James Horner - Avatar

Tutaj dyskutujemy o poszczególnych ścieżkach dźwiękowych napisanych na potrzeby kina.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Wojteł
John Williams
Posty: 9827
Rejestracja: sob mar 15, 2008 23:50 pm
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody

Re: James Horner - Avatar

#706 Post autor: Wojteł » czw kwie 02, 2020 15:51 pm

No tak jak Pan Kałamaga śpiewał: Wiśnia Wiśnia Wiśnia, Wiśniowa Panienka xD
Haha Śląsk węgiel zadupie gwara

Awatar użytkownika
MichalP
Nominacja do odkrycia roku
Posty: 1044
Rejestracja: czw wrz 07, 2017 04:28 am
Lokalizacja: Gdzies w Kanadzie

Re: James Horner - Avatar

#707 Post autor: MichalP » czw kwie 02, 2020 17:48 pm

Nieofftopic mi tutaj :D .

A wracajac do tematu to ktos wspomnial juz Apocalipto - jak sie wlasnie pozwoli Hornerowi troche poszalec to cos takiego mu wyjdzie. Mi sie jeszcze kilka innych rzeczy skojarzylo.

Juz przy Braveheart byla mowa, ze poczatkowo chcieli zrobic (Horner, Gibson) taka troche bardziej sredniowieczna muzyke, ale szybko sie zorientowali, ze nijak ona bedzie wspoldzialac z tym co pokazuja na ekranie i koniec koncow postawili na bardziej tradycyjna orkiestrowa muzyke. Mozna sobie tylko wyobrazic, gdyby caly film byl zilustrowany takimi chorkami gregorianskimi jak w jednej scenie, druga scena to ta fletowo/synthowa ilustracja z perkusjonaliami w scenie zemsty z poczatku filmu. Wszystko fajnie tylko, ze przez caly film nie szlo by zniesc takiej muzy. Inna rzecz, to np Horner wspominal i odpieral tez zarzut, ze uzyl dud irlandzkich a nie szkockich (szkockie mialy za mala skale, zeby zagrac cos sensownego na nich - i mozna je uslyszec w sumie kilka razy w filmie, ale nie wtedy jak graja jakas melodie)

I tak mi sie skojarzylo, ze fajnie byc ekspertem i miec podniete, ze sie tyle roznych rzeczy przygotowalo i tylko z tego korzystac (jak ta babeczka w video), ale praktyczne zastosowanie i wykorzystanie takich roznych muzyczno-kulturowych przykladow moze byc strasznie trudne/ograniczone w przypadku tworzenia ilustracji muzycznej.

Ostatnia rzecz, ze Horner przez lata przyzwyczail nas do uzycia wielu roznych instrumentow/wokali z roznych kultur (nawet sama pani ekspertka przyznala, ze trudno jej bylo zaskoczyc Hornera czyms nowym), takze z punktu widzenia obsluchanego sluchacza muzyki filmowej, to faktycznie az tak niczym nowych nie zaskakuje (bo wiekszosc tych rzeczy juz gdzies tam kiedys uzyl) i moze dlatego ta muza w Avatarze wydaje sie bardziej sztampowa/oklepana, ale dalej mimo wszystko, jest sporo ciekawego instrumentarium i wokaliz - jakby to byl np taki Arnold albo Debney to by wszyscy piali z zachwytu jak bardzo to jest roznorodne.

Ja osobiscie stawiam Avatara no rowni z takimi jego pracami jak Titanic, Apollo, Braveheart i Legends of the Fall.

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33879
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: James Horner - Avatar

#708 Post autor: Wawrzyniec » czw kwie 02, 2020 18:26 pm

MichalP pisze:
czw kwie 02, 2020 17:48 pm
A wracajac do tematu to ktos wspomnial juz Apocalipto - jak sie wlasnie pozwoli Hornerowi troche poszalec to cos takiego mu wyjdzie. Mi sie jeszcze kilka innych rzeczy skojarzylo.
Tym kimś byłem ja i cieszę się, że ktoś o tym wspomniał. Gdyż właśnie tego mi najbardziej brakowało w tym filmiku: Czyli na poważnie zastanowienia się na ile by taka muzyka mogła w ogóle funkcjonować? Przecież też nie jest tak, że jakbym np. kręcił film o górnikach na śląsku, to za instrumenty musiałby używać wyłącznie kilfory, wiertła i szufle, aby pasowało to do tematyki filmu.
Nie wspominając, że w filmówce to jeżeli chodzi o etnikę, czy też muzykę z epoki, to zawsze to było trochę takie oszukiwanie. I uwielbiane i wychwalane ścieżki dźwiękowe z okresu Golden Age'u, czy to "Ben Hur", czy "El Cid", to one za żadne skarby nie brzmiały jak muzyka z tamtych epok. W starożytnym Rzymie nie było przecież instrumentów i takiej orkiestry z jakiej Rozsa korzystał. A czy to działa w filmie? No ba, więcej niż działa!

