MUZA - nowy konkurs

Dla forum FilmMusic.pl Offtop jest źródłem sukcesu. Złotą żyłą. Dlatego stworzyliśmy specjalne miejsce wypowiedzi utrzymanej w tonie, delikatnie mówiąc, luźno-frywolnym. Wszystko co uznane zostanie za Offtop trafiać będzie tutaj.

Wybier no godzinę!

Czas głosowania minął pn wrz 20, 2010 15:57 pm

12-13
0
Brak głosów
13-14
0
Brak głosów
14-15
0
Brak głosów
15-16
0
Brak głosów
16-17
0
Brak głosów
17-18
1
8%
18-19
2
17%
19-20
3
25%
20-21
1
8%
zawsze po 22
1
8%
tylko z samego rana konkurs jest jak śmietana!
0
Brak głosów
pierdoli mi ten konkurs
4
33%
 
Liczba głosów: 12

Wiadomość
Autor
Mefisto

MUZA - nowy konkurs

#1 Post autor: Mefisto » pn wrz 13, 2010 15:57 pm

WSTĘPNIAK
Proponuję nową zabawę - czy się przyjmie czy nie zależy od Was. Gra ta jest zmodyfikowaną wersją rozgrywki filmowej, znanej w polskim necie, jako AVTAK. Tą wersję postanowiłem nazwać po prostu Muzyczna Zgadywanka, czyli w skrócie MUZA.

SŁOWO O GRZE:
Celem gry jest odgadywanie zasłoniętych plansz, które składają się na dwie kategorie: Okładka oraz Kompozytor. Sporadycznie może uzupełniać je jeszcze jedna kategoria-niespodzianka, na którą mogą składać się różne rzeczy związane z muzyką filmową, jak wytwórnia czy nagroda - o tym co to jest, będę informował w opisie planszy.

ZASADY:

I. Plansza składa się z 25 numerowanych pól. Gracz podaje numer kratki, która ma być odsłonięta. Kto pierwszy, ten lepszy, więc odkrywam kratkę według pierwszego numeru, który pojawi się na forum. Podawanie numeru kratki nie jest obowiązkowe, więc jeśli ktoś nie chce, nie musi tego robić. Jeśli jednak w ciągu 3 minut żaden z graczy nie poda numeru kratki do odsłonięcia, gra zostaje zastopowana.

II. Po odsłonięciu kratki gracz ma 3 minuty na oddanie strzału, czyli udzielenie odpowiedzi (oczywiście nie musi, jeśli np. nie ma pojęcia, co jest na obrazku). Można udzielić tylko jednej odpowiedzi na kratkę. Jeśli ktoś zrobi to drugi raz, nie będzie ona zaliczona, choćby była poprawna. Za to inni gracze, którzy jeszcze nie strzelali, mogą wykorzystać tę odpowiedź jako "podaną na tacy".

III. Za poprawną odpowiedź po odsłonięciu pierwszej kratki gracz otrzymuje 5 punktów. Po dwóch kratkach są to 4 punkty, po trzech 3, po czterech 2, a po pięciu - 1 punkt.

IIIb. Grę wygra ten gracz, który jako pierwszy uzbiera 100 punktów - i w tym też momencie gra dobiegnie końca.

IV. Jeśli pojawi się kilka poprawnych odpowiedzi, wygrywa oczywiście ten gracz, który był najszybszy. Zapewniam, że decydować będą ułamki sekund. Dla jasności: gdy dwóch lub więcej graczy wyślę odpowiedź w tym samym czasie (czyli będą mieli tą samą godzinę wysłania postu), to punkty zbiera jedynie ten, którego odpowiedź wyświetliła się jako pierwsza w kolejności. Miejmy też nadzieję, że to forum podoła nagłemu natłokowi postów i potrafi je uporządkować w kolejności nadesłania.

