Japońscy kompozytorzy (aka muzyka do filmów, anime i gier)

Tutaj dyskutujemy o poszczególnych ścieżkach dźwiękowych napisanych na potrzeby kina.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33889
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Japońscy kompozytorzy (aka muzyka do filmów, anime i gier)

#1 Post autor: Wawrzyniec » pn maja 04, 2009 22:59 pm

Konichiwa :) Na wstępie pragnę zaznaczyć, że za żadnego wielkiego specjalistę od japońskiej kinematografii, czy też japońskiej muzyki się nie uważam. Ale może dzięki temu tematowi, będzie dane mi, a może i też innym użytkownikom, lepiej poznać japońską muzykę filmową :) Dlatego też chcę, abyśmy w tym temacie wypisywali japońskich kompozytorów i ich soundtracki, które według nas są godne polecenia, zapoznania się z nimi. Przy czym pisząc o japońskich soundtrackach, mam na myśli nie tylko muzykę do filmów, ale także do anime czy też gier komputerowych. Zwłaszcza, że chyba najciekawsze japonskie score'y to są właśnie te do filmów animowanych.
A więc wszystkie najróżniejsze score'y i najróźniejsi kompozytorzy z Kraju Kwitnącej Wiśni są mile widziani :)

http://www.lastfm.pl/user/Wawrzyniec_85

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

#2 Post autor: Bucholc Krok » wt maja 05, 2009 06:57 am

Jakos nigdy nie przepadalem za produkcjami japonskimi. Od gier typu
Final Fantasy odrzuca mnie grafika, a jak widze anime to mi sie robi slabo :D Sam jestem ciekaw czy jakies sensowne sciezki powstaly. Niektorzy zachwycaja sie muzyka do wspomnianej FF, ale nie mialem okazji posluchac.

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33889
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

#3 Post autor: Wawrzyniec » śr maja 06, 2009 16:54 pm

Bucholc Krok pisze:Jakos nigdy nie przepadalem za produkcjami japonskimi. Od gier typu
Final Fantasy odrzuca mnie grafika, a jak widze anime to mi sie robi slabo :D Sam jestem ciekaw czy jakies sensowne sciezki powstaly. Niektorzy zachwycaja sie muzyka do wspomnianej FF, ale nie mialem okazji posluchac.
Ja jak już wspominałem sam nie uważam się za jakiegoś specjalistę japońskiej popkultury. A liczbę anime jakie widziałem można wyliczyć na palacach u jednej ręki. Mimo ile razy w moje ręce trafi jakaś japońska ścieżka, czy to do anime czy do jakiejś gry, tyle razy jestem pod sporym wrażeniem. Muzyki do Final Fantasy nie znam, więc może się skuszę :)

Ale jakieś prace Joe Hisaishiego na pewno miałeś okazję usłyszeć :?: Gdyż szczerze, jeszcze nigdy nie spotkałem osoby, której by się muzyka Hisaishiego nie podobała. A i anime do których Hisaishi komponuje muzykę są naprawdę godne poznania :)

http://www.lastfm.pl/user/Wawrzyniec_85

Awatar użytkownika
VPFreeMan
Asystent orkiestratora
Posty: 413
Rejestracja: pt wrz 19, 2008 18:38 pm

#4 Post autor: VPFreeMan » śr maja 06, 2009 17:12 pm

Osobiście polecam muzykę do serii gier Silent Hill (autor Akiro Yamaoka)! Z japońskich kompozytorów to słyszałem jeszcze : Shigeru Umebayashi (House of Flying Daggers), Ryuichi Sakamoto, Kenji Kawai (Ghost In The Shell, Death Note), Taro Iwashiro (Red Cliff, Azumi), Akira Ifukube (filmy z serii Godzilla), Fumio Hayasaka (muza do starych filmów Akiro Kurosawy) no i oczywiście genialny jak zawsze Joe Hisaishi! Niestety większej liczby kompozytorów z kraju kwitnącej wiśni nie słyszałem :wink:

