POLSKIE KINO - dyskusja

To jest miejsce gdzie można podyskutować o samych filmach. Czekamy na wasze analizy, opinie, ciekawe spostrzeżenia, no i przede wszystkim produkcje godne polecenia. Zarówno te ambitne jak i te komercyjne. Piszcie, dyskutujcie, spierajcie się, niech forum zacznie wrzeć.
Wiadomość
Autor
hp_gof

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#796 Post autor: hp_gof » śr kwie 04, 2018 18:39 pm

swordfish pisze:
śr kwie 04, 2018 18:24 pm
Co byście wybrali?
Pasikowskiego.

Awatar użytkownika
Wojteł
John Williams
Posty: 9826
Rejestracja: sob mar 15, 2008 23:50 pm
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#797 Post autor: Wojteł » śr kwie 04, 2018 19:04 pm

swordfish pisze:
śr kwie 04, 2018 18:24 pm
Co byście wybrali?
Zachowanie resztek godności?
Haha Śląsk węgiel zadupie gwara

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#798 Post autor: swordfish » śr kwie 04, 2018 20:10 pm

Pasikowski to taki sam "obciach" jak Vega. Obecne oceny i recenzje filmów Vegi niczym nie różnią się od recenzji filmów Pasikowskiego z lat 90. "Kroll" i "Psy" były jeszcze pewną świeżością w polskim kinie, to już jego kolejne "Psy 2", "Słodko-gorzki", "Demony wojny" czy "Reich" budziły tylko politowanie nad marnością twórcy.

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#799 Post autor: Adam » czw kwie 05, 2018 16:31 pm

Linda akurat ma jaja i nie raz mówił że za darmo nie gra. Więc jest konsekwentny i nie dziwie się że wybrał Vegę na którym zarobi kilkakrotnie więcej, a do zagrania będzie miał dokładnie tą samą rolę.
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#800 Post autor: Adam » pt kwie 06, 2018 20:49 pm

Dobra ta Twarz, choć w życiu bym nie powiedział, że to jest film Szumowskiej. Na pewno najdelikatniejszy i najspokojniejszy społecznie z tych które zrobiła. Cóż, dostaliśmy obraz typowych Polaków i statystycznych wyborców Pisu - wiejski katotaliban, typowy ksiądz pieprzący głupoty (scena spowiedzi to mistrzostwo), wiejska zawiść, disko polo, audiotele, to je moje pole!! (znów w punkt), rasizm (klasyka), bieg po "karpia" miastowych (kolejne mistrzostwo) i świebodziński Jezus. Zatwardziała prawica pewnie będzie mieć używanie jak tak można szkalować kraj, typowe polaczki pewnie też bo przecież oni nie lubią jak sie nadaje na pobratymców, no ale cóż - tak nas właśnie widzą na świecie, od którego od 2 lat w przyśpieszonym tempie się oddalamy, i na obraz jaki sobie zapracowaliśmy latami.. Fajnie że w wielu miejscach twórcy mrugają okiem do widza, szkoda tylko że ten statystyczny Polak pokazany na filmie zamiast wynieść coś z tej satyry, rzuci fochem albo nie zrozumie aluzji i ironii którą jest cały film, a jedyne co wyniesie z tej tragikomedii i gdzie się zaśmieje, to w scenie swoją drogą bardzo dobrych dwóch kawałów opowiedzianych - a jakże - przy wigilii (jeden z nich jest w zwiastunie).
#FUCKVINYL

hp_gof

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#801 Post autor: hp_gof » pt kwie 06, 2018 22:15 pm

#siłakobiety 8)

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33787
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#802 Post autor: Wawrzyniec » sob kwie 07, 2018 13:45 pm

Tylko problem taki, że te aluzje i ironia jest tak subtelnie podana jak worek kartofle rzucony na porcelanowy talerz.

@Adam a specyficzne zdjęcia cię nie męczyły?
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#803 Post autor: Adam » sob kwie 07, 2018 15:12 pm

Nie, ale nie rozumiem dlaczego pierwsze 10 minut też było rozmyte, skoro to było przed wypadkiem. Bo że po wypadku prawie nie widział na jedno oko, to już było oczywiste czemu zdjęcia miały taki zamysł. Tzn. raczej wiem czemu cały film miał takie - bo Twarz jako tytuł jest tu alegorią do sytuacji w PL i świecie, stąd jest cały film taki, ale uważam że nie było to potrzebne - mogli to rozmycie dawać tylko w scenach z głównym bohaterem imho.
#FUCKVINYL

hp_gof

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#804 Post autor: hp_gof » sob kwie 07, 2018 18:19 pm

