Jakie książki ostatnio czytaliście?

Dla forum FilmMusic.pl Offtop jest źródłem sukcesu. Złotą żyłą. Dlatego stworzyliśmy specjalne miejsce wypowiedzi utrzymanej w tonie, delikatnie mówiąc, luźno-frywolnym. Wszystko co uznane zostanie za Offtop trafiać będzie tutaj.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10200
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Jakie książki ostatnio czytaliście?

#1 Post autor: Ghostek » śr gru 14, 2011 09:58 am

Człowiek nie samą muzyką i filmem żyje.
Czasami trzeba też coś sobie poczytać. Ja przynajmniej mam taką potrzebę.
Chciałbym zatem, abyśmy dzielili się tym, co ostatnio ciekawego wpadło w nasze ręce. Może akurat kogoś zainteresuje pozycja książkowa, której do tej pory nie znał (nie miał okazji poznać).

To ja zacznę.

W tym tygodniu, a dokładnie wczoraj i przedwczoraj pochłonąłem to:

Jose Carlos Somoza - "Zygzak"

Obrazek

Książka arcyciekawa.
Może nie do końca zachwycająca zdolnościami literackimi, autora, ale fenomenalnie przykuwająca uwagę czytelnika.
Jako psychiatra z zawodu, Somoza potrafi bardzo detalicznie przedstawiać nam to, co dzieje się w głowach głównych bohaterów, a w przypadku tej książki jest to wręcz jej atutem.
O czym jest "Zygzak"?
Jest to historia pewnej kobiety (super laski wykładającej fizykę teoretyczną na jednym z uniwerków hiszpańskich), która po 10 latach od pewnego traumatycznego w jej życiu wydarzenia, po raz kolejny będzie musiała stawić czoła demonom przeszłości. W wir wydarzeń wciąga swojego przyjaciela, Victora, który krok po kroku odkrywa sekrety jej przeszłości.
Bardzo ciekawym jest to, że nawet po 300 stronach jeszcze do końca nie wiemy z czym mamy do czynienia! Napięcie budowane jest wręcz po mistrzowsku! Tak, że raczej ciężko się odkleić od tej lektury.
Świetnie u Somozy współgrają elementy naukowe z fantastycznymi. Autor zrobił całkiem duży research przygotowując się do pisania książki, ale całą fizykę teoretyczną potraktował stosunkowo luźno.
Innymi słowy - polecam!
No i biorę się w najbliższym czasie za pozostałe pozycje Somozy :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58191
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#2 Post autor: Adam » śr gru 14, 2011 10:01 am

Przygody Trzech Detektywów - Alfred Hiczkok 8) EPIC!
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10200
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#3 Post autor: Ghostek » śr gru 14, 2011 10:02 am

Adam pisze:Przygody Trzech Detektywów - Alfred Hiczkok 8) EPIC!
Wszystkie przeczytałem z tej starej serii. Z nowej chyba pierwszych 8 tomów. Dalej już przestałem śledzić to, co się ukazuje z tej serii jak oni już dorośli są. :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58191
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#4 Post autor: Adam » śr gru 14, 2011 10:03 am

no te pierwsze miażdżyły - o gadającym zegarze np czy jakoś tak :D jezu z 15 lat tego nie czytałem :D
dobre też sa pany samochodziki - 3 schowek pułkownika Keninga 8)
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
muaddib_dw
Zdobywca Oscara
Posty: 3237
Rejestracja: wt lis 24, 2009 16:40 pm
Lokalizacja: Kargowa

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#5 Post autor: muaddib_dw » śr gru 14, 2011 10:09 am

Ursula K. Le Guin - Czarnoksiężnik z archipelagu 3 tomy,
J. R. R. Tolkien - Silmarillion po raz enty. :) .

