John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

Tutaj dyskutujemy o poszczególnych ścieżkach dźwiękowych napisanych na potrzeby kina.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Pawel P.
Metallica
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 29, 2011 21:36 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#316 Post autor: Pawel P. » ndz mar 22, 2020 09:45 am

Adam pisze:
wt mar 17, 2020 20:57 pm
Najciekawszą (poza brakiem okularów ;-) rzeczą jest to, że pada tam informacja, że użycie muzyki z Imperium, którą słyszymy gdy Luke podnosi mocą z wody swojego zatopionego XWinga, nie było ani pomysłem Williamsa, ani Abramsa. Decyzję o takim recyklingu muzyki podjął... edytor muzyczny filmu.
To nie do końca tak - edytor muzyczny podjął nie tyle decyzję, co miał taki pomysł, do którego JJ Abrams był początkowo nastawiony sceptycznie, ale zmienił zdanie. Gdyby Williams czy Abrams nie zgodzili się na to, na pewno nie byłoby tej muzyki w scenie z X-wingiem. I warto podkreślić, że to jest jej nowe nagranie - podobnie jak w ROTS, kiedy na Mustafar mieliśmy przez kilka minut muzykę z pojedynku Luke'a z Vaderem w Mieście w Chmurach z TESB.

Dla mnie to całkiem fajna paralela, bo obie sceny mają ze sobą wiele wspólnego, pomimo nieobecności Yody w TROS.

Natomiast brak The Maestro's Finale w dodatkach na blu-rayu to kompletny absurd. Zupełnie tego nie rozumiem. Okrada się z czegoś ludzi, którzy płacą większe pieniądze za nośnik fizyczny.

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58255
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#317 Post autor: Adam » ndz mar 22, 2020 11:03 am

Nie okrada, tylko zmusza by kupić i fizyczne i cyfrowe - taka praktyka w przemyśle gier video praktykowana jest od dawna.
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Pawel P.
Metallica
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 29, 2011 21:36 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#318 Post autor: Pawel P. » ndz mar 22, 2020 11:12 am

W gry nie gram, więc dla mnie okrada. Kupię tylko fizyczny nośnik. Dobrze, ze chociaż będzie te pięć minut z jego cameo, tam też jest trochę ujęć z sesji nagraniowej. Bo to jest chyba część dokumentu The Skywalker Legacy?

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58255
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#319 Post autor: Adam » ndz mar 22, 2020 11:15 am

tak, część jest w jednym dokumencie, część w drugim.
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33928
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#320 Post autor: Wawrzyniec » pt kwie 03, 2020 19:16 pm

Obrazek
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58255
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#321 Post autor: Adam » pt kwie 03, 2020 19:18 pm

mhm tak uniósł że ledwo jeden temat dla Rey napisał na 3 filmy :D a w poprzednich mieliśmy po 3 mocarne tematy na każdy film.
ale fakt, przy poziomie całej 3 trylogii mozna powiedzieć że John uniósł :)
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13144
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#322 Post autor: lis23 » pt kwie 03, 2020 19:21 pm

W sequelach też tych tematów tyle nie ma, w AotC jest jeden duży temat + temat Kamino, a w RotS są dwa?
W TFA są trzy tematy, w TLJ dwa? Trzy? A w TRotS są dwa.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Pawel P.
Metallica
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 29, 2011 21:36 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#323 Post autor: Pawel P. » sob kwie 04, 2020 08:14 am

Here we go again...
Pewnie mam coś głową, bo w co drugim utworze w sequelach słyszę nowy temat (nawet w muzyce akcji), są też fantastyczne nowe aranżacje starszych (choćby to, jak Williams fantastycznie przerobił temat Kylo w TROS, by oddać jego powrót na jasną stronę).Ale jeśli mamy się posłużyć taką typową powracającą tematyką...

TFA- Rey, Kylo (tu właściwie dwa), Poe, Resistance, Snoke, Jedi Steps.
Można dokooptować jeszcze lekko goldsmithowski temat Finna/Akcji (w Follow Me)
TLJ - Rebellion (to są właściwie dwa tematy, dla Rose i nowy dla Luke'a na Ahch-To), Desperation/Holdo (na płycie tylko w Finale)
plus cudny temat przygodowy podczas ucieczki Finna i Rose z Canto Bright, genialne chórlane fragmenty na Crait
TROS - Friendship, Victory, Anthem Evil
I będę się upierał, że The Speeder Chase, którego w filmie właściwie nie ma, pociągnąłby jako główny każdy przygodowy serial lub film

I oczywiście zaraz Adam napisze, że tylko temat Rey jest godny zapamiętania, a reszta to odcinanie kuponów. Można i tak.

