Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

To jest miejsce gdzie można podyskutować o samych filmach. Czekamy na wasze analizy, opinie, ciekawe spostrzeżenia, no i przede wszystkim produkcje godne polecenia. Zarówno te ambitne jak i te komercyjne. Piszcie, dyskutujcie, spierajcie się, niech forum zacznie wrzeć.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
WhiteHussar
Nominowany do Emmy
Posty: 1504
Rejestracja: sob mar 02, 2013 23:31 pm
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#241 Post autor: WhiteHussar » śr mar 29, 2017 13:33 pm

Ja też zbieram tylko ulubione, ale jest już ich 120 [emoji41]

Awatar użytkownika
Michał Turkowski
Nominacja do odkrycia roku
Posty: 1239
Rejestracja: sob wrz 15, 2012 13:45 pm

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#242 Post autor: Michał Turkowski » śr mar 29, 2017 13:50 pm

WhiteHussar pisze:
śr mar 29, 2017 13:33 pm
Ja też zbieram tylko ulubione, ale jest już ich 120 [emoji41]
Nie no, ja tam ulubionych filmów, do których regularnie wracam to mam w sumie niewiele :)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#243 Post autor: Adam » śr mar 29, 2017 19:17 pm

Turek, jak jest z obrazem w tych starociach z golden age? Bo miałem Spartakusa 50th i obraz tak zremasterowali że wszyscy wyglądali jak figury woskowe :mrgreen: zresztą głośno o tym było na necie... z Predatorem 1 też tak było..

a kupowanie telewizora UHD teraz w naszym kraju to wyrzucanie kasy w błoto. po pierwsze wydanych do tej pory filmów na UHD jest na świecie ledwie kilkadziesiąt, w tym większość nie ma w PL, nasza telewizja jeszcze długie lata nie puści nic w zwykłym FullHD (żaden kanał i stacja nie puszcza u nas nic w 1080p!), nie mówiąc o UHD.. Także jedyne do czego można wykorzystać z oglądania tą technologię w PL teraz, to do paru rzeczy na netflixie lub kilku testowych filmików z YT... Także inwestowanie dodatkowego tysiaka za model tv po to by nie móc tego wykorzystywać w ogóle? To tak jakby kupić Ferrari i postawić i nim nie jeźdżić..
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Gieferg
Asystent orkiestratora
Posty: 429
Rejestracja: wt paź 25, 2016 16:30 pm

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#244 Post autor: Gieferg » czw mar 30, 2017 11:39 am

Turek, jak jest z obrazem w tych starociach z golden age? Bo miałem Spartakusa 50th i obraz tak zremasterowali że wszyscy wyglądali jak figury woskowe
Ben Hur wygląda lepiej niż większość współczesnych filmów (wydanie BD odzwierciedla fakt, że kręcono go na 70mm), a Spartakusa też już wydano jak należy i specjalnie mu nie ustępuje (stare wydanie było słabe). Zresztą, sam sobie porównaj:

https://caps-a-holic.com/c.php?go=1&a=0 ... 60&i=1&l=0
z Predatorem 1 też tak było..
Trzeba było kupować pierwsze wydanie, no chyba, że ci ziarno (które ma tam być) przeszkadza, bo w takim wypadku nie ma dobrej opcji.
"Godzilla" (2014) - przy całym moim uwielbieniu do serii o Godzilli, filmu Edwardsa zbyt nie lubię
Zbytnio nie lubisz ale kupujesz, mimo że ponoc miałeś kupować tylko te najbardziej ulubione? ? :P
Wygląda na to, że szybko się wyłamujesz z tej zasady.
Teraz muszę ogarnąć wreszcie "Excalibura" Boormana i wszystkie części Rambo, którymi zastąpię stareńkie dvd.
Rambo na blu-ray jest dość problematyczne. W Polsce wydano tylko jedynkę (byle jakie wydanie) i czwórkę (kompletnie zepsute wydanie), a zagraniczne wydania II i III zawsze mają jakieś problemy. Sam niby kupiłem remastery z Włoch (to samo jest w UK i w Niemczech) ale nie jestem usatysfakcjonowany tym jak wyglądają (II za bardzo kontrastowa, problemy z czernią, III zbyt jasna i z dziwnymi kolorami).
a kupowanie telewizora UHD teraz w naszym kraju to wyrzucanie kasy w błoto.
Zaczynają się od takich cen, że nawet nie odczuje się różnicy - problem bardziej w tym, że UHD nie jest aż tak lepsze od BD jak BD od DVD, więc jak ktoś ma te, powiedzmy 40 cali to róznicy w rozdzielczości i tak nie będzie widział, może w kolorach (HDR), ale o tym się nie wypowiadam bo sam nie miałem okazji widzieć sensownych porównań.
Także jedyne do czego można wykorzystać z oglądania tą technologię w PL teraz, to do paru rzeczy na netflixie lub kilku testowych filmików z YT...
No i te filmy UHD, których z każdym dniem wychodzi coraz więcej (również z polską wersją językową - na Filmożercach co chwilę widzę info o kolejnych wydaniach na świecie, które ją zawierają), jak ktoś wersji PL nie potrzebuje to już w ogóle ma spory wybór.

