Miklós Rózsa

Tutaj dyskutujemy w wątkach ogólnych o poszczególnych kompozytorach.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Michał Turkowski
Nominacja do odkrycia roku
Posty: 1239
Rejestracja: sob wrz 15, 2012 13:45 pm

Miklós Rózsa

#1 Post autor: Michał Turkowski » ndz kwie 03, 2016 20:44 pm

Obrazek

Czas na temat dla absolutnego geniusza muzyki filmowej jakim bez wątpienia był Miklos Rozsa. Absolutny "Król Królów" muzyki filmowej, wybitny tematyk, genialny ilustrator, kompozytor dla którego muzyka filmowa była sztuką. Wpływ Rozsy na rozwój gatunku jest nie do opisania, zasługi dla kina noir no i co najważniejsze jego partytury do spektakularnych widowisk Golden Age do dziś zachwycają bijącym od nich monumentalizmem.

Jest to chyba najhojniej traktowany kompozytor Golden Age, którego fani mogę się cieszyć wieloma wznowieniami jego partytur, a także dużą ilości pełnych, nowych nagrań jego największych klasyków. Rozsa to jeden z tych kompozytorów, którego muzyka najwięcej zyskuje podana w pełnej formie, dzięki czemu taki "Cyd", "Ben-Hur" czy "Quo Vadis" udowadniają mistrzowskie prowadzenie muzycznej narracji przez Rozsę.

Od jakiegoś czasu oglądam chronologicznie wszystkie filmy, które zrobił Rozsa, będę się więc starał w kilku akapitach dawać opinię na temat usłyszanych ścieżek w filmach. Z pewnością warto wgłębić się w Rozsę, tyle dobroci można znaleźć.

Dzięki dobrej znajomości i regularnym spotkaniom na Skype z europejskimi przedstawicielami Miklos Rozsa Society w osobie Alana Hamera i Douga Raynesa, którzy mieli zaszczyt znać Rozsę osobiście, mam o kompozytorze bardzo dużo różnorakich, ciekawych informacji, które myślę że warto się nimi dzielić - ciekawostkami o sesjach nagraniowych, relacjach z reżyserami, muzykami itd.

Wiele info można też poznać dzięki artykułom w Pro Musica Sana a także dzięki książce autobiograficznej "A Double Life".

Obrazek

Na dobry początek - temat z filmu "Moonfleet" - absolutna poezja!

https://www.youtube.com/watch?v=Vf9ldkngass

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10200
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: MIKLOS ROZSA

#2 Post autor: Ghostek » ndz kwie 03, 2016 21:54 pm

Swojego czasu troszkę o Rozsie czytałem, ale w kontekście pracującego z nim Kapera.
W ogólnych historycznych książkach o muzyce filmowej raczej nic o jego życiu się nie dowiemy.
Tej autobigrafii nie mam, ale poszukam na jeBayu. Może za grosze się znajdzie kiedyś. Szkoda tylko tej chałturniczej okładki z Hitlerem na froncie. :mrgreen:
Obrazek

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33787
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: MIKLOS ROZSA

#3 Post autor: Wawrzyniec » ndz kwie 03, 2016 21:57 pm

Ghostek pisze:. Szkoda tylko tej chałturniczej okładki z Hitlerem na froncie. :mrgreen:
Może jak w "Idiokracji" ktoś pomylił Chaplina z Hitlerem? :P :wink:
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: MIKLOS ROZSA

#4 Post autor: Kaonashi » ndz kwie 03, 2016 22:46 pm

Michał Turkowski pisze:
Od jakiegoś czasu oglądam chronologicznie wszystkie filmy, które zrobił Rozsa, będę się więc starał w kilku akapitach dawać opinię na temat usłyszanych ścieżek w filmach. Z pewnością warto wgłębić się w Rozsę, tyle dobroci można znaleźć.
Świetny pomysł, czekam. :)

Natomiast od siebie dodam tę piękną, choć nieco już zapomnianą perełkę z twórczości Rozsy.

https://www.youtube.com/watch?v=Fp2oO01f_sk
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Marcin
Początkujący orkiestrator
Posty: 538
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 16:59 pm
Lokalizacja: Gąsawa

Re: MIKLOS ROZSA

#5 Post autor: Marcin » ndz kwie 03, 2016 23:38 pm

A ja właśnie dzisiaj słuchałem ścieżki z której pochodzi jeden z moich ulubionych lirycznych tematów Rozsy:

https://www.youtube.com/watch?v=3rK2IbjvJ2c

Wspaniała jest też wersja z zeszłorocznego koncertu w Pradze. Już nie mogę się doczekać tego kompletnego nagrania :)
Będę szczery, Tylko Jerry 8)

Awatar użytkownika
DanielosVK
Howardelis Vangeshore
Posty: 7851
Rejestracja: sob cze 26, 2010 13:43 pm

Re: MIKLOS ROZSA

#6 Post autor: DanielosVK » pn kwie 04, 2016 11:29 am

Kaonashi pisze: Natomiast od siebie dodam tę piękną, choć nieco już zapomnianą perełkę z twórczości Rozsy.

https://www.youtube.com/watch?v=Fp2oO01f_sk
Ale zajebiste! Będzie słuchane. 8)
Fe.

