PLAY TO PLAY: Pierwsza w Polsce kolekcja muzyki z gier wideo

Czasem zdarza się, że kompozytorzy ścieżek dżwiękowych poza swą działalnością filmową są również autorami projektów związanych ze światem gier komputerowych. W tym dziale można podyskutować właśnie o tych "niesoundtrackowych" dokonaniach.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Mariusz Borkowski
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 50
Rejestracja: ndz sie 12, 2012 17:07 pm

PLAY TO PLAY: Pierwsza w Polsce kolekcja muzyki z gier wideo

#1 Post autor: Mariusz Borkowski » pt cze 21, 2013 11:08 am

Notka prasowa:

Już 2 lipca na rynku w Polsce ukaże się unikalna składanka muzyczna, zawierająca zarówno utwory muzyczne pojawiające się w różnych grach video, jak i takie, stworzone konkretnie na cele danej gry. Tych drugich jest więcej... i jednocześnie najwięcej jak to było możliwe – biorąc pod uwagę kwestie licencyjne, którym musieliśmy sprostać.

Pozyskiwanie licencji na utwory do składanki trwało ponad pół roku. Ostatecznie na składance pojawia się łącznie 19 utworów, które można usłyszeć w takich grach jak Grand Theft Auto, Metal Gear Solid, Burnout i wielu innych . To, co jednak odróżnia tą płytę od innych składanek, to fakt obecności na niej utworów stworzonych stricte na potrzeby konkretnych gier. Piękny motyw z trailera do gry Dead Island, doskonały chillout z Jacka Orlando, czy też ukłon w stronę fanów retro-gamingu, jak chociażby popularny motyw z gry FEZ, czy też nominowana do nagrody GRAMMY ścieżka dźwiękowa z Journey to tylko kilka przykładów z utworów, jakie znajdują się na trackliście. Także fani klubowych brzmień znajdą coś dla siebie: specjalna, na potrzeby jednej z gier wyścigowych ponad 7 minutową wersja utworu Paul Van Dyk’a jak i całkowity unikat – stworzona specjalnie na potrzebę popularnej swego czasu gry wyścigowej World Racing – doskonały, trance’owy utwór Mike’a Koglina, poszukiwany przez wielu graczy na całym świecie – także znajdują się na płycie.

Tą składanką chcemy uświadomić ludzi jak interesujące są soundtracki z – tracklista zawiera utwory tak różne, jak różne są gry, i stanowi kompilację przebojów w tej branży które pojawiły się od późnych lat 90-tych po dzisiejsze hity sprzedażowe. Płytę dedykujemy zarówno Graczom, jak i wszystkim, którzy chcą poznać gry od innej strony. Mamy nadzieję, że tracklista, która powstała przez liczne ankiety na polskich portalach branżowych, spełni oczekiwania słuchaczy i graczy.

Lista Utworów:

1 Chumbawamba - Tubthumping (FIFA World Cup 98)
2 Toto - Africa (GTA 3: Vice City)
3 F-Ups - Lazy Generation ( Burnout 3: Takedown)
4 Harold Faltermayer - Military Ground (Jack Orlando)
5 Blondie - Heart Of Glass (GTA 3: Vice City Stories)
6 Starsailor - Way To Fall (Metal Gear Solid 3: Snake Eater)
7 Disasterpeace - Adventure (Fez)
8 Olivier Deriviere - My Quest Begins (Of Orcs And Men)
9 Kyle Gabler - Brave Adventures (World Of Goo)
10 The Explosion - Here I Am (Burnout 3 / Tony Hawk’s)
11 Avicii - Levels (Forza Horizon)
12 Paul Van Dyk - For An Angel (Test Drive Unlimited 2)
13 Mike Koglin - Hear Me (World Racing)
14 Mr Mister - Broken Wings (GTA 3: Vice City)
15 Harold Faltermayer - I Close My Eyes And Think About You (Jack Orlando)
16 Kyle Gabler - Years Of Work (World Of Goo)
17 Austin Wintory - Apotheosis (Journey)
18 Harold Faltermayer - The Night Time is Right Time (Jack Orlando)
19 Giles Lamb - Trailer Theme (Dead Island)