V. Należy podawać odpowiedź zgodną z kategorią. Jeśli ktoś się pomyli i napisze Hans Zimmer, podczas gdy właściwą odpowiedzią jest np "Fools of Fortune" (a na okładce jest właśnie Zimmer), nie może strzelać po raz drugi, tym razem już we właściwej kategorii. Chyba że chce "pomóc" innym graczom w zdobyciu punktów. Choć oczywiście mało jest okładek, na których widnieją kompozytorzy, więc sytuacja ta raczej nie powinna mieć miejsca - niemniej uprzedzam.

VI. Za każdym razem będę podawał kategorię zagadki, a czasem także pewne dodatkowe informacje. W kategorii "Kompozytor" zawsze należy podać imię i nazwisko – chyba że taka osoba znana jest pod pseudonimem, np. Vangelis. Ani imion, ani nazwisk nie wolno samowolnie skracać, rozwijać bądź modyfikować – np. musi być Thomas Newman, pomimo, że sporadycznie przedstawiany jest jako Tom, nie będzie uznana także odpowiedź typu Tomek (o Njumanie i innych zgrywach nie wspominam już nawet), etc.

VII. Tytuły filmów, z których pochodzą okładki można podawać polskie lub oryginalne (choć wolałbym oryginalne, czyli te, które z reguły znajdują się na okładce - no chyba, że okładka pochodzić będzie z jakiejś zagranicznej edycji, ale wtedy poinformuję o tym w przypisie do zagadki) - jak komu wygodnie, nie są też wymagane duże litery.

VIII. Powiedzmy, że darujemy sobie The, A i tym podobne na początku tytułów. Jednak nie należy pomijać ich całkowicie, bo może wyjść kuriozum, np. odpowiedzi "Name Rose" (zamiast "The Name of the Rose") nie uznam. W przypadku "Gwiezdnych wojen" i "Władcy pierścieni" można także pominąć te człony i podawać tylko tytuły poszczególnych części serii. Oprócz tego niedozwolone są także tzw. tytuły promocyjne w rodzaju skrótów MI:III, AVP czy ID4. Muszą być tylko pełne tytuły.

IX. Drobne literówki nie będą przeszkodą w uznaniu odpowiedzi, o ile całkowicie nie uniemożliwią identyfikacji tytułu, bądź nazwiska, lub nie będą stanowić jakiegoś bełkotu. Niedozwolone są za to błędy w drobnych, pojedynczych słowach, tzn. jeśli gracz X udzieli odpowiedzi jako pierwszy i będzie to np. "Haet", a cała reszta napisze "Heat", to X nie zdobędzie punktów. Literówka tego typu to przegięcie i pozostali gracze słusznie mogą się bulwersować, że ktoś wygrywa tak tanim kosztem. Podobnie, choć może nie tak rygorystycznie będzie przy tytułach czy nazwiskach rozbudowanych do dwóch członów. Na pewno nie uznam wygodnictwa w rodzaju "Bily Eliot", ale zastrzegam sobie prawo do indywidualnej oceny każdego takiego przypadku. Tak więc sugeruję nie pisać na złamanie palców, lepiej zrobić to wolniej, ale dokładniej.

X. W kategorii "Okładka" będą pojawiać się tylko oficjalne artworki, nie będzie żadnych fanartów czy concept artów oraz innego badziewia (no chyba, że w przypadku danego tytułu nie będę dysponował odpowiednio wysoką rozdziałką - pomijając jednak znikomą możliwość takiego przypadku, to będę o tym informował na bieżąco). Ponadto w tej kategorii dany tytuł pojawiać się będzie w grze tylko raz, niezależnie od tego ilu wydań doczekała się dana muzyka.

XI. Całkowicie niedozwolone jest edytowanie już udzielonej odpowiedzi! Tempo gry być może spowoduje, że nie wyłapię takiej zagrywki, ale jeśli w poście gracza pojawi się informacja, że był on edytowany, będzie to oznaczało automatyczne nieuznanie takiej odpowiedzi (jeśli okaże się ona poprawna). Przy częstszym występowaniu tego zjawiska u jednego gracza nastąpi jego dyskwalifikacja (na kilka kolejek) albo, co bardziej bolesne, reprymenda od Moda (mam nadzieję). Dlatego nawet jeśli gracz zauważy, że popełnił np. literówkę, niech takiej odpowiedzi już nie poprawia.

