Alan Menken - Aladdin (2019)

Tutaj dyskutujemy o poszczególnych ścieżkach dźwiękowych napisanych na potrzeby kina.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Alan Menken - Aladdin (2019)

#61 Post autor: lis23 » wt maja 21, 2019 21:24 pm

Z Cinema City dowiedziałem się, że film będzie wyświetlany także w wersji oryginalnej z napisami :)

Masakra, ten "Friend Like Me" z napisów końcowych to totalny rap - w wersji filmowej, Smith też sobie trochę pofolgował, choć stara się trzymać tego, co mu narzucili, najlepiej wypadł jednak w "Arabian Night" i w "Pronce Ali". Ogólnie, w piosenkach nie pasuje mi ta agresywna, współczesna perkusja.
Muzyka Menkena jest bardzo fajna, znacznie bardziej orientalna, niż w oryginale, dużą role odgrywa motyw z "Marketplace", który jest tu przeniesiony 1:1, więc Alan, w końcu, nie boi się kopiować swoich najlepszych kompozycji, jak w "Pięknej i Bestii".
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Alan Menken - Aladdin (2019)

#62 Post autor: Adam » śr maja 22, 2019 09:13 am

:o :o :o Aladdin is arguably the best of the Disney remakes. This live-action version adds variety, texture and context to this classic adventure. The locations are gorgeous, the characters are more developed, Menken's score is lush, and Will Smith is magic.
#FUCKVINYL

hp_gof

Re: Alan Menken - Aladdin (2019)

#63 Post autor: hp_gof » śr maja 22, 2019 10:53 am

Mnie się od początku wizualnie po samych zwiastunach ta wersja podobała :) Zobaczymy co po seansie kinowym.

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Alan Menken - Aladdin (2019)

#64 Post autor: lis23 » śr maja 22, 2019 13:41 pm

"Arabska Noc"


youtu.be/ZROzWqSuEyE

"O Skok"


youtu.be/SEgO3WRlTyQ

"O Skok" (repryza 1)


youtu.be/H9n2jXtMYuc

"Milczeć" (część 1)


youtu.be/PJfRjApdQV4

"Nie ma takich dwóch, jak jeden ja"


youtu.be/3SGDbjmtErA

"Książę Ali" - ekhm ... "Pan Ali" ;)


youtu.be/2PFcHR-Rlr8

"Wspaniały Świat"


youtu.be/RL0i5RRxWOs

"O Skok" (repryza 2)


youtu.be/e89WrIUtj4M

"Milczeć" (część 2)


youtu.be/28EG2xz749o

Wszystkie teksty pozmieniane względem dubbingu, zwykle mamy mix starego i nowego tłumaczenia, a wykonanie nie tylko nie umywa się do Tyńca i Williamsa, ale nawet do Smitha. Niestety, fani muzyki w Polsce wyboru nie mają ...

Jeśli idzie o film, to Rithie może mieć swoją serię, jeżeli film zarobi, na mnie wrażenie robi scenografia i dbałość o szczegóły i dlatego szkoda, że nie ma artbooka, tylko Making Of.

Całość muzyki trwa 1:16:45, więc wszystko powinno być na CD. Szkoda, że utwory Alana są tak krótkie.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23256
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: Alan Menken - Aladdin (2019)

#65 Post autor: Mystery » śr maja 22, 2019 18:30 pm

Spłynął po mnie ten score Menkena, a piosenki jak to piosenki.
Adam pisze:
śr maja 22, 2019 09:13 am
:o :o :o Aladdin is arguably the best of the Disney remakes. This live-action version adds variety, texture and context to this classic adventure. The locations are gorgeous, the characters are more developed, Menken's score is lush, and Will Smith is magic.
A na RT zapowiada się chyba jeden z słabszych wyników, za Piękną, Księgą czy Kopciuszkiem, no ale zobaczymy jak rozwinie się sytuacja.

