Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

To jest miejsce gdzie można podyskutować o samych filmach. Czekamy na wasze analizy, opinie, ciekawe spostrzeżenia, no i przede wszystkim produkcje godne polecenia. Zarówno te ambitne jak i te komercyjne. Piszcie, dyskutujcie, spierajcie się, niech forum zacznie wrzeć.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#256 Post autor: lis23 » pt mar 31, 2017 17:49 pm

Ale ja nigdzie nie napisałem, że to będzie UHD - napisałem tylko, że jest duża różnica pomiędzy upscalingiem BD/1080P do UHD a upscalingiem DVD do UHD.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Gieferg
Asystent orkiestratora
Posty: 429
Rejestracja: wt paź 25, 2016 16:30 pm

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#257 Post autor: Gieferg » sob kwie 01, 2017 01:37 am

lis23 pisze:
pt mar 31, 2017 13:07 pm
Skoro materiał źródłowy można dostosować do rozdzielczości to dlaczego część filmów na BD jest wprost przerzucana na BD z DVD i analogicznie, z BD na UHDBD? Lenistwo?
Konkretne przykłady?

Bo nie wiem co masz na myśli - bywają chamskie upscale z DVD ale zwykle to wydają jacyś podrzędni dystrybutorzy i są to najzwyklejsze w świecie buble. Częściej się zdarza sytuacja gdy film wychodzi na BD z tego samego masteru co wcześniej na DVD - ale to nie jest w żadnym wypadku przeniesienie "bezpośrednio z DVD", a jedynie wykorzystanie tego samego źródła, tyle że tym razem konwertowanego do 1080p, a nie 480.W takich wypadkach zwykle są to stare mastery, a więc dupy nie urywają, ale takie blu-raye dalej będą lepiej wyglądać niż DVD (fakt, że czasami nieznacznie lepiej).
Odtwarzacz UHDBD zakupiłem o 600 zł taniej niż pół roku temu i jest on przydatny do oglądania filmów z płyt BD na tv 4K, gdyż mogę sobie ustawić rozdzielczość każdego odtwarzanego materiału na 2160p
I coś z tego wynika?
Jeszcze nie widziałem uspcalu, który by w czymkolwiek pomógł, no ale w ogóle nie widziałem upscalu do 4K więc nie wiem. Wszelka logika wskazuje jednak na to, że szmery-bajery dla frajerów, przynajmniej do tej pory zawsze tak było ;)

jest duża różnica pomiędzy upscalingiem BD/1080P do UHD a upscalingiem DVD do UHD.
Róznica jest zasadnicza, a polega na tym, że w praktyce między BD a UHD różnica (biorąc pod uwagę szczegółowość/ostrość) jest ZNACZNIE mniejsza niż między DVD a BD, więc upscaling zasadniczo nie ma za bardzo czego zmieniać :) Z kolei HDR-u dla materiału bez HDRu i tak w ten sposób nie wyczarujesz, więc mam nieodparte wrażenie, że wracamy w tym momencie do kwestii szmerów-bajerów dla frajerów.
Muzyka filmowa na Filmożercach

Want list: Tyler - (John) Rambo / Silvestri - Avengers

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#258 Post autor: lis23 » sob kwie 01, 2017 10:13 am

Przykład: Disneyowskie animacje "Bernard i Bianka" oraz "Bernard i Bianka w Krainie Kangurów".
W oryginale oba filmy wydano na jednej płycie BD 50 GB a u nas na dwóch płytach 25 GB? Fakt jest taki, że obraz nie jest jakości BD, jest dużo ziarna i ogólnych zanieczyszczeń.

