John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

Tutaj dyskutujemy o poszczególnych ścieżkach dźwiękowych napisanych na potrzeby kina.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Wojteł
John Williams
Posty: 9827
Rejestracja: sob mar 15, 2008 23:50 pm
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#301 Post autor: Wojteł » sob lut 08, 2020 18:17 pm

z RotSem problem jest taki, że trochę olewa tę całą wspaniałą narrację poprzednio zbudowanymi tematami. Gdzieś po drodze w prequelach Williams w ogóle zarzucił koncept stopniowego zbliżania tematu małego Anakina do Vadera i te filmy trochę pisał jakby w oderwaniu od większego muzycznego kontekstu. No i też widać w tym scorze sporo rzeczy wrzuconych z powodu zmian montażowych albo zwyczajnego braku czasu Williamsa na coś więcej. Jednak oceniając ten film w odcięciu od innych części, to spora część muzyki sprawuje się znakomicie, jeśli chodzi o operowy rozmach i motywy sceniczne.

Jeśli chodzi o TRoSa, to myślę, że to, co najbardziej może wpłynąć na ocenę tej muzyki, to kolejne rewelacje dotyczące tego, jak ten film wyglądał w momencie, gdy Williams zaczął nad nim pracować, ewentualnie leak z sesji nagraniowej. Przyznam szczerze, że po paru słuchaniach zacząłem doceniać to, że Williams stara się wiele utworów utrzymać w formie właśnie takich niezależnych suitek, a radykalne uproszczenie nowych tematów też pozwoliło mu sprawnie operować w montażu. Ostatnio też z podobnych przyczyn zacząłem nieco bardziej cenić TLJ, w którym np. generyczny temat Rose pozwolił Williamsowi go adaptować do praktycznie każdego rodzaju scen, w action scorze zapewniając durowy balans dla wszystkich dramatycznych tematów i najeżonych dysonansów.

Co nie zmienia faktu, że jednak to nie to, czego ludzie oczekują od score do SW, więc te dwa ostatnie plasują się w ogólnym rankingu raczej w dolnej trójce. No ale patrząc na te filmy, trudno się dziwić, Williams nie miał zbyt wiele przestrzeni dla siebie. No ale w sumie już się nie będę rozwodził, bo o tych dwóch ostatnich najebałem łącznie z 13 stron a4 w recenzjach.
Haha Śląsk węgiel zadupie gwara

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#302 Post autor: lis23 » śr lut 19, 2020 17:35 pm

Wydanie filmu w marcu, dodatek o Williamsie tylko cyfrowo ...


Materiały dodatkowe

The Skywalker Legacy – The story lives forever in this feature-length documentary that charts the making of Star Wars: The Rise of Skywalker.
Pasaana Pursuit: Creating the Speeder Chase – Dive into the making of the movie’s epic landspeeder chase and discover how this spectacular sequence was brought to the screen.
Aliens in the Desert – See what it took to create the Pasaana desert scenes, from the sheer scale and complexity of the shoot to its colorful details.
D-O: Key to the Past – Explore the ship that connects Rey to the mystery of her missing parents and get to know the galaxy’s newest, irresistible droid.
Warwick & Son – Warwick Davis, who played Wicket in Star Wars: Return of the Jedi, dons the Ewok costume once more; this time joined by his son Harrison.
Cast of Creatures – The team behind the film’s memorable creatures reveal the puppetry, makeup, prosthetics and digital magic that bring them to life!

Dodatki dostępne wyłącznie w wersji cyfrowej:

The Maestro’s Finale
– Composer John Williams reflects on his body of work for the Star Wars saga and shares insights on scoring Star Wars: The Rise of Skywalker.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To wydanie będzie dostępne od 20 kwietnia za 200 funtów:

Obrazek
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#303 Post autor: Adam » śr lut 19, 2020 17:53 pm

lis23 pisze:
śr lut 19, 2020 17:35 pm
Dodatki dostępne wyłącznie w wersji cyfrowej:

The Maestro’s Finale
– Composer John Williams reflects on his body of work for the Star Wars saga and shares insights on scoring Star Wars: The Rise of Skywalker.
heh jak dobrze, że - wciąż - nie muszę wchodzić w blurejowy biznes :mrgreen: tym samym jedyny dodatek, który mnie interesuje będzie na YT za chwilę 8)
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#304 Post autor: lis23 » śr lut 19, 2020 17:59 pm

A to nie Ty mówiłeś, że lepsze płyty, niż Netflix, Amazon, itp? ;)
Ja tam wolę płyty i może fundnę sobie UHD wraz z art bookiem w marcu? Choć z drugiej strony, wszystkie mam na BD, więc raczej poczekam do kwietnia na polskie wydanie. Ta kolekcja za 200 funtów na pewno nie ma polskich napisów na UHD ale na BD już powinna mieć?
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#305 Post autor: Adam » śr lut 19, 2020 18:04 pm

lis23 pisze:
śr lut 19, 2020 17:59 pm
A to nie Ty mówiłeś, że lepsze płyty, niż Netflix, Amazon, itp? ;)
No lepsze, ale pod jednym względem - nie oszukują na 4 K :mrgreen:
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#306 Post autor: lis23 » śr lut 19, 2020 18:24 pm

Mi brakuje w dodatkach jakiś scen niewykorzystanych, rozszerzonych. Wiadomo, że powieść na podstawie filmu, która ukaże 17 marca w USA to tzw. Expanded Edition i będzie zawierać sporo nowego materiału, którego nie ma w filmie.