I co o tym wszystkim myślicie?
Ostatnio zmieniony sob cze 22, 2013 21:55 pm przez Mariusz Borkowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Cisek
Asystent orkiestratora
Posty: 469
Rejestracja: pt lip 09, 2010 10:03 am

Re: PLAY TO PLAY - Pierwsza w Polsce kolekcja oryginalnej mu

#2 Post autor: Cisek » pt cze 21, 2013 11:51 am

Jeśli mam być szczery to po rzucie okiem na zawartość pierwsza myśl to - "zlepek niepasujących do siebie utworów na które akurat dało się wykupić licencję i cała prasówka próbująca to przykryć tłumaczeniem jakież to różnorodne wydawnictwo" :wink: . Przeeepraszam. Ale plusik za dwie, trzy perełki w tym rosole ;) .
Obrazek

Awatar użytkownika
filold
Kserujący nuty
Posty: 346
Rejestracja: sob gru 26, 2009 16:25 pm
Lokalizacja: Gdynia

Re: PLAY TO PLAY - Pierwsza w Polsce kolekcja oryginalnej mu

#3 Post autor: filold » pt cze 21, 2013 16:47 pm

Nie ma Tylera z tematem z Far Cry 3, więc do śmieci taka płytka;) A na serio, to przynajmniej dla mnie, poza kilkoma pozycjami, jest to jakaś anonimowa składanka.

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13571
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: PLAY TO PLAY - Pierwsza w Polsce kolekcja oryginalnej mu

#4 Post autor: Kaonashi » pt cze 21, 2013 16:50 pm

Mariusz Borkowski pisze: 2 Toto - Africa (GTA 3: Vice City)
I co o tym wszystkim myślicie?
Ta... Brakuję jeszcze Crockett's Theme z Vice City :roll:

Utwór pewnie by się tak nazywał:
Jan Hammer - Crockett's Theme (GTA3: Vice City)
:roll:
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58231
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: PLAY TO PLAY - Pierwsza w Polsce kolekcja oryginalnej mu

#5 Post autor: Adam » pt cze 21, 2013 19:04 pm

jak mam być szczery.. najpierw traklista:
Mariusz Borkowski pisze:1 Chumbawamba - Tubthumping (FIFA World Cup 98)
2 Toto - Africa (GTA 3: Vice City)
5 Blondie - Heart Of Glass (GTA 3: Vice City Stories)
14 Mr Mister - Broken Wings (GTA 3: Vice City)
MEGAKULT (tylko litości nie piszcie że Vice City to GTA 3...), a reszta traków.. przemilczę. idąc dalej - trzeba zadać sobie parę pytań...

1) co ma promować ta składanka? lub kogo? bo na pewno nie kompozytorów i nie muzykę z gier.. trudno nazwać pojedyncze piosenki, które każdy zna i które wydawali na setkach podobnych składanek (nawet z tych własnie konkretnych gier) za promowanie game scorów.. jeśli jest to wydanie przygotowane nakładami finansowymi GameMusic.pl/Twoimi, to ok, wówczas rozumiem intencję i jednocześnie podziwiam za biznesowe ryzyko. Jeśli nie Waszymi.... no właśnie, to idziemy dalej:

2) czy to wydanie przygotowywane było z myślą o tym aby się zwróciło, czy ktoś potraktował to na zasadzie że ma gest? jaka wytwórnia to wydaje? czy będzie to tłoczone? (a jak tak to nie wróże sukcesów sprzedażowych,choć życzę oczywiście powodzenia). i wówczas idąc dalej:

wydałem i/lub brałem udział w wydaniu dość sporej raczej liczby płyt z muzą filmową w tym kraju - w wersji cyfrowych jak i przede wszystkim tłoczonych - więc co nieco wiem jak się sprawy mają na naszym rynku w tym temacie zarówno praktyce, teorii jak i w aspektach prawnych.. mogę powiedzieć tyle - rezygnowałem z propozycji robienia składanek, lub uświadamiałem zainteresowanym, że to się nie opłaca. Uległem przy jednej dwupłytowej, ale tylko dlatego że to kompozytor sobie ją zażyczył i finansował, coś na kształt kaprysu, więc nam się fajnie pracowało bo znamy się od lat i nikt nie miał sprzedażowych oczekiwań wobec niej.. Jeżeli nie wydajecie tego z zamiarem sukcesu/korzyści, i jeśli wydawca będzie zadowolony z takiego obrotu sprawy, to ok. Wówczas wielkie gratulacje za fajny pomysł (bo traklista to już inna sprawa - wracamy do początku mojego postu). W przeciwnym jednak razie uważam to wydanie za mocno ryzykowną decyzję, bo żadna poważna wytwórnia przy ewentualnej porażce sprzedażowej tej płyty (choć tutaj też pojawi się aspekt - że jedną wytwórnię może zainteresować min. nakład 500 sztuk, a drugich już 5000 sztuk), nie będzie chciała iść dalej i wydać z Wami coś znowu, czym zamkniecie sobie drogę w tej konkretnej wytwórni. To jest sytuacja której ja unikałem (odmawiając lub uświadamiając decydentom że nie warto robić składanki - lub też wydawać scoru z serialu czy filmu X lub Y, bo to się nie sprzeda - i mimo że ze 3 tytuły bardzo chciałbym, żeby wyszły zgodnie z ongiś planami, ale wolałem z nich zrezygnować żeby nie zamknąc sobie drogi do kolejnych wydań przez ich pewną rynkową porażkę)..

Oczywiście wydanie tej składanki o której jest tu temat to nie moja sprawa - potraktowałem tą sytuację z pkt widzenia wydawcy i ewentualnych korzyści jakie może on uzyskać inwestując kasę w to wydanie i ten cały w/w akapit dotyczy sytuacji jeśli płyte wydaje jakaś pl wytwórnia) - jesli nie, to nieważne.. każda inicjatywa wydawnicza w tym kraju to powód do szacunu, pomocy, wskazówek, niezależnie czy się bierze w tym udział czy nie - stąd mój post tutaj z moimi przemyśleniami - ALE wydawać trzeba z głową. a tej głowy tutaj zabrakło, choć obym się mylił.
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13571
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: PLAY TO PLAY - Pierwsza w Polsce kolekcja oryginalnej mu

#6 Post autor: Kaonashi » pt cze 21, 2013 20:08 pm

Adam pisze:jak mam być szczery.. najpierw traklista:
Mariusz Borkowski pisze:1 Chumbawamba - Tubthumping (FIFA World Cup 98)
2 Toto - Africa (GTA 3: Vice City)
5 Blondie - Heart Of Glass (GTA 3: Vice City Stories)
14 Mr Mister - Broken Wings (GTA 3: Vice City)
To tak wygląda, jakby te kawałki powstały specjalnie do GTA :P
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58231
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: PLAY TO PLAY - Pierwsza w Polsce kolekcja oryginalnej mu

#7 Post autor: Adam » pt cze 21, 2013 20:21 pm

:mrgreen: ano i to z błędami w tytułach..
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Templar
+ W.A. Mozart +
Posty: 9848
Rejestracja: wt sie 02, 2011 19:48 pm
Lokalizacja: Warsaw City
Kontakt:

Re: PLAY TO PLAY - Pierwsza w Polsce kolekcja oryginalnej mu

#8 Post autor: Templar » pt cze 21, 2013 21:38 pm

No jak dla mnie lipna ta składanka, zlepek mocno niepasujących do siebie utworów. Jak już dawać składanki to coś w stylu Video Games Live, czyli tylko fajne utwory z oryginalnych scorów.


Kaonashi pisze:Ta... Brakuję jeszcze Crockett's Theme z Vice City :roll:

Utwór pewnie by się tak nazywał:
Jan Hammer - Crockett's Theme (GTA3: Vice City)
:roll:
Kaonashi pisze:To tak wygląda, jakby te kawałki powstały specjalnie do GTA :P
No chyba każdy ogarnięty człowiek wie, że to jest tytuł gry, w którym kawałek się pojawia, a nie, że został specjalnie do niej stworzony :roll:


Adam pisze:MEGAKULT (tylko litości nie piszcie że Vice City to GTA 3...)
Adam pisze::mrgreen: ano i to z błędami w tytułach..
Akurat tytuły z dodaną trójką też są czasem stosowane, jak wydawali na Maca to też dawali GTA3: Vice City, GTA3: San Andreas.
Obrazek

"Problem z cytatami w internecie jest taki, że ludzie natychmiast wierzą w ich prawdę" - Abraham Lincoln

http://www.lastfm.pl/user/iTemplar

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13571
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: PLAY TO PLAY - Pierwsza w Polsce kolekcja oryginalnej mu

