Jóhann Jóhannsson

Tutaj dyskutujemy w wątkach ogólnych o poszczególnych kompozytorach.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33729
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Jóhann Jóhannsson

#1 Post autor: Wawrzyniec » sob wrz 07, 2013 19:04 pm

Obrazek

Zakładam ten temat, też po to, aby lepiej poznać tego kompozytora, który szczerze był do tej pory dla mnie wielką niewiadomą. Lub dosadniej napisawszy, nie wiedziałem, że w ogóle jest taki kompozytor jak Jóhann Jóhannsson :?

A dowiedziałem się o nim, gdyż jest od odpowiedzialny do bardzo dobrze się zapowiadającego i zbierającego świetne recenzje "Prisoners" z Hugh Jackmanem i Jakiem Gyllenhaalem.

Obrazek

I tak szukając informacji dowiedziałem się, że ten urodzony w Rejkiawiku kompozytor, ma sporo wydanych solowych płyt jak i parę prac na potrzeby filmu. BBC napisało o nim i jego muzyce:
"an intrepid musical enigma" and his work has been called "elegant, haunting and melancholic"


Słuchał ktoś może twórczości tego pana? Gdyż jestem ciekaw czy jest się co na "Prisoners" napalać? A jak tak to czy mógłby ktoś coś polecić?
Czy też skoro to islandzki kompozytor to uważacie, że powinien zająć się łowieniem ryb i polowaniem na wieloryby niż komponowaniem muzyki?

Dziękuję uprzejmie za uwagę.
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Jóhann Jóhannsson

#2 Post autor: Koper » ndz wrz 08, 2013 16:35 pm

Wawrzyniec pisze:A dowiedziałem się o nim, gdyż jest od odpowiedzialny do bardzo dobrze się zapowiadającego i zbierającego świetne recenzje "Prisoners"
Co??
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33729
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: Jóhann Jóhannsson

#3 Post autor: Wawrzyniec » ndz wrz 08, 2013 16:41 pm

OK, jakby co za to co zrobię nie zasługuję na bana, gdyż odpowiadam na pytanie jednego forumowicza:

Chodzi o ten film, który właśnie miał premierę na festiwalu w Toronto:

http://www.youtube.com/watch?v=bpXfcTF6 ... r_embedded

Na IMDb prawie 8,1/10, a na Rotten Tomatoes 93%.

Zapowiada się ciekawie, plus dobra obsada.
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13559
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Jóhann Jóhannsson

#4 Post autor: Kaonashi » śr wrz 11, 2013 12:57 pm

Wawrzyniec pisze: Czy też skoro to islandzki kompozytor to uważacie, że powinien zająć się łowieniem ryb i polowaniem na wieloryby niż komponowaniem muzyki?
Nie, a ten pan jest najlepszym przykładem na to:
Obrazek
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33729
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: Jóhann Jóhannsson

#5 Post autor: Wawrzyniec » śr wrz 11, 2013 18:11 pm

Przesłuchałem "Copenhagen Dream"

Obrazek

Dobra, atmosferyczna muzyka, potrafi wciągnąć. Nie jest to co prawda dla każdego, ale może co niektóre osoby poza mną potrafią ją docenić. Lub może przynajmniej spróbują po nią sięgnąć. Na zachętę parę utworów:

Ten mi się bardzo podoba:
https://www.youtube.com/watch?v=-Hga3s2dJA8

Ten też jest ładny:
https://www.youtube.com/watch?v=bkOMKeOXISw

I coś dla miłośników plumkania:
https://www.youtube.com/watch?v=d5hQBODc0Zc

Miłego słuchania. :)
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
DanielosVK
Howardelis Vangeshore
Posty: 7845
Rejestracja: sob cze 26, 2010 13:43 pm

Re: Jóhann Jóhannsson

#6 Post autor: DanielosVK » śr wrz 11, 2013 18:22 pm

Ten pierwszy utwór mnie urzekł! Prosty w swej konstrukcji, ale bardzo nastrojowy i piękny. Btw takie ciekawe podobieństwo zauważyłem dot. pewnej melodii przewijającej się w tle.

Porównaj 3:32 z tym od 5:56 (pojawia się też wcześniej, ale w tym fragmencie najlepiej słyszalne)

https://www.youtube.com/watch?v=3Q30w2MvaD8

:)
Fe.

Cóż za score, Howard Shore.

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33729
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: Jóhann Jóhannsson

#7 Post autor: Wawrzyniec » śr wrz 11, 2013 18:26 pm

Ano rzeczywiście. :) W sumie Jóhannsson zahacza często pod ambient, ale nie taki najmroczniejszy. Oczywiście na razie tylko dwa razy przesłuchałem ten album i raczej nie zaliczyłbym go do tych, co mogę słuchać zawsze. Ale nie powiem, późną nocą przy świetle laptopa tworzył mi dobry klimat. Ciekawe jak się sprawuje w tym filmie?

