Oznaczenia ścieżek "50th Anniversary GODZILLA Soundtrack Perfect Collection"

W tym miejscu piszemy o wszelkich sprawach dotyczących wydań muzyki filmowej, zarówno tych limitowanych, jak i tych nieco szerzej dostępnych. Jeśli szukasz jakiejś rzadkiej płyty, chcesz się dowiedzieć gdzie ją kupić, od kogo i za ile to jest miejsce dla Ciebie
Wiadomość
Autor
majanykiel
Parkingowy przed studiem nagrań
Posty: 5
Rejestracja: sob sty 22, 2022 20:22 pm

Oznaczenia ścieżek "50th Anniversary GODZILLA Soundtrack Perfect Collection"

#1 Post autor: majanykiel » ndz sty 23, 2022 16:37 pm

Dzień dobry,

jestem tutaj nowa, miło mi wszystkich powitać.
Chciałam zapytać, czy ktoś jest w stanie wyjaśnić mi "łopatologicznie" czym dokładnie są tajemnicze oznaczenia przy tytułach ścieżek dźwiękowych wydania "50th Anniversary GODZILLA Soundtrack Perfect Collection"? Lub chociaż pokierować mnie w odpowiednie miejsce w naszym języku pisane, żebym mogła się tego dowiedzieć? Możliwe, że nie wniesie to absolutnie nic nowego w moje życie, jednakże nie lubię żyć w niewiedzy. Pozwolę sobie przytoczyć kilka w/w tytułów, rozchodzi mi się o litery i cyfry w nawiasach:

1. Main Title (M2 + M1)
2. Sinking of Eikou-Maru (M3)
3. Sinking of Bingou-Marou (M4)
4. Anxieties on Ootojima Island (M5)
5. Ootojima Temple Festival (M6)
6. Stormy Otojima Island (M7)
7. Departure (Frigate March I) (M11)
8. Theme for Ootojima Island (M9)
9. Godzilla Appears on Odo Island (M10)
10. Horror of the Water Tank (M13)
11. Chaos in Shinagawa (M14 + M7-T1)
12. Intercept Godzilla (M16)
13. Godzilla Comes Ashore Again (M14)
14. Godzilla's Rampage (MA')
15. Desperate Broadcast (MB)
16. Godzilla Comes to Tokyo Bay (MC)
17. In Pursuit of Godzilla (M1)
18. Tragic Sight of the Imperial Capital (M19)
19. Oxygen Destroyer (M20)
20. Prayer for Peace
21. Frigate March II (M21)
22. Godzilla at the Ocean Floor (M22)
23. Ending (M23)

W pierwszej chwili myślałam, że to może jakaś kolejność, jednakże nie wszędzie to pasuje, a w ścieżce 11 jest nawet całe równanie... W internecie nie potrafię znaleźć wyjaśnienia, dlatego proszę o odpowiedź, lub chociaż podpowiedź. Naprawdę chciałabym poznać rozwiązanie mojego problemu, ponieważ liczę cicho, że owe oznaczenia ukrywają jakąś tajemną moc potrzebną do odsłuchu... A tak całkiem poważnie, czy ktoś może mi pomóc? Jeśli jest to coś nad wyraz oczywistego, ja naprawdę tego nie widzę, więc proszę o wyrozumiałość.

Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
Paweł Stroiński
Ridley Scott
Posty: 9316
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 21:45 pm
Lokalizacja: Spod Warszawy
Kontakt:

Re: Oznaczenia ścieżek "50th Anniversary GODZILLA Soundtrack Perfect Collection"

#2 Post autor: Paweł Stroiński » ndz sty 23, 2022 17:46 pm

M = movement/music, czyli gdzie występuje dany utwór w filmie (tzn. który jest w kolejności chronologicznej).

Na przykład: Main Title składa się z dwóch kawałków filmowych, drugiego i pierwszego. Chaos in Shinagawa zawiera czternasty utwór występujący w filmie (M17) oraz (+) pierwsze nagranie (T1 = take 1, "take" oznacza też ujęcie w filmie, ale to już mozesz znać) utworu siódmego (M1) :)

Zwykle jeszcze przed M podaje się numery tak zwanej rolki (reel). O ile od bardzo dawna już nie używa się dosłownie szpul taśmy to wciąż ten podział na kilkunastominutowe zbitki (około 15 do 20 minut) się stosuje dla porządku. Wtedy wygląda to tak: 1M1 (z reguły logo wytwórni albo napisy początkowe) czy 8M6 (to mogą być napisy początkowe na koniec trochę ponad dwugodzinnego filmu) :)

Mam nadzieję, że pomogło :) To nie musi być wcale takie proste i jasne; świadczy o kolekcjonerskim charakterze wydania.

