Muzyka filmowa - Forum FilmMusic.pl

muzyka filmowa i nie tylko...
Dzisiaj jest pn sie 20, 2018 08:41 am

Strefa czasowa UTC+02:00

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jocelyn Pook
Hans Zimmer
Awatar użytkownika

Obrazek

Na wstępie trochę suchych faktów:
Cytuj:
Jocelyn Pook komponuje muzykę filmową, teatralną, telewizyjną, do przedstawień tanecznych oraz estradową. W 1983 roku ukończyła Guildhall School of Music and Drama w klasie altówki. Gra na skrzypcach, altówce, fortepianie oraz śpiewa. Współpracowała ze znanymi muzykami, zarówno przedstawicielami muzyki rockowej, popowej , jak i klasycznej m.in z The Communards, Laurie Anderson, Massive Attack, Ryuichi Sakamoto, także z Peterem Gabrielem. Jest uznawana za niezwykle oryginalnego kompozytora. Koncertuje wraz ze swoimi muzykami pod nazwą The Jocelyn Pook Ensemble. Dzięki wokalistom z różnych zakątków świata zespół tworzy wyjątkową muzykę.
Szczerze to może niezbyt dobrze znam nie-filmową dyskografię Pani Pook. Ale z tej filmowej wprost kocham muzykę do "The Merchant of Venice":

Obrazek

Cóż może po prostu kocham to miasto, ale naprawdę ta muzyka jest tak niesamowicie piękna i klimatyczna, że słuchając jej naprawdę czuję się jakbym znowu płynął gondolą przez Perłę Adriatyku.

Innym dobrze mi znanym soundtrackiem Pani Pook jest naturalnie:

Obrazek

Pamiętam, że swego czasu Marek i Babuch niezwykle wychwalali ten score. Oczywiście jest to dobra muzyka, ale nie zostałem przez nią porwany, jak chociażby w przypadku "Kupca".

Mimo wszystko Jocelyn Pook zdaje się być ciekawą kompozytorką, która nie tworzy typowych szablonowych score'ów. Szkoda tylko, że jej przygoda z filmem nie jest bardziej intensywna. Gdyż na pewno trudno odmówić jej talentu kompozytorskiego i naprawdę chciałoby się w tym zdominowanym przez mężczyzn biznesie posłuchać więcej prac od tej Pani.

Dziękuję życzliwie i z pokornym sercem za uwagę.

Hans Zimmer
Awatar użytkownika

Dobra niech będzie "Forever Alone".

Odświeżyłem sobie raz jeszcze "Habitation En Roma". I tak jak "Merchant of Venice" kocham, tak do tej ścieżki dalej nie mogę się przekonać.

Za to od samego początku zawsze byłem przekonany do "Masked Ball" z "Eyes Wide Shut":

http://www.youtube.com/watch?v=QyF2LB2UzCU

Genialny utwór! A w połączeniu z obrazem cudo!

+ Jerry Goldsmith +
Awatar użytkownika

"Oczy szeroko zamknięte" sam miałem przywołać, ale mnie ubiegłeś - ciekawa muzyka, choć jak to w filmach Kubricka bywa, o trochę ograniczonej roli w filmie.

Wspominałem kiedyś w komentarzu na stronie, że Jocelyn Pook dawała dawno temu nieduży wywiad jednej z krakowskich gazet i krytykowała w nim Shore'a za jego podejście do LOTRa i cały ten muzyczny przesyt (jak to określiła). Dość odważne stwierdzenia, ale podoba mi się, że kobita ma sprecyzowany program artystyczny i wie, co konkretnie chce osiągnąć w połączeniu z obrazem.