#9 Post autor: Kaonashi » pt cze 21, 2013 21:40 pm

Templar pisze:
Kaonashi pisze:Ta... Brakuję jeszcze Crockett's Theme z Vice City :roll:

Utwór pewnie by się tak nazywał:
Jan Hammer - Crockett's Theme (GTA3: Vice City)
:roll:
Kaonashi pisze:To tak wygląda, jakby te kawałki powstały specjalnie do GTA :P
No chyba każdy ogarnięty człowiek wie, że to jest tytuł gry, w którym kawałek się pojawia, a nie, że został specjalnie do niej stworzony :roll: .
Ale nieogarnięty już tego nie wie.
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Templar
+ W.A. Mozart +
Posty: 9848
Rejestracja: wt sie 02, 2011 19:48 pm
Lokalizacja: Warsaw City
Kontakt:

Re: PLAY TO PLAY - Pierwsza w Polsce kolekcja oryginalnej mu

#10 Post autor: Templar » pt cze 21, 2013 21:48 pm

Kaonashi pisze:Ale nieogarnięty już tego nie wie.
No to ma problem :P
Obrazek

"Problem z cytatami w internecie jest taki, że ludzie natychmiast wierzą w ich prawdę" - Abraham Lincoln

http://www.lastfm.pl/user/iTemplar

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13571
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: PLAY TO PLAY - Pierwsza w Polsce kolekcja oryginalnej mu

#11 Post autor: Kaonashi » pt cze 21, 2013 21:59 pm

Templar pisze:
Kaonashi pisze:Ale nieogarnięty już tego nie wie.
No to ma problem :P
No bo mi chodzi o jedną rzecz. Tak samo jak jest z piosenką z Django. Sporo ludzi się zachwyca jaką to super-muza jest w Django, a zwłaszcza początkowa piosenka, która to część z nich ma nawet na dzwonku, a mało kto wie, że ten song powstał niemalże 50 lat temu. Zdażyłem już czterem osobom (wielkich fanów i "znawców" Django - zarówno filmu jak i muzyki) wytłumaczyć genezę tego utworu, nie wspominając o konsternacji jaka ukazała się na ich twarzach po tym co im powiedziałem :roll: Morał jest taki, że mało co kogo obchodzi geneza powstawania danego utworu. Ok, nie moja sprawa, ale takie tytułowanie utworów nie pomaga w "uświadamianiu" - a wręcz przeciwnie.
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Templar
+ W.A. Mozart +
Posty: 9848
Rejestracja: wt sie 02, 2011 19:48 pm
Lokalizacja: Warsaw City
Kontakt:

Re: PLAY TO PLAY - Pierwsza w Polsce kolekcja oryginalnej mu

#12 Post autor: Templar » sob cze 22, 2013 02:15 am

Kaonashi pisze:No bo mi chodzi o jedną rzecz. Tak samo jak jest z piosenką z Django. Sporo ludzi się zachwyca jaką to super-muza jest w Django, a zwłaszcza początkowa piosenka, która to część z nich ma nawet na dzwonku, a mało kto wie, że ten song powstał niemalże 50 lat temu. Zdażyłem już czterem osobom (wielkich fanów i "znawców" Django - zarówno filmu jak i muzyki) wytłumaczyć genezę tego utworu, nie wspominając o konsternacji jaka ukazała się na ich twarzach po tym co im powiedziałem :roll: Morał jest taki, że mało co kogo obchodzi geneza powstawania danego utworu. Ok, nie moja sprawa, ale takie tytułowanie utworów nie pomaga w "uświadamianiu" - a wręcz przeciwnie.
A jakby na pudełku napisali, że to nie jest utwór stworzony do tego filmu, tylko do filmu sprzed prawie 50 lat to myślisz, że wtedy wszyscy byliby uświadomieni? Szczególnie, że większość tych osób i tak by pewnie z torrentów to pobrała i by nawet nigdy tego opisu z pudełka na oczy nie zobaczyli. A zresztą nawet jak mają czasem pod nosem, bo widzę jak czasem np. ktoś na YouTubie da opis np. z jakiego filmu jest dany kawałek to idioci i tak pytają w komentach o tytuł filmu.
Obrazek