Awatar użytkownika
Marek Łach
+ Jerry Goldsmith +
Posty: 5671
Rejestracja: śr maja 04, 2005 16:30 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#6 Post autor: Marek Łach » śr gru 14, 2011 10:11 am

Tomasz Goska pisze:Jose Carlos Somoza - "Zygzak"
Nigdy nie czytałem Somozy! O jakich to elementach fantastycznych w tej książce piszesz?
muaddib_dw pisze:Ursula K. Le Guin - Czarnoksiężnik z archipelagu 3 tomy
8)
muaddib_dw pisze:J. R. R. Tolkien - Silmarillion po raz enty. :) .
8) 8)

Awatar użytkownika
Krzysiek
Nominacja do odkrycia roku
Posty: 1100
Rejestracja: śr gru 07, 2011 16:52 pm
Lokalizacja: Polkowice

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#7 Post autor: Krzysiek » śr gru 14, 2011 10:16 am

Jakub Ćwiek - "Gotuj z Papieżem" (jakiś czas temu wydana, ale nie było wcześniej czasu....
Andrzej Pilipiuk - "Aparatus"
Waldemar Łysiak - "Lider" (apropo czyjegoś obrazka w innym temacie :wink: a tak bardziej na serio (by znowu nikt mnie do tablicy nie wywoływał) o ile ktoś lubi styl Łysiaka i trochę interesuje się taką "publicystyką" - to polecam
Jose Carlos Somoza - "Zygzak"
Czy to coś w stylu Robin Cook'a ?

Turek

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#8 Post autor: Turek » śr gru 14, 2011 10:32 am

Robert E. Howard - "Conan i Pradawni Bogowie" - nowe wydanie Rebisu.

Piękna rzecz... :)

"Wieża słonia" - miazga :)

Kliamt opowiadań REHa jest niezwykły :)

Awatar użytkownika
Marek Łach
+ Jerry Goldsmith +
Posty: 5671
Rejestracja: śr maja 04, 2005 16:30 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#9 Post autor: Marek Łach » śr gru 14, 2011 10:34 am

Ja ostatnio czytałem "Kobiety" Charlesa Bukowskiego

- intrygująca lektura. :D Główny bohater to zapijaczony poeta z LA, alkoholik i dziwkarz, a cała powieść opisuje jego perypetie z kolejnymi kobitkami jego życia - raz pojedyncze numerki, innym razem dłuższe związki. Śmiechu jest co niemiara, tym bardziej że główny bohater cały czas balansuje na granicy patologii. Na pozór opisy blowjobów, dymanek i dziwek sugerowałyby, że to jakiś tani erotyk, ale tak nie jest; Bukowski między wierszami przekazuje smutną prawdę o tym, jak bardzo ludzi izoluje współczesny świat. Niektórym dla zachęty fragment:
Tej nocy miałem je obie w łóżku i leżałem w środku. Byliśmy pijani i najpierw dobrałem się do jednej, całowałem ją i pieściłem, potem odwróciłem się i zaatakowałem drugą. Powtarzałem to wielokrotnie i było to dla mnie wielce satysfakcjonujące. Koncentrowałem się przez dłuższy czas na jednej, po czym przenosiłem uwagę na drugą. Gertruda była bardziej gorąca, Hilda młodsza. Pieściłem kutasem ich dupcie, leżałem na nich obu, ale nie wsadziłem im. W końcu zdecydowałem się na Gertrudę, ale mi nie wyszło. Byłem zanadto pijany. Zasnęliśmy spleceni w uścisku, ona trzymała mnie za kutasa, ja ściskałem jej piersi. Mój kutas sflaczał, jej cycki pozostały jędrne.
Leżę ze śmiechu. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10200
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#10 Post autor: Ghostek » śr gru 14, 2011 10:49 am

Marek Łach pisze:
Nigdy nie czytałem Somozy! O jakich to elementach fantastycznych w tej książce piszesz?
Wszystko wychodzi od luźnej interpretacji koncepcji - "Teorii Strun", którą w książce autor chce potraktować w kontekście czasu. Czy z jednostki czasu da się wyodrębnić "strunę"? Jeżeli tak, to czy ma ona swoje granice początkowe i końcowe? Wokół tego mniej więcej narasta jeden z wątków fantastycznych mówiących o tym, że za pomocą strun możliwe jest... kurde, nie powiem tego, bo spalę książkę :D
Sięgnij, a przekonasz się.
Znajdziesz tam ponadto ciekawe dywagacje na temat dobra i zła. Tego, czy dobro i zło jest zależne od czasu i czy możliwe jest, aby uchwycić w jednej cząstce sekundy złą naturę człowieka... i czy w ogóle istnieje coś takiego, jak dobra i zła natura człowieka w pojęciu czasu.
Krzysiek pisze:
Jose Carlos Somoza - "Zygzak"
Czy to coś w stylu Robin Cook'a ?
Nie bardzo. Aspekt medyczny pojawia się tu tylko w psychoanalizach, jakie uprawia sobie autor na swoich bohaterach. W sensie literackim jest to klasyczny thriller s-f.
Ostatnio zmieniony śr gru 14, 2011 10:52 am przez Ghostek, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10200
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#11 Post autor: Ghostek » śr gru 14, 2011 10:50 am

