The horror... the horror...

Tutaj dyskutujemy o poszczególnych ścieżkach dźwiękowych napisanych na potrzeby kina.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33787
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

The horror... the horror...

#1 Post autor: Wawrzyniec » sob wrz 05, 2009 15:38 pm

Ostatnio jestem w trakcie lepszego poznawania prac Christophera Younga. A więc ma się rozumieć mam też sporo do czynienia z jego muzyką do horrorów. I tak chociaż sam jakimś wielkim miłośnikiem horrorów nie jestem. Przynajmniej nie tych nowych, na jakiś horror made by Hammer Films zawsze mam ochotę :) Wracając, mimo, że miłośnikiem horrorów nie jestem to muszę przyznać, że wiele z nich posiada naprawdę dobrą muzykę. A jak nie cały soundtrack jest dobry to przynajmniej główny motyw doskonale wpada w ucho i pozostaje w naszej pamięci na zawsze.
Dlatego też jestem ciekaw jakie według Was są najlepsze partytury do filmów grozy? Jakie nieznane score'y do horrorów są waszym zdaniem godne polecenia? Co wypada znać? itd.

P.S. Mimo, że do Halloween daleko to mam nadzieję, że temat nie jest jakiś przedwczesny :wink:
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
VPFreeMan
Asystent orkiestratora
Posty: 413
Rejestracja: pt wrz 19, 2008 18:38 pm

#2 Post autor: VPFreeMan » sob wrz 05, 2009 16:00 pm

moje ulubione :)
Ch.Young : Hellraiser 1 i 2, Fly 2, Dark Half
E.Morricone : Cat O'Nine Tails, The Thing, Orca:Killer Whale
G.Yared : 1408
J.Carpenter : Halloween, The Fog
Pino Donaggio : Carrie, The Howling
Riz Ortolani : Cannibal Holocaust
Tangerine Dream : Firestarter
J.Elias : Children of the Corn
J.Goldsmith : Poltergeisty :)
H.Manfredini : Friday 13th
P.Glass : Candyman

:D :D

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#3 Post autor: Koper » sob wrz 05, 2009 16:29 pm

plus
J. Carpenter - Christine
S. Cipriani - Piranha II The Spawning
P. Doyle - Frankenstein
R. Edelman - Anaconda
G. Fenton - Mary Reilly
G. Fenton - The Company of Wolves
F. Frizzi - City of the Living Dead
F. Frizzi - The Beyond
Goblin - Suspiria
Goblin - Profondo Rosso
D. Julyan - The Descent
W. Kilar - Dracula
J. LoDuca - Evil Dead II
J. LoDuca - Evil Dead III Army of Darkness
R. Miller - Hellraiser III Hell on Earth
J. Navarrete - Mirrors
M. Nyman + D. Albarn - Ravenous
H. Shore - The Fly
J. Soderqvist - Let the Right One In
tomandandy - The Hills Have Eyes
F. Velazquez - El Orfanato
D. Wiseman - Haunted
D. Wiseman - Lesbian Vampire Killers
:)

Awatar użytkownika
Łukasz Wudarski
+ Sergiusz Prokofiew +
Posty: 1326
Rejestracja: czw kwie 07, 2005 19:41 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

#4 Post autor: Łukasz Wudarski » sob wrz 05, 2009 16:38 pm

Michael Jackson- Thriller...
A nie to muzyka do Thrillera...
:)
Why So Serious !?