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Alan Menken - Aladdin (2019)

#66 Post autor: lis23 » czw maja 23, 2019 15:09 pm

Są już polskie recenzje i w większości są pozytywne (poza recką Pana Muszyńskiego z "Na Ekranie", który nie lubi tego typu filmów i z uporem na nie chodzi ;)), chwali się przede wszystkim warstwę audio-wizualną filmu (scenografia, kostiumy, efekty specjalne, piosenki) oraz grę aktorską Naomi Scott, Mena Massoud oraz Willa Smitha. Niektórzy piszą, że film poprawia błędy oryginału i dodaje postaciom charakteru, jedna recenzja chwali Jafara i jego motywację, dzięki czemu nie jest, tu, ponoć jednowymiarowym złoczyńcom. Narzeka się na stronę fabularną ale dla każdego co innego jest wadą, wielu osobom przeszkadza przede wszystkim to, że to jest klasyczna baśń i wiadomo, jak się ona skończy, inni mówią, że film jest zbyt dziecinny (Disney ;))
Najgorsze jest to, że są krytycy, którzy nie wiedzieli chyba, że idą do kina na musical ... Najgorzej jest już, jednak z opiniami pod reckami, bo nawet gdyby film dostał 10/10, to większość nie poszłaby do kina, bo ... to jest musical ... Jest pełno krytyki nie samego filmu, a faktu, ze są w nim piosenki, a nie tego oczekują widzowie od filmu, skoro nawet ich małe dzieci mają gdzieś animacje z piosenkami ... Żal mi tych dzieci i ich rodziców i wiem już, dlaczego w planach Disneya rządzi Marvel, Star Wars i Pixar, a tak mało jest "Disneya w Disneyu" ...

Mystery - mnie do muzyki filmowej przyciągnął folk, egzotyka, itp. To dlatego pokochałem Hornera i jego szkocko Irlandzkie scory, czy Afrykańskiego Zimmera i dlatego podoba mi się ten Menken, gdyż w przeciwieństwie do "Pięknej i Bestii", nie boi się On sięgać tu po znane melodie i bawi się tą egzotyką. Nie przesłuchałem jeszcze całości (praca) ale obawiam się, że poza motywem z "Marketplace" nie ma tu tej potężnej muzyki akcji, co w oryginale ale i tak jest lepiej, niż w przypadku wymienionej już "Pięknej i Bestii". W piosenkach irytuje mnie, natomiast, współczesna, nachalna perkusja: to Baśń Tysiąca i Jednej Nocy, Bliski Wschód i aż się prosiło o tamtejsze instrumentarium i instrumenty perkusyjne, a piosenki nawalają taką typową, rockową perkusją.

Nowa piosenka - "Speechless":


youtu.be/mw5VIEIvuMI
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Alan Menken - Aladdin (2019)

#67 Post autor: lis23 » pt maja 24, 2019 13:51 pm

Tracklista wydania polskiego:

