W ANIMACJI TELEWIZYJNEJ
"Łowcy trolli" odc. Win, Lose or Draal

STORYBOARDING W FILMIE ANIMOWANYM
"Zwierzogród"

GRA GŁOSEM W ANIMACJI TELEWIZYJNEJ
Carlos Alazaraqui - "Pan Peabody i Sherman Show" odc. Ponce de León

GRA GŁOSEM W PEŁNOMETRAŻOWYM FILMIE ANIMOWANYM
Auli'i Cravalho - "Vaiana: Skarb oceanu"
Jason Bateman - "Zwierzogród"

SCENARIUSZ W ANIMACJI TELEWIZYJNEJ
"Bob's Burger" odc. The Hormone-iums

SCENARIUSZ W PEŁNOMETRAŻOWYM FILMIE ANIMOWANYM
"Zwierzogród"

MONTAŻ W ANIMACJI TELEWIZYJNEJ
"Miki w szortach" odc. Sock Burglar

MONTAŻ W FILMIE ANIMOWANYM
"Kubo i dwie struny"

"Wiedźmin 3 Krew i Wino" przegrał z "Uncharted 4" ;)
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13081
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Współczesna animacja klasyczna - 2D

#13 Post autor: lis23 » wt lut 14, 2017 00:10 am

Obejrzałem "Kubo i Dwie Struny" i jestem rozczarowany.
Nie ma tu nic, co by wyróżniało fabularnie ten film na tle innych tego typu historii - ot, prosta opowieść drogi, podlana sosem wschodniej filozofii i klimatu a la RPG/JRPG. Jest tu trochę z 'Naruto", trochę z "Wojowniczych Żółwi Ninja", trochę z nowej gry JRPG na PS4 pt. "Nioh". Dodam jeszcze, że od razu domyśliłem się, kim na prawdę jest Małpa i Żuk a motywacja dziadka/czarnego charakteru mnie nie przekonała, bo jest taka od czapy. Podobała mi się za to muzyka i chętnie sobie posłucham osobno soundtracku.
Technicznie jest nieźle ale także nie widzę tych ochów i achów. Postaci są dosyć brzydkie i niesympatyczne, ruch ust jest bardzo sztuczny, krajobrazy mogą być i tylko żywe origami robi jakieś wrażenie. Nie widzę szans na Oscara za efekty specjalne.
Szczerze powiedziawszy, "Koralina" tegoż studia bardziej mi się podobała a z podobnych filmów o wiele bardziej przypadł mi do gustu "Sekret Morza" - tam przynajmniej ta mitologia jest ciekawiej podana i nie ma czarnego charakteru z motywacją z dupy, a i animacja bardziej mi się podoba. Oba filmy są dosyć smutne ale w filmie z 2014 r. lepiej to rozwiązano i finał jest bardziej emocjonalnie angażujący. Jeżeli idzie o Japońskie klimaty to wolę już "The Last Guardian" na PS4 - może i fabuła jest tu minimalistyczna, ale ładunek emocjonalny i artyzm znacznie większy niż w "Kubo". Filmowi wystawiam 7/10 za przewidywalną i dosyć prostą fabułę.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Współczesna animacja klasyczna - 2D

#14 Post autor: Kaonashi » wt lut 14, 2017 20:03 pm

7/10 to całkiem spoko ocena. :)
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Współczesna animacja klasyczna - 2D

#15 Post autor: Koper » wt lut 14, 2017 20:34 pm

Ale w sumie na forum wszyscy też pisali to samo, że fabuła jest banalna i kliszowa. Natomiast audiowizualnie jest fantastycnzie i nie wiem jakie trzeba mieć wady wzroku, żeby temu zaprzeczać. :P
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

ODPOWIEDZ