HD / SA / SHM / DVD-Audio i inne remasteringi

W tym miejscu piszemy o wszelkich sprawach dotyczących wydań muzyki filmowej, zarówno tych limitowanych, jak i tych nieco szerzej dostępnych. Jeśli szukasz jakiejś rzadkiej płyty, chcesz się dowiedzieć gdzie ją kupić, od kogo i za ile to jest miejsce dla Ciebie
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
kiedyśgrześ
+ W.A. Mozart +
Posty: 5933
Rejestracja: sob lip 09, 2011 12:05 pm

Re: HD / SA / SHM / DVD-Audio i inne remasteringi

#76 Post autor: kiedyśgrześ » pt sie 03, 2012 03:20 am

Adam pisze:
kiedyśgrześ pisze:że po kupieniu SACD musiałem kupić również stare CD z lat dziewięćdziesiątych, ten nowy mix był asłuchalny :P
a czy w takich sytuacjach czasem nie jest to wina sprzętu audio, a nie cd/tłoczenia/mixu? pytam z ciekawości i niewiedzy , bo tak jak na niektórych sprzętach/głośnikach np basy brzmią lepiej niż na innym, to może tutaj jest to samo?
To się zawsze porównuje w możliwie identycznych warunkach, również akustycznych, inaczej to nie ma sensu. Ja na przykład jestem przeciwnikiem bujania się po salonach i odsłuchiwania, jaki to ma sens, skoro ja nie mam i mieć nie będę 100 metrowego pokoju pozbawionego mebli do odsłuchu. Nie zauważyłeś Adam np. w czasie remontu, że muzyczka sobie biega znacznie zgrabniej w pustym pomieszczeniu, niż jak tą swoją przestrzeń zastawisz rozpraszaczami fali (meblami) i nie daj Bóg jakiś dywanik na podłogę zapodasz :) W tej całej akustyce jest milion poważniejszych problemów niż to, czy dołek na matrycy wypalisz niebieskim, czy też czerwonym laserem (to o tym wznowieniu Gwiezdnych Wojen na "lepszym cd").

Ps. a ogólnie, Bucholc powinien jakoś rozdzielić ten temat, remastering to jedno, płyty wyższej rozdzielczości i takie udające to drugie :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Althazan
+ Georges Delerue +
Posty: 3635
Rejestracja: wt lut 24, 2009 14:28 pm

Re: HD / SA / SHM / DVD-Audio i inne remasteringi

#77 Post autor: Althazan » pt sie 03, 2012 09:50 am

Krzysiek pisze:Nie jest ważna ilość płyt a ich jakość i końcowy efekt w postaci jak najwierniejszego dźwięku w stosunku do tego co zostało zapisane lub co chciał osiągnąć wykonawca. A co już usłyszą odbiorcy, to ich subiektywne odczucia
Tylko do pewnego stopnia. Zgadzam się, że w przypadku początków audiofilizmu, czyli sprzętów za około 10tys. (za komplet), dążymy do pełniejszego odbioru pod względem słyszalności wszystkiego co na płycie zostało nagrane. I zapewniam, że nie jest to łatwe w tej cenie... ;)

Z tym, co chciał osiągnąć wykonawca to już ma dużo mniej wspólnego, oprócz takich wyjątków jak The Alan Parsons Project, gdzie mastering i brzmienie dopracowuje sam Alan Parsons :mrgreen:

Natomiast w przypadku wyższej półki audiofilskiej, czyli umówmy się, że chodzi o sprzęty z górnych półek katalogów firm Soulution, darTZeel, dCS, MBL, Krell, itp. (czyli wartych z 10 razy więcej niż zestaw dla początkujących - i to za jeden element, a nie za całość) to już nie chodzi o wierność odtworzenia rowków na tej samej płycie, bo wszystkie te sprzętu potrafią to doskonale. Tu chodzi o preferencje słuchacza i to, jaki lubi charakter/barwę dźwięku, budowaną przestrzeń itp. Na tym poziomie WSZYSTKIE elementy toru audio mają wpływ na każdy detal, więc ma wpływ także tłoczenie płyty CD, nawet przy tej samej matrycy - bo dokładność odczytywania rowków wpływa np. na jitter, oraz na "otoczkę" każdego dźwięku (niektórzy opisują to jako "zaokrąglenie krawędzi dźwięku").

