Michel Legrand

Tutaj dyskutujemy w wątkach ogólnych o poszczególnych kompozytorach.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Marek Łach
+ Jerry Goldsmith +
Posty: 5671
Rejestracja: śr maja 04, 2005 16:30 pm
Lokalizacja: Kraków

Michel Legrand

#1 Post autor: Marek Łach » pn sty 05, 2015 15:12 pm

Obrazek

Ostatni żyjący z wielkiej trójki francuskich mistrzów nie miał dotąd własnego tematu, a ostatnio było sporo okazji, żeby taki wątek założyć. W 2013 roku Francuzi wydali wspaniały box Demy/Legrand oraz monumentalną 15-płytową antologię, amerykańskie wytwórnie również wypuściły kilka tytułów kompozytora. W 2013 Michel wydał też nie-filmową płytę z Natalie Dessay. Ale najważniejsze to...

... nowy score Legranda, który parę dni temu wyszedł nakładem Playtime! Pierwszy od 5 lat. :)

Chodzi o La Rançon de la gloire, komediodramat Xaviera Beauvois o dwóch oszustach, którzy kradną trumnę Charliego Chaplina celem wyłudzenia okupu (historia oparta na faktach). ;) Legrand był jedną z gwiazd festiwalowych pokazów filmu, którego oficjalna francuska premiera będzie miała miejsce pojutrze (7.01.2015). Album swoją premierę miał natomiast 31 grudnia 2014. Całość jest krótka (34 minuty), Legrand wykorzystuje m.in. temat ze "Świateł rampy" i "Świateł wielkiego miasta" Chaplina, ale nowy, oryginalny materiał jest bardzo dobry. Do posłuchania już na spotify. Zwłaszcza pierwszy i finałowy utwór to klasa sama dla siebie. :)

Obrazek

01) La Sortie de l'Ombre (Ouverture)
02) Chaplin
03) La Cure
04) Osman et Eddy
05) Un moment de grâce
06) Rosa et Samira
07) Le Cirque
08) Crooker
09) Guet-apens
10) En avant !
11) Un moment de grâce (version alternative)
12) L'Entrée dans la lumière (final)
After triumphantly directing Des hommes et des dieux — it won the Jury Prize at the 2010 Cannes Film Festival and the César for Best Film — Xavier Beauvois has moved towards Dino Risi or Ettore Scola with La Rançon de la gloire. His dark and yet poetic new comedy is based on the real-life story of two crooks who stole Chaplin's coffin in 1978 before demanding a ransom from his family, and that improbable duo is now portrayed onscreen by Benoît Poelvoorde and Roschdy Zem. To write the music, Xavier Beauvois called on a composer whose career in films has crossed Chaplin's path before: Michel Legrand. A legend in film-music, Legrand, the composer of The Thomas Crown Affair and Summer of 42, has created a spectacular symphonic score that integrates several veiled references to the Limelight music written by... Charles Chaplin. With great swathes of lyricism and combinations of jazz and sacred music, the original soundtrack for La Rançon de la gloire already seems destined to become a major opus in the Legrand filmography. As Xavier Beauvois says, "Today, the more I see La Rançon de la gloire, the more the score makes me love the film. Michel Legrand has made the film his own; and he's made it more intelligent, more beautiful, and infinitely greater. He's accomplished his mission with greatness in his soul, and more than that, even."

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13571
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Michel Legrand

#2 Post autor: Kaonashi » pn sty 05, 2015 15:43 pm

No proszę, a już myślałem, że na emeryturce krzyżówki rozwiązuje :wink:

Co do jego muzyki: https://www.youtube.com/watch?v=DhDOYMxnZe4 :!:
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Marek Łach
+ Jerry Goldsmith +
Posty: 5671
Rejestracja: śr maja 04, 2005 16:30 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Michel Legrand

#3 Post autor: Marek Łach » śr lut 18, 2015 16:14 pm

Widzę, że nikt nie pokwapił się przesłuchać nowego Legranda - nic dziwnego, niszowe nazwisko z ubogą filmografią... :P

No nieważne, podbijam temat, bo pomyślałem sobie, że pochwalę się swoim najnowszym nabytkiem: "Jacques Demy Michel Legrand - L'integrale". 11 płyt, książeczka zawierająca obszerny wywiad z kompozytorem, zremasterowane soundtracki, a to wszystko w bardzo przystępnej cenie. Już wiem czego będę słuchał przez najbliższy miesiąc(e). ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26136
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Michel Legrand