"Problem z cytatami w internecie jest taki, że ludzie natychmiast wierzą w ich prawdę" - Abraham Lincoln

http://www.lastfm.pl/user/iTemplar

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13571
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: PLAY TO PLAY - Pierwsza w Polsce kolekcja oryginalnej mu

#13 Post autor: Kaonashi » sob cze 22, 2013 13:54 pm

Templar pisze:zczególnie, że większość tych osób i tak by pewnie z torrentów to pobrała i by nawet nigdy tego opisu z pudełka na oczy nie zobaczyli.
Kaonashi pisze:Ok, nie moja sprawa, ale takie tytułowanie utworów nie pomaga w "uświadamianiu" - a wręcz przeciwnie.
Templar pisze:A zresztą nawet jak mają czasem pod nosem, bo widzę jak czasem np. ktoś na YouTubie da opis np. z jakiego filmu jest dany kawałek to idioci i tak pytają w komentach o tytuł filmu.
Tu już wkraczamy na terytorium nie tyle ludzi nieogarniętych, ale jak sam napisałeś idiotów :wink:
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Mariusz Borkowski
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 50
Rejestracja: ndz sie 12, 2012 17:07 pm

Re: PLAY TO PLAY - Pierwsza w Polsce kolekcja oryginalnej mu

#14 Post autor: Mariusz Borkowski » sob cze 22, 2013 21:50 pm

Szanowni koledzy,

Dziękuję Wam za podzielnie się opiniami na temat albumu, które mam nadzieję posłużą do publikacji drugiej części składanki.

Ze swojej strony mogę jedynie dodać, że niestety w pewnych kwestiach nie byłem osobą decyzyjną, więc za stan składanki odpowiadam w niewielkim stopniu. Początkowo w skład albumu miały wejść dwie płyty CD. I jak się domyślacie, pierwszy krążek miały wypełnić piosenki licencyjne różnych zespołów, które pojawiły się w grach. Natomiast drugi krążek chcieliśmy poświęcić utworom skomponowanym wyłącznie do gier wideo. I tutaj pojawiły się schody :)

Mieliśmy zamiar pozyskać m.in. takie utwory:

- Nate's Theme 2.0/Uncharted 2: Among Thieves Original Soundtrack from the Video Game
- Icarus - Main Theme/Deus Ex: Human Revolution Original Soundtrack
- Dragonborn/The Elder Scrolls V: Skyrim Original Game Soundtrack
- Setting Sail, Coming Home (End Theme), Bynn the Breaker/Bastion Original Soundtrack
- Still Alive (The Theme from Mirror's Edge)/Mirror's Edge
- Leaving Earth/Mass Effect 3 Original Soundtrack

itd..

Mógłbym opisać, jak przebiegały prace nad pozyskiwaniem utworów i z jakimi trudnościami się spotkaliśmy, jednak nie widzę sensu Was zanudzać takimi detalami.

Mimo tego, że album nie jest spełnieniem moich marzeń (lista utworów), ani Waszych, to w końcu coś się ruszyło w kwestii oficjalnych publikacji muzyki z gier wideo w naszym kraju. Przecieramy szlak dla kolejnych albumów, które na pewno będą lepsze!

Dzięki raz jeszcze za komentarze i czekam na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,
Ostatnio zmieniony ndz cze 23, 2013 13:58 pm przez Mariusz Borkowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58231
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: PLAY TO PLAY - Pierwsza w Polsce kolekcja oryginalnej mu

#15 Post autor: Adam » ndz cze 23, 2013 10:49 am

Mariusz Borkowski pisze:Mógłbym opisać, jak przebiegały prace nad pozyskiwaniem utworów i z jakimi trudnościami się spotkaliśmy, jednak nie widzę sensu Was zanudzać takimi detalami.
doskonale zdaję sobie z tego sprawę, do tego to też sporo kosztuje.
to w końcu coś się ruszyło w kwestii oficjalnych publikacji muzyki z gier wideo w naszym kraju. Przecieramy szlak dla kolejnych albumów, które na pewno będę lepsze!
no właśnie nie wiem jak przecieracie i czy aby na pewno... wydawać kolejną taką składankę to chyba byłby pretekst wytwórni do zwinięcia interesu, no ale o tym pisałem wyżej.
#FUCKVINYL

ODPOWIEDZ