POLSKIE KINO - dyskusja

To jest miejsce gdzie można podyskutować o samych filmach. Czekamy na wasze analizy, opinie, ciekawe spostrzeżenia, no i przede wszystkim produkcje godne polecenia. Zarówno te ambitne jak i te komercyjne. Piszcie, dyskutujcie, spierajcie się, niech forum zacznie wrzeć.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#1366 Post autor: swordfish » śr paź 02, 2019 22:24 pm

O, nieba! Adam chwali film Dobrej Zmiany od twórców "Smoleńska" ;-) Maciej Pawlicki dziękuje za pozytywną opinię 8)

Awatar użytkownika
Paweł Stroiński
Ridley Scott
Posty: 9316
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 21:45 pm
Lokalizacja: Spod Warszawy
Kontakt:

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#1367 Post autor: Paweł Stroiński » czw paź 03, 2019 00:09 am

Inny operator robił też sekwencję otwierającą.

Sam byłem w szoku, że Legiony dało się oglądać. Polskie Pearl Harbor, ale choć może gorsze wizualnie, to aktorsko lepsze :mrgreen: .

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#1368 Post autor: swordfish » ndz paź 06, 2019 13:09 pm

"(Nie)znajomi"

Nie widziałem włoskiego oryginału. Autorzy scenariusza idą na rekord Guinnessa. Ponoć mamy już 18 remake'ów. Znając oryginał tylko z opowieści, trzeba przyznać, że zamknąć na półtorej godziny aktorów w jednym pomieszczeniu jest mocno ryzykowne. Scenagrofowie musieli się mocno napracować, aby w tle nie było gołych kadrów. A i za oknem mieszkania pokazali ruch na budowie.
Aktorsko rozgrywane koncertowo. Maja Ostaszewska fajnie wpada w szaleńczy monolog.
Trochę czuć, że oglądam rozszerzony skecz z Saturday Night Live. Kompletnie mi to jednak nie przeszkadza. Podoba mi się wizja pokazania uzależnienia od smartfona.
Mimo, że producentem jest Solorz nigdzie nie zauważyłem product-placement Plusa. Za to jest delikatnie zaznaczona marka Credit Agricole. Kot wręczający córce kartę z logo banku i aplikacja informująca o płatności.
Muzycznie prawie nic nie ma po za przeróbką jazzową "Strangers In The Night". Większość dyskusji odbywa się w ciszy. Jedyne dźwięki z otoczenia jakie słyszymy to praca żurawia na budowie i szum filtra w akwarium.
Jeśli chodzi o gatunek komediowy, to już dawno nie widziałem tak profesjonalnego filmu w polskim kinie.

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#1369 Post autor: swordfish » pn paź 21, 2019 20:45 pm

Słuchając piosenki Łukasza Targosza promującej "Ukrytą grę", aż chce się powiedzieć : "My name is Bond, James Bond!"


youtu.be/ZxdMq5mF2BE

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#1370 Post autor: swordfish » sob lis 02, 2019 23:33 pm

"Ukryta gra" debiutującego na dużym ekranie Łukasza Kośmickiego okazuje się całkiem rzetelną, fachową pracą rzemieślniczą z hollywoodzkim sznytem. Gdyby akcję przenieść z Warszawy do dowolnie innej stolicy krajów demoludów stwierdziłbym, że mamy do czynienia z kolejnym amerykańskim filmem. Świetnie zgrany dźwięk, scenografia, charakteryzacja, porządne zdjęcia i znany światowy aktor pierwszoplanowy. Muzyka Łukasza Targosza nagrana z Prażanami przygrywa w tle suspens i nerwowość. Gdzieś tam próbuje przebić się jazzowa trąbka a'la lata 60. Coś między underscorem "Psów" Lorenca, a "Jackiem Strongiem" Jana Duszyńskiego.
I tak naprawdę muzycznie z filmu pamięta się tylko bondowską piosenkę śpiewaną przez Anię Karwan.
Klasyczny thriller polityczny o czasach Zimnej Wojny pod którym mógłby podpisać się reżyser hollywoodzki pokroju Spielberga.

Awatar użytkownika
Paweł Stroiński
Ridley Scott
Posty: 9316
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 21:45 pm
Lokalizacja: Spod Warszawy
Kontakt:

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#1371 Post autor: Paweł Stroiński » ndz lis 03, 2019 18:09 pm

Co do Spielberga, nie zgodziłbym się, bo Spielberg do konwencji (choć raczej conspiracy thrillers, ale w zasadzie nie są od siebie aż tak odległe) nawiązał bardzo mocno w Monachium.

Jest to kolejna próba opowiedzenia polskiej historii znaną historyczną konwencją. Najpierw noirowy film o okupacji (Czarny Mercedes), teraz thriller zimnowojenny o latach sześćdziesiątych. Zaczynamy mówić o naszej historii w sposób zrozumiały dla zachodu. Mam informacje, że reakcje zachodnie na film Majewskiego są bardzo pozytywne i nie mogę się doczekać informacji z zachodu na temat Ukrytej gry.

Byłem w Gdyni na pokazie, na którym pożegnano też producenta. Nagrodę za propozycję gatunkową uważam za zasłużoną.

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#1372 Post autor: swordfish » ndz lis 03, 2019 19:12 pm

Porównuję do Spielberga, bo sposób opowiadania i charakter zdjęć jest podobny do "Bridge Of Spies".
Jeśli tak mają wyglądać polskie filmy historyczne, to jestem za.

