Lustrzanka cyfrowa

Dla forum FilmMusic.pl Offtop jest źródłem sukcesu. Złotą żyłą. Dlatego stworzyliśmy specjalne miejsce wypowiedzi utrzymanej w tonie, delikatnie mówiąc, luźno-frywolnym. Wszystko co uznane zostanie za Offtop trafiać będzie tutaj.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Lustrzanka cyfrowa

#16 Post autor: Koper » śr lip 24, 2013 22:07 pm

Sorry za odkop ale ostatnio krąży wokół mnie ten temat i aż zerknąłem co tu było naprodukowane w temacie i czegoś nie rozumiem w poście kiedyśgrzesia (nic nowego? :D). Nie kwestionuję, że ma rację, tylko na logikę to trochę dziwne gdy:
kiedyśgrześ pisze: Canon vs Nikon, Canon lepsza buda, gorsza optyka w dolnych rejonach cenowych, Nikon odwrotnie, za dwa koła z drugiej ręki można przebierać, z pierwszej nie :)
kiedyśgrześ pisze:Canon produkuje najlepszy obiektyw świata w kategorii stosunek cena/jakość, stałka Canon EF 50mm f/1.8 II, plastik za 400 PLN który robi cuda :D
To jakby jedno z drugim się gryzie. Najpierw piszesz, że Canon ma gorszą optykę w niskich cenach, a potem piszesz, że super obiektyw za pół darmo... Poza tym czy Nikon który jeśli dobrze wyczytałem ma stabilizację obrazu w obiektywach nie powinien mieć droższych obiektywów?
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Robson
Parkingowy przed studiem nagrań
Posty: 5
Rejestracja: pt gru 31, 2010 19:20 pm

Re: Lustrzanka cyfrowa

#17 Post autor: Robson » czw lip 25, 2013 15:08 pm

Koper pisze: To jakby jedno z drugim się gryzie. Najpierw piszesz, że Canon ma gorszą optykę w niskich cenach, a potem piszesz, że super obiektyw za pół darmo... Poza tym czy Nikon który jeśli dobrze wyczytałem ma stabilizację obrazu w obiektywach nie powinien mieć droższych obiektywów?
Po pierwsze witam.
Po drugie zarówno Nikon jak Canon mają obiektywy ze stabilizacją obrazu, oczywiście nie wszystkie, a tylko wybrane modele. Głównie chodzi o te z "większym" zakresem ogniskowej i niestety takie szkła są znacznie droższe. Kupując aparat jednej lub drugiej firmy tak naprawdę decydujemy się na dany system. Myślę, że trzeba się zastanowić jaki rodzaj fotografii nas interesuje (jakie szkła będziemy chcieli kupić) i przejrzeć ofertę obiektywów pod tym kontem, bo później przesiadka na system konkurencyjny jest bardzo kosztowna (przy założeniu, że posiadamy kilka szkieł). Znam to z autopsji - od kilkunastu lat trzymam się systemu Canona.
Nie kłóć się z idiotami - ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem...

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Lustrzanka cyfrowa

#18 Post autor: Koper » pt lip 26, 2013 19:40 pm

Witam również :)
Nikon swego czasu bardzo się chwalił tym i zachwalał plusy stabilizacji obrazu w obiektywie, więc myślałem, że w jakimś sensie jest monopolistą, a przynajmniej głównym propagatorem takiego rozwiązania, który ma tu jakąś przewagę nad konkurencją.

A grzesiu coś nie może mi odpowiedzieć o co mu dokładnie chodziło. ;)

Z innej beki: czy obiektywy o zmiennej ogniskowej są faktycznie tak wyraźnie gorsze od stałek, czy też nie jest to aż taka prawidłowość? :)
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Robson
Parkingowy przed studiem nagrań
Posty: 5
Rejestracja: pt gru 31, 2010 19:20 pm

Re: Lustrzanka cyfrowa

#19 Post autor: Robson » ndz lip 28, 2013 22:53 pm

Generalnie tzw. stałki są przeważnie lepsze optycznie od zoomów chociażby z uwagi na swoją konstrukcję.
Oczywiście są wyjątki i w jedną i w drugą stronę. Problem polega na tym, że rzadko osoby fotografujące lustrzankami są w stanie pracować na jednej lub dwóch stałkach. Zazwyczaj do pokrycia interesującego nas zakresu ogniskowych potrzeba co najmniej trzech lub czterech szkieł. Dodatkowo te naprawdę dobre optycznie i jasne są zazwyczaj bardzo drogie. Wyjątkiem są np. 50/1.8 czy też 85/1.8 od Canona.
Natomiast do typowych zastosowań wystarczą zazwyczaj dwa zoomy, oczywiście te lepsze również nie należą do tanich i potrafią kosztować tyle co dobra stałka, np. 24-70/2.8 II, czy też 70-200/2.8 IS II - również od Canona. Tak na marginesie ten drugi posiada wbudowaną stabilizację o którą pytałeś. Oczywiście są to przykłady zoomów z najwyższej półki cenowej i jakościowej. Myślę, że na początek zabawy z lustrzanką aż taki zestaw szkieł jest lekką przesadą i znacznie taniej również można kupić bardzo przyzwoitą "szklarnię". Tak naprawdę dużo zależy od tego czego oczekujemy - jaki rodzaj fotografii nas interesuje no i oczywiście od zasobności naszego portfela.
Nie kłóć się z idiotami - ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem...