I dziękuję, że jedna osoba zdecydowała się przesłuchać. :)
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13559
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Jóhann Jóhannsson

#8 Post autor: Kaonashi » ndz wrz 15, 2013 12:59 pm

Nawet fajne te kawałki od Wawrzyńca - zwłaszcza ten pierwszy. Widzę, że koleś jest całkiem popularny. Trza by się nim zainteresować. Ile ten koleś wydał scorów? Studyjnych trochę już się okazało, ale score'ów to soundtrackcollector podaje, że tylko jeden o.O...
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33729
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: Jóhann Jóhannsson

#9 Post autor: Wawrzyniec » ndz wrz 15, 2013 14:33 pm

Kaonashi pisze:Nawet fajne te kawałki od Wawrzyńca - zwłaszcza ten pierwszy.
Dziękuję uprzejmie. :)

Co do wydanych soundtracków to na pewno musi być więcej niż jeden. Ba soundtrackcollector podaje jeden, przy czym nie jest to ten z którego zapodałem klipy. Jóhannsson skomponował muzykę do ponad 28 filmów pełno- i krótkometrażowych.
Na pewno ma więcej wydanych soundtracków.
Jak chociażby ten:

Obrazek

Z taką muzyką:
http://www.youtube.com/watch?v=R_Rfkhg7s_M
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Marek Łach
+ Jerry Goldsmith +
Posty: 5671
Rejestracja: śr maja 04, 2005 16:30 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Jóhann Jóhannsson

#10 Post autor: Marek Łach » ndz wrz 15, 2013 15:00 pm

Ja też sobie posłuchałem i mi się podoba, zwłaszcza dlatego, że gość brzmi oryginalnie - może nie nowatorsko, ale oryginalnie na tle współczesnej filmówki. Zresztą nie jest to jakaś bardzo filmowa muzyka, choć wyobrażam sobie, że w projektach, w jakich Johannsson dotychczas gustował, sprawdzała się dobrze. Kawałek z "The Miners' Hymns" robi wrażenie klimatem!

Co do albumów, to z szybkiego researchu na wiki i oficjalnej stronie kompozytora (całkiem porządnej) wynika, że wydał też soundtracki do filmów "Dis" oraz "Varmints" (album pod nazwą "And In The Endless Pause There Came The Sound Of Bees"):

Obrazek

Obrazek

Wikipedia podaje też album z 2012 "Free The Mind: Music from the documentary by Phie Ambo" - ale reszta internetu wydaje się o tym milczeć...

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Jóhann Jóhannsson

#11 Post autor: Koper » ndz wrz 15, 2013 15:38 pm

Ten "The Miner's Hymns" bardzo dobry!
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Marek Łach
+ Jerry Goldsmith +
Posty: 5671
Rejestracja: śr maja 04, 2005 16:30 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Jóhann Jóhannsson

#12 Post autor: Marek Łach » ndz wrz 15, 2013 15:49 pm

Jak się okazuje, na Spotify wszystkie te albumy są do przesłuchania. :) Więc do dzieła, na razie słucham Copenhagen Dreams i mi się podoba - może ciut zbyt monotonne, ale bardzo lubię takie podszyte elektroniką, miejskie pejzaże.

Wawrzyniec, good job. 8)

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33729
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: Jóhann Jóhannsson

#13 Post autor: Wawrzyniec » ndz wrz 15, 2013 15:51 pm

Ano bardzo dobry ."The Miner's Hymns". Od pewnego czasu staram się jakoś przesłuchać cały album.
Utwór ten bardzo mi się podoba, ale czy tylko mnie trochę kojarzy się z "Finale" z "Titusa" Goldenthala?
Marek Łach pisze:Wawrzyniec, good job. 8)
Your welcome. :)
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Jóhann Jóhannsson

#14 Post autor: Koper » ndz wrz 15, 2013 18:50 pm

A ci cali "Prisoners" to już są w jakiejś fragmentarycznej, klipowej etc. wersji do obadania już?
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33729
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: Jóhann Jóhannsson

#15 Post autor: Wawrzyniec » ndz wrz 15, 2013 18:53 pm

Yep. Właśnie chciałem dać, tylko jeszcze nie dosłuchałem klipów do końca. Ale już teraz mogę napisać, że to będzie ciężkie granie, ale klimatu im trudno odmówić:

http://www.watertower-music.com/release ... h=WTM39487
Jóhannsson and Villeneuve decided to try something radical for the soundtrack. “Denis wanted the music to be a poetic voice that worked in counterpoint to the action of the film,” Jóhannsson says. “Even though the film is a thriller, the music is lyrical and beautiful, in stark contrast to the intensity that the film depicts.” Jóhannsson composed the score watching an early cut of the film, reacting to the images on screen.

He scored the music for an orchestra with large string and woodwind sections and also featured the sounds of two little known instruments: The Cristal Baschet,an instrument similar to a glass harmonica, with huge metallic resonators; and the Ondes Martenot, an early electronic instrument similar to a Theremin, but with a softer sound. By blending those unfamiliar sounds with string instruments, Jóhannsson created music with a delicate, glassy surface. Despite its ambient sound, his tranquil music serves to heighten the tension of the film.

“My ideal is music where the electronic and the acoustic sounds blend seamlessly,” says Jóhannsson, who has scored more than a dozen movies. His approach to film music is informed by influences as diverse as Pergolesi, Wojciech Kilar, Steve Reich, Einstürzende Neubauten, Swans, Coil, Arvo Pärt, Ennio Morricone, Morton Feldman and Bernard Herrmann.
#WinaHansa #IStandByDaenerys

ODPOWIEDZ