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23205
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

#5 Post autor: Mystery » sob wrz 05, 2009 16:57 pm

Jan A. P. Kaczmarek - Lost Souls
Elliot Goldenthal - Wywiad z wampirem
Brian Tyler - Darkness Falls

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33787
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

#6 Post autor: Wawrzyniec » sob wrz 05, 2009 20:41 pm

O dzięki VPRFreemana i Kopera zostały wymienione najważniejsze płyty i najważniejsi kompozytorzy :) Dziwi mnie trochę brak "Omena" Goldsmitha, ale mam nadzieję, że to tylko przeoczenie :wink:
Widzę, że został również wymieniony i ma się rozumieć słusznie John Carpenter. Chociaż ja osobiście bym akurat "Christine" nie dał, gdyż dla mnie to jedna ze słabszych prac Carpentera. Zdecydowanie lepiej prezentuje się "Prince of Darkness" czy też "Village of the Damned".
Przy czym z Carpenter problem według mnie jest taki, że tworzy on dobre, zapadające w pamięci tematy, ale reszta płyty już się tak dobrze po za filmem nie prezentuje. I to mogę w sumie napisać o większości soundtracków Carpentera. Dlatego gdybym ja miał coś Carpentera zakupić to najchętniej jakąś płytę na której będą wszystkie główne tematy z jego filmów.
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#7 Post autor: Koper » sob wrz 05, 2009 23:32 pm

Co do Carpentera to pełna zgoda. Tematy są świetne, elektroniczny underscore rzadko nadaje się do słuchania. Ale "Christine" taki właśnie temat, albo i ze dwa ma. :) Zresztą w przypadku innych wymienionych prac innych kompozytorów często bywa podobnie. Taki "The Descent" w 3/4 nie daje się słuchać, ale pozostała 1/4 jest bardzo dobra, a finałowa kulminacja wręcz znakomita.
Seria "Omen" jest tak oczywista, że nie musiała być wymieniana. :)

Awatar użytkownika
VPFreeMan
Asystent orkiestratora
Posty: 413
Rejestracja: pt wrz 19, 2008 18:38 pm

#8 Post autor: VPFreeMan » ndz wrz 06, 2009 12:41 pm

No tak jak napisał Koper seria Omen nie musi być wymieniana, każdy wie że to klasyka przez duże "K" :D :D

Ja jeszcze dorzucę, bo mi się przypomniało,hehe:
Ch. Young :Bless The Child
Kenji Kawai :DARK WATER
Patrick Doyle : Needful Things
ELLIOT GOLDENTHAL : Pet Sematary
EDWARD SHEARMUR : Skeleton Key

i to chyba tyle
:D

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#9 Post autor: Koper » ndz wrz 06, 2009 14:44 pm

I jeszcze:
Mark Thomas - Dog Soldiers
i tegoroczne:
Z.M. de la Riva - Imago Mortis

Awatar użytkownika
VPFreeMan
Asystent orkiestratora
Posty: 413
Rejestracja: pt wrz 19, 2008 18:38 pm

#10 Post autor: VPFreeMan » ndz wrz 06, 2009 14:48 pm

Koper co to?? :Z.M. de la Riva - Imago Mortis?? Warte uwagi?? :D

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#11 Post autor: Koper » ndz wrz 06, 2009 16:23 pm

Z tegorocznego hiszpanskiego horroru. Coś pomiędzy "Sierocińcem" a "Saint Ange" (mówię o stronie muzycznej). Nic odkrywczego, ale jak na muzykę z horroru całkiem dobrze się słucha.

http://cerberus100.blogspot.com/2009/09 ... music.html

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33787
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

#12 Post autor: Wawrzyniec » pn wrz 07, 2009 17:47 pm

VPFreeMan pisze:No tak jak napisał Koper seria Omen nie musi być wymieniana, każdy wie że to klasyka przez duże "K" :D :D
Dobra, dobra. Tłumaczcie się dalej :wink: :D