1. Arabska Noc (2019) – Grzegorz Małecki (3:13)
2. O skok – Marcin Franc (2:55)
3. O skok (repryza 1) – Marcin Franc (1:00)
4. Milczeć (część 1) – Natalia Piotrowska (1:17)
5. Nie ma takich dwóch jak jeden ja – Grzegorz Małecki (2:35)
6. Książę Ali – Grzegorz Małecki (3:29)
7. Wspaniały świat – Marcin Franc & Natalia Piotrowska (2:55)
8. O skok (repryza 2) – Marcin Franc (1:06)
9. Milczeć (część 2) – Natalia Piotrowska (2:24)
10. A Whole New World (End Title) – ZAYN & Zhavia Ward (4:02)
11. Friend Like Me (End Title) (feat. DJ Khaled) – Will Smith (2:39)
12. Speechless (Full) – Naomi Scott (3:28)
13. Wielki statek – Alan Menken (1:17)
14. Targ w Agrabahu – Alan Menken (1:53)
15. Kryjówka Aladyna – Alan Menken (1:55)
16. Dżasmina poznaje księcia Andersa – Alan Menken (0:34)
17. Włamanie – Alan Menken (1:46)
18. Oddanie bransolety – Alan Menken (0:58)
19. Wydmy – Alan Menken (0:36)
20. Zwykła oliwna lampa – Alan Menken (0:52)
21. Jaskinia Cudów – Alan Menken (2:43)
22. Zasady – Alan Menken (1:38)
23. Ucieczka z Jaskini – Alan Menken (1:09)
24. Strój księcia Alego – Alan Menken (2:18)
25. Do jutra – Alan Menken (2:03)
26. Drugie życzenie Aladyna – Alan Menken (2:08)
27. Nigdy nie nazywał swojego pana przyjacielem – Alan Menken (2:25)
28. Święto plonów – Alan Menken (2:26)
29. Dżafar zostaje sułtanem – Alan Menken (0:57)
30. Test na lojalność Hakima – Alan Menken (1:14)
31. Najpotężniejszy czarnoksiężnik – Alan Menken (1:28)
32. Ucieczka na dywanie – Alan Menken (1:49)
33. Dżafar przyzywa burzę – Alan Menken (1:20)
34. Ostatnie życzenie Dżafara – Alan Menken (3:37)
35. Uwolnienie dżina – Alan Menken (5:36)
36. Ślub – Alan Menken (1:11)
37. Nie ma takich dwóch jak jeden ja (finał) – Alan Menken (1:31)

Czas trwania płyty: 76:27

Tracklista wydania anglojęzycznego:

1. Arabian Nights (2019) – Will Smith (3:13)
2. One Jump Ahead – Mena Massoud (2:55)
3. One Jump Ahead (Reprise) – Mena Massoud (1:00)
4. Speechless (Part 1) – Naomi Scott (1:17)
5. Friend Like Me – Will Smith (2:35)
6. Prince Ali – Will Smith (3:29)
7. A Whole New World – Mena Massoud & Naomi Scott (2:55)
8. One Jump Ahead (Reprise 2) – Mena Massoud (1:06)
9. Speechless (Part 2) – Naomi Scott (2:24)
10. A Whole New World (End Title) – ZAYN & Zhavia Ward (4:02)
11. Friend Like Me (End Title) (feat. DJ Khaled) – Will Smith (2:39)
12. Speechless (Full) – Naomi Scott (3:28)
13. The Big Ship – Alan Menken (1:17)
14. Agrabah Marketplace – Alan Menken (1:53)
15. Aladdin's Hideout – Alan Menken (1:55)
16. Jasmine Meets Prince Anders – Alan Menken (0:34)
17. Breaking In – Alan Menken (1:46)
18. Returning the Bracelet – Alan Menken (0:58)
19. The Dunes – Alan Menken (0:36)
20. Simple Oil Lamp – Alan Menken (0:52)
21. The Cave of Wonders – Alan Menken (2:43)
22. The Basics – Alan Menken (1:38)
23. Escape from the Cave – Alan Menken (1:09)
24. Prince Ali's Outfit – Alan Menken (2:18)
25. Until Tomorrow – Alan Menken (2:03)
26. Aladdin’s Second Wish – Alan Menken (2:08)
27. Never Called a Master Friend – Alan Menken (2:25)
28. Harvest Dance – Alan Menken (2:26)
29. Jafar Becomes Sultan – Alan Menken (0:57)
30. Hakim's Loyalty Tested – Alan Menken (1:14)
31. Most Powerful Sorcerer – Alan Menken (1:28)
32. Carpet Chase – Alan Menken (1:49)
33. Jafar Summons the Storm – Alan Menken (1:20)
34. Jafar's Final Wish – Alan Menken (3:37)
35. Genie Set Free – Alan Menken (5:36)
36. The Wedding – Alan Menken (1:11)
37. Friend Like Me (Finale) – Alan Menken (1:31)
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Alan Menken - Aladdin (2019)

#68 Post autor: Adam » pt maja 24, 2019 22:28 pm

Weź nie spamuj forum tymi badziewnymi polskimi wersjami, proszę, oczy bolą od czytania tych tracklist i od słuchania tego...