Awatar użytkownika
Paweł Stroiński
Ridley Scott
Posty: 9316
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 21:45 pm
Lokalizacja: Spod Warszawy
Kontakt:

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#1373 Post autor: Paweł Stroiński » ndz lis 03, 2019 22:10 pm

Fakt, był jeszcze Most szpiegów, który sam recenzowałem, ale jednak wydaje mi się, że to jest nieco inne.

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#1374 Post autor: swordfish » pt lis 22, 2019 22:53 pm

#Jestem M. Misfit, reż. Marcin Ziębiński

Ach, jakie to hamerykańskie. Wszystko błyszczy, świeci, kolorowo i słodko. Gdyby nie Karolak i Wójcik z Ani Mru Mru pomyślałbym, że oglądam młodzieżową komedyjkę z USA z polskim dubbingiem. Oglądanie YouTuberów zakończyłem 10 lat temu na Niekrytym Krytyku. Te osoby, które tu pojawiają się są mi kompletnie nieznane.
Dynamiczny montaż i nieźle zmiksowany dźwięk. Jak na film z amatorami jest naprawdę nieźle. Bałem się, że znowu dostaniemy odgrzewany kotlet zbliżony do wiekopomnych dzieł Jerzego Gruzy - "Gulczas, a jak myślisz?" i "Yyyreek!!! Kosmiczna nominacja". Tamte produkcje powstały na fali popularności pierwszych edycji polskiego Big Brothera. Główne role zagrały gwiazdy tvnowskiego reality-show.
Na szczęście reżyser "Misfit" jest twórcą niezliczonej ilości reklam i teledysków. I dlatego wykorzystując język obrazu, którym posługuje się na co dzień daje nam idealny produkt merkantylny.
Jego wcześniejszy "Gniew" uważam nadal za jeden z lepszych polskich thrillerów.
Pomimo, że nie nastawiałem się na wysokie kino, "Misfit" okazał się sympatycznym seansem. Być może to zasługa uśmiechniętych, młodych ludzi, którzy wnieśli swoją radość do filmu. Wiadomo, że scenariusz i przedstawiona historia jest kompletną bzdurą. Najważniejsze jednak, że sceny układają się w logiczną, w spójną całość i nie są tylko pojedynczymi luźno nakręconymi gagami.
Piosenki nie są niczym wielkim, ale soundtrack przesłuchałem w dwa dni po 10 razy i nadal nie mam dość. Jako tło do jazdy samochodem czy gotowaniu w kuchni sprawdza się wyśmienicie. Sylwia Lipka ma bardzo fajny głos.


youtu.be/6BVLCBDVjzE


youtu.be/v6LeB5HYHZo

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#1375 Post autor: swordfish » ndz lis 24, 2019 09:55 am

Kult. Film, reż. Olga Bieniek

Propozycja dla największych fanów Kazika, którzy byli co najmniej z 10 razy na ich koncercie. Backstage kręcony komórką (piskeloza i kaszana na ekranie). Jeździmy z zespołem busem, przebywamy w pokojach hotelowych, odwiedzamy ich prywatne mieszkania, poznajemy rodzinę wraz z ich dziećmi. W międzyczasie urywki koncertu, ale tylko 2 czy 3 utwory wybrzmiewają w całości.
O twórczości i ich inspiracjach nie dowiadujemy się nic. Bo pytania, jak powstają twoje teksty, każdy boi się zapytać. Każdy wie co wtedy zrobi Kazik :wink:

Dla mnie do jednorazowego obejrzenia. Chyba jedyne ciekawe rzeczy jakich się dowiedziałem, że Kazik piratował własną płytę i obowiązkowo bada alkomatem swój zespół podczas koncertu.

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#1376 Post autor: Adam » wt lis 26, 2019 16:18 pm

Jest Lorenc w trailerze, ciekawe kto score zrobi:


youtu.be/wzstEAJ_pxo
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#1377 Post autor: swordfish » czw lis 28, 2019 19:38 pm

Żelazny most, reż. Monika Jordan-Młodzianowska

Debiutująca na dużym ekranie reżyserka sięga po temat przez Was ulubiony - Ślonsk i Górnioki. Na szczęście nie ma tu polskiej biedy i patologii pijącej na umór, choć nasi bohaterowie imprezują z wódką. Twórczyni skupiła się na trójkącie miłosnym i ukazaniu klaustrofobii podziemnych szybów kopalni. Mimo, że nie ma efektownych fajerwerków, cały czas czujemy grozę sytuacji w jakiej znajdują się górnicy podczas katastrofy. Dramat mocno kameralny rozegrany na 3 aktorów. Możemy zgrzytać zębami, że za mało mówi się w gwarze śląskiej.
Film o którym na pewno szybko zapomnimy. Ale dałbym reżyserce maleńki plusik, gdyż jest nadzieja, że jeszcze coś ciekawego nam pani powie w przyszłości.

hp_gof

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#1378 Post autor: hp_gof » czw lis 28, 2019 20:56 pm

Mnie ten film niczym nie zachwycił, a wczoraj byłem. Tylko zdziwiłem się, że górnicy ciągle na powitanie mówią do siebie "szczęść Boże" :D

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#1379 Post autor: swordfish » sob lis 30, 2019 06:13 am

"Szczęść Boże" jest na porządku dziennym w kopalni. Pojedź do kopalni soli w Wieliczce. Tam przewodnik tak samo Ciebie przywita.

hp_gof

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#1380 Post autor: hp_gof » sob lis 30, 2019 16:26 pm

Nie wiem, nie byłem, dlatego mnie to zaskoczyło.

ODPOWIEDZ