The Northman (2022) - Robin Carolan & Sebastian Gainsborough

Tutaj dyskutujemy o poszczególnych ścieżkach dźwiękowych napisanych na potrzeby kina.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
dougan
Ghostwriter znanego twórcy
Posty: 942
Rejestracja: pt paź 14, 2016 15:31 pm

Re: The Northman (2022) - Robin Carolan & Sebastian Gainsborough

#16 Post autor: dougan » pn kwie 25, 2022 16:59 pm

Muza w filmie to głównie tapeta. Żadnych highlightów nie wyłapałem, może poza tym krótkim motywem ze "Strike, Brother". Brakuje konkretnej suity.
"No Don Davis = No Matrix. Simple as that."
~ Jon Burlingame

It’s not a character-driven movie and there’s no humor, there’s no love, there’s no soul.
- Rutger Hauer o Blade Runnerze 2049

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: The Northman (2022) - Robin Carolan & Sebastian Gainsborough

#17 Post autor: Koper » pn kwie 25, 2022 17:49 pm

Ten udostępniony utwór dokładnie na to wskazywał.
No, czyli Turek nie zdradzi Poledourisowego "Conana" dla jakiegoś "Wikinga". ;)
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33788
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: The Northman (2022) - Robin Carolan & Sebastian Gainsborough

#18 Post autor: Wawrzyniec » pn kwie 25, 2022 17:53 pm

Trochę szkoda, że nic nie wyszło z tego Wikinga Gibsona. Gdyż wtedy moglibyśmy otrzymać potężny score od Jamesa Hornera.

A tak na razie to najbardziej epicki wikingowy score mamy od Powella w Smokach. Nawet jeżeli Ci Wikingowie pochodzą ze Szkocji. ;)
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: The Northman (2022) - Robin Carolan & Sebastian Gainsborough

#19 Post autor: Koper » pn kwie 25, 2022 18:15 pm

Wawrzyniec pisze:
pn kwie 25, 2022 17:53 pm
A tak na razie to najbardziej epicki wikingowy score mamy od Powella w Smokach. Nawet jeżeli Ci Wikingowie pochodzą ze Szkocji. ;)
Hmm...


youtu.be/7mfcA9E0vcA
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33788
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: The Northman (2022) - Robin Carolan & Sebastian Gainsborough

#20 Post autor: Wawrzyniec » pn kwie 25, 2022 18:19 pm

O najmocniej przepraszam, ale mnie chodziło o ostatnie lata. Gdyż tak to mógłbym tę ścieżkę dźwiękową do filmu z Kirkiem Douglasem jako przykład wziąć. To chyba był Nascimento.

A pamiętasz Outlandera Zanelliego? Ale to się chyba nie liczy? :mrgreen:
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: The Northman (2022) - Robin Carolan & Sebastian Gainsborough

#21 Post autor: Koper » pn kwie 25, 2022 18:21 pm

Wawrzyniec pisze:
pn kwie 25, 2022 18:19 pm
A pamiętasz Outlandera Zanelliego? Ale to się chyba nie liczy? :mrgreen:
Pamiętam niestety... temu filmowi brakowało właśnie jakiegoś epickiego scoru zamiast tych odpadów z biblioteczki sampli RCP. :(
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33788
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: The Northman (2022) - Robin Carolan & Sebastian Gainsborough

#22 Post autor: Wawrzyniec » pn kwie 25, 2022 18:53 pm

Nie wiem nawet czy to nie Ty pisałeś recenzję Outlandera, który w sumie nie był tradycyjnym filmem o Wikingach. :) A pisząc o filmie z Douglasem to o tym mówiłem:


youtu.be/QX0kNfAjqwM

Był też dobry odcinek Kaczych Opowieści z Wikingami. :)
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: The Northman (2022) - Robin Carolan & Sebastian Gainsborough

#23 Post autor: Koper » pn kwie 25, 2022 18:59 pm

"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Michał Turkowski
Nominacja do odkrycia roku
Posty: 1239
Rejestracja: sob wrz 15, 2012 13:45 pm

Re: The Northman (2022) - Robin Carolan & Sebastian Gainsborough

#24 Post autor: Michał Turkowski » pn kwie 25, 2022 19:48 pm

Koper pisze:
pn kwie 25, 2022 16:35 pm
Ani słowem o muzyce, czyli jakieś nordyckie smęty ? :)
Racja, nawet nie wspomniałem :D

Muzyka to połączenie God of Wara McCrearyego, Wiedzmina Dzikiego Gonu, krzyków chóralnych i charczeń rodem ze Skyrima, chaotycznych bębnów i perksusji i to taka tapeta, która jakoś tam działa poprawnie, ale nie ma żadnego tematu, który by to wszystko spajał do kupy ;)

Ale film - jak dla mnie, miodzio.

A najlepszy soundtrack do filmu o Wikingach - "The Vikings" Mario Nascimbene. Polecam nowy, fantastyczny re-rec Prażan z bodaj 2018 roku.

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33788
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: The Northman (2022) - Robin Carolan & Sebastian Gainsborough

#25 Post autor: Wawrzyniec » pn kwie 25, 2022 20:22 pm

Prawie trafiłem Nascimento, Nascimbene. :P Skyrim i God of War Beara są akurat bardzo ładne i mają melodie. Tutaj na razie tego po klipach nie słyszę. Chociaż w sumie poprzednie filmy Eggersa jakoś mnie nastawiły aby nie oczekiwać tu epickiego grania.
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23206
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: The Northman (2022) - Robin Carolan & Sebastian Gainsborough

#26 Post autor: Mystery » wt kwie 26, 2022 13:57 pm

Film śledziło mi się bardzo dobrze, o wiele przystępniejszy niż Green Knight. Muzyka też bardziej charakterystyczna i robiła dobrą robotę. Soundtracka jeszcze nie znam, ale pierwsze co zrobiłem po przyjściu do domu to znalezienie tego kawałka.


youtu.be/BsBMlyElGfc

Ogółem jednak to nie jest kino na epicką muzę, God of War i 13 Warrior to nie ta bajka, nawet Horner zrobiłby tu pewnie coś w stylu Apocalypto. To nie przygoda, a męka, chodziło tu bardziej o coś naturalistycznego, pierwotnego, onirycznego, tradycyjne wzniosłe melodie oraz orkiestra to nie ten świat, tu mają być bębny, okrzyki, metaliczne odgłosy, które wraz z warstwą dźwiękową stawiają film na jakże wysokim audiowizualnym poziomie.