XII. Będę się starał na bieżąco i jak najszybciej informować, które odpowiedzi są błędne. Wyniknąć z tego może takie np. zdarzenie. Ktoś napisze Justin Bieber, ja odpowiem, że to nie to, a inny gracz, który właśnie miał też podać tę odpwiedź, zauważy to i wyśle inne nazwisko, być może już właściwe. Tego typu sytuacje, nie do końca sprawiedliwe dla wszystkich graczy, należy uznać za skutki uboczne gry i jej specyfikę. Nie da się bowiem tego rozwiązać inaczej, skoro rozgrywka przebiegać będzie w zawrotnym tempie, a decyzje graczy i prowadzącego podejmowane będą w ułamkach sekund.

XIII. Może się zdarzyć również taka sytuacja. Po odsłonięciu pierwszego pola, np. nr 8, nikt nie udzieli poprawnej odpowiedzi. Ktoś woła o następną kratkę, ja piszę "oto nr 13" i zabieram się za przygotowanie kadru. W tym czasie któryś gracz jednak odgaduje zdjęcie na podstawie pola nr 8 i rzuca poprawną odpowiedzią – w jego mniemaniu za 5 punktów. Zdobędzie jednak tylko 4 punkty, ponieważ jego strzał pojawi się już po mojej zapowiedzi odsłonięcia drugiego pola. Nie będę miał bowiem możliwości sprawdzić, czy ktoś udzielił odpowiedzi w czasie, gdy ja przygotowywałem kadr i dopiero wrzucałem go na serwer. (Choć teoretycznie mógłbym to robić, ale staram się działać jak najszybciej, poza tym po prostu nie chcę się wikłać w obliczanie ułamków sekund i ewentualne, powstałe na tym tle spory z graczami). Myślę, że nie da się takiej sytuacji rozwiązać w lepszy sposób i takie postawienie sprawy jest najuczciwsze wobec wszystkich graczy.

XIV. Nieco inne zasady odgadywania planszy w kategorii nazwa wytwórni

Zasady są niemal identyczne z tymi, które przedstawiłem wyżej, ze względu jednak na pewną specyfikę tej kategorii następują pewne istotne zmiany. I tak:
- Na planszy znajdować się będzie logo znanej wytwórni, a właściwie jego najistotniejszy element, tzn. emblemat, ale pozbawiony nazwy firmy (jeśli taka występuje w logo i da się ją graficznie usunąć).

- Emblemat może zajmować kilka pól, a może też zajmować całą planszę. Może też zdarzyć się i tak, że będzie on obrócony w którąś stronę o kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt stopni – to w celu nadania rozgrywce pewnego stopnia trudności.

- Logo będzie umieszczone na czarnym tle, ale być może w oryginale emblemat znajduje się na tle o innym kolorze. Ta zmyłka to po to, aby gracze nie sugerowali się przy odpowiedzi kolorem tła, być może bardzo charakterystycznym. Może się również zdarzyć, że będzie to logo w innej wersji kolorystycznej lub wzorniczej niż podstawowe, dobrze znane - takie przypadki uznaję jednak za rzadkość.

- Jeśli pierwszy podany numer kratki będzie miał wyświetlić całkiem puste pole, napiszę "strzał za 5 punktów chybiony, można podać nowy numer". Oznacza to, że nie wolno strzelać odpowiedzią i można od razu wołać o następną kratkę. Oczywiście następny strzał jest już za 4 punkty i tak dalej. To wszystko w celu uniknięcia sytuacji, w której wszyscy gracze naraz strzelają całkowicie w ciemno, a ja uwijam się jak w ukropie, odpowiadając to nie, tamto nie, i to też nie. Strzelać odpowiedzią wolno dopiero po odsłonięciu jakiegokolwiek fragmentu z zawartością kadru (o czym dla pewności poinformuję).