Górniak, Łobodziński, Skrzynecka, Tyniec itd - wróćcie :!:
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Alan Menken - Aladdin (2019)

#69 Post autor: lis23 » sob maja 25, 2019 00:40 am

Właśnie wróciłem z kina, i? ...
Zacznijmy od wad:
Gdy tylko zaczął się film, miałem wrażenie, że jest on wyświetlany w jakimś niestandardowym formacie, gdyż obraz był jakoś tak dziwnie rozciągnięty + miałem wrażenie, że użyto jakiegoś upłynniacza lub tych 48 kl/s co w "Hobbicie". Na szczęście, im dalej, tym lepiej ale coś jest na rzeczy. Zdjęcia są miejscami zbyt ciemne i przesadzono tu z teatralnością, gdyż czasami ma się wrażenie, że to teatr, nie film.
Podobnie jest z efektami CGI: Dżin z twarzą Smitha to nie był dobry pomysł (lepiej by było, gdyby jako niebieski duch wyglądał zupełnie inaczej ale to gwiazda i musiało Go być dużo w filmie), Abu też niespecjalnie się udał.
Ogólnie, jeśli idzie o sam obraz, "Piękna i Bestia" wypada naturalniej, choć i tam przeszkadza mi Bestia, niektóre przedmioty i sztuczność niektórych lokacji, ale przynajmniej nie ma tej teatralności i upłynniaczy.

Zalety; Aladyn i Jasmina są świetni! Szkoda, że nie mają więcej czasu ekranowego. Smith jest dobry ale Jego niebieska forma wyprowadzała mnie równowagi. Aha, zapamiętałem, że Jasmina i Jafar pisani byli przez "J", a w filmie uparcie jest przez "D". Scenografia i kostiumy są dobre, miasto robi wrażenie. Jafar jest ok, choć nie tak diaboliczny, jak w oryginalnie, podobnie jak Sułtan nie jest tak dobroduszny, jest po prostu Sułtanem. Może jest trochę zbyt przyziemnie? Nie jest tak magicznie, jak w animacji ale może to dobrze? Trochę nie podoba mi się koniec motywu Dżina, ale to szczegół.

Film fajnie krytykuje bogactwo, szpanerstwo, udawanie kogoś, kim się nie jest (taka trochę krytyka tych szpanerów i bogaczy, raperów? ;)) oraz podkreśla rolę kobiety, która jest co prawda nierealna
Spoiler:
ale jest dobrym komentarzem dla współczesnych kobiet. Tak właściwie, największą wadą filmu jest sposób jego kręcenia i sam pomysł na taki kiczowaty, przerysowany film a la Bollywood.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Alan Menken - Aladdin (2019)

#70 Post autor: Adam » wt maja 28, 2019 09:37 am

film mi się podobał, obłędne kostiumy i scenografia, ale byłby jeszcze lepszy gdyby zrezygnowali z wstawek śpiewanych bo róbiło się wówczas trochę wtf.
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Alan Menken - Aladdin (2019)