Obrazek
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#307 Post autor: Adam » wt mar 17, 2020 20:57 pm

Na dodatkach video dostępnych tylko w formie cyfrowej (trwają łącznie 3 godz bez 3 minut, na wydaniu fizycznym ich nie będzie, będą inne) jest materiał z planu i zza kulis jak Williams kręcił swoją scenę (możemy go tam przez wiele ujęć zobaczyć... bez okularów ! po raz pierwszy w naszym życiu ;-) ), wywiad z nim o tym występie (namówiła do występu go żona), oraz fragmenty sesji i rozmowa o muzyce. Całość jakieś 10 minut trwa. Najciekawszą (poza brakiem okularów ;-) rzeczą jest to, że pada tam informacja, że użycie muzyki z Imperium, którą słyszymy gdy Luke podnosi mocą z wody swojego zatopionego XWinga, nie było ani pomysłem Williamsa, ani Abramsa. Decyzję o takim recyklingu muzyki podjął... edytor muzyczny filmu.
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#308 Post autor: lis23 » wt mar 17, 2020 21:08 pm

Jaką kopię filmu i gdzie trzeba kupić, żeby mieć te dodatki? Pewnie z Apple Store lub coś w ten deseń?
U nas, na fizycznych nośnikach dopiero 8 maja więc myślę, czy nie brać na UHDBD z UK za dwa tygodnie.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#309 Post autor: Adam » wt mar 17, 2020 21:29 pm

Nie ma po polsku więc po co Ci ?
Ja kupuję tylko wypasione wydania i jeśli mają dodatki tłumaczone. Jak nie - czyli 90% wydań - to na drzewo. Czekam na info ze specyfikacją tego boxu ze wszystkimi częściami, ale pewnie tak jak na zbiorczym wydaniu bluray, znów nie będzie pl języka.

A te dodatki są na iTunes czy Amazonię - tam gdzie kupisz cyfrowo film.
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#310 Post autor: lis23 » wt mar 17, 2020 21:54 pm

Mam już kilka filmów w oryginale, a to nie jest żadne ambitne kino, żeby potrzebować napisów ;)
Ani Amazom Prime, ani iTunes nie działają na tv Sony, więc taka kopia odpada.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Wojteł
John Williams
Posty: 9827
Rejestracja: sob mar 15, 2008 23:50 pm
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#311 Post autor: Wojteł » wt mar 17, 2020 23:32 pm

Adam pisze:
wt mar 17, 2020 20:57 pm
Na dodatkach video dostępnych tylko w formie cyfrowej (trwają łącznie 3 godz bez 3 minut, na wydaniu fizycznym ich nie będzie, będą inne) jest materiał z planu i zza kulis jak Williams kręcił swoją scenę (możemy go tam przez wiele ujęć zobaczyć... bez okularów ! po raz pierwszy w naszym życiu ;-) ), wywiad z nim o tym występie (namówiła do występu go żona), oraz fragmenty sesji i rozmowa o muzyce. Całość jakieś 10 minut trwa. Najciekawszą (poza brakiem okularów ;-) rzeczą jest to, że pada tam informacja, że użycie muzyki z Imperium, którą słyszymy gdy Luke podnosi mocą z wody swojego zatopionego XWinga, nie było ani pomysłem Williamsa, ani Abramsa. Decyzję o takim recyklingu muzyki podjął... edytor muzyczny filmu.
Na jutubie jest krótsza wersja, ciekawe, kiedy wleci całość.
Haha Śląsk węgiel zadupie gwara

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#312 Post autor: Adam » śr mar 18, 2020 07:00 am

Pisałem o tej dłuższej.
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23256
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#313 Post autor: Mystery » śr mar 18, 2020 12:32 pm


youtu.be/vGc47-ncN70

W tej scenie było nie tylko cameo Williamsa, ale i odniesienia do 51 filmów za które otrzymał oscarowe nominacje :)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#314 Post autor: Adam » śr mar 18, 2020 12:50 pm

Dżoneł bez okularów <3 Ale to nie jest cały segment.
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: John Williams - Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker (2019)

#315 Post autor: Adam » śr mar 18, 2020 19:01 pm

Reszta 8 minut tutaj od 2:45:40 (ustawiłem już) - segment tylko o muzyce:

https://youtu.be/y-RmN3tZHD0?t=9940

Więcej nie ma, razem jakieś 12 min ?
Ciekawe czy będzie coś na fizycznym więcej o muzie, ale wątpię.
Trzeba przyznać że się Disney postarał, bardzo fajny jest całościowo ten materiał.
#FUCKVINYL

ODPOWIEDZ