Solaris

W tym dziale piszemy o naszych soundtrackowych odkryciach, o partyturach twórców mało znanych, lub zapomnianych, kompozytorach z których dziełami warto się zapoznać.
Wiadomość
Autor
Neo
Parkingowy przed studiem nagrań
Posty: 42
Rejestracja: ndz lis 18, 2007 02:15 am
Lokalizacja: Stalowa Wola

Solaris

#1 Post autor: Neo » ndz lis 18, 2007 02:31 am

Muzykę do filmu Solaris stworzył Cliff Martinez.
Muzyka ta sprawia wrażenie Muzyki, która nastraja negatywnie, powoduje przygnębienie.

Oczywiście jest to tylko pierwsze skojarzenie, moim zdaniem niezgodne z rzeczywistością.

Przede wszystkim Muzyka z filmu Solaris skłania do myślenia, do pewnych refleksji. Ja w tych utworach słyszę momentami nadzieję, porównać te odczucie można do widoku wschodzącego słońca.
Utwory są tajemnicze, mówią niewiele, trudno jest wyodrębnić z nich konkretny przekaz, myślę, że dlatego tak jest, ponieważ film nie jest łatwym do zrozumienia i tak samo jest z Muzyką do niego.
Temat przewodni. Temat który słyszymy praktycznie przez cały album. Towarzyszy nam on od samego początku do końca ścieżki w różnych aranżacjach. Wszystko utrzymane jest w jednostajnym tempie, a jednak nie nudzi. Główny temat, który słyszymy po raz pierwszy w First Sleep zarówno jak i cały score jest bardzo klimatyczny, wręcz hipnotyczny. Muzyka narasta powoli, jakby leniwie osiąga swoje apogeum po czym ponownie zwalnia. Zabieg ten powtarzany jest bardzo często, dzięki czemu całość osiąga taką a nie inną formę. Martinez do stworzenia takiego klimatu użył skromnego instrumentarium. Delikatna sekcja smyczkowa, celesta, perkusja oraz cała gama instrumentów etnicznych. Wszystko mocno wspierane bardzo dobrą elektroniką.
Tak więc nie jest to muzyka dla każdego. Bez wątpienia taki rodzaj muzyki znajdzie swoich antagonistów - tak jak wspominałem, mówiących o mroczności tej Muzyki lecz mnie jednak całość bardzo się podoba i polecam każdemu, kto ma ochotę wejść w swoisty muzyczny trans.

Twórcom filmu i twórcy Muzyki do niego należą się gratulacje za ciężką i solidną pracę.

Fragment utworu: Is That Everybody Wants (02:42)

ODPOWIEDZ