Giganci rocka progresywnego - Gentle Giant

Tutaj rozmawiamy o każdej muzyce poza filmową: projekty kompozytorów niezwiązane ze światem filmu i gier komputerowych, inne gatunki muzyczne i inni twórcy.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Adi
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 13, 2018 22:11 pm

Giganci rocka progresywnego - Gentle Giant

#1 Post autor: Adi » sob cze 09, 2018 10:03 am

Gentle Giant - brytyjska grupa grająca rocka progresywnego. Powstała w 1970 roku, swoją działalność zakończyła 10 lat później, w 1970 roku. Nagrali 11 albumów studyjnych. Zespół wykorzystywał elementy muzyki dawnej, stosował technikę kontrapunktu.
Zespół wykorzystywał bardzo bogate instrumentarium, akustyczne, i elektroniczne. Obok King Crimson, mój ulubiony zespół progresywny. Najbardziej lubię 4 pierwsze płyty, późniejsze też są bardzo dobre, ale od 5 włącznie, czyli In a Glass House słychać już nieco inne brzmienie, spowodowane odejściem jednego z członków grupy - Phila Shulmana. Do 7 płyty włącznie warto zespół poznać, ewentualnie 8 płyta, czyli Interviev, resztę mozna przesłuchać, ale można się zdziwić, że nagrał je ten sam zespół co np. Octopusa, albo Three Friends, i srodze rozczarować. Ogólnie zespół polecam słuchaczom bardziej skomplikowanej muzyki prog - rockowej, bo osoby słuchające prostszej muzyki rockowej, czy to hard - rock, czy jakiś inny gatunek rocka, ale chcące poznać progres, mogą się zrazić nie tyle do samego zespołu, co całego gatunku rocka progresywnego. Także od tego zespołu nie polecam poznawania proga, lepiej go zostawić na później, jako taką swoistą wisienkę na pysznym torcie progresywności :D

Kilka przykładów z ich twórczości :


youtu.be/Oq4b3nMsyyE


youtu.be/ZAbu7-YeZwk

youtu.be/iOtdzF7qqrA

youtu.be/n5Gq5qy7Fjw

youtu.be/42e1ZDS4CTQ

youtu.be/vddNO0nT79g
Ostatnio zmieniony pn cze 11, 2018 18:03 pm przez Adi, łącznie zmieniany 10 razy.

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Giganci rocka progresywnego - Gentle Giant

#2 Post autor: Kaonashi » ndz cze 10, 2018 21:01 pm

Dzięki, chętnie obadam. :)

A, i na przyszłość można w posty wklejać filmik z youtube'a ---> to co jest po znaku "=" w adresie wklejamy w ramkę "youtube" (tuż nad oknem, w którym piszemy post). Post jest wtedy bardziej przejrzysty i bardziej zachęca do obczajenia linku. ;)
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13081
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Giganci rocka progresywnego - Gentle Giant

#3 Post autor: lis23 » pn cze 11, 2018 10:12 am

Co polecacie dla fana Genesis Gabriela? (erę Collinsa też lubię ale po odejściu Hacketta to już nie jest rock progresywny), tylko Marillion?
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Adi
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 13, 2018 22:11 pm

Re: Giganci rocka progresywnego - Gentle Giant

#4 Post autor: Adi » pn cze 11, 2018 17:32 pm

Kaonashi pisze:
ndz cze 10, 2018 21:01 pm
Dzięki, chętnie obadam. :)

A, i na przyszłość można w posty wklejać filmik z youtube'a ---> to co jest po znaku "=" w adresie wklejamy w ramkę "youtube" (tuż nad oknem, w którym piszemy post). Post jest wtedy bardziej przejrzysty i bardziej zachęca do obczajenia linku. ;)
No właśnie chciałem tak zrobić, próbowałem, ale nie udaje mi się. Nie wiem, co robię źle.

Okej, już załapałem, ciemny ja :D

Awatar użytkownika
Adi
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 13, 2018 22:11 pm

Re: Giganci rocka progresywnego - Gentle Giant

#5 Post autor: Adi » pn cze 11, 2018 18:05 pm

lis23 pisze:
pn cze 11, 2018 10:12 am
Co polecacie dla fana Genesis Gabriela? (erę Collinsa też lubię ale po odejściu Hacketta to już nie jest rock progresywny), tylko Marillion?
Sporo jest płyt z Genesisowym graniem, tylko, że ja akurat Genesisa nie znam, jeszcze nie, oprócz Wind & Wuthering - nie podeszło mi.

Spróbuj przesłuchać tych :

youtu.be/F7sTsR1uvKE

https://www.youtube.com/watch?v=bANidI-KDSQ&t=128s


youtu.be/m81I0bk1P8o

https://www.youtube.com/watch?v=glAQQ4ZQ5iU&t=6s

https://www.youtube.com/watch?v=w3Re9RElbgY&t=3s


youtu.be/EffLIs0PpKU

https://www.youtube.com/watch?v=6W3B0M4t6Qw&t=2s

Jakby co, to sugerowałem się komentarzami na Youtube :wink:

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13081
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Giganci rocka progresywnego - Gentle Giant

#6 Post autor: lis23 » pn cze 11, 2018 20:14 pm

Akurat ostatnio słuchałem "Selling England By The Pound" oraz "A Trick Of The Tail", a "Wind & Wuthering" bardzo lubię, potem odszedł Hackett i grupa zmieniła repertuar, choć zawsze był tam jakiś utwór progresywny.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Adi
Gość od wnoszenia fortepianu
Posty: 54
Rejestracja: sob sty 13, 2018 22:11 pm

Re: Giganci rocka progresywnego - Gentle Giant

#7 Post autor: Adi » pn cze 11, 2018 20:28 pm


Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13081
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Giganci rocka progresywnego - Gentle Giant

#8 Post autor: lis23 » ndz cze 17, 2018 09:00 am

Trochę progresywnych elementów zawierają pierwsze albumy Eltona Johna (który brał udział w przesłuchaniach na lidera grupy King Crimson), np. utwór "Empty Sky" z pierwszego albumu zajeżdża mi Led Zeppelin:


youtu.be/K6l9lIq7xyo

Najbardziej progresywnym kawałkiem jest dla mnie oryginalna wersja "Madman Across The Water":


youtu.be/InOjdeQqQFA

To jest bardziej protest song ale chyba też się nadaje:


youtu.be/_qd08FyXY3E

Dam jeszcze to, ale jest tego więcej:


youtu.be/qpJqesGI-vA
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

ODPOWIEDZ