Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

To jest miejsce gdzie można podyskutować o samych filmach. Czekamy na wasze analizy, opinie, ciekawe spostrzeżenia, no i przede wszystkim produkcje godne polecenia. Zarówno te ambitne jak i te komercyjne. Piszcie, dyskutujcie, spierajcie się, niech forum zacznie wrzeć.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Templar
+ W.A. Mozart +
Posty: 9848
Rejestracja: wt sie 02, 2011 19:48 pm
Lokalizacja: Warsaw City
Kontakt:

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#46 Post autor: Templar » sob lut 01, 2014 22:14 pm

4K będzie jeszcze nawet na Blu-Rayu, prawdopodobnie pod koniec tego roku pojawią się pierwsze filmy 4K na BD. Ale w większości będą potrzebne nowe odtwarzacze, bo na pewno H.264 zastąpią czymś innym, prawdopodobnie H.265.
Obrazek

"Problem z cytatami w internecie jest taki, że ludzie natychmiast wierzą w ich prawdę" - Abraham Lincoln

http://www.lastfm.pl/user/iTemplar

Awatar użytkownika
WhiteHussar
Nominowany do Emmy
Posty: 1504
Rejestracja: sob mar 02, 2013 23:31 pm
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#47 Post autor: WhiteHussar » sob lut 01, 2014 22:32 pm

W Polsce nie jest jeszcze popularne odtwarzanie filmów na blu rayach a tu już mówią o 4K. U nas 4K będzie się stawało normalne, gdzie w Japonii będą już wymyślać coś lepszego.

w 4K będzie się liczyła duża liczba cali w TV. Im większy ekran tym więcej szczegółów będzie można zobaczyć.
Ogromną ilość szczegółów obrazu można dostrzec tylko z pewnej odległości. Przy ekranie o przekątnej 70-84 cale są to pewnie
maksymalnie 3 metry. Jeżeli będziemy siedzieć dalej to 4K nie będzie mieć sensu bo nie zobaczysz już tych pikseli, trzeba by mieć sokoli wzrok

Gdzieś o tym czytałem.

Według mnie TV o wielkości 80 cali to okropnie daleka przyszłość.

Awatar użytkownika
Templar
+ W.A. Mozart +
Posty: 9848
Rejestracja: wt sie 02, 2011 19:48 pm
Lokalizacja: Warsaw City
Kontakt:

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#48 Post autor: Templar » sob lut 01, 2014 22:40 pm

Ludzkie oko jest w stanie rozróżnić ok. 300 pikseli na cal długości, co przy rozdzielczości 4K (3840 x 2160) daje nam jakieś 14,5".
Obrazek

"Problem z cytatami w internecie jest taki, że ludzie natychmiast wierzą w ich prawdę" - Abraham Lincoln

http://www.lastfm.pl/user/iTemplar

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13081
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#49 Post autor: lis23 » sob lut 01, 2014 23:10 pm

Mam nadzieję, że to się jednak szybko nie upowszechni i że będą nadal produkować tv w " normalnej ' rozdzielczości, czyli FHD - zamiast bawić się w 4K niech dociągną HDTV do FHD.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
WhiteHussar
Nominowany do Emmy
Posty: 1504
Rejestracja: sob mar 02, 2013 23:31 pm
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#50 Post autor: WhiteHussar » sob lut 01, 2014 23:18 pm

A jak miało być z 3D? Super wrażenia itp. A wyszło tak, że ogląda się to w kinie choć i tak masę ludzi nie lubi ( w tym ja )

Awatar użytkownika
Templar
+ W.A. Mozart +
Posty: 9848
Rejestracja: wt sie 02, 2011 19:48 pm
Lokalizacja: Warsaw City
Kontakt:

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#51 Post autor: Templar » sob lut 01, 2014 23:25 pm

lis23 pisze:Mam nadzieję, że to się jednak szybko nie upowszechni i że będą nadal produkować tv w " normalnej ' rozdzielczości, czyli FHD - zamiast bawić się w 4K niech dociągną HDTV do FHD.
A co to Ci robi za różnicę? 4K odpalisz bez problemu przecież też i na starym telewizorze, oczywiście w niższej rozdzielczości, no i w przypadku odtwarzaczy stacjonarnych to w większości będzie potrzebna wymiana na te obsługujące nowy kodek. Przy komputerach wystarczy aktualizacja kodeków, chyba, że jakiś staroć, na którym ledwo FHD działa. Nie wiadomo jeszcze jak z PS4/XO, ale PS4 powinno wspierać H.265 po aktualizacji softu. I tak samo na telewizorze 4K, czy 8K, które też niedługo pojawią się na rynku odpalisz stare BD 1080p, oczywiście trochę gorzej się ogląda materiał FHD na ekranie UHD, niż na ekranie FHD, ale da się przeżyć :P