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33788
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: The Northman (2022) - Robin Carolan & Sebastian Gainsborough

#27 Post autor: Wawrzyniec » wt kwie 26, 2022 14:46 pm

W sumie porównanie z Apocalypto dość ciekawe i sam nawet trochę pomyślałem, że Horner nie musiałby oznaczać od razu epickiej symfonii.

Cóż na razie dalej czekam na swój seans, który mam nadzieję nastąpi zanim film wycofają z kin. Gdyż niestety na razie wynik w Box Office skromniusi i nie napawa optymistycznie. Szczególnie z myślą o tego typu filmy na przyszłość. :( Cóż widać to co ludzie chcą widzieć nordyckiego to Thor Marvela. :(
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23206
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: The Northman (2022) - Robin Carolan & Sebastian Gainsborough

#28 Post autor: Mystery » czw kwie 28, 2022 11:01 am

Film zarabia mało, ale nikt tu kasowego hitu nie wieścił. I tak jest lepiej, niż się zakładano, mimo sporego przepychu w kinach 12 mln na otwarcie w USA to więcej, niż inne podobne filmy w R, Last Duel 4.7 mln, Green Knight 6.7 mln, a w PN wskoczył symbolicznie nawet na pierwsze miejsce zestawienia :wink:

Sprawdziłem soundtrack i tak jak można było podejrzewać po 43 utworach i płycie wypełnionej niemal pod korek, straszne smęty. Co raz uwypukli się jakiś bardziej żywiołowy kawałek (The King, The Land of the Rus, Hekla), ale i tak całość jest męcząca i raczej mająca rację bytu tylko w filmie, bo jako oddzielna przygoda już się tak dobrze nie sprawdza.

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: The Northman (2022) - Robin Carolan & Sebastian Gainsborough

#29 Post autor: Koper » czw kwie 28, 2022 21:13 pm

Mystery pisze:
wt kwie 26, 2022 13:57 pm
Ogółem jednak to nie jest kino na epicką muzę, God of War i 13 Warrior to nie ta bajka, nawet Horner zrobiłby tu pewnie coś w stylu Apocalypto. To nie przygoda, a męka, chodziło tu bardziej o coś naturalistycznego, pierwotnego, onirycznego, tradycyjne wzniosłe melodie oraz orkiestra to nie ten świat, tu mają być bębny, okrzyki, metaliczne odgłosy, które wraz z warstwą dźwiękową stawiają film na jakże wysokim audiowizualnym poziomie.
Niby nie na epicką, ale te chóry z bębnami mi zalatywały Skyrimem (film momentami też- vide walka z Draugrem :D ) i czekałem na wejście głównego tematu. ;) W sumie to był taki Szekspir (Hamlet+Makbet) zmiksowany z Conanem i Thorgalem, odrobina mniej surowej muzy mogła by się przydać, tym bardziej że właśnie brakło mi troszkę humoru (nawet jak ten błazen rzucił żartem w jednej ze scen początkowych to nikt się nie śmiał- a przecież wikingowie na ucztach bawili się i chlali na umór a nie siedzieli jak na pogrzebie) i ciepła - odrobinę wnosiła relacja bohatera z Taylor-Joy, ale jakby to podkręcić muzycznie nie byłoby źle, tym bardziej że film nie był naturalistyczny do bólu, było tu sporo fantasy, mistyki. Ostatecznie w takiej "Walce o ogień" gdzieś tam pośród tej całej surowej, quasiprymitywnej muzy Sardre i Annaud znaleźli miejsce na epicko-wzniosły temacik, więc myślę, że i "Wiking" by się od takiego fragmentu nie zawalił.
A film bardzo fajny, aczkolwiek trochę dziur w fabule by się znalazło: ot, np. skąd Taylor-Joy wytrzasnęła dwa wierzchowce, taki trochę absurd w stylu "Wiedźmina", gdzie też zawsze w pogotowiu stały dwa konie :D, albo czemu [H]Amlet nagle sobie przypomniał o dobrych krewnych na Orkadach, jakby nie mógł do nich się udać ileś lat wcześniej i z nimi ruszyć na "złego" (?) wuja. ;)
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Wojteł
John Williams
Posty: 9826
Rejestracja: sob mar 15, 2008 23:50 pm
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody

Re: The Northman (2022) - Robin Carolan & Sebastian Gainsborough

#30 Post autor: Wojteł » czw maja 05, 2022 00:06 am

W sumie to był taki Szekspir (Hamlet+Makbet)
No raczej na odwrót, bo właśnie historia Amletha zainspirowała Szekspira do napisania Hamleta :p


Muza spoko, jak zwykle u Eggersa się zaciera granica między tym, co diegetyczne, a tym, co nie, chociaż ciekaw jestem, jakby to wyszło, gdyby to robił Korven.
Ostatnio zmieniony czw maja 05, 2022 00:08 am przez Wojteł, łącznie zmieniany 1 raz.
Haha Śląsk węgiel zadupie gwara

ODPOWIEDZ