Miklós Rózsa

Tutaj dyskutujemy w wątkach ogólnych o poszczególnych kompozytorach.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Wojteł
John Williams
Posty: 9827
Rejestracja: sob mar 15, 2008 23:50 pm
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody

Re: MIKLOS ROZSA

#16 Post autor: Wojteł » wt kwie 05, 2016 03:19 am

DanielosVK pisze:Po to, że fonetycznie jego nazwisko zapisuje się /o:/, a nie /o/. Biorąc pod uwagę, że to Miklós Rózsa, a nie Miklos Rozsa.

No czyli po prostu długie o, żeby było "o" musiałbyś mieć dyftong "o" i schwa :P
Haha Śląsk węgiel zadupie gwara

Awatar użytkownika
Michał Turkowski
Nominacja do odkrycia roku
Posty: 1239
Rejestracja: sob wrz 15, 2012 13:45 pm

Re: MIKLOS ROZSA

#17 Post autor: Michał Turkowski » wt kwie 05, 2016 19:16 pm

No to zaczynamy przelot po filmografii Rozsy :)

Pierwszy film do którego muzykę skomponował Rozsa to:

1937 - KNIGHT WITHOUT ARMOUR (reż. Jacques Feyder)

Pierwszy film Rozsy to raczej ciekawostka historyczna aniżeli warta uwagi partytura - niemniej jednak warto bliżej się jej przyjrzeć by doświadczyć jak mistrz zaczynał swój pochód przez kino. Film Feydera rozgrywa się w czasie rewolucji Rosyjskiej w 1917, przez co głównym tematem scoru jest zaadaptowana przez Rozsę Rewolucyjna pieśń pt. "Yablochka" (Little Apple). Rozsa dowiedział się o tej melodii od konsultanta filmowców, "Rosyjskiego Eksperta", który nadzorował produkcję filmu aby nadać mu wiarygodny szlif.

Score brzmi oczywiście archaicznie, jest mocno ilustracyjny a jego rola nie jest zbyt duża (score Rozsy to około 25 minut). Niemniej jednak oparty na rosyjskiej pieśni temat jest bardzo dynamiczny, przyciągają też uwagę temat liryczny, oraz motyw miłosny. Odnoszę jednak wrażenie że melodia miłosna jest troszkę... niedopracowana, jakoś nie dostaje ona pełnego rozwinięcia. Kapitalna jest sekwencja ataku Rewolucjonistów na pałac w którym bohater grany przez Roberta Donata spotyka rosyjską księżniczkę graną przez Marlene Dietrich. Rozsa w tej trwającej około 1:30 sekwencji, aranżuje temat główny na butny, męski chór - brzmi to naprawdę super, w przeciwieństwie do archaicznego underscore opisującego sekwencje na Syberii.

W filmie miała też pojawić się piosenka, nad którą Rozsa pracował ciężko i z problemami - wiele z jego szkiców nie podobało się reżyserowi, który chciał bardziej dynamiczny środek utworu. Melodia spodobała się też mającej śpiewać piosenkę Marlenie Dietrich, jednak ta kompletnie wyśmiała napisane (nie przez Rozsę) słowa do utworu. Tekściarze kilkukrotnie poprawiali tekst, jednak aktorka nie dała się przekonać. W międzyczasie okazało się jednak że scena, w której miała się piosenka pojawić - wypadła z filmu.

Co ciekawe, Rozsa zagrał w filmie Feydera :) Jak wspomina sam kompozytor -

"W dniu gdy scena (w której oficerowie wraz z Marlene Dietrich spotykają się przy grającym pianiście), miała być nagrana, byliśmy bardzo skonsternowani w studio, ponieważ pianista się nie pojawił. Feyder powiedział mi by sam ubrał mundur oficera i zagrał. Byłem przerażony i protestowałem, ponieważ nie miałem najmniejszego pojęcia o aktorstwie. Reżyser powiedział mi że nie mam grać w sensie aktorskim, tylko zagrać na fortepianie. Pół godziny później wszedłem na plan przebrany za Radzieckiego oficera, gotów na mój aktorski debiut. Nie mogłem ukraść sceny - nie byłem Clarkiem Gable ani nawet Robertem Donatem. Wszystko jednak poszło dobrze i ku mojemu zaskoczeniu, gdy dostałem czek za muzykę, dostałem także pieniężny dodatek za występ aktorski. Była to Anglia, nie Francja".