Hans Zimmer
Awatar użytkownika

Cytuj:
"Oczy szeroko zamknięte" sam miałem przywołać, ale mnie ubiegłeś - ciekawa muzyka, choć jak to w filmach Kubricka bywa, o trochę ograniczonej roli w filmie.
Wiadomo jest klasyka, ale też nie mamy takiej przesady jak przy ostatnich Malickach. Plus akurat w tej scenie balu, muzyka naprawdę jest bardzo dobrze wyeksponowana i bez niej wszystkie te sceny nie miałyby takiej siły.
Cytuj:
Wspominałem kiedyś w komentarzu na stronie, że Jocelyn Pook dawała dawno temu nieduży wywiad jednej z krakowskich gazet i krytykowała w nim Shore'a za jego podejście do LOTRa i cały ten muzyczny przesyt (jak to określiła). Dość odważne stwierdzenia, ale podoba mi się, że kobita ma sprecyzowany program artystyczny i wie, co konkretnie chce osiągnąć w połączeniu z obrazem.
To ciekawa opinia, z którą pewnie bym polemizował, zważywszy że ja lubię przesyt i nadmiar muzyki w scenach dialogowych ;) Ale naturalnie szanuję jej opinię, tym bardziej, że za "Merchant of Venice" ma u mnie wielki szacunek. Taka piękna ścieżka, ale jakoś mało doceniona. Chociaż pewnie zaraz Adam powie, że jest doceniona, gdyż kosztuje fortunę i nigdy nie uda nam się jej zakupić. :wink:

Joe Hisaishi
Awatar użytkownika

Cytuj:
Jocelyn Pook dawała dawno temu nieduży wywiad jednej z krakowskich gazet i krytykowała w nim Shore'a za jego podejście do LOTRa i cały ten muzyczny przesyt (jak to określiła)
No tak... Bo jedna z najbardziej epickich ekranizacji potrzebuje stonowanej muzyki :|

Howardelis Vangeshore
Awatar użytkownika

Cytuj:
Wspominałem kiedyś w komentarzu na stronie, że Jocelyn Pook dawała dawno temu nieduży wywiad jednej z krakowskich gazet i krytykowała w nim Shore'a za jego podejście do LOTRa i cały ten muzyczny przesyt (jak to określiła).
Wielki minus u mnie. :P ;)

Cóż za score, Howard Shore.

Joe Hisaishi
Awatar użytkownika

Kobieta albo Lotra na oczy nie widziała/nie czytała albo zwyczajnie hipsterzy :P Ciekawe jakby ona zilustrowała np. scenę w Khazad-Dum?

+ W.A. Mozart +
Awatar użytkownika

ten Tolkien to chyba nie z myślą o statecznych paniach tworzył :P

Jan Borysewicz
Awatar użytkownika

Cytuj:
Chociaż pewnie zaraz Adam powie, że jest doceniona, gdyż kosztuje fortunę i nigdy nie uda nam się jej zakupić. :wink:
to jedna z fajniejszych płyt w mojej kolekcji głównie z powodu swojego unikalnego jak na moich półkach klimatu (ktoś w ogóle może polecić coś w takich samych klimatach z tamtego okresu historycznego?) no ale ja kupiłem ją jak zalegała nasze markety za 50 zł w foliach, w czasach gdy Decca wydawała jeszcze scory na pęczki i nasz Universal je grzecznie wszystkie dystrybuował :P Teraz owszem, to droga pozycja, dlatego czasem nie warto odkładać zakupów na później. Ale można jeszcze trafić w w miarę rozsądnych cenach.

no i żeby nie było - Pook się skończyła na Kupcu właśnie :P

Hans Zimmer
Awatar użytkownika

Cytuj:
Teraz owszem, to droga pozycja, dlatego czasem nie warto odkładać zakupów na później.
Właśnie "czasem". Gdyż czasami to nie raz lepiej poczekać trochę z zakupem, aż ścieżki stanieją, a czasami można się tak przejechać. Jednym słowem nie ma mądrego i naturalnie kierując się niskimi instynktami bardzo Ci zazdroszczę tej płyty. Ale jednocześnie kierując się wyższymi instynktami, gratuluje Ci takiego okazu.

P.S. Proszę krytyka LotRa i mamy oburzonych :P Szkoda, że nie przy wszystkich kompozytorach tak jest. :wink:

Jan Borysewicz
Awatar użytkownika

oj tam krytyka - nie powiedziała nic nowego że niektóre filmy są przesycone muzą orkiestrową aż do przesady, do tego głośno zmiksowaną.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+02:00