A przy obecnym kodeku FHD w TV jest nieopłacalne, zajmuje za dużo pasma, jak się upowszechni H.265 to wtedy się pewnie przerzucą na pełne HD. Ale to też trzeba będzie dekodery powymieniać.
Obrazek

"Problem z cytatami w internecie jest taki, że ludzie natychmiast wierzą w ich prawdę" - Abraham Lincoln

http://www.lastfm.pl/user/iTemplar

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13081
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#52 Post autor: lis23 » sob lut 01, 2014 23:43 pm

Oni to na razie nie są w stanie dać wszystkich dostępnych kanałów w HD Ready, ciekawe, dlaczego? - koszta?, technologia?.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
WhiteHussar
Nominowany do Emmy
Posty: 1504
Rejestracja: sob mar 02, 2013 23:31 pm
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Odp: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#53 Post autor: WhiteHussar » sob lut 01, 2014 23:57 pm

Jaj nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Może i w Japonii większość kanałów jest w HD to u nas jeszcze trochę trzeba poczekać, aby zwykły Kowalski mógł oglądać większość kanałów w HD. PS4 ma wspierać, jest to potwierdzone.

Według mnie, powinni zabrać się najpierw za z Full HD aby każdy mógł ją uważać za coś normalnego a potem za 4K

Awatar użytkownika
Templar
+ W.A. Mozart +
Posty: 9848
Rejestracja: wt sie 02, 2011 19:48 pm
Lokalizacja: Warsaw City
Kontakt:

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#54 Post autor: Templar » ndz lut 02, 2014 00:10 am

Brak możliwości albo za duże koszty, nadajniki mają ograniczoną pojemność. W przypadku naziemnej telewizji to w stosowanym u nas obecnie DVB-T jeden multipleks (u nas na chwilę obecną 3 działają) pomieści 7 kanałów SD albo 3 kanały HD. Telewizja satelitarna i kablowa też ma ograniczenia. Rozwiązaniem są właśnie nowe kodeki, obecnie najczęściej stosuje się H.264, a zatwierdzony jakiś czas temu H.265 pozwala na osiągnięcie takiej samej jakości przy blisko 2 razy mniejszym rozmiarze. W przypadku naziemnej mamy też DVB-T2, które pozwala na dwukrotnie większą pojemność multipleksów, ale tego to chyba u nas szybko nie wprowadzą, bo dopiero co zakończyło się przejście z analogowej, może jedynie jako dodatek w niektórych rejonach, tak jak to np. w Warszawie przez jakiś czas było dostępne DVB-T2 testowo z Pałacu Kultury i Nauki.
WhiteHussar pisze:Może i w Japonii większość kanałów jest w HD to u nas jeszcze trochę trzeba poczekać, aby zwykły Kowalski mógł oglądać większość kanałów w HD.
Żaden kanał telewizyjny na świecie nie nadaje w Full HD, czyli 1080p, za mała różnica jakości względem 1080i, a za to duża różnica w rozmiarze i jest to nieopłacalne. A jak się upowszechni H.265 to przerzucą się pewnie od razu na 4K.
Obrazek

"Problem z cytatami w internecie jest taki, że ludzie natychmiast wierzą w ich prawdę" - Abraham Lincoln

http://www.lastfm.pl/user/iTemplar

Awatar użytkownika
WhiteHussar
Nominowany do Emmy
Posty: 1504
Rejestracja: sob mar 02, 2013 23:31 pm
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#55 Post autor: WhiteHussar » ndz lut 02, 2014 00:17 am

Ja jakoś nie wierze aby miało to się stać w przeciągu najbliższych 3 lat

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13081
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#56 Post autor: lis23 » ndz lut 02, 2014 00:31 am

A czy u nas są jakieś kanały w 1080i czy wszystko to 720p?
jak już będę miał pewność dalszej pracy muszę wziąć jakiś pakiet HD bo SD z kablówki u mnie jest po prostu tragiczne ...
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Templar
+ W.A. Mozart +
Posty: 9848
Rejestracja: wt sie 02, 2011 19:48 pm
Lokalizacja: Warsaw City
Kontakt:

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#57 Post autor: Templar » ndz lut 02, 2014 00:37 am