- Poprawną odpowiedzią będzie główny człon nazwy wytwórni, a więc nie potrzeba pisać żadnych Productions, Records, Music czy Company (chyba że jest to nierozerwalny człon firmy). Oczywiście, w przypadku takich nazw, jak Varese Sarabande, Warner Bros. czy Sony (które ma kilka oddziałów, jak Sony Classical) uznaję jedynie pełne nazwy i jeśli ktoś napisze Warner albo Varese, to co najwyżej pomoże swoim konkurentom. A jak ktoś chce zawsze pisać pełne nazwy, to nie zatrzymuję.

ADNOTACJE:
Nieco trudno będzie trzymać się wspomnianego 3-minutowego czasu gry. Powiedzmy, że wykażemy się wszyscy zdrowym rozsądkiem i dużą dozą dobrej woli i postaramy się rzeczywiście jak najdokładniej trzymać tego przedziału czasowego. Choć oczywiście ostateczna decyzja, co do ilości czasu jaki upłynął należy do mnie :)

Może się zdarzyć, że czasem nie będę mógł się stawić o ustalonej porze albo w ogóle nie będę się mógł stawić. W takich wypadkach postaram się odpowiednio wcześniej poinformować o zmianie godziny rozpoczęcia gry lub jej zawieszeniu na określony czas. Jeśli jednak do ustalonej godziny rozgrywki taka informacja się nie pojawi, a zagadki i tak nie będzie, to umówmy się, że czekacie 15 minut (a nóż widelec uda mi się pojawić w tym czasie), po czym dajecie sobie spokój danego dnia.

Nagród fizycznych nie przewiduje się - no chyba, że wśród forumowiczów znajdzie się dobry wujek, który akurat pozbywa się jakichś pozycji ze swojej kolekcji i z radością odda je na nagrody.

Jeśli nawet nie wszystkie zasady są zawarte powyżej, z pewnością wszystko się dotrze podczas gry.

Do przedyskutowania pozostaje godzina i dni, w jakich odbywać się będzie konkurs. Nie ukrywam, że dla mnie najlepszą porą są okolice 16, 19 lub 20, względnie godziny noce. Z kolei, ze względu na mnogość innych zajęć, nie wiem czy uda mi się też bezbłędnie poprowadzić ten konkurs dzień w dzień - no, a weekendy to wiadomo, że są dniami zwiększonego ryzyka :) Także w tej materii poczekam na głos ludu, dostosuję się, a następnie i tak podejmę całkowicie niezależną decyzję 8)

Powiedzmy, że na głosowanie jest czas do końca tygodnia - chyba, że wszystko szybko i sprawnie się wyklaruje, wtedy możemy zacząć szybciej.
Ostatnio zmieniony czw wrz 30, 2010 20:49 pm przez Mefisto, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
dziekan
James Newton Howard
Posty: 3782
Rejestracja: śr lis 18, 2009 19:32 pm

#2 Post autor: dziekan » pn wrz 13, 2010 17:25 pm

Bardzo chętnie,ale chce zobaczyc jak to wyglada w praniu :)

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26139
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#3 Post autor: Koper » pn wrz 13, 2010 18:41 pm

Poproszę o skrót, bo mi się czytać nie chce całości. :P
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
dziekan
James Newton Howard
Posty: 3782
Rejestracja: śr lis 18, 2009 19:32 pm

#4 Post autor: dziekan » pn wrz 13, 2010 19:14 pm

XI. Całkowicie niedozwolone jest edytowanie już udzielonej odpowiedzi! Tempo gry być może spowoduje, że nie wyłapię takiej zagrywki, ale jeśli w poście gracza pojawi się informacja, że był on edytowany, będzie to oznaczało automatyczne nieuznanie takiej odpowiedzi (jeśli okaże się ona poprawna). Przy częstszym występowaniu tego zjawiska u jednego gracza nastąpi jego dyskwalifikacja (na kilka kolejek) albo, co bardziej bolesne, reprymenda od Moda (mam nadzieję). Dlatego nawet jeśli gracz zauważy, że popełnił np. literówkę, niech takiej odpowiedzi już nie poprawia.
Reprymenda od moda he he :wink:
Może najlepiej powyrzucac z forum wszystkich w obliczu takiej farsy? :P
Ale dyktatura w tej zabawie :P
Nie można popelnic nawet niezamierzonego błędu a potem to tak delikatnie poprawic?? :mrgreen:

Mefisto

#5 Post autor: Mefisto » pn wrz 13, 2010 21:30 pm

nie kurwa :twisted:
zresztą na razie wielkiego zainteresowania i tak nie ma, to co się martwisz :>

Awatar użytkownika
dziekan
James Newton Howard
Posty: 3782
Rejestracja: śr lis 18, 2009 19:32 pm

#6 Post autor: dziekan » pn wrz 13, 2010 21:35 pm

Mefisto pisze:nie kurwa :twisted:
....ani żaden Śląsk ani Pogoń śledzie!!! :twisted:
Na całe gardło krzyczmy wraz Mistrzem Polski będzie Lech!!!! 8)

Mefisto

#7 Post autor: Mefisto » pn wrz 13, 2010 21:42 pm

Obrazek

Awatar użytkownika
dziekan
James Newton Howard
Posty: 3782
Rejestracja: śr lis 18, 2009 19:32 pm

#8 Post autor: dziekan » pn wrz 13, 2010 21:49 pm

No dobra dobra przepraszam cie Legionisto :P

No to wprawmy machine w ruch i pomozcie koledze Mefisto i zacznijcie ludzie pisac cokolwiek o tym pomysle i wezcie udzial w tej fantastycznej i zajebistej zabawie bo zycie jest krotkie 8)

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26139
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#9 Post autor: Koper » pn wrz 13, 2010 21:57 pm

Mefi - streść to o co Ci chodzi w 7 linijkach tekstu, to pogadamy. :D
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Mefisto

#10 Post autor: Mefisto » wt wrz 14, 2010 01:04 am

Co dzień czytasz setki bzdurnych postów na tym forum, to raz jeden możesz przeczytać coś dłuższego z treścią :>

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

#11 Post autor: Bucholc Krok » wt wrz 14, 2010 06:15 am

Zasad nie chce mi się czytać, ale można się zabawić. :) Co do rygoru czasowego (było coś o 3 minutach na odpowiedź) to nie wróżę sukcesu.
O, widzę, że jest więcej opcji w ankiecie..

Mefisto

#12 Post autor: Mefisto » wt wrz 14, 2010 15:27 pm

a ile byś chciał na odpowiedź? 30 minut?

bladerunner

#13 Post autor: bladerunner » wt wrz 14, 2010 19:33 pm

Mefisto pisze:Co dzień czytasz setki bzdurnych postów na tym forum, to raz jeden możesz przeczytać coś dłuższego z treścią :>
Koper mega Fail :D

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

#14 Post autor: Bucholc Krok » wt wrz 14, 2010 19:56 pm

Mefisto pisze:a ile byś chciał na odpowiedź? 30 minut?
Chodzi o to, że taka zabawa wymaga stałego siedzenia na forum przez jakiś czas. Ja zazwyczaj wchodzę, sprawdzam nowe posty (niektóre) i wychodzę (albo nie wychodzę, tylko przeglądam inne strony a na forum wracam po jakimś czasie). Trzeba uruchomić na próbę to się zobaczy.

Mefisto

#15 Post autor: Mefisto » śr wrz 15, 2010 00:25 am

Bucholc Krok pisze:Chodzi o to, że taka zabawa wymaga stałego siedzenia na forum przez jakiś czas.
Wymaga zaangażowania jak każda inna gra - chyba, że Ty w każdej wychodzisz i wchodzisz co chwila.

A zresztą nieważne - widząc Wasze zaangażowanie to i tak nic z tego nie będzie. A i tak pewnie w środku rozgrywki ktoś by zrobił offtopa i po zabawie. :roll:

ODPOWIEDZ