Awatar użytkownika
Wojteł
John Williams
Posty: 9831
Rejestracja: sob mar 15, 2008 23:50 pm
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#324 Post autor: Wojteł » ndz kwie 05, 2020 00:25 am

choćby to, jak Williams fantastycznie przerobił temat Kylo w TROS
Łał, rozwiązał tryton na kwintę, normalnie nobla za to xD sorry, to jest funkcjonalne i sprawdza się w kontekście filmu, ale to jest dosłownie najprostszy i najbardziej podstawowy trik, jaki istnieje.
Haha Śląsk węgiel zadupie gwara

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58255
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#325 Post autor: Adam » ndz kwie 05, 2020 08:37 am

najważniejsze że uniósł ;-)
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Pawel P.
Metallica
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 29, 2011 21:36 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#326 Post autor: Pawel P. » ndz kwie 05, 2020 17:35 pm

Wojteł pisze:
ndz kwie 05, 2020 00:25 am
Łał, rozwiązał tryton na kwintę, normalnie nobla za to xD sorry, to jest funkcjonalne i sprawdza się w kontekście filmu, ale to jest dosłownie najprostszy i najbardziej podstawowy trik, jaki istnieje.
Oj tam, ja po premierze nosa na kwintę nie opuściłem :P

A tak serio, proste czy podstawowe, o całym scorze raczej tak chyba nie powiesz.

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13144
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#327 Post autor: lis23 » pn kwie 06, 2020 08:40 am

Pawel P. pisze:
sob kwie 04, 2020 08:14 am
Here we go again...
Pewnie mam coś głową, bo w co drugim utworze w sequelach słyszę nowy temat (nawet w muzyce akcji), są też fantastyczne nowe aranżacje starszych (choćby to, jak Williams fantastycznie przerobił temat Kylo w TROS, by oddać jego powrót na jasną stronę).Ale jeśli mamy się posłużyć taką typową powracającą tematyką...

TFA- Rey, Kylo (tu właściwie dwa), Poe, Resistance, Snoke, Jedi Steps.
Można dokooptować jeszcze lekko goldsmithowski temat Finna/Akcji (w Follow Me)
TLJ - Rebellion (to są właściwie dwa tematy, dla Rose i nowy dla Luke'a na Ahch-To), Desperation/Holdo (na płycie tylko w Finale)
plus cudny temat przygodowy podczas ucieczki Finna i Rose z Canto Bright, genialne chórlane fragmenty na Crait
TROS - Friendship, Victory, Anthem Evil
I będę się upierał, że The Speeder Chase, którego w filmie właściwie nie ma, pociągnąłby jako główny każdy przygodowy serial lub film

I oczywiście zaraz Adam napisze, że tylko temat Rey jest godny zapamiętania, a reszta to odcinanie kuponów. Można i tak.
Zgodziłbym się, jeśli idzie o "Mroczne Widmo" ale w "Ataku Klonów" jest już recykling nie tylko tematów ale i całych utworów, dopiero w "Zemście Sithów" jest lepiej. Jeśli mam porównywać, to recykling tematów z całej Sagi w "Skywalker Odrodzenie" bardziej mi się podoba, niż powtórki muzyki z MW w AK.
Załóżmy też, że mniejsza ilość tematów w nowej trylogii to nie jest zła wola Williamsa, tylko jego wizja? Materiał był słabszy ( scenariusz ) i taka była wizja kompozytora, żeby oprzeć muzykę bardziej na akcji. Wczoraj oglądałem "Przygody TinTina" i tam Williams pokazał, ile tematów można wpleść w taki film, więc gdyby chciał, w nowej trylogii też byłoby ich tyle, lub więcej.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Pawel P.
Metallica
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 29, 2011 21:36 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#328 Post autor: Pawel P. » pn kwie 06, 2020 10:22 am

Odnoszę wrażenie, że mylisz trylogie - nic nie pisałem tu prequelach, czyli ani słowa o Mrocznym widmie, jak i Ataku klonów :) - który faktycznie jest najmniej tematyczną częścią, a w moim osobistym rankingu także najgorszym filmem całej sagi)

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13144
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#329 Post autor: lis23 » pn kwie 06, 2020 10:39 am

Pawel P. pisze:
pn kwie 06, 2020 10:22 am
Odnoszę wrażenie, że mylisz trylogie - nic nie pisałem tu prequelach, czyli ani słowa o Mrocznym widmie, jak i Ataku klonów :) - który faktycznie jest najmniej tematyczną częścią, a w moim osobistym rankingu także najgorszym filmem całej sagi)
Masz rację - napisałeś o sequelach a ja uznałem, że chodzi o prequele Lucasa ;)
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Pawel P.
Metallica
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 29, 2011 21:36 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#330 Post autor: Pawel P. » pn kwie 06, 2020 10:44 am

Poza tym BŁAGAM, wyjaśnialiśmy sobie coś raz na zawsze - już o tym kiedy pisałem - jaki recykling?!? To jest SAGA, większość bohaterów ma swoje WŁASNE tematy, zgodnie Z zapoczątkowaną przez Wagnera zasadą LEITMOTIVU. W jaki sposób Williams miałby do jasnej cholery do dziewiątego filmu napisać ich tak wiele jak np do Tintina?!? I tak tych nowych jest kilka, mnóstwo starych jednak MUSI wracać. I wraca, poza sceną z wyciąganym X-Wingiem w nowej formule. Do tego w muzyce akcji Williams zawarł MNÓSTWO świeżych pomysłów, które same w sobie mogłyby być czasem osobnymi tematami.

ODPOWIEDZ