Final Fantasy

Czasem zdarza się, że kompozytorzy ścieżek dżwiękowych poza swą działalnością filmową są również autorami projektów związanych ze światem gier komputerowych. W tym dziale można podyskutować właśnie o tych "niesoundtrackowych" dokonaniach.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Final Fantasy

#1 Post autor: Kaonashi » sob sty 20, 2018 13:46 pm

Myślę, że warto założyć temat zbiorczy.

Nie tak dawno ukazała się fajna piosenka (choć wokalistkę mogli dać inną) z dodatku do "Final Fantasy XV", jej autorem jest sam Nobuo Uematsu). :)


youtu.be/qpbOrXf9zV0

A tu reportaż:


youtu.be/TSwZzyBFYuA
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Final Fantasy

#2 Post autor: Kaonashi » czw mar 22, 2018 00:19 am

Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Radek
Spec od additional music
Posty: 670
Rejestracja: pt cze 23, 2017 18:34 pm
Lokalizacja: Otwocki Rów

Re: Final Fantasy

#3 Post autor: Radek » czw mar 22, 2018 00:28 am

O właśnie, Kaonashi mógłbyś mi napisać najlepsze scory z tej serii? :) Chciałbym ją bliżej poznać od strony muzycznej. Jakiś czas temu oglądałem Hollywood in Vienna i tam był grany utwór Liberi Fatali bodajże z VIII części, który bardzo mi się spodobał. :D Byłbym wdzięczny :)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Final Fantasy

#4 Post autor: Adam » czw mar 22, 2018 08:10 am

7, to chyba oczywiste :)
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Radek
Spec od additional music
Posty: 670
Rejestracja: pt cze 23, 2017 18:34 pm
Lokalizacja: Otwocki Rów

Re: Final Fantasy

#5 Post autor: Radek » czw mar 22, 2018 12:21 pm

Adam pisze:
czw mar 22, 2018 08:10 am
7, to chyba oczywiste :)
Super, w takim razie od tej części zacznę.

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Final Fantasy

#6 Post autor: Kaonashi » czw mar 22, 2018 12:40 pm

Radek pisze:
Adam pisze:
czw mar 22, 2018 08:10 am
7, to chyba oczywiste :)
Super, w takim razie od tej części zacznę.
Ja bym odradzał zaczynać od soundtracków, ale o tym niżej.
Radek pisze: O właśnie, Kaonashi mógłbyś mi napisać najlepsze scory z tej serii? :) Chciałbym ją bliżej poznać od strony muzycznej. Jakiś czas temu oglądałem Hollywood in Vienna i tam był grany utwór Liberi Fatali bodajże z VIII części, który bardzo mi się spodobał. :D Byłbym wdzięczny :)
A więc tak, jeśli mówimy o oryginalnych soundtrackach, tych za które odpowiadał Uematsu bez żadnych pomagierów (czyli od I do IX i XIV), to TOP tych prac wg mojej oceny prezentuje się tak:

1. IX
2. VII
3. VIII
4. VI
5. XIV
6. IV
7. I
8. II
9. V
10. III

Przy czym zabierając się za te soundtracki trzeba mieć na uwadze, że jakość dźwięku, ze względu na ograniczenia sprzętowe, daleka jest od idealnej, oczywiście im starsza część tym gorzej. Ponadto często są to wydania kilkupłytowe, więc nawet przy całej zajebistości muzyki trzeba mieć na to chwilę czasu żeby przez to wszystko przebrnąć. Dlatego też najlepiej swoją przygodę zacząć od serii 4 płyt "Distant Worlds", która zawiera symfoniczne opracowania najważniejszych tematów z serii (głównie autorstwa Uematsu, choć nie tylko), a dopiero później bawić się w soundtracki. W tym filmiku zebrano wszystkie dotychczasowe albumy "Distant Worlds".


youtu.be/yd3KYOei8o4

To jednak wciąż ponad 4 godziny, ale z pewnością warto się zapoznać z tym materiałem. Jeśli ktoś aktualnie nie ma tyle czasu, to póki co możę ograniczyć się do mojego TOP 10 ulubionych kompozycji z Final Fantasy. Składa się to z głównie z opracowań z "Distant Worlds", bo te są najlepsze, najbardziej reprezentatywne.