Ja rozumiem, że nie każdy jest w stanie usłyszeć te niuanse i dla niektórych są one nieistotne. Ale dlaczego mamy napiętnować/wyśmiewać ludzi, którzy SŁYSZĄ i jest to dla nich istotne...?

Jasne i oczywiste jest, że podstawą jest akustyka, czyli prawidłowe ustawienie zestawu i zapewnienie mu odpowiedniej ilości miejsca (zwłaszcza koło kolumn), aby zagrał. Nie znaczy to bynajmniej puste pomieszczenie, bo wtedy nic nie zagra, nawet sprzęt za milion.

Nie każdy będzie miał w domu prawdziwą salę odsłuchową, ale nie negujmy potrzeby dążenia do takiego rozwiązania w przypadku ludzi, których na to stać i dla których jakość muzyki ma ogromne znaczenie.

Przykładowo różnica w jakości "Giů La Testa" jest faktycznie powalająca. Wszystko jest pięknie wyczyszczone, dźwięk pełny i klarowny. Wydanie na piątkę!
kiedyśgrześ pisze:wszystko jest za miękko, ataki, zejścia, szczyty, również w warstwie wokalnej, brak dystorsji, brak mocy, ostrości, nie ma charczenia, wolę słuchać winylu, który sobie sprawiłem w międzyczasie, niby to samo, a tak jakby ktoś uciął jaja w tym całym SACD
Różnice w nowych masteringach są spore. A powyższy opis jak ulał pasuje jako opis odtworzenia zremasterowanego materiału przez zatwardziałego miłośnika dawnych rozwiązań, czyli dźwięk ma być agresywny, najlepiej rzucony wprost na twarz. Nie ma być słychać wszystkich szczegółów, tylko mamy być porażeni przesterowaną mocą z charczeniem :roll:
I ja się nie czepiam. Jak ktoś tak lubi, to niech takiego materiału słucha, tylko dlaczego atakować innych, którzy wolą inaczej i wyzywać ich od głupców, którzy inwestują w coś, czego nie jest się w stanie usłyszeć/zrozumieć?

Awatar użytkownika
kiedyśgrześ
+ W.A. Mozart +
Posty: 5933
Rejestracja: sob lip 09, 2011 12:05 pm

Re: HD / SA / SHM / DVD-Audio i inne remasteringi

#78 Post autor: kiedyśgrześ » pt sie 03, 2012 11:46 am

No to przecież napisałem, że "te krawędzie dźwięku są tak zaokrąglone", że się tego słuchać nie da, a ty się jeszcze Althazan czepiasz, no nie dogodzi :P
Althazan pisze:Jasne i oczywiste jest, że podstawą jest akustyka, czyli prawidłowe ustawienie zestawu i zapewnienie mu odpowiedniej ilości miejsca (zwłaszcza koło kolumn), aby zagrał. Nie znaczy to bynajmniej puste pomieszczenie, bo wtedy nic nie zagra, nawet sprzęt za milion.
No Adam już pisał, że w kosmosie (próżni) nikt nie usłyszy mojego krzyku, ale o aż tak pusty pokój mi nie chodziło :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Althazan
+ Georges Delerue +
Posty: 3635
Rejestracja: wt lut 24, 2009 14:28 pm

Re: HD / SA / SHM / DVD-Audio i inne remasteringi

#79 Post autor: Althazan » pt sie 03, 2012 12:17 pm

kiedyśgrześ pisze:No Adam już pisał, że w kosmosie (próżni) nikt nie usłyszy mojego krzyku, ale o aż tak pusty pokój mi nie chodziło :P
To akurat odnosiło się do tego Twojego komentarza:
kiedyśgrześ pisze:...muzyczka sobie biega znacznie zgrabniej w pustym pomieszczeniu, niż jak tą swoją przestrzeń zastawisz rozpraszaczami fali (meblami) i nie daj Bóg jakiś dywanik na podłogę zapodasz :)
To po prostu nie jest prawda, akurat bez dywanika brzmi ZAWSZE gorzej niż z dywanikiem :mrgreen:
Rozpraszacze także się mile widziane (zwłaszcza za siedzącym słuchaczem, po bokach, między kolumnami i w rogach pokoju), zwiększa się wtedy ilość dźwięków odbitych, które dodatkowo kreują wrażenie przestrzeni i głębi.