A co do Carpentera to interesująco prezentuje się jego muzyka do "Vampires". Może dlatego, że przez te rockowo-country-grunge'owe wstawki muzyka ta nie brzmi jak do klasycznego horroru. "Ghost of Mars" nawet nie słuchałem, ale coś czuję, że muzyka trzyma poziom filmu, który niestety jak na razie jest ostatnim kinowym filmem Carpentera. I mimo, że co roku słyszę o powrocie Carpentera to coś tego powrotu nie ma. A kończąc z Carpenterem to muszę się przyznać, że jeżeli miałym wybierać najlepszy jego temat to wybrałby do "The Fog". I domyślam się, że pewnie wiele fanów horrorów, a tym bardziej serii "Halloween" zabiłoby mnie za te słowa :wink:
Co do elektronicznych brzmień w horrorach to chyba Goblin jest też grupą, którą trzeba wymienić. Choć sam osobiście nie lubię ich muzyki i trochę się dziwię, że Dario Argento tak sobie upodobał z nimi współpracę? Chociaż co mi się tu wypowiadać, gdyż fanem filmów Argento nie jestem. Szczególnie jak obejrzałem ten z kozłem uprawiającym seks (tytułu już nie pamiętam).

Ja też coś sobie pozwolę polecić. I to polecę dwie prace jednego z moich ulubionych kompozytorów:
"House on Haunted Hill" - Don Davis
"House of Frankenstein" - Don Davis

Szczególnie "House of Frankenstein" jest muzyką naprawdę bardzo dobrą z wszystkim tym co w muzyce Davisa najlepszego. Swoim stylem muzyka ta pasuje bardziej do klasycznych horrorów. Szkoda, że sam film telewizyjny jest podobno bardzo słaby. Ale muzyka naprawdę godna polecenia.
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33787
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

#13 Post autor: Wawrzyniec » czw wrz 10, 2009 12:58 pm

P.S. Teraz dopiero sobie uświadomiłem, że na liście nie ma pewnego naprawdę genialnego score'u. Nie jest to taki typowy horror, ale muzyka naprawdę przednia:
Wojciech Kilar - "The Ninth Gate" ("Dziewiąte wrota")
Nie tak dobre jak "Dracula", ale partie na chór robią wrażenie :)
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

#14 Post autor: Koper » czw wrz 10, 2009 17:34 pm

Wawrzyniec pisze: Co do elektronicznych brzmień w horrorach to chyba Goblin jest też grupą, którą trzeba wymienić. Choć sam osobiście nie lubię ich muzyki i trochę się dziwię, że Dario Argento tak sobie upodobał z nimi współpracę?
Obejrzyj "Suspirię" albo "Profondo Rosso" to się dowiesz dlaczego. Po prostu tworzy niesamowity klimat.
Tak swoją drogą to wymieniłem tę grupę. :)
Wawrzyniec pisze: Szczególnie jak obejrzałem ten z kozłem uprawiającym seks (tytułu już nie pamiętam).
Co? :D A nie był to może film Waleriana Borowczyka? :D

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33787
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

#15 Post autor: Wawrzyniec » czw wrz 10, 2009 20:06 pm

Koper pisze:
Wawrzyniec pisze: Szczególnie jak obejrzałem ten z kozłem uprawiającym seks (tytułu już nie pamiętam).
Co? :D A nie był to może film Waleriana Borowczyka? :D
A jakie to są filmy Waleriana Borowczyka? (boję się, że głupie pytanie zadałem).

A co do filmu to znalazłem go. Co prawda nie jest to do końca film Dario Argento, gdyż reżyserem jest Michele Soavi, a Argento napisał scenariusz. Film w oryginale nazywa się "La Chiesa" czyli "Kościół". Film znany też jako "The Church" aka "Demons 3" aka "Demon Cathedral" aka "Cathedral of Demons"
Co do muzyki to z tego co wyczytałem www.imdb.com to odpowiadają za nią: Goblin Keith Emerson, Fabio Pignatelli i Philip Glass :shock:

Zwiastun:

http://www.youtube.com/watch?v=qU7xDXEv ... re=related

A tutaj opisana przeze mnie scena:

Ze względu na drastyczne sceny o mocnym zabarwieniu erotycznym filmik ten przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych. Osoby niepełnoletnie mogą go oglądać wyłącznie za zgodą opiekunów.

http://www.youtube.com/watch?v=sjYmJZ3G ... re=related
#WinaHansa #IStandByDaenerys

ODPOWIEDZ