Sam się w UHD nie pcham z braku perspektyw na TV w rozmiarach które by to usprawiedliwiały, poza tym BD na chwilę obecną w zupełności zaspokaja moje potrzeby, ale mówienie, że to nie ma sensu raczej... nie ma sensu. Bo dla niektórych sens zdecydowanie jest, a że grupa odbiorców będzie mniejsza niż w przypadku BD to oczywiste.
Muzyka filmowa na Filmożercach

Want list: Tyler - (John) Rambo / Silvestri - Avengers

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#245 Post autor: Adam » czw mar 30, 2017 15:42 pm

aha i jeszcze jedna kwestia - pakowanie się w UHD przy calach mniejszych niż ok. 50-55" mija się z sensem, co nawet podkreślają chórem w branżowych portalach, bo nie będzie na mniejszych tv widać aż takiej róznicy - casus wracamy do pkt wyjści - nie będzie można z tego korzystać w pełni.

a co do filmów na UHD - sam odtwarzach kosztuje 3,4 razy tyle co standardowy, a filmy 2 lub 3 razy więcej, i nie ma ich dużo z tego część to upscalingi. Porównując do ilości i wyboru zwykłych blurayów, to róznica jest dramatyczna..

Mając Mp3 jak je przekonwertujesz na Flac, to jakości lepszej nie będzie :P Ale jak ktoś lubi się oszukiwać i mieć z tego powodu lepsze samopoczucie, to czemu nie ;-)

Gdybym mieszkał w DE czy JP, to tam w tv jest od dawna UHD, no ale u nas jest 100 lat za murzynami i nawet w FHD nie potrafią nadawać...

także na chwilę obecną nie ma to sensu w naszym kraju, chyba że dla kilku filmów za które zapłacimy krocie.. ale to troszkę mało. niestety żyjemy w takim a nie innym kraju..
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13113
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#246 Post autor: lis23 » pt mar 31, 2017 12:30 pm

Od miesiąca posiadam tv SUHD 49 cali - Samsung KS70000S oraz odtwarzacz UHDBD - Samsung UBD-K8500.
Na razie nie posiadam żadnego filmu na płycie UHDBD (za drogie) i oglądam tylko skalowane Blu-Ray do 2160p - swoją drogą, niewiele tych filmów na płytach UHDBD, nie ma np. "Zjawy" ani "Przełęczy Ocalonych", są przede wszystkim filmy Warnera (BvS, Legion Samobójców' a od kwietnia seria HP)./ Cena wysoka ale w pudełku obok płyty UHDBD jest też płyta BD z filmem, więc nie jest ona aż tak wygórowana, choć mogłaby być niższa o te 30 zł i na poziomie 120 zł za film. Do tego, Disney nie wszedł jeszcze w nową technologię i wydaje tylko na DVD/BD.
W kwestii HDR to korzystam z niego tylko podczas grania na PlayStation 4 ale ze względu na wadę wzroku nie jestem odpowiednią osobą do recenzowania działania tegoż efektu.

Jeżeli mówimy o jakości starych filmów to wszystkie one były nagrywane w rozdzielczości 8K, więc doskonała jakość w 1080p czy 2160p powinna być normą ale komuś musi się po prostu chcieć to dobrze zrobić, a tymczasem niektóre filmy na BD zostały po prostu przerzucone z DVD a niektóre na UHDBD z BD.

Lista filmów UHDBD dostępnych w Polsce:

http://4k-ultra-hd.poral.eu/filmy_4k_ul ... lu-ray.php
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Gieferg
Asystent orkiestratora
Posty: 429
Rejestracja: wt paź 25, 2016 16:30 pm

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#247 Post autor: Gieferg » pt mar 31, 2017 12:38 pm

Jeżeli mówimy o jakości starych filmów to wszystkie one były nagrywane w rozdzielczości 8K
Ściślej rzecz biorąc - były nagrywane na taśmie filmowej, a ona nie ma określonej rozdzielczości.
więc doskonała jakość w 1080p czy 2160p powinna być normą
Wszystko zależy od tego na jakiej taśmie je nagrywano.
Muzyka filmowa na Filmożercach

Want list: Tyler - (John) Rambo / Silvestri - Avengers

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13113
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#248 Post autor: lis23 » pt mar 31, 2017 12:43 pm

Aha, ja słyszałem że to jest rozdzielczość 8K i że do odtworzenia takiego filmu potrzeba nośnika o pojemności +/- 300 GB.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Gieferg
Asystent orkiestratora
Posty: 429
Rejestracja: wt paź 25, 2016 16:30 pm

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#249 Post autor: Gieferg » pt mar 31, 2017 13:02 pm