#71 Post autor: lis23 » śr maja 29, 2019 14:00 pm

Ja mam, jednak z tym filmem problem.
Sam film mi się podobał, ale jego wykonanie, realizacja, konwencja, już nie.
Film jest bardzo sterylny, teatralny, przez pierwsze 30 minut filmu prawie nie widzimy nieba, plenerów i otwartych przestrzeni jest tu tyle, co kot napłakał. Większość scen kręconych jest w studio i to, niestety, widać i czuć. Filmowi brakuje oddechu, szerokich kadrów, rozmachu, co z tego, że scenografia i kostiumy są super, skoro jest to źle sfilmowane, sfotografowane? Nie ma tu w ogóle klimatu przygody, kina łotrzykowskiwgo, a la 'Prince of Persja", w ogóle, akcji jest tu niewiele, podobnie jak niewiele jest pustyni i innych arabskich elementów. Samego "Aladyna" Disneya też jest tu niewiele, brakuje, chociażby połówek Skarabeusza, ucieczki na latającym dywanie przez walącą się Jaskinię Cudów, czy walki Aladyna z Jafaram pod postacią wielkiego węża. Osobiście, wolałbym albo bardziej wierną i bezpieczną adaptację, albo całkowicie szalony film w stylu Rithiego. Słabo prezentują się też niektóre piosenki, zwłaszcza "Friend Like Me" ze słabym CGI i "A Whole New World", która to sekwencja jest ciemna i dosyć statyczna ale same piosenki jak najbardziej tu pasują, bo to jest takie połączenie przedstawienia na Broadwayu z musicalem a la Bollywood i to właśnie to połączenie najbardziej mi nie pasi + słabe zdjęcia i CGI.
Film ratują postacie i aktorzy, zwłaszcza trio: Jasmina, Dźin i Aladyn (choć rozwiązanie wątku Dżina nie przypadło mi do gustu), niestety, Jafara położyli po całości - nie chodzi już o samego aktora, tylko o to, że jest On po prostu za młody i nie ma w Sobie żadnego szaleństwa i dopiero w trzecim akcie stara się to nadrobić ale jest już za późno. Podoba mi się za to Jego zimna kalkulacja i politykowanie, czego w animacji nie było. Cały film jest przerysowany, a antagonista jakby z innej bajki.

Podsumowując: film jest ok, ale to nadal zmarnowany potencjał na fajne kino przygodowe, a w zamian dostajemy połączenie musicalu na Brodwayu z musicalem a la Bollywood (o czym już pisałem), a przygody, pustyni, wielbłądów i całego klimatu arabskiego świata jest tu jak na lekarstwo. Nadal najlepszymi filmami z tej serii Disneya, są "Mary Poppins Returns", "The Jungle Book", "Maleficent" i "Beauty and the Beast".
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10220
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: Alan Menken - Aladdin (2019)

#72 Post autor: Ghostek » czw maja 30, 2019 20:25 pm

Książeczka w polskim wydaniu bardzo gruba. Są wszystkie teksty piosenek, creditsy, masa zdjęć z filmu oraz długa wypowiedź Menkena (3 strony) po anglielsku. W sumie jak wszystko dali po PL to i to mogli przetłumaczyć...
Obrazek

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Alan Menken - Aladdin (2019)

#73 Post autor: lis23 » pt maja 31, 2019 14:04 pm

W Polskich edycjach "Pięknej i Bestii", "Moany" czy "Mary Poppins Returns" też tego typu teksty są po angielsku ;)
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Alan Menken - Aladdin (2019)

#74 Post autor: Adam » pt maja 31, 2019 18:22 pm

Trudno się dziwić - strona A4 tekstu to dobrych pare stówek dla tłumacza, wiec trzeba oszczędzać.
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Alan Menken - Aladdin (2019)

#75 Post autor: lis23 » pn wrz 30, 2019 13:43 pm

W MediaMarkt Blu-Ray z nowym 'Aladynem" chodzi po 49 zł, po obejrzeniu kilku scen w domu muszę zmodyfikować moje zdanie o filmie, szczególnie o jego warstwie wizualnej, gdyż na płycie wygląda on znacznie lepiej, niż w kinie, nie ma tu tych bolączek, które dokuczały mi podczas seansu ale nie oglądałem całego filmu, więc jeszcze się zobaczy.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

ODPOWIEDZ