HDR działa w grach na PlayStation 4: "The Lost of Us", "Ratchet and Clank", "Uncharted 4", "The Last Guardian" i "Horizon Zero Dawn" i na razie tylko na tych grach sprawdzam działanie tego efektu - choć tv ma opcje włączenia udawanego HDRu podczas oglądania tv.
Masz racje, ponieważ różnica pomiędzy 1080p a 2160p nie jest tak wielka jak różnica pomiędzy 480p a 1080p to upscaling daje radę. Ja zwlekałem aż dziewięć miesięcy z zakupem sprzętu, bojąc się właśnie o ten upscaling, gdyż posiadam już ponad 120 BD.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Gieferg
Asystent orkiestratora
Posty: 429
Rejestracja: wt paź 25, 2016 16:30 pm

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#259 Post autor: Gieferg » ndz kwie 02, 2017 10:21 am

że obraz nie jest jakości BD, jest dużo ziarna i ogólnych zanieczyszczeń.
Co ma jedno z drugim wspólnego? Jakość BD to rozdzielczość 1080P/i, ziarno i zanieczyszczenia nie mają tu nic do rzeczy. W ogóle fakt, że jest ziarno to raczej plus, bo być powinno, martwić się nalezy, jeśli go nie ma.
I co ma do rzeczy że BD-25? Krótkie filmy nie mające wielu ścieżek dźwiękowych spokojnie się mieszczą na takich płytach. Tu masz łącznie 155 minut, po co ci więcej niż BD50/2xBD25?

Przejrzałem screenshoty i nie, to nie jest upscal, film nie wygląda źle, a co najważniejsze, oszczędzono mu tej masakry (nayzwanej dla niepoznaki remasterem itp) jaką zafundowano wielu innym animacjom disneya.

Przykład chybiony. Masz jakieś inne?
Muzyka filmowa na Filmożercach

Want list: Tyler - (John) Rambo / Silvestri - Avengers

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#260 Post autor: lis23 » ndz kwie 02, 2017 12:55 pm

Inne animacje mają płytę 50GB a tu jest 50GB ma dwa filmy + materiały dodatkowe.
Jakość transferu w animacjach Disneya jest krytykowana od kilku dobrych lat, także w USA, podobnym przykładem jest też "Lis i Pies" oraz obcinanie oryginalnego formatu z 16:9 na inny, np. na DVD tak obcięty wyszedł 'Atlantis: the Lost Empire". Tylko jedna animacja Disneya została doszczętnie zniszczona podczas przenoszenia na BD i jest to "Piękna i Bestia", której nie da się obecnie oglądać, gdyż wygląda jak telewizyjne "Gumisie" - wcześniejszy "Aladyn" i późniejszy "Król Lew" wyglądają już normalnie, pomimo faktu, ze ten drugi też był wyświetlany w Imaxie oraz w 3D i gdybym miał wybierać to chciałbym żeby PiB została przeniesiona na BD tak, jak "The Rescuers".

Ja tam za ziarnem nie przepadam, chociaż może czarne, migające "kropki" na jasnym niebie np. w "Braveheart" lub w "Drużynie Pierścienia" to nie jest ziarno, tylko jakiś inny efekt złej jakości obrazu?
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Gieferg
Asystent orkiestratora
Posty: 429
Rejestracja: wt paź 25, 2016 16:30 pm

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#261 Post autor: Gieferg » ndz kwie 02, 2017 14:01 pm

Inne animacje mają płytę 50GB a tu jest 50GB ma dwa filmy + materiały dodatkowe.
Oceniasz jakość czy pojemność płyty?

Troja w wersji reżyserskiej - 196 minut mieści się na płycie BD-25 jesli obciąć audio HD do zwykłego. A wygląda świetnie.
Jakość transferu w animacjach Disneya jest krytykowana od kilku dobrych lat, także w USA
Nie za bardzo mnie interesują, ale jesli spotykałem się z ich krytyką to głównie wtedy, gdy obraz wyczyszczono z ziarna i wygładzono, czasami robiąc z niego istną plastelinę - jak tu: http://www.blu-ray.com/movies/The-Sword ... 43/#Review
Tylko jedna animacja Disneya została doszczętnie zniszczona podczas przenoszenia na BD i jest to "Piękna i Bestia", której nie da się obecnie oglądać
To akurat jedyna jaką mam (kupiłem kiedyś dla córki za 20 zeta w Realu). Nie zauważyłem, żeby była "doszczętnie zniszczona", a wygląda o niebo lepiej niż Sword in the Stone, co prawda ziarna ani śladu, a podejrzewam, że powinno być i z nim wyglądałoby dużo lepiej. Z czym masz tam problem?
Muzyka filmowa na Filmożercach

