Jerzy Matuszkiewicz - Złota Kolekcja - 2CD - 2016

W tym miejscu piszemy o wszelkich sprawach dotyczących wydań muzyki filmowej, zarówno tych limitowanych, jak i tych nieco szerzej dostępnych. Jeśli szukasz jakiejś rzadkiej płyty, chcesz się dowiedzieć gdzie ją kupić, od kogo i za ile to jest miejsce dla Ciebie
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Jerzy Matuszkiewicz - Złota Kolekcja - 2CD - 2016

#1 Post autor: Adam » wt lis 29, 2016 14:26 pm

Bardzo ciekawa składanka z piosenkami i suitami, część dostępna po raz pierwszy ever:

Obrazek

2 x CD - Warner Music Polska - 2.12.2016 - cena około 39 zł :

Wiele lat mojej wędrówki po trudnych ścieżkach muzycznych zaowocowało między innymi kilkudziesięcioma utworami, tak zwanymi „małymi formami”, a czas ich powstania nazwałbym „moją przygodą z piosenką”. Kilkanaście wybranych przeze mnie kompozycji prezentuję Państwu na krążku „40 lat minęło…”.

Są to piosenki z różnych okresów mojej działalności, posiadające specyficzne cechy brzmieniowe z okresów kiedy były realizowane. Część pisana na potrzeby filmu i serialu, inne pisane na potrzeby estrady czy anteny. Wiele z nich zdobywało nagrody na festiwalach i uznanie odbiorców w plebiscytach i ankietach. Wszystkie mają spory atut – są opatrzone tekstami moich przyjaciół, a zaśpiewane przez znanych i miłych mi artystów. Jeśli słuchając ich doznacie wrażenia, że są to dobrzy znajomi, którzy umilają Wam codzienne trudy, będzie to dla mnie największą nagrodą!

Wielokrotnie spotykałem się z pytaniem: - „Jak pisze się muzykę filmową?”. Ponieważ nie ma na to pytanie jednoznacznej i krótkiej odpowiedzi, cytowałem anegdotę o tym, jak pan Jerzy Waldorff spacerował po krakowskich plantach. W pewnym momencie zauważył mężczyznę niosącego futerał ze skrzypcami, rozglądającego się wokół niespokojnie. Człowiek ten podszedł do Pana Waldorffa z pytaniem: - „Przepraszam pana, jak dojść do Filharmonii?”, na co Pan Waldorff odpowiedział : - „Proszę Pana – pracą, pracą i jeszcze raz pracą!”.

Utwór filmowy jest dziełem, na które składają się różne dziedziny twórczości, jak: fotografia, literatura, malarstwo, scenografia, aktorstwo, choreografia, ale również muzyka, która odgrywa wielką rolę, wzbogacając obraz filmowy o nowe wartości. Muzyka filmowa nie jest dziełem autonomicznym, spełnia rolę służebną i jest podporządkowana wymogom języka filmowego. Toteż dość rzadko się zdarza, że utwory muzyczne pisane dla filmu czy serialu są wykonywane i słuchane w oderwaniu od obrazu do którego były napisane. Jednak wiele znanych filmów i seriali zawiera ilustracje muzyczne, które „wychodzą” poza obraz i pozostają w pamięci słuchaczy na długie lata.

W moim skromnym dorobku kompozytorskim dedykowanym filmom i serialom znalazło się może kilka takich utworów i ośmieliłem się na krążku "…na ścieżce dźwiękowej" zaprezentować Państwu. Prezentuję Państwu ten wybór z nadzieją, że muzyka tu zawarta wzbudzi w Was pewne emocje i wspomnienia, a także skojarzy się z filmami i serialami, do których była napisana.

Jerzy Matuszkiewicz


CD1 - Piosenki:

1.40 lat minęło - Andrzej Rosiewicz -
2.Miłość złe humory ma - Bohdan Łazuka -
3.W siną dal - Iga Cembrzyńska, Bohdan Łazuka -
4.Zakochani są wśród nas - Helena Majdaniec i Novi Singers -
5.Piosenka z przedmieścia - Mieczysław Wojnicki -
6.Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia - Hanna Banaszak -
7.Jeszcze w zielone gramy - Magda Umer -
8.La valse du male - Kalina Jędrusik -
9.Ach to był szał gdy Duduś grał - Wojciech Młynarski -
10.Nie mam jasności w temacie Marioli - Wojciech Młynarski -
11.Nie wycofuj się inteligencjo (live) - Wojciech Młynarski -
12.Wyrzeźbiłem twoją twarz - Daniel Olbrychski -
13.Tak bym chciała kochać już - Hanna Banaszak -
14.Łagodnie płynę w twych ramionach - Hanna Banaszak -
15.Piosenka dla własnego męża - Kalina Jędrusik -
16.Zabłyśnie dzień gdy uda mi się wszystko - Halina Kunicka -
17.Sam to wiesz - Irena Santor -
18.Komedianci - Fryderyka Elkana -
19.Tyle świateł, tyle ulic - Fryderyka Elkana -
20.Szedł Atanazy do Anny - Bogdan Czyżewski -
21.Wojna domowa - Novi Singers -
22.Nie bądź taki szybki Bill - Kasia Sobczyk i Novi Singers -
23.Stawka większa niż życie - Hanna Banaszak

CD2 - Muzyka Filmowa:

1.40 lat minęło (motyw gwizdany) -
2.Jak rozpętałem II Wojnę Światową -
3.Zaklęte rewiry -
4.Kolumbowie -
5.Lato leśnych ludzi -
6.Cicha noc -
7.Stawka większa niż życie -
8.Palace Hotel -
9.Gdzie są sędziowie -
10.Syzyfowe prace -
11.Rozmowy kontrolowane -
12.Wierna rzeka -
13.Nie lubię poniedziałku -
14.Słona róża -
15.Opowieści cmentarza Łyczakowskiego -
16.Poszukiwany poszukiwana -
17.Mrzonka -
18.Podróż za jeden uśmiech -
19.Janosik
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
galljaronim
John Powell
Posty: 1147
Rejestracja: czw sty 14, 2010 21:23 pm
Lokalizacja: Kęty

Re: Jerzy Matuszkiewicz - Złota Kolekcja - 2CD - 2016

#2 Post autor: galljaronim » wt lis 29, 2016 14:34 pm

Nie orientujesz się, Adam, czy te suity są nagrane na nowo, czy to jakaś zrzutka z jakichś innych kompilacji. Szkoda, że nie ma motywu miłosnego z Alternatyw 4. Mimo to, i tak się cieszę[emoji4]
Korzyński, Matuszkiewicz...dobrze się dzieje.

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Jerzy Matuszkiewicz - Złota Kolekcja - 2CD - 2016

#3 Post autor: Adam » wt lis 29, 2016 14:40 pm

Nie orientuję się, ale to na pewno nie jest rerecording, bo nikt na to by kasy nie dał, no i skąd by mieli mieć nuty :P
Część tych suit wyszła 10 lat temu na składance MTJ, część jest po raz pierwszy. O piosenkach się nie wypoiadam, ale cżęśc tytułów kojarzę ;-)
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
galljaronim
John Powell
Posty: 1147
Rejestracja: czw sty 14, 2010 21:23 pm
Lokalizacja: Kęty

Re: Jerzy Matuszkiewicz - Złota Kolekcja - 2CD - 2016

#4 Post autor: galljaronim » wt lis 29, 2016 14:46 pm

Pewnie i tak kupię, bo z Matuszkiewicza posiadam tylko kompilację z serii Wielcy Kompozytorzy Filmowi, a i te piosenki są bardzo zachęcające.

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Jerzy Matuszkiewicz - Złota Kolekcja - 2CD - 2016

#5 Post autor: Adam » wt lis 29, 2016 15:40 pm

na tej jego pierwszej kompilacji - była kapitalna i niektóre suity dłuuugie - http://www.soundtracks.pl/reviews.php?op=show&ID=665 - dystrybutorem był Pomaton (którego kupił Warner, dziś wydający tą składankę 2CD) więc strzelam że to będą te same traki, plus dołożą tych których nie było.
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
bladerunner22
Zdobywca Oscara
Posty: 2803
Rejestracja: ndz sie 21, 2011 14:16 pm

Re: Jerzy Matuszkiewicz - Złota Kolekcja - 2CD - 2016

#6 Post autor: bladerunner22 » czw gru 01, 2016 18:27 pm

jeden z moich ulubionych i dla mnie jeden z najlepszych kompozytorów w historii tego gatunku. wydanie ok, choć okładka mogłaby być lepsza :P
Jedna z najpiękniejszych piosenek Lady Pank :

''Zabić Strach''

ODPOWIEDZ