No na pewno 4K/8K bardzo szybko się nie upowszechni, ale ja obstawiam jakieś 6-7 lat. W sumie najważniejsze to jest, żeby filmy się pojawiały w tym formacie na BD, czy też na jakimś nowym nośniku. Bo popularność HD właśnie nastała wraz z pojawieniem się w 2006 roku pierwszych odtwarzaczy i filmów na Blu-Rayu. Telewizory 4K są coraz tańsze, w tym roku mają pojawić się pierwsze filmy 4K na BD, do tego cyfrowi nadawcy zapowiadają 4K - Netflix w połowie roku ma oferować 4K dla części tytułów, w tym też House of Card ma być dostępne w takiej jakości.
lis23 pisze:A czy u nas są jakieś kanały w 1080i czy wszystko to 720p?
jak już będę miał pewność dalszej pracy muszę wziąć jakiś pakiet HD bo SD z kablówki u mnie jest po prostu tragiczne ...
Większość, nie wiem czy nawet nie wszystkie nadawane są w 1080i. TVN HD był kiedyś nadawany w 720p, ale też zmienili na 1080i.
Obrazek

"Problem z cytatami w internecie jest taki, że ludzie natychmiast wierzą w ich prawdę" - Abraham Lincoln

http://www.lastfm.pl/user/iTemplar

Awatar użytkownika
WhiteHussar
Nominowany do Emmy
Posty: 1504
Rejestracja: sob mar 02, 2013 23:31 pm
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#58 Post autor: WhiteHussar » ndz lut 02, 2014 00:49 am

Templar pisze:No na pewno 4K/8K bardzo szybko się nie upowszechni, ale ja obstawiam jakieś 6-7 lat. W sumie najważniejsze to jest, żeby filmy się pojawiały w tym formacie na BD, czy też na jakimś nowym nośniku. Bo popularność HD właśnie nastała wraz z pojawieniem się w 2006 roku pierwszych odtwarzaczy i filmów na Blu-Rayu. Telewizory 4K są coraz tańsze, w tym roku mają pojawić się pierwsze filmy 4K na BD, do tego cyfrowi nadawcy zapowiadają 4K - Netflix w połowie roku ma oferować 4K dla części tytułów, w tym też House of Card ma być dostępne w takiej jakości.
lis23 pisze:A czy u nas są jakieś kanały w 1080i czy wszystko to 720p?
jak już będę miał pewność dalszej pracy muszę wziąć jakiś pakiet HD bo SD z kablówki u mnie jest po prostu tragiczne ...
Większość, nie wiem czy nawet nie wszystkie nadawane są w 1080i. TVN HD był kiedyś nadawany w 720p, ale też zmienili na 1080i.

Jak dla mnie ten TVN HD szału nie robi. Widziałem już kilka filmów i jest Bardzo Dobrze ale gdy zobaczyłem ten sam film na płytce to już inna bajka. To ta niewielka różnica między 1080p a 1080i pewnie zadecydowała. Kilka filmów na blu ray w 4K już jest ( na allegro jest ich sporo ). Pasowało by to porównać w jakimś Media Markcie czy gdzie

Awatar użytkownika
Templar
+ W.A. Mozart +
Posty: 9848
Rejestracja: wt sie 02, 2011 19:48 pm
Lokalizacja: Warsaw City
Kontakt:

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#59 Post autor: Templar » ndz lut 02, 2014 01:24 am

WhiteHussar pisze:Jak dla mnie ten TVN HD szału nie robi. Widziałem już kilka filmów i jest Bardzo Dobrze ale gdy zobaczyłem ten sam film na płytce to już inna bajka. To ta niewielka różnica między 1080p a 1080i pewnie zadecydowała. Kilka filmów na blu ray w 4K już jest ( na allegro jest ich sporo ). Pasowało by to porównać w jakimś Media Markcie czy gdzie
Tyle, że oni często nie puszczają materiału źródłowego w Full HD (nawet pomimo tego, że dany film jest dostępny w 1080p na BD), tylko np. 480p i skalują do HD. I poza tym nie ma też co porównywać z BD, bo w TV masz średnio do 10 Mb/s (sportowe kanały mają więcej, niektóre do 20 Mb/s), a na BD masz powyżej 30 Mb/s.

Nie ma jeszcze filmów na BD w 4K, to co widzisz na Allegro to są filmy 1080p "Mastered in 4K", oznacza to tyle, że materiał źródłowy przed wrzuceniem na BD był w 4K. Minimalna poprawa jakości, prawie niezauważalna względem poprzednich wydań, bez tego "Mastered in 4K".
Obrazek

"Problem z cytatami w internecie jest taki, że ludzie natychmiast wierzą w ich prawdę" - Abraham Lincoln

http://www.lastfm.pl/user/iTemplar

Awatar użytkownika
WhiteHussar
Nominowany do Emmy
Posty: 1504
Rejestracja: sob mar 02, 2013 23:31 pm
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Blu - Ray - nasze filmowe kolekcje

#60 Post autor: WhiteHussar » ndz lut 02, 2014 10:07 am

O widzisz, może jak wyjdzie ten nowy nośnik to większość filmów które są na blu ray i nie mają polskiej dystrybucji, będą zrobione od nowa z lektorem i napisami.

ODPOWIEDZ