Awatar użytkownika
Paweł Stroiński
Ridley Scott
Posty: 9316
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 21:45 pm
Lokalizacja: Spod Warszawy
Kontakt:

Re: Oznaczenia ścieżek "50th Anniversary GODZILLA Soundtrack Perfect Collection"

#3 Post autor: Paweł Stroiński » ndz sty 23, 2022 17:48 pm

A' , B, C nie jestem w stanie rozwiązać bez znajomości listy utworów filmu (choć A' to albo kontynuacja utworu A, albo inna jego wersja, jako "a prim", jak w matematyce). Prayer for Peace (choć tutaj mamy innych ekspertów od Ifukubego, którzy mogą to potwierdzić albo mnie zbesztać za niewiedzę ;) ) to zapewne utwór koncertowy związany ze ścieżką i nagrywany przy tej okazji.

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13559
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Oznaczenia ścieżek "50th Anniversary GODZILLA Soundtrack Perfect Collection"

#4 Post autor: Kaonashi » ndz sty 23, 2022 18:16 pm

Prayer for Peace to utwór nagrany do filmu, konkretnie na potrzeby sceny z chórem. Nie ma związku z utworami koncertowymi Ifukube. :)

Obrazek

Ifukube był na planie i osobiście dyrygował chórem podczas kręcenia tej sceny, zatem w przeciwieństwie do reszty materiału "Prayer for Peace" został nagrany wcześniej (przed właściwą sesją nagraniową) - być może stąd brak oznaczenia. :)
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Paweł Stroiński
Ridley Scott
Posty: 9316
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 21:45 pm
Lokalizacja: Spod Warszawy
Kontakt:

Re: Oznaczenia ścieżek "50th Anniversary GODZILLA Soundtrack Perfect Collection"

#5 Post autor: Paweł Stroiński » ndz sty 23, 2022 18:27 pm

Ma to sens :) Tzw. pre-record, by użyć terminologii muzycznofilmowej.

Awatar użytkownika
Paweł Stroiński
Ridley Scott
Posty: 9316
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 21:45 pm
Lokalizacja: Spod Warszawy
Kontakt:

Re: Oznaczenia ścieżek "50th Anniversary GODZILLA Soundtrack Perfect Collection"

#6 Post autor: Paweł Stroiński » ndz sty 23, 2022 18:30 pm

A wiesz coś na temat tych oznaczeń ABC?

majanykiel
Parkingowy przed studiem nagrań
Posty: 5
Rejestracja: sob sty 22, 2022 20:22 pm

Re: Oznaczenia ścieżek "50th Anniversary GODZILLA Soundtrack Perfect Collection"

#7 Post autor: majanykiel » ndz sty 23, 2022 18:46 pm

Niewiarygodne z jaką prędkością otrzymałam odpowiedź....a prywatnie szukałam ponad rok.... Bardzo Wam dziękuję za wyjaśnienie sposobu odczytywania tych zapisów. Czyli (laickim językiem) to chronologiczna kolejność w filmie i ich ewentualne składowe? Dobrze rozumiem?

I te szczegóły dotyczące Ifukube, że osobiście dyrygował, aż mnie ciarki przeszły. Nie mam pojęcia skąd macie taką wiedzę, ale szczerze Wam jej zazdroszczę. Tak wiele tracę nie znając takich ciekawych informacji o ulubionych filmach i ich muzyce.

Awatar użytkownika
Paweł Stroiński
Ridley Scott
Posty: 9316
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 21:45 pm
Lokalizacja: Spod Warszawy
Kontakt:

Re: Oznaczenia ścieżek "50th Anniversary GODZILLA Soundtrack Perfect Collection"

#8 Post autor: Paweł Stroiński » ndz sty 23, 2022 19:33 pm

Na pewno można powiedzieć, żę to wydanie Godzilli jest, owszem, wydane chronologicznie z filmem przy minimalnym naruszeniu w niektórych utworach.