"Avatar" jest dla mnie akurat bardzo udanym miksem etniki i klasycznego komponowania. Muzyka ma klimat i też trudno ją podłożyć pod np. wiktoriański dramat kostiumowy. Ale też jest na tyle przestępna, że bardzo dobrze sprawdza się w obrazie i na płycie, którą słucham po dziś dzień.

Może wrócę do Apocalyptico. Chociaż wiem, że wielokrotnie staram się ugryźć tę płytę i jakoś nigdy mi to nie wychodzi.
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
bladerunner22
Zdobywca Oscara
Posty: 2803
Rejestracja: ndz sie 21, 2011 14:16 pm

Re: James Horner - Avatar

#709 Post autor: bladerunner22 » czw kwie 02, 2020 19:44 pm

jak dla mnie jeden z best ostów ever :)i jedna z najgorszych recek na stronie też ever.
Jedna z najpiękniejszych piosenek Lady Pank :

''Zabić Strach''

Awatar użytkownika
bladerunner22
Zdobywca Oscara
Posty: 2803
Rejestracja: ndz sie 21, 2011 14:16 pm

Re: James Horner - Avatar

#710 Post autor: bladerunner22 » czw kwie 02, 2020 19:45 pm

MichalP pisze:
czw kwie 02, 2020 17:48 pm
Nieofftopic mi tutaj :D .



Ja osobiscie stawiam Avatara no rowni z takimi jego pracami jak Titanic, Apollo, Braveheart i Legends of the Fall.
Amen Bro!
Jedna z najpiękniejszych piosenek Lady Pank :

''Zabić Strach''

Awatar użytkownika
Wojteł
John Williams
Posty: 9827
Rejestracja: sob mar 15, 2008 23:50 pm
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody

Re: James Horner - Avatar

#711 Post autor: Wojteł » czw kwie 02, 2020 22:44 pm

Gdyż właśnie tego mi najbardziej brakowało w tym filmiku: Czyli na poważnie zastanowienia się na ile by taka muzyka mogła w ogóle funkcjonować? Przecież też nie jest tak, że jakbym np. kręcił film o górnikach na śląsku, to za instrumenty musiałby używać wyłącznie kilfory, wiertła i szufle, aby pasowało to do tematyki filmu.
Nie wspominając, że w filmówce to jeżeli chodzi o etnikę, czy też muzykę z epoki, to zawsze to było trochę takie oszukiwanie. I uwielbiane i wychwalane ścieżki dźwiękowe z okresu Golden Age'u, czy to "Ben Hur", czy "El Cid", to one za żadne skarby nie brzmiały jak muzyka z tamtych epok. W starożytnym Rzymie nie było przecież instrumentów i takiej orkiestry z jakiej Rozsa korzystał. A czy to działa w filmie? No ba, więcej niż działa!
Ta, ale wiesz, tak patrząc na scenę fejsbukowo-jutubową można odnieść wrażenie, że wśród zachodnich środowisk akademicko-muzycznych bardzo mocno się forsuje teraz oburzanie o zamykanie na zachodnią teorię muzyki bez uwzględniania innych kultur, strojów, systemow, skal, instrumentów itd. Prawie tak modne jak narzekanie na zawłaszczanie kulturowe muzyki etnicznej, więc nie dogodzisz :p

Zresztą, jako, że ten film to jest mega klasyczna, hollywoodzka sztampa, to w sumie ciężko mi sobie wyobrazić, żeby trzon score'u mógł właśnie pełnić taką światotwórczą funkcję w większym stopniu, niż to robi - w większości po prostu dodaje Pandorze koloru. Cały ten etniczny risercz trzeba by ograniczyć do muzyki źródłowej, albo kilku kluczowych scen, dzięki któremu można by soundtrack przedstawić na zasadzie konfliktu kultur - zachodnia orkiestra prezentowałaby ludzi, etniczne eksperymenty - niebieskie koty. Problem w tym, że mało kto by się mógł z takim scorem utożsamiać i odczuwać pożądane emocje, więc to musiało się skończyć tak, jak się skończyło. To nie jest żadne awangardowe, niszowe kino sci-fi, żeby się bawić w jakieś kompletnie odjechane brzmienia przez więcej niż 20% scoru. Do takich rzeczy to się nadaje Under the Skin czy choćby jakieś hard sci fi o samotnym typie w kosmosie, a nie pocahontas na sterydach.
Haha Śląsk węgiel zadupie gwara

