STAR TREK

Tutaj dyskutujemy o poszczególnych ścieżkach dźwiękowych napisanych na potrzeby kina.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

STAR TREK

#1 Post autor: Koper » śr mar 08, 2006 14:50 pm

Mam takie zapytanie. Kto w końcu jest autorem tematu z tego filmu/serialu? :)
Bo ja rozumiem, że było tak:
Oryginalny temat pierwszego serialu skomponował Alexander Courage. To był taki troszkę może kiczowato brzmiący utwór z żeńskim wokalem.
Najbardziej znany temat (taki fanfarowo-patetyczny ;) ) z serii, który pojawia się w pierwszej wersji kinowej (Star Trek: The Motion Picture) i niektórych (nie wiem, czy wszystkich) kolejnych częściach kinowych jest z kolei autorstwa Jerry'ego Goldsmitha.
Temat z napisów początkowych do serialu o podtytule Voyager stworzył Joe Chattaway, a do Stacji Kosmicznej Dziewięć - Dennis McCarthy.

Poprawcie mnie jeśli się mylę. :)

Mefisto

#2 Post autor: Mefisto » śr mar 08, 2006 15:00 pm

Na dobrą nutę sie zgadza :)

Awatar użytkownika
Paweł Stroiński
Ridley Scott
Posty: 9316
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 21:45 pm
Lokalizacja: Spod Warszawy
Kontakt:

#3 Post autor: Paweł Stroiński » śr mar 08, 2006 18:16 pm

Alexander Courage odpowiedzialny jest za słynną fanfarę, którą słyszymy zaraz przed tematem Goldsmitha w skomponowanych przez niego partyturach i w serialu Następne pokolenie (tzw. temat Enterprise). Temat Goldsmitha nie pojawia się w partyturach Jamesa Hornera, Cliffa Eidelmana i Leonarda Rosenmana (II, III, IV i VI filmy w serii).

Kompozytorem tematu Voyagera TEŻ jest Jerry Goldsmith.

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#4 Post autor: Koper » czw mar 09, 2006 17:32 pm

Hmmm... To jaki jest wkład Joe Chattaway'a w muzykę (on wymieniany jest jako główny kompozytor, na soundtracku z "Voyagera" z tego co widziałem w necie też jest wymieniony jako autor muzyki) z ST: Voyager? Goldsmith podrzucił mu temat a on się bawił całą resztą? :)

Awatar użytkownika
Paweł Stroiński
Ridley Scott
Posty: 9316
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 21:45 pm
Lokalizacja: Spod Warszawy
Kontakt:

#5 Post autor: Paweł Stroiński » śr mar 15, 2006 16:36 pm

Tak, najprawdopodobniej Chattaway po prostu napisał muzykę ilustracyjną do serialu. Warto powiedzieć, że za temat do Voyagera Goldsmith dostał nagrodę Emmy.

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10201
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

#6 Post autor: Ghostek » śr mar 15, 2006 18:04 pm

Zapuszczę kiedyś recenzje soundtracków do tych seriali i sprawa się rozwiąże raz na zawsze ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#7 Post autor: Koper » śr mar 15, 2006 19:54 pm

Oj, myślę, że wtedy to dopiero byłby spór. ;) O rozdzielenie co do nuty, do którego momentu motyw ze Star Treka to Courrage, a od którego to Goldsmith. ;):)

Awatar użytkownika
Paweł Stroiński
Ridley Scott
Posty: 9316
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 21:45 pm
Lokalizacja: Spod Warszawy
Kontakt:

#8 Post autor: Paweł Stroiński » sob mar 18, 2006 17:28 pm

Akurat to bardzo łatwo rozróżnić. Goldsmith to temat Enterprise, Courage to tylko ta fanfara na początku (10 nut powtarzanych w dwóch albo trzech akordach)

ODPOWIEDZ