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

#5 Post autor: Bucholc Krok » śr maja 06, 2009 19:55 pm

Wawrzyniec pisze: Ale jakieś prace Joe Hisaishiego na pewno miałeś okazję usłyszeć :?:
Nie :) Slyszalem jakies pojedyncze probki sciagane ze sklepow internetowych. Duzo tego nie nasciagalem, bo okladki plyt raczej odstraszaja :D :wink:
Gdyż szczerze, jeszcze nigdy nie spotkałem osoby, której by się muzyka Hisaishiego nie podobała. A i anime do których Hisaishi komponuje muzykę są naprawdę godne poznania :)
Slyszalem, ze to drugi Williams :wink:
Z Japonczykow to w zasadzie interesowalem sie tylko Kitaro.
BTW: dlaczego wsrod dokonan Kitaro (pod filmografia) nie wymieniles Koprze Cirque Ingenieux? :) Wprawdzie nie jest to sciezka z filmu, jednak u takiego na przyklad Lorenca sa podane nie tylko dokonania filmowe.

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

#6 Post autor: Bucholc Krok » śr maja 06, 2009 19:58 pm

VPFreeMan pisze:Osobiście polecam muzykę do serii gier Silent Hill (autor Akiro Yamaoka)!
A wyszla ona na osobnych plytach?

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33889
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

#7 Post autor: Wawrzyniec » czw maja 07, 2009 00:44 am

VPFreeMan pisze:Osobiście polecam muzykę do serii gier Silent Hill (autor Akiro Yamaoka)! Z japońskich kompozytorów to słyszałem jeszcze : Shigeru Umebayashi (House of Flying Daggers), Ryuichi Sakamoto, Kenji Kawai (Ghost In The Shell, Death Note), Taro Iwashiro (Red Cliff, Azumi), Akira Ifukube (filmy z serii Godzilla), Fumio Hayasaka (muza do starych filmów Akiro Kurosawy) no i oczywiście genialny jak zawsze Joe Hisaishi! Niestety większej liczby kompozytorów z kraju kwitnącej wiśni nie słyszałem :wink:
:shock: Szczerze to całkiem sporo tych kompozytorów znasz :) Kenji Kawaia "Ghost In The Shell" znam, ale ta muzyka zupełnie mi nie przypadła. Te chórki brzmiały... zresztą cała ta muzyka brzmiała dla mnie, konserwatysty muzycznego :lol: , jednak zbyt egzotycznie. Akirę Ifukabę też znam. I oczywiscie znam go dzięki "Godzilli". Główny motyw słynnego potwora jest genialny :) Taro Iwashiro "Red Cliff" też słyszałem.

Nie nazwałbym Hisaishiego "Drugim Williamsem", gdyż John Williams jest tylko jeden :!: Mimo wszystko jest to na pewno kompozytor wielce uzdolniony, a jego muzykę naprawdę bardzo dobrze i miło się słucha.
Jeżeli osobiście miałbym coś Hisaishiego polecić to: "Princess Mononoke" /"Mononoke-hime" , "Howl's Moving Castle" i "Spirited Away". Jest to takiej moje Top 3 Hisaishiego :) Po za tym także wyżej wymienone filmy animowane uważam za naprawdę bardzo dobre kino.

Z mniej znanych kompozytorów (może w Europie) to jak już kiedyś wspominałem, bardzo cenie sobie Hajime Mizoguchi i jego soundtrack do "Jin-Roh". Według mnie jest to naprawdę bardzo dobra i ładna muzyka.

http://www.lastfm.pl/user/Wawrzyniec_85

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

#8 Post autor: Bucholc Krok » czw maja 07, 2009 08:02 am

Wawrzyniec pisze:
Nie nazwałbym Hisaishiego "Drugim Williamsem", gdyż John Williams jest tylko jeden :!:
I sluchajac tych probek nie odnioslem wrazenia, ze to drugi Williams :D
Choc probki to troche malo..
Jeżeli osobiście miałbym coś Hisaishiego polecić to: "Princess Mononoke" /"Mononoke-hime" , "Howl's Moving Castle" i "Spirited Away".
Chyba slyszalem fragmenty wlasnie z tych plyt. Z HMC i SA.