#4 Post autor: Koper » śr lut 18, 2015 18:56 pm

forever alone? :P

Poza Księżniczka w oślej skórze to reszty po okładce nie poznaję, zresztą wątpię, żebym też znał... Coś szczególnie fantastycznego wśród tego? :)
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Tomek
Redaktor Kaktus
Posty: 4257
Rejestracja: pn maja 02, 2005 21:43 pm
Kontakt:

Re: Michel Legrand

#5 Post autor: Tomek » śr lut 18, 2015 19:21 pm

Zastanawiałem się jakie ciężkie pieniądze taki wypasiony, 11-CD-kowy box może kosztować. Ale jak widzę cena jest naprawdę - jak na 11 płyt - taniuchna (ok. 50 EUR) :)
Obrazek

hp_gof

Re: Michel Legrand

#6 Post autor: hp_gof » śr lut 18, 2015 19:41 pm

Maruś, Ty to wszystko zamierzasz zrecenzować?

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58231
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Michel Legrand

#7 Post autor: Adam » śr lut 18, 2015 22:14 pm

Koper pisze:forever alone? :P
:mrgreen: celnie :D
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Marek Łach
+ Jerry Goldsmith +
Posty: 5671
Rejestracja: śr maja 04, 2005 16:30 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Michel Legrand

#8 Post autor: Marek Łach » śr lut 18, 2015 22:51 pm

Koper pisze:Poza Księżniczka w oślej skórze to reszty po okładce nie poznaję, zresztą wątpię, żebym też znał... Coś szczególnie fantastycznego wśród tego? :)
Parasolki z Cherbourga albo Panienki z Rochefort powinieneś kojarzyć, bo to największe jego hiciory. :) Wiadomo, box jest w przeważającej części musicalowy, ale płytka na 9 to suity symfoniczne z Parasolek, Panienek i Oślej skórki - jeszcze nie słuchałem. Z mniej znanych rzeczy proponuję np. temacik z "Baie des Anges" zagrany przez dwa fortepiany: https://www.youtube.com/watch?v=ZqfVCC58qAg
Tomek pisze:Zastanawiałem się jakie ciężkie pieniądze taki wypasiony, 11-CD-kowy box może kosztować. Ale jak widzę cena jest naprawdę - jak na 11 płyt - taniuchna (ok. 50 EUR)
Nawet taniej, bo z przesyłką zapłaciłem 40 euro z groszami. :)
hp_gof pisze:Maruś, Ty to wszystko zamierzasz zrecenzować?
Na "Oślą skórkę" i "Panienki..." od dawna miałem chrapkę, ale w tym momencie nie wiem. Musiałbym to przemyśleć pod kątem portalowej logistyki. Na razie cieszę się muzyką. :)

Awatar użytkownika
kiedyśgrześ
+ W.A. Mozart +
Posty: 5928
Rejestracja: sob lip 09, 2011 12:05 pm

Re: Michel Legrand

#9 Post autor: kiedyśgrześ » czw lut 19, 2015 11:15 am

wiki pisze:The music for ... was written by Michel Legrand, who composed a score similar to his work as a jazz pianist. The score has been criticised as "anachronistic and misjudged", "bizzarely intermittent" and "the most disappointing feature of the film".
hej Adam, zagadka dla Ciebie, o jakim tytule mowa :?: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Obrazek

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58231
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Michel Legrand

#10 Post autor: Adam » czw lut 19, 2015 12:24 pm

nie wiem, nie interesuje mnie to nazwisko :P
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
kiedyśgrześ
+ W.A. Mozart +
Posty: 5928
Rejestracja: sob lip 09, 2011 12:05 pm

Re: Michel Legrand

#11 Post autor: kiedyśgrześ » czw lut 19, 2015 12:44 pm

nie wiem, żartujesz, czy poważnie, ale wklejam okładeczkę dla potomnych :P


Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58231
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Michel Legrand

#12 Post autor: Adam » czw lut 19, 2015 12:51 pm

ten film dla mnie nie istnieje :) potwarz..
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Marek Łach
+ Jerry Goldsmith +
Posty: 5671
Rejestracja: śr maja 04, 2005 16:30 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Michel Legrand

#13 Post autor: Marek Łach » czw lut 19, 2015 12:52 pm

Cóż, nie był to najlepszy moment Michela. :mrgreen: Tym bardziej jak na score napisany z uprzejmości dla Connery'ego...

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2845
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: Michel Legrand

#14 Post autor: swordfish » pn lut 25, 2019 12:19 pm


ODPOWIEDZ