Civilization VI - Geoff Knorr & Others

Czasem zdarza się, że kompozytorzy ścieżek dżwiękowych poza swą działalnością filmową są również autorami projektów związanych ze światem gier komputerowych. W tym dziale można podyskutować właśnie o tych "niesoundtrackowych" dokonaniach.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
bartex9
Spec od additional music
Posty: 690
Rejestracja: sob gru 25, 2010 00:55 am
Lokalizacja: Cracovia

Civilization VI - Geoff Knorr & Others

#1 Post autor: bartex9 » ndz paź 23, 2016 12:14 pm

Obrazek

No i nadeszła premiera długo oczekiwanej kolejnej wersji Cywilizacji, tym razem szóstej. Za muzykę odpowiada sprawdzony skład z Geoffem Knorrem na czele. Co ciekawe, do napisania motywu przewodniego ponownie zaangażowano Christophera Tina, którego chyba przedstawiać nie trzeba. Myślałem, że do geniuszu Baba Yetu zbliżyć mu się nie uda, a jednak. Jak dla mnie nowy temat jest równie genialny! Utwór nazywa się Sogno di Volare ("The Dream of Flight"), Tin wziął w nim na warsztat słowa Leonarda da Vinci.

Odsłuch "Sogno di Volare":
https://www.youtube.com/watch?v=WQYN2P3E06s

Premierowe wykonanie na żywo:
https://www.youtube.com/watch?v=6j2s4EkR36A

Making of:
https://www.youtube.com/watch?v=Y3Ix2JJzSZ8


Oficjalny soundtrack dodawany jest do wersji deluxe gry, składankę można też odsłuchać w Youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=O0wxyMkZxx8

Podobnie jak w Civilizatioon 5, muzyka każdej nacji (Polska pojawi się prawdopodobnie w jednym z pierwszych DLC) nawiązuje do historycznych utworów z nią związanych (np. Rosja - Kalinka, USA - Hard Times Come Again No More). Wraz z kolejnymi erami aranżacje się przeobrażają. Całość wyszła naprawdę zacnie.

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23205
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: Civilization VI - Geoff Knorr & Others

#2 Post autor: Mystery » ndz paź 23, 2016 12:49 pm

Szkoda, że utworu Tina nie ma na soundtracku. Ten ukazał się w takiej formie https://itunes.apple.com/album/sid-meie ... mpt=uo%3D1 ale widzę, że jest i taka http://vgmdb.net/album/62470 - 261 minut :mrgreen:

Fajne to wykonanie na żywo.

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Civilization VI - Geoff Knorr & Others

#3 Post autor: Kaonashi » ndz paź 23, 2016 14:04 pm

Mystery pisze:Szkoda, że utworu Tina nie ma na soundtracku. Ten ukazał się w takiej formie https://itunes.apple.com/album/sid-meie ... mpt=uo%3D1 ale widzę, że jest i taka http://vgmdb.net/album/62470 - 261 minut :mrgreen:
Obydwa są już na youtubie.
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
sznurek066
Parkingowy przed studiem nagrań
Posty: 35
Rejestracja: śr sie 17, 2016 02:32 am

Re: Civilization VI - Geoff Knorr & Others

#4 Post autor: sznurek066 » ndz paź 23, 2016 23:46 pm

Mi Baba Yetu jakoś niespecjalnie podeszło.
Ale motyw najnowszej "cywilizacji" już jak najbardziej.

Awatar użytkownika
bartex9
Spec od additional music
Posty: 690
Rejestracja: sob gru 25, 2010 00:55 am
Lokalizacja: Cracovia

Re: Civilization VI - Geoff Knorr & Others

#5 Post autor: bartex9 » wt paź 25, 2016 12:46 pm

W plikach gry znaleziono gotową już muzykę dla polskiej nacji (to już dobitnie potwierdza, że DLC z Polską jest tuż za rogiem). Słuchając na szybko, podoba mi się! W głównym motywie słyszę odniesienia do pieśni "Pan Jezus już się zbliża", przewijają się także nawiązania do innych religijnych głównie utworów.

https://www.youtube.com/watch?v=bVuL1aG2cVo

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Civilization VI - Geoff Knorr & Others

#6 Post autor: Kaonashi » wt paź 25, 2016 16:12 pm

bartex9 pisze:W plikach gry znaleziono gotową już muzykę dla polskiej nacji (to już dobitnie potwierdza, że DLC z Polską jest tuż za rogiem). Słuchając na szybko, podoba mi się! Główny motyw oparty jest na pieśni "Pan Jezus już się zbliża".
Ja tu słyszę takie samo podobieństwo, jak tego kawałka z ostatnich X-menów do "Żeby Polska była Polską", albo "Bolera" Ravela do tego co stworzył Lorenc do "Smoleńska".
Naprawdę nie mam pojęcia, skąd ludzie biorą takie pomysły. :|
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
bartex9
Spec od additional music
Posty: 690
Rejestracja: sob gru 25, 2010 00:55 am
Lokalizacja: Cracovia

Re: Civilization VI - Geoff Knorr & Others

#7 Post autor: bartex9 » wt paź 25, 2016 17:28 pm

No tylko, że w przypadku muzyki do Civ każda nacja ma motyw oparty na prawdziwym utworze. W piątej wersji był to "Bóg się rodzi", pytanie z czym mamy do czynienia w tym przypadku.