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Lustrzanka cyfrowa

#20 Post autor: Koper » ndz lip 28, 2013 23:31 pm

Robson pisze:i oczywiście od zasobności naszego portfela.
To zawsze jest podstawa... niestety. ;)
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
kiedyśgrześ
+ W.A. Mozart +
Posty: 5925
Rejestracja: sob lip 09, 2011 12:05 pm

Re: Lustrzanka cyfrowa

#21 Post autor: kiedyśgrześ » pn lip 29, 2013 12:40 pm

Koper pisze:A grzesiu coś nie może mi odpowiedzieć o co mu dokładnie chodziło. ;)
nie zauważyłem, ale masz odpowiedź w innym poście, jeden z wyjątków potwierdzających regułę, w zasadzie jedyny, ta 85-ka o której tam również (o ile pamiętam) jest już znacząco droższa

co do tej stabilizacji to więcej w tym reklamy niż pożytku z tego :) każdy kto się bawi powie Ci: światło światło światło! a nie jakieś pierduły, dlatego zoomy z definicji gorsze, więcej soczewek (przeszkód) mniej światła wpada, ale flary można mieć jak u JJ-a (pomimo starań producentów), już sama lustrzanka przez lustro traci :) oczywiście tu znowu są rozmaite wyjątki, ale ogólnie im prościej dla światła, tym dla foty lepiej, a stabilizacja da ci 2 Ev może (reklama powie więcej :) ) i to tylko wtedy jak się obiekt zainteresowania nie porusza :) czyli pannig i inne bajery odpada, w zamian komplikuje mechanizm prosząc się o błędy i awarie :)

a z tym portfelem to nie jest tak do końca Koper, temat ma już tyle lat, że na każdą okazję da się wypracować jakieś relatywnie tanie rozwiązanie, no prawie na każdą :) kurde ludzie do super nowoczesnych lustrzanek podłączają manualne obiektywy made in CCCP, a jakie efekty :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Lustrzanka cyfrowa

#22 Post autor: Koper » pn lip 29, 2013 16:35 pm

Oj, Grzesiu, wiadomo, że zawsze jakiś grosz się znajdzie, ale wtedy na inne radości życia nie będzie, na przykład przepić się nie da. ;)
kiedyśgrześ pisze:ale flary można mieć jak u JJ-a
to może JJ lustrzanką kręcił. ;)
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
kiedyśgrześ
+ W.A. Mozart +
Posty: 5925
Rejestracja: sob lip 09, 2011 12:05 pm

Re: Lustrzanka cyfrowa

#23 Post autor: kiedyśgrześ » pn lip 29, 2013 19:54 pm

a ja coraz więcej osób w otoczeniu wyłapuję które nie znajdują :P no ale nie wchodzę już na te smutne klimaty na forum

z tym JJ to żart poniekąd, w zoomach masz często gęsto kolejną dodatkową soczewkę z powłoką antyrefleksyjną co by „efekt star treku” eliminować w jakimś tam stopniu :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Lustrzanka cyfrowa

#24 Post autor: Koper » czw kwie 23, 2015 22:16 pm

że tak znowu odkopię... kiedyśgrzesiu, a Ty masz pełną klatkę czy nie?
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

DLis
Parkingowy przed studiem nagrań
Posty: 25
Rejestracja: śr kwie 26, 2017 11:41 am
Kontakt:

Re: Lustrzanka cyfrowa

#25 Post autor: DLis » czw lip 14, 2022 09:47 am

Mam Nikona D300, dziadek ale działa. Zanim jeszcze córki się porodziły, to częściej sięgałem po lustrzankę, niestety spora waga i gabaryty zrobiły swoje.
Sprawdź bzo

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Lustrzanka cyfrowa

#26 Post autor: Koper » pt sie 19, 2022 12:52 pm

Do serwisu producenta? Albo jakiegoś lokalnego specjalisty zajmującego się naprawą elektroniki. Często ogarniają też tematy aparatów cyfrowych/obiektywów.
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

ODPOWIEDZ