Obrazek

Score oczywiście poza filmem nie jest dostępny i nie ma ku temu szans, przez wzgląd na to jak stary jest to film.
Mamy jednak kapitalną suitę z tego filmu z jednego z LP (niewydanego do dziś oficjalnie na CD), nagranego na zlecenie Polydora, gdzie Rozsa nagrał wiele swoich hitów w latach 70 z Royal Philharmonic. Są to fantastyczne wykonania, co ma także na przełożenie na suitę z "Knight Without Armour" - temat główny brzmi fantastycznie (werble!), podobnie pasjonująco wpada love theme jak i "rosyjsko" brzmiąca, tragiczna w wymowie melodia, która pojawia się w okolicach 3:18 . Dostępna jest także w wersji na fortepian, "Alexandra Song" z melodią z niewykorzystanej piosenki.

Jako że complete score'u nigdy się nie doczekamy, (i szczerze mówiąc nie jest potrzebny) uważam że niemal 10 minutowa, absolutnie kaptitalna suita z LP Polydora jest z tego filmu absolutnie wystarczająca.

Suita - https://www.youtube.com/watch?v=onOG1frSrNs

Całość muzyki w filmie - ok. 34 minuty.
Całość muzyki w filmie z pominięciem utworów źródłowych - ok. 25 minut.

Dostępność muzyki:

Original score - nigdzie nie dostępny.
Alternatywa - suita z LP dla wytwórni Polydor - 9:34 - Royal Philharmonic Orchestra, dyr. Miklos Rozsa

https://www.youtube.com/watch?v=onOG1frSrNs

"Alexandra Song" - nagranie fortepianowe, Intrada, wyk. Daniel Robins

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13574
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: MIKLOS ROZSA

#18 Post autor: Kaonashi » śr kwie 06, 2016 18:22 pm

Jeśli chodzi o "Alexandra's song" to chyba chodziło Ci o ten link. :)
https://www.youtube.com/watch?v=967El83_Xto
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: MIKLOS ROZSA

#19 Post autor: lis23 » śr cze 29, 2016 21:57 pm

Co bardziej warto brać: dwupłytowego "Ben Hura":

http://www.empik.com/ben-hur-various-ar ... 7,muzyka-p

czy "Three Choral Suites By Miklos Rozsa: Ben-Hur / Quo Vadis / King Of Kings":

http://www.empik.com/kunzel-e-miklos-ro ... 3,muzyka-p
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
bladerunner22
Zdobywca Oscara
Posty: 2803
Rejestracja: ndz sie 21, 2011 14:16 pm

Re: MIKLOS ROZSA

#20 Post autor: bladerunner22 » śr cze 29, 2016 22:00 pm

lis23 pisze:Co bardziej warto brać: dwupłytowego "Ben Hura":

http://www.empik.com/ben-hur-various-ar ... 7,muzyka-p

czy "Three Choral Suites By Miklos Rozsa: Ben-Hur / Quo Vadis / King Of Kings":

http://www.empik.com/kunzel-e-miklos-ro ... 3,muzyka-p
Ben Hur 5 CD Film score Monthly :mrgreen:
Jedna z najpiękniejszych piosenek Lady Pank :

''Zabić Strach''

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10220
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: MIKLOS ROZSA

#21 Post autor: Ghostek » śr cze 29, 2016 22:01 pm

Obrazek

Awatar użytkownika
bladerunner22
Zdobywca Oscara
Posty: 2803
Rejestracja: ndz sie 21, 2011 14:16 pm