To nie jest rozdzielczość 8K (film nie ma rozdzielczości liczonej w pikselach, bo tam w ogóle nie ma pikseli), a co najwyżej 8K jest potrzebne, żeby wiernie oddać materiał na kliszy (nie jestem tylko pewien czy chodzi tu o 35 czy 70mm), w taki sposób, by wyglądał tak samo jak oryginał na dowolnie dużym ekranie.
Muzyka filmowa na Filmożercach

Want list: Tyler - (John) Rambo / Silvestri - Avengers

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13113
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#250 Post autor: lis23 » pt mar 31, 2017 13:07 pm

Skoro materiał źródłowy można dostosować do rozdzielczości to dlaczego część filmów na BD jest wprost przerzucana na BD z DVD i analogicznie, z BD na UHDBD? Lenistwo?
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#251 Post autor: Adam » pt mar 31, 2017 14:38 pm

nie lenistwo, tylko oszczędność.. to nic nie kosztuje a klient mało wymagający i się nie połapie..

no więc Lisu dopłaciłeś za tv a sam przyznałeś wyżej że nie korzystasz bo nie masz co oglądać (pomimo że masz odtwarzacz za który również dopłaciłeś więcej by miał uhd) bo za drogie albo nie ma co ;-)

A ta lista filmów w PL jest zabójczo duża - 20 szt na krzyż :P
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13113
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#252 Post autor: lis23 » pt mar 31, 2017 14:46 pm

Jeszcze nie korzystam. Godnych uwagi filmów na UHDBD jak na razie jest niewiele i najbardziej efektownym z nich jest "Batman vs Superman", który sam w sobie jest słabym filmem. Liczyłem, że ukaże się "Przełęcz Ocalonych" Gibsona ale w przypadku tego filmy chyba pierwszy raz mamy taki wydawniczy burdel: w marcu wyszły tylko dwie wersje DVD a dopiero w kwietniu wychodzi BD - UHDBD, brak.
Odtwarzacz UHDBD zakupiłem o 600 zł taniej niż pół roku temu i jest on przydatny do oglądania filmów z płyt BD na tv 4K, gdyż mogę sobie ustawić rozdzielczość każdego odtwarzanego materiału na 2160p - w przypadku odtwarzania płyt BD na np. PS4, film jest odtwarzany w 1080p i dopiero tv to upscaluje do ok. 2160p, więc mamy podwójne skalowanie.
Z cvekawostek: nowa "Zelda" na Nintendo Swith to w trybie tv tylko 900p a na moim tv wygląda i tak rewelacyjnie.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#253 Post autor: Adam » pt mar 31, 2017 16:00 pm

ale Ty rozumiesz że każde upscalowanie itp to jest gówno a nie UHD? :P To jak z muzyką, jak przekonwertujesz mp3 do flac'a, to bezstratnej jakości nie dostaniesz..
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13113
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#254 Post autor: lis23 » pt mar 31, 2017 16:29 pm

Adam pisze:
pt mar 31, 2017 16:00 pm
ale Ty rozumiesz że każde upscalowanie itp to jest gówno a nie UHD? :P To jak z muzyką, jak przekonwertujesz mp3 do flac'a, to bezstratnej jakości nie dostaniesz..
To zależy od materiału wyjściowego.
Jeżeli upscalujemy materiał FHD/BD/1080P to jakość będzie bardzo dobra, gdyż już sam materiał wyjściowy jest w b. dobrej jakości ale jeżeli chcemy podciągnąć coś gorszej jakości to efekt już będzie słaby - dla przykładu, płyty DVD skalują się tylko do rozdzielczości ok. 1080p, gdyż materiał wyjściowy jest za słaby.. W żadnym przypadku to nie będzie prawdziwe UHD/4K, podobnie jak to było w przypadku DVD na odtwarzaczu BD i tv 1080p.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58235
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#255 Post autor: Adam » pt mar 31, 2017 16:56 pm

lis23 pisze:
pt mar 31, 2017 16:29 pm
To zależy od materiału wyjściowego.
nie. żaden materiał, jeżeli nie jest oryginalnie zapisany w danym=docelowym=porządanym formacie, nigdy nim nie zostanie, również wtedy nie zostanie gdy się z tym co masz będziesz bawił w upscalingi itp
Jeżeli upscalujemy materiał FHD/BD/1080P to jakość będzie bardzo dobra, gdyż już sam materiał wyjściowy jest w b. dobrej jakości
ale co z tego skoro to dalej nie będzie UHD ? :roll: wiesz, dla niektórych "b. dobra jakośc" to są mp3 128 kbps... nie ma znaczenia czy podciągasz DVD do FHD, czy BluRay do UHD.. w KAŻDYM przypadku NIGDY nie osiągniesz docelowego formatu i jego oryginalnych możliwości i jakości. A że Tobie będzie się wydawać że wygląda ładniej, to tylko dobre samopoczucie, a nie fakty.
#FUCKVINYL

ODPOWIEDZ