Want list: Tyler - (John) Rambo / Silvestri - Avengers

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#262 Post autor: lis23 » ndz kwie 02, 2017 14:41 pm

Gieferg pisze:
ndz kwie 02, 2017 14:01 pm


To akurat jedyna jaką mam (kupiłem kiedyś dla córki za 20 zeta w Realu). Nie zauważyłem, żeby była "doszczętnie zniszczona", a wygląda o niebo lepiej niż Sword in the Stone, co prawda ziarna ani śladu, a podejrzewam, że powinno być i z nim wyglądałoby dużo lepiej. Z czym masz tam problem?
Z czym mam problem? Nie wiem, jak to opisać ale Popatrz sobie na porównanie:

Oryginalna wersja z 1991 r.

https://www.youtube.com/watch?v=UX-Anjylf5M

oraz wersja Blu-Ray - 25th Anniversary Edition:

http://images3.static-bluray.com/review ... _large.jpg

http://images3.static-bluray.com/review ... _large.jpg

Na pierwszy plan wysuwa się nowa, zmieniona kolorystyka ale nie to jest najgorsze. Najgorsze jest wyostrzenie kreski i zanik miękkich linii na tak ostre, że wygląda to po prostu źle. Za bardzo widać, ze to jest rysunek, nie ma granicy pomiędzy rysunkiem, kamerą a okiem widza. Do tego, wszystkie ciemne miejsca w filmie zostały pojaśnione, elementy będące w cieniu są teraz widoczne, itp. czyli ingerowano także w oryginalne tła, przez co film zatracił tajemniczość, klimat i atmosferę - przynajmniej w moim odczuciu.
Ja ten film przez lata oglądałem ze starej taśmy VHS - w takim formacie go poznałem na początku lat 90-tych (kwitnące wtedy u nas piractwo dzięki któremu film był w wypożyczalniach video na ok. półtorej roku przed premierą kinową! ("Aladym" pojawił się dzień po premierze kinowej) i jestem bardzo przywiązany do oryginalnego wyglądu filmu. Ja posiadam dwie wersje filmu na Blu-Ray: wydanie polskie 1BD oraz wydanie oryginalne - 2BD + 1DVD i chociaż mamy tam ponoć trzy wersje filmu to ta wersja bez dodanych scen, ujęć też jest poddana tym zmianom o których piszę wyżej.
To na pewno nie jest jakaś wada dla przeciętnego widza ale dla mnie to trochę tak, jak z oryginalną wersją Star Wars a wersją z 1997 roku (choć ja sam wolę tę nową wersję).


Off topując: ma ktoś z Was kartę Unlimited w Cinema City?
Chciałbym się dowiedzieć, kiedy oni pobierają te 42 zł z karty? Byłem w kinie ale kasjerki nie są w stanie mi powiedzieć, czy 42 zł będzie pobierane tego dnia w którym wyślę formularz zgłoszeniowy, czy gdy zostanie on zaakceptowany i czy pobiorą już te 42 zł na przód w momencie zgłoszenia/zaakceptowania formularzu?
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58232
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#263 Post autor: Adam » ndz kwie 02, 2017 14:56 pm

na koniec msc pobierają.. ja wystartowałem w połowie msc i mam pod koniec pobierane zawsze z automatu. no i musisz mieć udostępnione płatności internetowe z góry i zawsze kase na koncie. jak nie dadzą rady ściągnąc to Ci blokują konto.. zawsze też możesz zapłacić jednorazowo i mieć z głowy do tego ciut taniej ;-)
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#264 Post autor: lis23 » ndz kwie 02, 2017 15:11 pm