Awatar użytkownika
kiedyśgrześ
+ W.A. Mozart +
Posty: 5933
Rejestracja: sob lip 09, 2011 12:05 pm

Re: HD / SA / SHM / DVD-Audio i inne remasteringi

#80 Post autor: kiedyśgrześ » pt sie 03, 2012 13:21 pm

Obrazek


hmm, zapomnieli o dywaniku :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

Re: HD / SA / SHM / DVD-Audio i inne remasteringi

#81 Post autor: Bucholc Krok » pt sie 03, 2012 13:44 pm

kiedyśgrześ pisze:Ps. a ogólnie, Bucholc powinien jakoś rozdzielić ten temat, remastering to jedno, płyty wyższej rozdzielczości i takie udające to drugie :P
Nie przesadzajmy. :)
Althazan pisze:Przykładowo różnica w jakości "Giů La Testa" jest faktycznie powalająca. Wszystko jest pięknie wyczyszczone, dźwięk pełny i klarowny. Wydanie na piątkę!
Ale już od Ramblinga nic nie dostaniemy?
Mógłby jakiś łaskawca przesłuchać płyty HQCD od Verity i ocenić, jak oni sobie z tym poradzili? Mam od nich kilka zwykłych płyt, w przypadku których, jak twierdzą, też zrobili "czyszczenie" i jak słucham na czytniku komputerowym to wydaje mi się, że w porównaniu ze "zwykłymi" płytami jakość jest zauważalnie lepsza. Ciekawe czy w przypadku HQ można liczyć na taką samą jakość jak na "Giu..".
Althazan pisze:To po prostu nie jest prawda, akurat bez dywanika brzmi ZAWSZE gorzej niż z dywanikiem :mrgreen:
A jak z podłogą? Lepiej parkiet, deski, gumoleum, panele czy beton? Bo nie wiem czy zostawić, czy zrywać. ;)
kiedyśgrześ pisze:hmm, zapomnieli o dywaniku :P
Takich wielkich to chyba nie dziergają? :)
"Wszyscy się koncentrują na tej wymianie słów z Lechem Wałęsą, który jest niesłychanie szybki, jeżeli chodzi o riposty, i tutaj ma taki intelekt najwyższych lotów" Rafał "Rafaello" Trzaskowski, prezydęt Warszawy

Awatar użytkownika
kiedyśgrześ
+ W.A. Mozart +
Posty: 5933
Rejestracja: sob lip 09, 2011 12:05 pm

Re: HD / SA / SHM / DVD-Audio i inne remasteringi

#82 Post autor: kiedyśgrześ » pt sie 03, 2012 13:56 pm

Bucholc Krok pisze: A jak z podłogą? Lepiej parkiet, deski, gumoleum, panele czy beton? Bo nie wiem czy zostawić, czy zrywać. ;)
deski :!: beton odpada, bo dudni :P
a z tymi remasterami to sobie Oldfield fajnie wymyślił przy wznowieniach, nowy i stary mix w 2-cd deluxie i wszyscy zadowoleni :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Althazan
+ Georges Delerue +
Posty: 3635
Rejestracja: wt lut 24, 2009 14:28 pm

Re: HD / SA / SHM / DVD-Audio i inne remasteringi

#83 Post autor: Althazan » pt sie 03, 2012 14:01 pm

kiedyśgrześ pisze:hmm, zapomnieli o dywaniku :P
A gdzie tu są kolumny, bo jakoś niedowidzę...? :lol:
Bucholc Krok pisze:A jak z podłogą? Lepiej parkiet, deski, gumoleum, panele czy beton? Bo nie wiem czy zostawić, czy zrywać. ;)
A co masz z tego co wymieniłeś??

