GAD: Tadeusz Nalepa - Śmierć Dziecioroba / Justyna

W tym miejscu piszemy o wszelkich sprawach dotyczących wydań muzyki filmowej, zarówno tych limitowanych, jak i tych nieco szerzej dostępnych. Jeśli szukasz jakiejś rzadkiej płyty, chcesz się dowiedzieć gdzie ją kupić, od kogo i za ile to jest miejsce dla Ciebie
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

GAD: Tadeusz Nalepa - Śmierć Dziecioroba / Justyna

#1 Post autor: Adam » śr kwie 18, 2018 11:30 am

CD - GAD Records PL - 27.04.2018

Obrazek

Tadeusz Nalepa, ojciec polskiego bluesa i założyciel legendarnej formacji Breakout, w czasie swojej długiej kariery zaledwie kilka razy flirtował z muzyką ilustracyjną. Tworząc na potrzeby filmu… i tak pozostawał sobą. Poruszające, przepełnione bluesową tęsknotą ścieżki dźwiękowe do filmów "Śmierć dziecioroba" i "Justyna" potwierdzają to w całej rozciągłości.

"Justyna" to telewizyjny film z 1979 roku – psychologiczne studium kobiety stłamszonej w codziennym życiu przez apodyktycznego męża. Melancholii głównej bohaterki towarzyszy łkająca, piękna gitara Tadeusza Nalepy, wsparta przez solidną sekcję rytmiczną i soczyście brzmiące organy Hammonda. Zrealizowana ponad dekadę później "Śmierć dziecioroba" to muzyka nieco lżejsza, wykorzystująca w aranżacjach m.in. akordeon i harmonijkę ustną. Obie ścieżki to muzyka głęboko osadzona w bluesowej tradycji, pełna błyskotliwych solówek i subtelnego kreowania nastroju. Rzecz wyjątkowa, która przemówi i do sympatyków Tadeusza Nalepy, i miłośników muzyki filmowej. Cały materiał został zremasterowany z oryginalnych taśm. W książeczce oprócz tekstu na temat muzyki Nalepy znalazły się fotosy z filmu i zdjęcia artysty autorstwa Mirosława R. Makowskiego.

Skład zespołu:

Tadeusz Nalepa - g, voc, hca
Marek Surzyn - dr
Krystian Wilczek - bg (1–16)
Rafał Rękosiewicz - org (1–16)
Grażyna Nalepa - voc (29)
Jerzy Przepiórka - acc (17–30)
Darek Janus - keyb (17–30)
Tomek Jaworski - bg (17–30)
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Kaonashi
Joe Hisaishi
Posty: 13561
Rejestracja: pt sie 19, 2011 17:36 pm
Lokalizacja: Kraina Bogów

Re: GAD: Tadeusz Nalepa - Śmierć Dziecioroba / Justyna

#2 Post autor: Kaonashi » śr kwie 18, 2018 11:34 am

Oooo, ciekawe. :)
Gdyby nie piraci, byłbym jak Zbigniew Hołdys - Eric Clapton.

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: GAD: Tadeusz Nalepa - Śmierć Dziecioroba / Justyna

#3 Post autor: Adam » ndz kwie 29, 2018 13:11 pm

Bardzo dobra, klimatyczna, momentami intymna płyta, o ile ktoś lubi bluesa i basy 8) Czas łączny 48 minut, jakość całości jakby nagrywano dziś, wewnątrz ciekawy esej z rozmów z synem Nalepy. To dla mnie najciekawsze wydanie GADu z dotychczasowych, obok 07 Zgłoś Się - bo nieoczekiwane! To, że Korzyński ma w domu całą piwnicę gotowych rzeczy do wydania wiedziałem od 10 lat, więc mnie tak te kolejne jego wydania nie zaskoczyły :D

Mam jedną uwagę techniczną - niezrozumiałe i niepotrzebne dla mnie było zostawienie w 2 utworach z Justyny na ich początku dialogu z sesji nagraniowej "scena x, raz, dwa, trzy, gramy!" :? - skoro można było ten głos z mikrofonu wyciąć bez wpływu na muzykę, która wchodziła dopiero po tym. No i taki detal - Dzieciorób jest w drugiej połowie płyty, a na okładce jako pierwszy ;-)
#FUCKVINYL

Jedi-Master
Spec od additional music
Posty: 668
Rejestracja: pn lut 13, 2017 13:02 pm

Re: GAD: Tadeusz Nalepa - Śmierć Dziecioroba / Justyna

#4 Post autor: Jedi-Master » ndz kwie 29, 2018 16:05 pm

Mam wszystkie płyty Breakout, więc obadałem sample na Gad Records i bardzo mi się podoba Śmierć Dziecioroba, Justyna też. Płyta zamówiona, a nawet obejrzałem film " Śmierć Dziecioroba" i nawet, nawet.

Awatar użytkownika
gadrecords
Szofer w RCP
Posty: 126
Rejestracja: śr sty 29, 2014 19:34 pm
Kontakt:

Re: GAD: Tadeusz Nalepa - Śmierć Dziecioroba / Justyna

#5 Post autor: gadrecords » pn kwie 30, 2018 00:26 am

Adam pisze:
ndz kwie 29, 2018 13:11 pm
Niezrozumiałe i niepotrzebne dla mnie było zostawienie w 2 utworach z Justyny na ich początku dialogu z sesji nagraniowej "scena x, raz, dwa, trzy, gramy!" :? - skoro można było ten głos z mikrofonu wyciąć bez wpływu na muzykę, która wchodziła dopiero po tym.
Piotrowi Nalepie zależało, żeby ten klimat sesji zachować - stąd te dwie zapowiedzi zostały :)

A do piwnicy wracamy jesienią :)
GAD Records

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: GAD: Tadeusz Nalepa - Śmierć Dziecioroba / Justyna

#6 Post autor: Adam » pn kwie 30, 2018 08:31 am

tak też zakładałem, że to była decyzja artystyczna, bo za ładna jest tego jakość i za prosta by była edycja, by to usunąć. :)
#FUCKVINYL

Jedi-Master
Spec od additional music
Posty: 668
Rejestracja: pn lut 13, 2017 13:02 pm

Re: GAD: Tadeusz Nalepa - Śmierć Dziecioroba / Justyna

#7 Post autor: Jedi-Master » pt maja 04, 2018 12:01 pm

Płyta doszła na razie przesłuchałem Śmierć Dziecioroba, super płyta dzięki GAD Records.

ODPOWIEDZ