Adam pisze:
ndz kwie 02, 2017 14:56 pm
na koniec msc pobierają.. ja wystartowałem w połowie msc i mam pod koniec pobierane zawsze z automatu. no i musisz mieć udostępnione płatności internetowe z góry i zawsze kase na koncie. jak nie dadzą rady ściągnąc to Ci blokują konto.. zawsze też możesz zapłacić jednorazowo i mieć z głowy do tego ciut taniej ;-)
Koniec miesiąca byłby dobry bo ja mam wypłatę ostatniego. Problem w tym, że nie mam prawie kasy na karcie (limit wykorzystany) i musiałbym sobie właśnie wpłacać kasę na kartę, tzn. robić przelew.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58232
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#265 Post autor: Adam » ndz kwie 02, 2017 15:19 pm

poczytaj regulamin bo tam jest - chyba - jakaś kara za blokadę konta. musisz mieć zawsze 42 zł dostępne oraz odblokowane płatności zdalne bo oni to ściągają z automatu i Ty nic nie musisz robić...
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#266 Post autor: lis23 » ndz kwie 02, 2017 15:23 pm

Adam pisze:
ndz kwie 02, 2017 15:19 pm
poczytaj regulamin bo tam jest - chyba - jakaś kara za blokadę konta. musisz mieć zawsze 42 zł dostępne oraz odblokowane płatności zdalne bo oni to ściągają z automatu i Ty nic nie musisz robić...
Najpierw przejdę się do banku i zapytam, czy mam te płatności zdalne aktywne. Najgorsze jest to, że jak sobie coś wpłacę na kartę to mi ciągle pobierają za jakieś pierdoły, typu:
- Opłata za "Bezpieczne pieniądze Komfort"
- Opłata za Pakiet - "Twoje bezpieczeństwo"
- MICROSOFT *XBOXLIVE MSBILL.INFO IE - tu pobrali mi 15 zł a ja nie wiem, co to jest ...

Siostra ma chyba tylko kartę bankomatową, czy taką też uznają czy tylko kredytową i debetową?
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58232
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#267 Post autor: Adam » ndz kwie 02, 2017 15:30 pm

wystarczy bankomatowa, tylko trzeba odblokować te zdalne w panelu internetowym albo osobiście w banku.
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Gieferg
Asystent orkiestratora
Posty: 429
Rejestracja: wt paź 25, 2016 16:30 pm

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#268 Post autor: Gieferg » ndz kwie 02, 2017 21:05 pm

SRSLY? Nie było lepszego tematu do pitolenia o kartach CC niż ten?
Ja ten film przez lata oglądałem ze starej taśmy VHS
To może oglądaj z niej dalej?
Nie widzę problemu, bo widziałem film raz, ponad 20 lat temu, a potem dopiero na Blu-ray.
Muzyka filmowa na Filmożercach

Want list: Tyler - (John) Rambo / Silvestri - Avengers

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13111
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#269 Post autor: lis23 » pn kwie 03, 2017 18:07 pm

Nie wiedziałem, gdzie zapytać a temat jest o filmach ;)

Dla mnie to wygląda tak, jakby wszystko zostało ponownie obrysowane, tyle że grubym, czarnym flamastrem, a moja stara taśma video (jak i mój magnetowid) już nie istnieje. Mogli po prostu przenieść oryginalną wersję filmu na BD, podobnie jak "Aladyna", itp. zamiast ingerować w obraz, w tej kwestii jestem jednak dosyć konserwatywny.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Krzysiek
Nominacja do odkrycia roku
Posty: 1104
Rejestracja: śr gru 07, 2011 16:52 pm
Lokalizacja: Polkowice

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#270 Post autor: Krzysiek » pn kwie 03, 2017 21:25 pm

A nie przyszło Ci do głowy, że te wszystkie mocniej widziane "kreski" czyli obrysowanie postaci, wynika z tego iż w związku z wyostrzeniem kolorów, wyższą rozdzielczością i lepszym kontrastem (wszak wszyscy biją się o "czarniejszą" czerń) będzie to bardziej rzucało się w oczy?

ODPOWIEDZ