Awatar użytkownika
kiedyśgrześ
+ W.A. Mozart +
Posty: 5933
Rejestracja: sob lip 09, 2011 12:05 pm

Re: HD / SA / SHM / DVD-Audio i inne remasteringi

#84 Post autor: kiedyśgrześ » pt sie 03, 2012 14:04 pm

ten łysy z wiolonczelą robi za kolumnę :P

swoją drogą to kiedyś był kościół, a faktycznie nie widać kolumn :mrgreen:
Ostatnio zmieniony pt sie 03, 2012 14:05 pm przez kiedyśgrześ, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Althazan
+ Georges Delerue +
Posty: 3635
Rejestracja: wt lut 24, 2009 14:28 pm

Re: HD / SA / SHM / DVD-Audio i inne remasteringi

#85 Post autor: Althazan » pt sie 03, 2012 14:04 pm

kiedyśgrześ pisze:ten łysy z wiolonczelą robi za kolumnę :P
Tak właśnie myślałem... :mrgreen:

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

Re: HD / SA / SHM / DVD-Audio i inne remasteringi

#86 Post autor: Bucholc Krok » pt sie 03, 2012 14:10 pm

kiedyśgrześ pisze:a z tymi remasterami to sobie Oldfield fajnie wymyślił przy wznowieniach, nowy i stary mix w 2-cd deluxie i wszyscy zadowoleni :P
Oldfield to już w ogóle przegina. Jakby policzyć wszystkie wydania TB 1 to by się okazało, ze wielu artystów w całej dyskografii tylu płyt nie ma. :D
Althazan pisze:A co masz z tego co wymieniłeś??
Parkiet, deski, panele i coś ala gumoleum. Beton też mogę mieć. A, no i jeszcze mam kafelki. :)
"Wszyscy się koncentrują na tej wymianie słów z Lechem Wałęsą, który jest niesłychanie szybki, jeżeli chodzi o riposty, i tutaj ma taki intelekt najwyższych lotów" Rafał "Rafaello" Trzaskowski, prezydęt Warszawy

Awatar użytkownika
kiedyśgrześ
+ W.A. Mozart +
Posty: 5933
Rejestracja: sob lip 09, 2011 12:05 pm

Re: HD / SA / SHM / DVD-Audio i inne remasteringi

#87 Post autor: kiedyśgrześ » pt sie 03, 2012 14:15 pm

Bucholc Krok pisze:Oldfield to już w ogóle przegina. Jakby policzyć wszystkie wydania TB 1 to by się okazało, ze wielu artystów w całej dyskografii tylu płyt nie ma. :D
DVD-Audio mam z tego (nowe nagranie bodajże z 2003), w sam raz w temacie wątku :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

Re: HD / SA / SHM / DVD-Audio i inne remasteringi

#88 Post autor: Bucholc Krok » pt sie 03, 2012 14:22 pm

Ja mam tylko stare (jest nowe?) SACD i na resztę, przynajmniej chwilowo, gwiżdżę.
"Wszyscy się koncentrują na tej wymianie słów z Lechem Wałęsą, który jest niesłychanie szybki, jeżeli chodzi o riposty, i tutaj ma taki intelekt najwyższych lotów" Rafał "Rafaello" Trzaskowski, prezydęt Warszawy

Awatar użytkownika
Althazan
+ Georges Delerue +
Posty: 3635
Rejestracja: wt lut 24, 2009 14:28 pm

Re: HD / SA / SHM / DVD-Audio i inne remasteringi

#89 Post autor: Althazan » pt sie 03, 2012 14:24 pm

Bucholc Krok pisze:Parkiet, deski, panele i coś ala gumoleum. Beton też mogę mieć. A, no i jeszcze mam kafelki. :)
No to kiepsko, najlepszy jest gruby dywan, lub co najmniej jakaś wykładzina - chodzi o wytłumienie i rozproszenie dźwięku. Tak trudno poszukać, jakie są podstawy?:
http://www.abc55555.republika.pl/audio/akustyka.htm

Awatar użytkownika
Bucholc Krok
Jean-Baptiste Lully
Posty: 17506
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 20:21 pm
Lokalizacja: Golden Age

Re: HD / SA / SHM / DVD-Audio i inne remasteringi

#90 Post autor: Bucholc Krok » pt sie 03, 2012 14:29 pm

A nie, no to dywany mam (mogę położyć), ale to co jest pod dywanem w ogóle nie ma znaczenia? :)
"Wszyscy się koncentrują na tej wymianie słów z Lechem Wałęsą, który jest niesłychanie szybki, jeżeli chodzi o riposty, i tutaj ma taki intelekt najwyższych lotów" Rafał "Rafaello" Trzaskowski, prezydęt Warszawy

ODPOWIEDZ