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23205
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: Civilization VI - Geoff Knorr & Others

#8 Post autor: Mystery » wt paź 25, 2016 17:34 pm

Ja tam słyszę Ich Troje :wink:

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Civilization VI - Geoff Knorr & Others

#9 Post autor: Koper » wt lut 15, 2022 20:29 pm

Wiem, że mam zapłon jak Lisu :D ale tak ostatnio mi się to przypomniało (gdzieś mi się zaplątało na playlistę), tj. mówię o "Sogno di Volare" i się zacząłem zastanawiać, czemu to brzmi jak skrzyżowanie Karla Jenkinsa z Jamesem Hornerem (a może w pierwszej kolejności właśnie Hornera powinienem wymienić)? Są takie fragmenty co mi przywodzą na myśl "Wroga u bram" nawet. Czyżby podobne źródło inspiracji w klasyce u tej trójki, czy tylko mi się zdaje, bo podobnie wykorzystywany chór?
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Paweł Stroiński
Ridley Scott
Posty: 9316
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 21:45 pm
Lokalizacja: Spod Warszawy
Kontakt:

Re: Civilization VI - Geoff Knorr & Others

#10 Post autor: Paweł Stroiński » czw lut 17, 2022 15:29 pm

Tematu do szóstki nie pisał przypadkiem (jak w przypadku czwórki) Christopher Tin? To by tłumaczyło w sumie "nurtowe" podobieństwo do Jenkinsa przynajmniej.

Awatar użytkownika
Paweł Stroiński
Ridley Scott
Posty: 9316
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 21:45 pm
Lokalizacja: Spod Warszawy
Kontakt:

Re: Civilization VI - Geoff Knorr & Others

#11 Post autor: Paweł Stroiński » czw lut 17, 2022 15:34 pm

1. Jeśli chodzi o Hornera, to bardziej jest to Glory/Avatar niż Wróg u bram. Tym bardziej, że chóralny temat we Wrogu czerpie z trzeciej symfonii (Organowej) Saint-Säensa. I tu są progresje, które pojawiają się w Apollo 13 też, co tym bardziej potwierdza inspirację inspiracjami (raczej, niż ścieżką Hornera) Glory);
2. Parę rytmicznych pomysłów kojarzy przywodzi na myśl nawet Williamsa, a fragmentami nawet aranżacje (zwłaszcza smyczkowe!);
3. Christopher Tin to jest dość podobny nurt, co Karl Jenkins, jeśli chodzi o inspiracje duchowością świata. Tylko przypomnę, że kultowy temat z Cywilizacji IV (a na płycie z tym jest wiele innych cudownych kawałków, w tym po polsku i japońsku!), to generalnie Ojcze nasz w bodaj swahili :)

Awatar użytkownika
bartex9
Spec od additional music
Posty: 690
Rejestracja: sob gru 25, 2010 00:55 am
Lokalizacja: Cracovia

Re: Civilization VI - Geoff Knorr & Others

#12 Post autor: bartex9 » czw lut 17, 2022 18:40 pm

Paweł Stroiński pisze:
czw lut 17, 2022 15:29 pm
Tematu do szóstki nie pisał przypadkiem (jak w przypadku czwórki) Christopher Tin? To by tłumaczyło w sumie "nurtowe" podobieństwo do Jenkinsa przynajmniej.
Dokładnie tak. Sogno di Volare to Tin.

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Civilization VI - Geoff Knorr & Others

#13 Post autor: Koper » pt mar 04, 2022 20:17 pm

Paweł Stroiński pisze:
czw lut 17, 2022 15:34 pm
1. Jeśli chodzi o Hornera, to bardziej jest to Glory/Avatar niż Wróg u bram. Tym bardziej, że chóralny temat we Wrogu czerpie z trzeciej symfonii (Organowej) Saint-Säensa. I tu są progresje, które pojawiają się w Apollo 13 też, co tym bardziej potwierdza inspirację inspiracjami (raczej, niż ścieżką Hornera) Glory);
Ale jeden fragmencik mocno mi przywodzi pewien fragmencik Wroga... Z tym, że we Wrogu James już trochę sam siebie kopiował, więc no... wiadomo. :D
Podobieństwa z Glory owszem.
Paweł Stroiński pisze:
czw lut 17, 2022 15:34 pm
3. Christopher Tin to jest dość podobny nurt, co Karl Jenkins, jeśli chodzi o inspiracje duchowością świata. Tylko przypomnę, że kultowy temat z Cywilizacji IV (a na płycie z tym jest wiele innych cudownych kawałków, w tym po polsku i japońsku!), to generalnie Ojcze nasz w bodaj swahili :)
Tin to na którejś ze swoich płyt i normalnie po naszemu "Hymn do trójcy świętej" zapodał.
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Paweł Stroiński
Ridley Scott
Posty: 9316
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 21:45 pm
Lokalizacja: Spod Warszawy
Kontakt:

Re: Civilization VI - Geoff Knorr & Others

#14 Post autor: Paweł Stroiński » sob mar 05, 2022 19:54 pm

Tak, tej samej, na tej samej, na której jest też Baba Yetu :)

ODPOWIEDZ