Film jest dobry, aczkolwiek druga połowa i końcówka troszkę mnie rozczarowały pod tym względem, że miałem wrażenie, jakby film był "urwany" - jakby coś jeszcze powinno się wydarzyć, a żadnej solidnej kulminacji nie zauważyłem. Jako czarna komedia bardzo mnie film usatysfakcjonował, wiele razy uśmiechałem się pod nosem albo i nawet głośniej (scena spowiedzi <3). Zgadzam się z recenzjami, że Szumowska pokazała tych ludzi z "czułością", bo są moim zdaniem pokazani bardzo delikatnie, a szczerze mówiąc spodziewałem się, że ten film będzie faktycznie mocno "antypolski", że ci ludzie ze wsi będą Jacka mocno prześladować, a wcale tak (moim zdaniem) nie było. Nie zmienia to faktu, że bardzo trafnie krytycznym okiem zostali pokazani Polacy - czy to poczynając od "jakoś to będzie" (ostatnie ujęcie pomnika spoglądającego w wiadomym kierunku) poprzez te wszystkie Janusze i Grażyny w supermarketach, grubą dziewczynkę w dorożce w sukience wyglądającej jak beza, życzenia wigilijne (so true!) :mrgreen: mnóstwo smartfonów i selfie, kłótnia o spadek itd. To są takie fajne obserwacje, które spokojnie mogłyby się odnosić do mieszczuchów nawet. W dodatku film przepiękny wizualnie (zdjęcia!), dobrze zagrany, świetna charakteryzacja, naturalne dialogi, no i wszystkie "kurwy" w dialogach miały jakiś sens ;)
Wchodzę na filmweb, a tam ocena 5,8 :shock: i komentarze, że lewaczka Szumowska dostała nagrodę w Berlinie za szkalowanie Polaków :mrgreen: I głównie zarzuty, że tym facetem po przeszczepie twarzy w jego wiosce wszyscy się opiekowali, więc Szumowska kłamie itd. :D I weź Ty, artysto, próbuj jakąkolwiek alegorię czy baśń zaprezentować :roll: Tak czy siak, Twarz to był lajcik, zobaczymy jak będą ćwierkać po Smarzowskim :mrgreen:

Awatar użytkownika
swordfish
Zdobywca Oscara
Posty: 2837
Rejestracja: śr gru 01, 2010 11:44 am
Lokalizacja: Polska

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#805 Post autor: swordfish » sob kwie 07, 2018 22:55 pm

Na mediakrytyk.pl średnia ocen 6.5. Na imdb już nieco lepiej 7.2.
Gościówa z Antyradia napisała: "Szumowska niestety nie stara się nawet, by w swoim filmie pokazać coś nowego, stawiając na powielanie stereotypów, czego ja osobiście nie mam już ochoty oglądać. Bo choć taki obraz bywa przejmujący, czasem groteskowy, a czasem i tragikomiczny, jest już po prostu nudny, a przede wszystkim niereprezentatywny."
W innej recenzji z kolei ktoś stwierdził, że Szumowska i Vega reprezentują ten sam rodzaj kina - tabloidowe, powierzchowne i pretensjonalne. Z tym, że Szumowska będzie chwalona za nazwisko i bycie kobietą.
Jak chcecie obejrzeć kino niejednoznaczne i zagadkowe do wielorakich interpretacji, to zmierzcie się z "Wieżą. Jasny dzień". Również wiejskie klimaty, przyroda i na pierwszym planie kobiety. W tle przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej. Kłótnie rodzinne. Końcówka Was jednak zaskoczy. Finał godny Terrence'a Malick'a.

hp_gof

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#806 Post autor: hp_gof » sob kwie 07, 2018 23:01 pm

No właśnie dzisiaj tak sobie myślałem o Vedze w tym kontekście. Tylko, że on portretuje bardziej "skompromitowane wielkomiejskie elity", przez co trafia w gusta "prostego ludu", za to "elity" się buntują wobec takiego wizerunku. Szumowska robi dokładnie na odwrót. Jednak mimo wszystko Szumowska ma lepszy warsztat.

Awatar użytkownika
Wojteł
John Williams
Posty: 9826
Rejestracja: sob mar 15, 2008 23:50 pm
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#807 Post autor: Wojteł » sob kwie 07, 2018 23:29 pm

Ostatnio gdzieś się natknąłem na twierdzenie, że Szumowska to Vega dla inteligentów, czy jakoś tak (cytuję z pamięci).
Haha Śląsk węgiel zadupie gwara

hp_gof

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#808 Post autor: hp_gof » sob kwie 07, 2018 23:31 pm

Skoro już trzy osoby na to wpadły, to chyba coś w tym jest :mrgreen:

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33787
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#809 Post autor: Wawrzyniec » ndz kwie 08, 2018 04:28 am

Hm, ciekawe, kto użył tego stwierdzenia, jakieś trzy strony temu? :wink:
No wlasnie nie wiem, na ile Malgoska Szumowska, to troche nie taki Patryk Vega dla wykszstalconych i inteligencji. Niby jest za tym Jakis glebszy sens, przeslanie filozoficznem polityczne, ale w rozrachunku, troche to takie prostackie i wulgarne.
#WinaHansa #IStandByDaenerys

hp_gof

Re: POLSKIE KINO - dyskusja

#810 Post autor: hp_gof » ndz kwie 08, 2018 10:16 am

Ciekawe jest to, że prawdziwy gościu po przeszczepie z jednej strony mówi w wywiadzie, że wszyscy dookoła mu pomagali, byli ok itd., a z drugiej strony między wierszami wspomina o całkiem sporej ilości negatywnych zachowań tej społeczności ;)
http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103454,2323 ... .html#Z_MT

ODPOWIEDZ