Marek Łach pisze:Niektórym dla zachęty fragment:
Tej nocy miałem je obie w łóżku i leżałem w środku. Byliśmy pijani i najpierw dobrałem się do jednej, całowałem ją i pieściłem, potem odwróciłem się i zaatakowałem drugą. Powtarzałem to wielokrotnie i było to dla mnie wielce satysfakcjonujące. Koncentrowałem się przez dłuższy czas na jednej, po czym przenosiłem uwagę na drugą. Gertruda była bardziej gorąca, Hilda młodsza. Pieściłem kutasem ich dupcie, leżałem na nich obu, ale nie wsadziłem im. W końcu zdecydowałem się na Gertrudę, ale mi nie wyszło. Byłem zanadto pijany. Zasnęliśmy spleceni w uścisku, ona trzymała mnie za kutasa, ja ściskałem jej piersi. Mój kutas sflaczał, jej cycki pozostały jędrne.
Leżę ze śmiechu. :mrgreen:
Przekonałeś mnie :D
Obrazek

Awatar użytkownika
nadszyszkownik Kilkujadek
Nominowany do Emmy
Posty: 1597
Rejestracja: wt sty 19, 2010 16:47 pm
Lokalizacja: ziemie odzyskane

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#12 Post autor: nadszyszkownik Kilkujadek » śr gru 14, 2011 11:37 am

DOM NA WYRĘBACH - Stefan DARDA
DOMOFON- Zygmunt MIŁOSZEWSKI
HERRENVOLK- Sebastian UZNAŃSKI
http://www.1939.com.pl - Marcin CISZEWSKI
MAJOR - Marcin CISZEWSKI
http://www.1944.waw.pl - Marcin CISZEWSKI
http://www.ru2012.pl - Marcin CISZEWSKI

Niech ktoś tylko powie, że rodzima literatura jest kiepska :D

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10200
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#13 Post autor: Ghostek » śr gru 14, 2011 21:49 pm

Ostatnio skończyłem również:

Truman Capote = "Z zimną krwią"

Obrazek

Książką trochę leciwa, bo napisana w 1966 roku, ale obecnie jest to jeden z największych klasyków kryminału... Może nie do końca godzi się nazywać tę książkę kryminałem, bo nie mamy tutaj typowej konstrukcji książki, która trzyma czytelnika w napięciu i serwuje mu zaskakującą kulminację. Nie. Już prędzej jest to reportaż, bo na samym początku autor odkrywa wszystkie karty, a cała książka jest jakby wyciągiem z kartotek kryminalnych i wywiadami ze świadkami lub podejrzanymi. Końcówka książki jest niesamowita. To studium psychologiczne głównych bohaterów oczekujących na wymierzenie im kary. W stanie Kansas jest właściwie jedyna kara za morderstwo - kara śmierci.
Być może ktoś z was już to czytał (lub film oglądał), wszak książka stara i znana. Pozostałym polecam gorąco :)
Ostatnio zmieniony śr gru 14, 2011 22:07 pm przez Ghostek, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58191
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#14 Post autor: Adam » śr gru 14, 2011 21:51 pm

a ja takie coś:

Obrazek

:D
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10200
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: Jakie książki ostatnio czytaliście?

#15 Post autor: Ghostek » śr gru 14, 2011 21:52 pm

Adam, spadaj z tymi gazetami z poważnego tematu :evil:
Ostatnio zmieniony śr gru 14, 2011 21:53 pm przez Ghostek, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

ODPOWIEDZ