Jakie terminy uważacie za warte wyjaśnienia zdefiniowania

Tutaj dyskutujemy o poszczególnych ścieżkach dźwiękowych napisanych na potrzeby kina.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Łukasz Wudarski
+ Sergiusz Prokofiew +
Posty: 1326
Rejestracja: czw kwie 07, 2005 19:41 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Jakie terminy uważacie za warte wyjaśnienia zdefiniowania

#1 Post autor: Łukasz Wudarski » czw sty 05, 2006 14:10 pm

No właśnie. Które z terminów używanych przez recenzentów są niejasne, niezrozumiałe (nie chodzi mi o to że Wy ich nie rozumiecie- spróbójcie wejść w skóre skromnego, przeciętnego czytelnika).

Wczoraj napisałem kilkanaście definicji takich podstawowych pojęć jak score, soundtrack, temptrack, bootleg, rejected score, songtrack, dvd-rip, action score, sound scoring, słuchalność. No ale chciałbym poznać jakieś wasze oczekiwania, jakieś wasze propozycje, które ułatwiłyby tworzenie takiego czegoś takiego jak słownik.
Why So Serious !?

Awatar użytkownika
Tomek
Redaktor Kaktus
Posty: 4257
Rejestracja: pn maja 02, 2005 21:43 pm
Kontakt:

Re: Jakie terminy uważacie za warte wyjaśnienia zdefiniowani

#2 Post autor: Tomek » czw sty 05, 2006 14:40 pm

Łukasz Wudarski pisze:No właśnie. Które z terminów używanych przez recenzentów są niejasne, niezrozumiałe (nie chodzi mi o to że Wy ich nie rozumiecie- spróbójcie wejść w skóre skromnego, przeciętnego czytelnika).

Wczoraj napisałem kilkanaście definicji takich podstawowych pojęć jak score, soundtrack, temptrack, bootleg, rejected score, songtrack, dvd-rip, action score, sound scoring, słuchalność. No ale chciałbym poznać jakieś wasze oczekiwania, jakieś wasze propozycje, które ułatwiłyby tworzenie takiego czegoś takiego jak słownik.
- Promo (Promotional release)
- Unused score (choć to to samo co Rejected albo się mylę)
- Ambient
- Sound Design
- Sample
- Mock Up
- Orkiestracja/instrumentacja
- Orkiestrator

Jak coś sobie przypomnę to dopiszę.
Obrazek

Awatar użytkownika
Łukasz Waligórski
Początkujący orkiestrator
Posty: 617
Rejestracja: śr maja 18, 2005 12:27 pm
Kontakt:

#3 Post autor: Łukasz Waligórski » czw sty 05, 2006 14:53 pm

- score editor
- music supervisor
- underscore
- blachy
- skala żydowska :wink:
- skala chromatyczna
- skala pentatoniczna
- kontrapunkt
- adagio
- combo
- Drama Version
- Hi-Tech Series
- Image Album
- Symphonic Suite

Jak sobie przypomnę to też dopiszę

Awatar użytkownika
Tomek
Redaktor Kaktus
Posty: 4257
Rejestracja: pn maja 02, 2005 21:43 pm
Kontakt:

#4 Post autor: Tomek » czw sty 05, 2006 19:37 pm

Tylko teraz nadchodzi pytanie czy do takiego słownika mają być dokoptowane terminy stricte muzyczne?
- blachy
- skala żydowska
- skala chromatyczna
- skala pentatoniczna
- kontrapunkt
- adagio

Moim zdaniem chyba nie. Od tego jest teoria muzyki. A tym:
- combo
- Drama Version
- Hi-Tech Series
- Image Album

jestem całkowicie zdziwiony, pierwsze słyszę :) (no, może termin 'combo' gdzieś mi się przewinął). Proszę o jakieś pouczenie w kwestii tych terminów, jeżeli można :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Łukasz Waligórski
Początkujący orkiestrator
Posty: 617
Rejestracja: śr maja 18, 2005 12:27 pm
Kontakt:

#5 Post autor: Łukasz Waligórski » czw sty 05, 2006 20:43 pm

Łukasz pytał o pojęcia, które mogą się pojawiać w recenzjach i które mogą być niezrozumiałe. Wszystkie, które wypisałem pojawiały się w reckach i moim zdaniem mogą się wydać niezrozumiałe. Nie wiem czy podział na terminy stricte muzyczne i slang środowiskowy jest tutaj taki istotny. Lepiej dać więcej pojęć niż mniej, tak sądzę... :wink:

- Combo
To wydanie płyty DVD do którego dodaje się płytę CD ze ścieżką dźwiękową. Przykładem może być "Charlie i Fabryka Czekolady" czy "Pręgi"

- Drama Version
- Hi-Tech Series
- Image Album
- Symphonic Suite
To różne rodzaje wydań muzyki filmowej jakie często pojawiają się w Japonii przy okazji filmów Anime. Pisałem o tym co nieco w recenzji "Howl's Moving Castle" to której Cię odsyłam...

http://www.score.webd.pl/recenzje/howl_ ... castle.htm

Awatar użytkownika
Tomek
Redaktor Kaktus
Posty: 4257
Rejestracja: pn maja 02, 2005 21:43 pm
Kontakt:

#6 Post autor: Tomek » czw sty 05, 2006 20:51 pm

Łukasz Waligórski pisze:Łukasz pytał o pojęcia, które mogą się pojawiać w recenzjach i które mogą być niezrozumiałe. Wszystkie, które wypisałem pojawiały się w reckach i moim zdaniem mogą się wydać niezrozumiałe. Nie wiem czy podział na terminy stricte muzyczne i slang środowiskowy jest tutaj taki istotny. Lepiej dać więcej pojęć niż mniej, tak sądzę... :wink:
No w zasadzie zgodzę się :)
Łukasz Waligórski pisze: - Combo
To wydanie płyty DVD do którego dodaje się płytę CD ze ścieżką dźwiękową. Przykładem może być "Charlie i Fabryka Czekolady" czy "Pręgi"

- Drama Version
- Hi-Tech Series
- Image Album
- Symphonic Suite
To różne rodzaje wydań muzyki filmowej jakie często pojawiają się w Japonii przy okazji filmów Anime. Pisałem o tym co nieco w recenzji "Howl's Moving Castle" to której Cię odsyłam...

http://www.score.webd.pl/recenzje/howl_ ... castle.htm
Dzięki! Pozdr.
Obrazek

Awatar użytkownika
Tomek
Redaktor Kaktus
Posty: 4257
Rejestracja: pn maja 02, 2005 21:43 pm
Kontakt:

#7 Post autor: Tomek » czw sty 05, 2006 20:59 pm

Łukasz Waligórski pisze:
- Drama Version
- Hi-Tech Series
- Image Album
- Symphonic Suite
To różne rodzaje wydań muzyki filmowej jakie często pojawiają się w Japonii przy okazji filmów Anime. Pisałem o tym co nieco w recenzji "Howl's Moving Castle" to której Cię odsyłam...

http://www.score.webd.pl/recenzje/howl_ ... castle.htm
Hmm...Marzy mi się, by do pewnych ścieżek dźwiękowych wydawano właśnie takie Symphonic Suite albo Image Album (ale to już mniemam duża rzadkość), byłbym bardzo ukontentowany :) A znasz Łukasz może "Princess Mononoke: Symphonic Suite"?, marzy mi się usłyszenie tej ścieżki właśnie na takim wydaniu
Obrazek

Awatar użytkownika
Łukasz Waligórski
Początkujący orkiestrator
Posty: 617
Rejestracja: śr maja 18, 2005 12:27 pm
Kontakt:

#8 Post autor: Łukasz Waligórski » czw sty 05, 2006 21:07 pm

Tomek pisze:A znasz Łukasz może "Princess Mononoke: Symphonic Suite"?, marzy mi się usłyszenie tej ścieżki właśnie na takim wydaniu
Znam w takim sensie że wiem że takie coś istnieje i bardzo bym chciał to mieć... :lol:
Niestety nie mam tej płyty i tylko mogę się domyślać jak brzmi tam Praska Orkiestra... :cry:

Awatar użytkownika
Tomek
Redaktor Kaktus
Posty: 4257
Rejestracja: pn maja 02, 2005 21:43 pm
Kontakt:

#9 Post autor: Tomek » czw sty 05, 2006 21:12 pm

Łukasz Waligórski pisze:
Tomek pisze:A znasz Łukasz może "Princess Mononoke: Symphonic Suite"?, marzy mi się usłyszenie tej ścieżki właśnie na takim wydaniu
Znam w takim sensie że wiem że takie coś istnieje i bardzo bym chciał to mieć... :lol:
Niestety nie mam tej płyty i tylko mogę się domyślać jak brzmi tam Praska Orkiestra... :cry:
Haha :D Ja też :) Praska Orkiestra Symfoniczna - dlaczego masz uprzedzenia :) Ich wykonania na kompilacyjnych wydaniach Silva Screen są bardzo wysoko cenione.
Obrazek

Awatar użytkownika
Łukasz Waligórski
Początkujący orkiestrator
Posty: 617
Rejestracja: śr maja 18, 2005 12:27 pm
Kontakt:

#10 Post autor: Łukasz Waligórski » czw sty 05, 2006 21:31 pm

Absolutnie nie mam żadnych uprzedzeń do tej orkiestry - jak pewnie wiesz mam taka co najmniej jedną ich kompilację i bardzo ją lubię (Cinema Choral Classic). Zresztą swego czasu Jan A.P. Kaczmarek opowiedział mi ciekawą anegdotę dotyczącą tej orkiestry i dlatego darzę ją szczególną sympatią... (Kaczmarek nagrywał z nią nieszczęsnego odrzuconego Dreamera).

Mefisto

#11 Post autor: Mefisto » pt sty 06, 2006 13:11 pm

poza wymienionymi przychodzi mi jeszcze do głowy
- recording sessions
- wszelkie wersje score, a więc expanded, extended, complete, etc.
- music inspired by (choć to powinien każdy wiedzieć ;) )
- unreleased score
i może jeszcze SFX
ale to takie mało ważne i raczej dość znane zagadnienia

Awatar użytkownika
Olek Dębicz
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 63
Rejestracja: pn cze 06, 2005 21:30 pm
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#12 Post autor: Olek Dębicz » pt sty 06, 2006 16:04 pm

"Blachy" to nie termin lecz slang, który wg mnie nie powinien mieć miejsca w recenzjach.
Aleksander Dębicz - redaktor portalu Soundtracks.pl

Awatar użytkownika
Łukasz Waligórski
Początkujący orkiestrator
Posty: 617
Rejestracja: śr maja 18, 2005 12:27 pm
Kontakt:

#13 Post autor: Łukasz Waligórski » pt sty 06, 2006 16:09 pm

Olek Dębicz pisze:"Blachy" to nie termin lecz slang, który wg mnie nie powinien mieć miejsca w recenzjach.
W takim razie go nie używaj :wink: :lol:

Awatar użytkownika
Olek Dębicz
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 63
Rejestracja: pn cze 06, 2005 21:30 pm
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#14 Post autor: Olek Dębicz » pt sty 06, 2006 16:16 pm

Proszę mi podać przykład użycia przeze mnie slangu w którejś z recenzji. :)
Aleksander Dębicz - redaktor portalu Soundtracks.pl

Asix
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 54
Rejestracja: wt gru 27, 2005 16:53 pm
Lokalizacja: Kraków

#15 Post autor: Asix » pt sty 06, 2006 16:56 pm

Łukasz Waligórski pisze:
Tomek pisze:A znasz Łukasz może "Princess Mononoke: Symphonic Suite"?, marzy mi się usłyszenie tej ścieżki właśnie na takim wydaniu
Znam w takim sensie że wiem że takie coś istnieje i bardzo bym chciał to mieć... :lol:
Niestety nie mam tej płyty i tylko mogę się domyślać jak brzmi tam Praska Orkiestra... :cry:

Jak ktoś chce to dysponuję wersją "symphonic suite" z "Princess Mononoke". Zapraszam na soulseeka do pokoju Scores lub MovieMusic 8) mój nick jest wiadomy ;)

ODPOWIEDZ