Cóż za score, Howard Shore.

Awatar użytkownika
Funky
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 107
Rejestracja: śr lis 25, 2015 20:14 pm

Re: MIKLOS ROZSA

#7 Post autor: Funky » pn kwie 04, 2016 12:26 pm

Wspaniały kompozytor, jego ''Ben Hur'', ''The Killers'' (motyw z pianinem w barze 8) ) ''El Cid'' czy ''Spellbound'' (theremin!) to czysty geniusz. Facet był jednym z najwybitniejszych w swoim fachu i żadne słowa nie opiszą jego muzyki trzeba ją posłuchać ;)

Zawsze zastanawiało mnie jak wymawia się jego imię i nazwisko Miklosz Rosza?
"Te diabelskie autobusy nigdy nie zjawiają się wtedy, kiedy potrzeba, chyba że jadą w przeciwnym kierunku." - Raymond Chandler

Awatar użytkownika
DanielosVK
Howardelis Vangeshore
Posty: 7851
Rejestracja: sob cze 26, 2010 13:43 pm

Re: MIKLOS ROZSA

#8 Post autor: DanielosVK » pn kwie 04, 2016 13:11 pm

Z tego co ja wyniuchałem, to czyta się chyba coś w stylu "Miklo(ł)sz Ro(ł)ża". :D
Fe.

Cóż za score, Howard Shore.

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: MIKLOS ROZSA

#9 Post autor: Koper » pn kwie 04, 2016 17:53 pm

Ale po co to "ł"? Węgrzy tak nie wymawiają "o" jako "oł". :) "Miklosz Roża" zapewne czy coś w ten deseń (a rozsa to po ichniemu róża).
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
DanielosVK
Howardelis Vangeshore
Posty: 7851
Rejestracja: sob cze 26, 2010 13:43 pm

Re: MIKLOS ROZSA

#10 Post autor: DanielosVK » pn kwie 04, 2016 18:15 pm

Po to, że fonetycznie jego nazwisko zapisuje się /o:/, a nie /o/. Biorąc pod uwagę, że to Miklós Rózsa, a nie Miklos Rozsa.
Fe.

Cóż za score, Howard Shore.

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: MIKLOS ROZSA

#11 Post autor: Koper » pn kwie 04, 2016 18:34 pm

Na wikipedii choćby poczytaj jak to się wymawia albo wpisz na google węgierskie słowa z "ó" :)
Ichnie samogłoski z kreską są długie, a bez niej krótkie. Ja tam za bardzo "ł" nie słyszę ;) ale niech będzie że idzie w tym kierunku, wiem o co chodzi, choć chyba większym kłopotem było tu dla zadającego pytanie ustalenie jak się wymawia dziwną w naszym języku zbitkę z i s. :)
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: MIKLOS ROZSA

#12 Post autor: Koper » pn kwie 04, 2016 18:51 pm

a zostawiając na bok mało istotne dyskusje widział ktoś gdzieś jakieś dobrej jakości nagranie koncertowego wykonania tematu z King of Kings?
Chociaż ten temat i na fortepianik brzmi piknie: https://www.youtube.com/watch?v=4Un4tpHQ-QU
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
DanielosVK
Howardelis Vangeshore
Posty: 7851
Rejestracja: sob cze 26, 2010 13:43 pm

Re: MIKLOS ROZSA

#13 Post autor: DanielosVK » pn kwie 04, 2016 19:17 pm

Koper pisze:Na wikipedii choćby poczytaj jak to się wymawia albo wpisz na google węgierskie słowa z "ó" :)
Ichnie samogłoski z kreską są długie, a bez niej krótkie. Ja tam za bardzo "ł" nie słyszę ;) ale niech będzie że idzie w tym kierunku, wiem o co chodzi, choć chyba większym kłopotem było tu dla zadającego pytanie ustalenie jak się wymawia dziwną w naszym języku zbitkę z i s. :)
No dlatego dałem w nawiasie, bo primo nie byłem pewien, secundo jeśli już to bardzo delikatne. :P
Fe.

Cóż za score, Howard Shore.

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33787
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: MIKLOS ROZSA

#14 Post autor: Wawrzyniec » pn kwie 04, 2016 21:48 pm

A ja na marginesie, nie kwestionuję wielkiegości Rozsy. Zresztą wiem, że w Golden Age'u wszystko było wielkie, ale czy to oznacza, że całego jego imię i nazwisko w temacie musi być pisane wielkimi literami? :?
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: MIKLOS ROZSA

#15 Post autor: Kaonashi » wt kwie 05, 2016 01:58 am

Wawrzyniec pisze:A ja na marginesie, nie kwestionuję wielkiegości Rozsy. Zresztą wiem, że w Golden Age'u wszystko było wielkie, ale czy to oznacza, że całego jego imię i nazwisko w temacie musi być pisane wielkimi literami? :?
Nie zajmujmy się głupotami, dobry wątek powstał.
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

ODPOWIEDZ