Re: MIKLOS ROZSA

#22 Post autor: bladerunner22 » śr cze 29, 2016 22:03 pm

Ghostek pisze:Korci się na przepłacanie? ;)
http://www.gigant.pl/html/2/prd/yipoice ... n__hur.htm
można to na szrocie znaleźć po 20 zł nawet nieraz 8)
Jedna z najpiękniejszych piosenek Lady Pank :

''Zabić Strach''

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: MIKLOS ROZSA

#23 Post autor: lis23 » śr cze 29, 2016 22:17 pm

Ghostek pisze:Korci się na przepłacanie? ;)
http://www.gigant.pl/html/2/prd/yipoice ... n__hur.htm
Z wysyłką będzie 55 zł + 17 zł, więc Empik ma 9 zł drożej. A ta druga płyta? Która lepsza?
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10220
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: MIKLOS ROZSA

#24 Post autor: Ghostek » śr cze 29, 2016 22:21 pm

Ja mam tę pierwszą i bardzo sobie chwalę :) Tamtą drugą musiałbym obadać gruntownie, bo kiedyś tam jednym uchem słuchałem, ale to dawno temu.
Obrazek

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: MIKLOS ROZSA

#25 Post autor: lis23 » śr cze 29, 2016 22:25 pm

Czyli Polecasz "Ben Hura"?
Kurka, przy okazji dyskusji o Golden Age, ktoś mi podrzucił link na YT do jakiegoś Biblijnego soundtracku, który bardzo mi się spodobał, ale co to było? ...
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Marcin
Początkujący orkiestrator
Posty: 538
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 16:59 pm
Lokalizacja: Gąsawa

Re: MIKLOS ROZSA

#26 Post autor: Marcin » śr cze 29, 2016 22:34 pm

lis23 pisze:Czyli Polecasz "Ben Hura"?
Kurka, przy okazji dyskusji o Golden Age, ktoś mi podrzucił link na YT do jakiegoś Biblijnego soundtracku, który bardzo mi się spodobał, ale co to było? ...
"King of Kings" Rozsy ;) Akurat tak się składa, że przeglądałem właśnie teraz tą dyskusje o której piszesz, więc mogę Ci nawet linka do niej podać: viewtopic.php?p=187054#p187054
Będę szczery, Tylko Jerry 8)

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: MIKLOS ROZSA

#27 Post autor: lis23 » śr cze 29, 2016 22:39 pm

mrcn24 pisze:
"King of Kings" Rozsy ;) Akurat tak się składa, że przeglądałem właśnie teraz tą dyskusje o której piszesz, więc mogę Ci nawet linka do niej podać: viewtopic.php?p=187054#p187054
Dzięki :) a byłem pewien, ze to "Dziesięcioro Przykazań", czy coś podobnego ;) Fajny jest też "El Cid".
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Marcin
Początkujący orkiestrator
Posty: 538
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 16:59 pm
Lokalizacja: Gąsawa

Re: MIKLOS ROZSA

#28 Post autor: Marcin » śr cze 29, 2016 22:49 pm

lis23 pisze:Dzięki :) a byłem pewien, ze to "Dziesięcioro Przykazań", czy coś podobnego ;) Fajny jest też "El Cid".
No "Cyd" to obowiązkowy score dla każdego scoremaniaka, zwłaszcza re-rec od Prażan, moja ulubiona praca z GA ;) Jeśli chodzi o biblijne scory z Golden Age, to polecam również genialne "The Robe" A. Newmana, "The Greatest Story Ever Told" też Newmana, no i Dziesięcioro Przykazań Bernsteina, o których wspomniałeś. Recenzje wszystkich tych prac znajdziesz na stronie ;)
Będę szczery, Tylko Jerry 8)

Awatar użytkownika
Marcin
Początkujący orkiestrator
Posty: 538
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 16:59 pm
Lokalizacja: Gąsawa

Re: MIKLOS ROZSA

#29 Post autor: Marcin » czw paź 12, 2017 12:40 pm

Będę szczery, Tylko Jerry 8)

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10220
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: MIKLOS ROZSA

#30 Post autor: Ghostek » czw paź 12, 2017 12:59 pm

Ależ moc!
Obrazek

ODPOWIEDZ