Awatar użytkownika
VPFreeMan
Asystent orkiestratora
Posty: 413
Rejestracja: pt wrz 19, 2008 18:38 pm

#9 Post autor: VPFreeMan » czw maja 07, 2009 08:59 am

OST z serii Silent Hill wyszło na osobnych CD'kach! Na Amazon.com widziałem ostatnio!
Co do Joe Hisaishi'ego to poleciłbym jeszcze scory do filmów : Laputa : Castle In The Sky, Kikujiro, Departures, Ponyo On The Cliff, Hana-Bi (SUPER MUZA :lol: )

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

#10 Post autor: Bucholc Krok » czw maja 07, 2009 12:10 pm

Jest w Amazon.com, ale widze tylko SH3 za 52$.. Ale okazja :) Chyba juz lepiej kupic w Amazonie japonskim. Przynajmniej amerykanski 'narzut' odpadnie. Tylko znowu nasi to ocla...
W ogole co to jest za muzyka? Elektroniczna, orkiestrowa?

Mefisto

#11 Post autor: Mefisto » czw maja 07, 2009 16:24 pm

to ja jeszcze polecam kogoś takiego, jak Kitaro

Awatar użytkownika
VPFreeMan
Asystent orkiestratora
Posty: 413
Rejestracja: pt wrz 19, 2008 18:38 pm

#12 Post autor: VPFreeMan » czw maja 07, 2009 18:01 pm

Tu masz kilka próbek z serii Silent Hill :
http://www.youtube.com/results?search_t ... l+OST&aq=f

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

#13 Post autor: Bucholc Krok » czw maja 07, 2009 18:17 pm

Dzieki za linka, ale nie mam flasha. Zreszta, jade na zwyklym modemie i chyba bym mial czkawke na ekranie. Ale czytam w komentarzach, ze tam sa jakies piosenki. Zaczynam sie bac :)

Awatar użytkownika
VPFreeMan
Asystent orkiestratora
Posty: 413
Rejestracja: pt wrz 19, 2008 18:38 pm

#14 Post autor: VPFreeMan » czw maja 07, 2009 18:31 pm

Ups! Nie muzyka jest warta przynajmniej jednego odsłuchania! Ma nieziemski wręcz klimat! Niestety jest ciężka w odbiorze moim zdaniem! Trochę symfo, trochę elektroniki, jakieś trzaski w tle, dziwne odgłosy itp. Ale jak się już spodoba to nie można się oderwać!
Co do Kitaro to polecam wspaniałe "Heaven & Earth", "Silk Road" oraz "Soong Sisters" :lol:

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

#15 Post autor: Bucholc Krok » czw maja 07, 2009 19:38 pm

VPFreeMan pisze:Ups! Nie muzyka jest warta przynajmniej jednego odsłuchania! Ma nieziemski wręcz klimat! Niestety jest ciężka w odbiorze moim zdaniem!
Czyli typowa sciezka do horroru, gdzie instrumenty wydaja sie grac bez ladu i skladu, zero melodii, wszystko nastawione na klimat grozy i zaszczucia? :)
Trochę symfo,
Oby prawdziwe a nie elektroniczne :)
trochę elektroniki, jakieś trzaski w tle, dziwne odgłosy itp. Ale jak się już spodoba to nie można się oderwać!
A co z tymi piosenkami?
Co do Kitaro to polecam wspaniałe "Heaven & Earth", "Silk Road" oraz "Soong Sisters" :lol:
No i Cirque Ingenieux :!: :D

ODPOWIEDZ