Niektóre wydawnictwa kolekcjonerskie (na przykład tak robi Intrada Records) podają bardzo dokładnie, z jakich utworów składał się oryginalny album w porównaniu z tym, co nagrywali do filmu, czasem także oznacza się utwory, które są wersją koncertową. Ba, takie wydania z zasady potrafią podać daty sesji nagraniowych (i to się zdarza dużo częściej niż podanie, z jakich utworów, tzw. cues, składają się poszczególne utwory na albumie; w przypadku np. Hansa ZImmera mogę podać taki przykładowy skład, ang. cue assembly, z np. Ostatniego samuraja; bo są też fani, którzy to prowadzą).

majanykiel
Parkingowy przed studiem nagrań
Posty: 5
Rejestracja: sob sty 22, 2022 20:22 pm

Re: Oznaczenia ścieżek "50th Anniversary GODZILLA Soundtrack Perfect Collection"

#9 Post autor: majanykiel » ndz sty 23, 2022 19:54 pm

Możecie się śmiać, ale naprawdę bardzo spodobało mi się, to co tam zapisano. Kamień z serca, że już wiem, co to znaczy.
Woda sodowa uderzyła mi chyba do głowy, bo zdaje się, że zagalopowałam się nieco w rozmyślaniu... Zrozumiałam, że można uzyskać datę nagrania danej sesji? Jeśli tak, to muszę przyznać, że to bardzo ekscytująco brzmi.

Mam jeszcze pytanie, ponieważ po dokładnym przestudiowaniu oznaczeń na pozostałych albumach, znalazłam jeszcze takie:

11. Confrontation at the Osaka Castle (45-1·62 Cycle Original Rotation)
32. The Prayer of the People of Infant Island (PS-55D)
34. Mothra's Song III (PS-55C)
26. Jet Jaguar Becomes Gigantic (EX1-T2)
38. Godzilla and Jet Jaguar Punch-Punch-Punch (M35 #3-T5)
64. O.L Mix A-2, Mix Complete B (O.L Mix AB)
65. O.L Mix, O.L Mix AB, Mix Complete C-T1
66. O.L Mix, O.L Mix AB, Mix Complete C-T2

Czy byłbyś w stanie jeszcze to mi rozjaśnić? No nie jakoś na siłę, ale coraz bardziej mnie to ciekawi i chciałabym dowiedzieć się jak najwięcej, skoro już mam ku temu sposobność

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13559
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Oznaczenia ścieżek "50th Anniversary GODZILLA Soundtrack Perfect Collection"

#10 Post autor: Kaonashi » pn sty 24, 2022 08:24 am

majanykiel pisze:
ndz sty 23, 2022 18:46 pm
I te szczegóły dotyczące Ifukube, że osobiście dyrygował, aż mnie ciarki przeszły. Nie mam pojęcia skąd macie taką wiedzę, ale szczerze Wam jej zazdroszczę. Tak wiele tracę nie znając takich ciekawych informacji o ulubionych filmach i ich muzyce.
Tutaj zdjęcie z planu zdjęciowego, z dyrygującym Ifukube. :)

Obrazek
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

majanykiel
Parkingowy przed studiem nagrań
Posty: 5
Rejestracja: sob sty 22, 2022 20:22 pm

Re: Oznaczenia ścieżek "50th Anniversary GODZILLA Soundtrack Perfect Collection"

#11 Post autor: majanykiel » pn sty 24, 2022 12:44 pm

Dziękuję za to zdjęcie. Bardzo ciekawe i inspirujące doświadczenie. Coraz bardziej zazdroszczę tej wiedzy i związanej z nią ekscytacji.

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13559
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: Oznaczenia ścieżek "50th Anniversary GODZILLA Soundtrack Perfect Collection"

#12 Post autor: Kaonashi » pn sty 24, 2022 18:48 pm

Nie ma problemu - w końcu wszyscy tu jesteśmy po to, żeby dzielić się naszymi wspólnymi zainteresowaniami. :)
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

majanykiel
Parkingowy przed studiem nagrań
Posty: 5
Rejestracja: sob sty 22, 2022 20:22 pm

Re: Oznaczenia ścieżek "50th Anniversary GODZILLA Soundtrack Perfect Collection"

#13 Post autor: majanykiel » wt sty 25, 2022 13:30 pm

Tak, wiem, ale mimo to, to bardzo miłe. Gdyby jeszcze udało się rozszyfrować resztę oznaczeń, byłoby wspaniale, ponieważ zaczęło mnie to bardziej interesować od tej strony. Co by nie pisać, i tak wiele mi pomogliście.

ODPOWIEDZ