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23256
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: James Horner - Avatar

#712 Post autor: Mystery » pn sie 30, 2021 18:22 pm

Mystery pisze:
śr gru 18, 2019 09:17 am
Simon Franglen zrobi Avatara 2 & 3.
No i oficjalnie potwierdzili :wink:

We are excited to confirm @simonfranglen as the composer for the Avatar Sequels. Simon was a critical part of James Horner’s team for the first Avatar movie and went on to compose the incredible music for Pandora —The World of Avatar @WaltDisneyWorld. https://t.co/i3hd4bw610

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: James Horner - Avatar

#713 Post autor: Adam » pn sie 30, 2021 19:02 pm

Wszystkie sequele zrobi - „Sequels”

Szanuję, że rodzina, no ale ja bym tu widział parę innych nazwisk. :(
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
bartex9
Spec od additional music
Posty: 690
Rejestracja: sob gru 25, 2010 00:55 am
Lokalizacja: Cracovia

Re: James Horner - Avatar

#714 Post autor: bartex9 » pn sie 30, 2021 20:30 pm

Przynajmniej można odetchnąć, że nie jest to Junkie XL ;)

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33879
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: James Horner - Avatar

#715 Post autor: Wawrzyniec » pn sie 30, 2021 20:33 pm

Adam pisze:
pn sie 30, 2021 19:02 pm
Szanuję, że rodzina, no ale ja bym tu widział parę innych nazwisk. :(
Tak, a jakie w takim razie nazwiska byś tu widział?

Z jednej strony bardzo fajnie, że rzeczywiście pozostaje rodzina i trudno mi sobie wyobrazić, jakąś inną tego typu produkcję, gdzie do muzyki zaangażowano by w sumie tak małe znane nazwisko. I ta lojalność mi się podoba, ale jedynie zastanawiam się na ile Franglen doda coś od siebie, a na ile będzie przepisywał Hornera. Oczywiście ja zawsze dbam i powtarzam jak ważna jest muzyczna ciągłość, ale jestem ciekaw w jakim kierunku to pójdzie.
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23256
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: James Horner - Avatar

#716 Post autor: Mystery » pn sie 30, 2021 20:57 pm

Oczywiście znalazło by się wiele fajniejszych nazwisk, ale to tylko fanowskie mrzonki, tu zaważyła ciągłość serii, no i dyspozycyjność, bo mało który kompozytor z górnej półki mógłby dziś tak rzucić wszystko, poświęcić się jednemu projektowi i być na każde skinienie Camerona, bo pewnie tak wygląda i będzie wyglądać praca nad sequelami, także Franglen będzie miał co robić przez najbliższe lata, a nie zdziwiłbym się jakby już od lat nad tym pracował.

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10220
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: James Horner - Avatar

#717 Post autor: Ghostek » pn sie 30, 2021 22:00 pm

Uffff
Obrazek

Awatar użytkownika
qnebra
Zdobywca Oscara
Posty: 2994
Rejestracja: pn mar 11, 2013 12:28 pm
Lokalizacja: Zadupie Mordoru

Re: James Horner - Avatar

#718 Post autor: qnebra » pn sie 30, 2021 22:03 pm

Ghostek pisze:
pn sie 30, 2021 22:00 pm
Uffff
Jeszcze może Balf wejść dwa tygodnie przed premierą.

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: James Horner - Avatar

#719 Post autor: Adam » wt sie 31, 2021 00:38 am

Nie będzie tu żadnej podmianki. Gość jest wyłączony na pare lat i robi wszystkie te filmy.
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
kiedyśgrześ
+ W.A. Mozart +
Posty: 5929
Rejestracja: sob lip 09, 2011 12:05 pm

Re: James Horner - Avatar

#720 Post autor: kiedyśgrześ » sob wrz 04, 2021 00:11 am

Widzę, że administrator wystawił trzy i pół za Siedmiu Wspaniałych, u mnie było pół, tak, że wcale mnie ten angaż nie cieszy :(
Obrazek

ODPOWIEDZ