1. FF VI - Terra's Theme

youtu.be/75QC59i-dIY

2. FF IX - You're Not Alone

youtu.be/YXlE8ZESSEI

3. FF IV - Theme of Love

youtu.be/aRXSSLPuMF4

4. FF VII - One Winged Angel

youtu.be/GGe6ZsxqhQw

5. FF VII - Jenova

youtu.be/kIlkvisQM6c

6. FF XIV - On Windy Meadows

youtu.be/ICxYi3O_SHc

7. FF X - To Zanarkand

youtu.be/L3eDcInFHwE

8. FF II - Main Theme

youtu.be/iTHUKixKfZE

9. FF XI - Ronfaure

youtu.be/Bq8RfiEN_68

10. FF IX - Vamo Alla Flamenco

youtu.be/HdLaRE3cuhg
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Final Fantasy

#7 Post autor: Adam » czw mar 22, 2018 12:56 pm

Na pewno zgoda że Distant Worlds brzmią lepiej, ale prywatnie uważam, że najpierw powinno się poznawać zawsze oryginały, a potem dopiero nowo-aranżacyjne składaki - wtedy jest większy fun z eksploracji muzy ;-) Tak czy siak, od 7 lub 9 czy DW trzeba zacząć. Mi np prywatnie wystarczą albumy DW w oryginale na półce, bo oryginalne scory po 4CD czasami z jednej części to gruba przesada i gdy do wyboru mam esencje na DW, wolę postawić je na półce po prostu.
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Final Fantasy

#8 Post autor: Kaonashi » czw mar 22, 2018 13:02 pm

Adam pisze: Na pewno zgoda że Distant Worlds brzmią lepiej, ale prywatnie uważam, że najpierw powinno się poznawać zawsze oryginały, a potem dopiero nowo-aranżacyjne składaki - wtedy jest większy fun z eksploracji muzy ;-)
No to właśnie trzeba robić odwrotnie - najpierw Distant Worlds, a później eksploracja soundtracków i wynajdowanie tematów i temacików, które nie trafiły na symfoniczne opracowania. Ja tak właśnie robiłem, i wtedy jest fun. :wink:
Adam pisze:
czw mar 22, 2018 12:56 pm
Mi np prywatnie wystarczą albumy DW w oryginale na półce, bo oryginalne scory po 4CD czasami z jednej części to gruba przesada i gdy do wyboru mam esencje na DW, wolę postawić je na półce po prostu.
No właśnie, czyli potwierdzasz moje słowa - takie właśnie 4CD to bardzo dużo na początek przygody z FF, niepotrzebnie może to kogoś zniechęcić, lepiej zacząć od Distant Worlds.
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Final Fantasy

#9 Post autor: Adam » czw mar 22, 2018 13:04 pm

Kaonashi pisze:
czw mar 22, 2018 13:02 pm
No to właśnie trzeba robić odwrotnie - najpierw Distant Worlds, a później eksploracja soundtracków i wynajdowanie tematów i temacików, które nie trafiły na symfoniczne opracowania. Ja tak właśnie robiłem, i wtedy jest fun. :wink:
uważam że to nie jest dobry pomysł bo się wtedy porzyga jak usłyszy jakość i retro brzmienie :P a jak posłucha całości to wtedy podejmie decyzje co kupić ;-) ja nie ukrywam że 7 bym przytulił dla faktu posiadania, bo to jednak kult, mimo że 4cd nie są temu potrzebne, więc poluje na okazję..
Ostatnio zmieniony czw mar 22, 2018 13:07 pm przez Adam, łącznie zmieniany 1 raz.
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Final Fantasy

#10 Post autor: Kaonashi » czw mar 22, 2018 13:07 pm

Zabieranie się za soundtracki z gier lat 90. w każdym wypadku musi być podparte odpowiednim nastawieniem. :>
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Radek
Spec od additional music
Posty: 670
Rejestracja: pt cze 23, 2017 18:34 pm
Lokalizacja: Otwocki Rów

Re: Final Fantasy

#11 Post autor: Radek » czw mar 22, 2018 13:38 pm

Dobra, zacznę jednak od pojedynczych soundtracków, bo nie wiem czy po przesłuchaniu tej symfonicznej kompilacji z najlepszymi tematami będzie mi się chciało do nich wracać. :) Na szczęście albo nieszczęście nie są one długie. Pierwsze cztery części nie mają nawet 60 minut. Dopiero w późniejszych częściach widzę na YT jakieś complete'y po 2/3/4 godz :shock:. Dzięki, chłopaki za rozpisanie co i jak. :D Zabieram się do słuchania. Jedna część dziennie wystarczy. :)

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Final Fantasy

#12 Post autor: Kaonashi » sob kwie 27, 2019 20:20 pm

7 maja wychodzi drugi album z serii "A New World". :)


Obrazek
Obrazek
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Final Fantasy

#13 Post autor: Kaonashi » pn maja 13, 2019 13:09 pm

O, i jeszcze piąta cześć "Distant Worlds" na horyzoncie. :)

Obrazek
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Final Fantasy

#14 Post autor: Kaonashi » wt maja 21, 2019 18:02 pm

No i jest tracklista DW V :)

Obrazek
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Final Fantasy

#15 Post autor: Adam » śr maja 22, 2019 10:50 am

fuck, kolejny wydatek... ale z Finali zbieram tylko tą serię, żadnych innych nie mam i nie kupuje.
6 track ma prawie 14 minut :o całość cd 59 min.
#FUCKVINYL

ODPOWIEDZ