James Newton Howard - The Nutcracker And The Four Realms (2018)

Tutaj dyskutujemy o poszczególnych ścieżkach dźwiękowych napisanych na potrzeby kina.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23247
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: James Newton Howard - The Nutcracker And The Four Realms (2018)

#31 Post autor: Mystery » czw paź 25, 2018 18:32 pm

No cóż, szału nie ma, ale Howardowcy pewnie będą zadowoleni, jak na Dziadka do Orzechów Czajkowskiego tu nie wiele, a sam James od siebie dokłada nie wiele, spodziewałem się większej przygody, a dostałem dobrze podane ciepłe kluchy, ot kolejny symfoniczny Disneyowski score.

Awatar użytkownika
Radek
Spec od additional music
Posty: 670
Rejestracja: pt cze 23, 2017 18:34 pm
Lokalizacja: Otwocki Rów

Re: James Newton Howard - The Nutcracker And The Four Realms (2018)

#32 Post autor: Radek » czw paź 25, 2018 18:36 pm

Po pierwszym odsłuchu mogę powiedzieć, że jednak bliżej tej muzyce do Maleficent niż do Zwierząt. Czuję podobne oddziaływanie orkiestry. Choć Maleficent nadal poziom wyżej. Jestem też zaskoczony duża ilością muzyki akcji. Myślałem, że będzie bardziej cukierkowo. Tematycznie raczej JNH ma mało do zaoferowania, jedynie temat Clary udało mi się wychwycić, skądinąd bardzo ładny. Najciekawszy utwór? Według mnie ten którego nie ma w filmie :mrgreen:, czyli The Polichinelles, te rwące skrzypce :).

Jeżeli chodzi o Tchaikovskiego, to wydaję mi się, że jest trochę wciskany bez kontekstu i nie ma go zbyt dużo, chociaż mogę nie rozpoznawać wielu fragmentów tego baletu, oprócz tych oczywistych. Tutaj lista co udało mi się rozpoznać:

Sugar Plum and Clara - March
The Nutcracker and the Four Realms - Miniature Overture
Clara"s New World - Dance of the Sugar Plum Fairy
The Waterfall - Dance of the Sugar Plum Fairy
Clockwork Mice - The Decoration of the Christmas Tree

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13105
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: James Newton Howard - The Nutcracker And The Four Realms (2018)

#33 Post autor: lis23 » czw paź 25, 2018 18:51 pm

Heh, ja nie odsłuchałem jeszcze całości (10 utworów + dwa końcowe teacki) ale wydawało mi się, że akcji jest tu właśnie niewiele, przede wszystkim ósmy utwór i jeszcze jakiś fragment wcześniej, może później jest więcej? Na razie najbardziej podoba mi się pierwszy, czwarty, siódmy, ósmy i dziewiąty utwór.
Dawno nie słuchałem "Czarownicy" i z tego co pamiętam, jest tam więcej magii ale też więcej akcji i mroku, a tutaj jest raczej bardziej lirycznie, magicznie i ciepło, więc Zwierzęta bardziej mi się skojarzyły ;) Może i szału nie ma, jak pisze Mystery ale na pewno jest to Howard w lepszej formie, niż przed "Czarownicą" i "Zwierzętami".
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Radek
Spec od additional music
Posty: 670
Rejestracja: pt cze 23, 2017 18:34 pm
Lokalizacja: Otwocki Rów

Re: James Newton Howard - The Nutcracker And The Four Realms (2018)

#34 Post autor: Radek » czw paź 25, 2018 19:40 pm

lis23 pisze: Heh, ja nie odsłuchałem jeszcze całości (10 utworów + dwa końcowe teacki) ale wydawało mi się, że akcji jest tu właśnie niewiele, przede wszystkim ósmy utwór i jeszcze jakiś fragment wcześniej, może później jest więcej? Na razie najbardziej podoba mi się pierwszy, czwarty, siódmy, ósmy i dziewiąty utwór.
Pod koniec jest jej trochę więcej. Chociaż może przesadziłem z tą dużą ilością.

A co do Tchaikovskiego to coś czuję, że w filmie będzie go dużo więcej niż na płycie. Po prostu wrzucą całe fragmenty jego kompozycji.

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13105
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: James Newton Howard - The Nutcracker And The Four Realms (2018)

#35 Post autor: lis23 » czw paź 25, 2018 20:25 pm

Co do samego Czajkowskiego, taki składak baletowy byłby ok?

https://www.empik.com/tchaikovsky-compl ... 0,muzyka-p
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10218
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: James Newton Howard - The Nutcracker And The Four Realms (2018)

#36 Post autor: Ghostek » czw paź 25, 2018 23:20 pm

A dla mnie ten score to jest bomba! Czarwnica, Dziad - ten sam poziom. Pięknie!
Obrazek

Awatar użytkownika
galljaronim
John Powell
Posty: 1152
Rejestracja: czw sty 14, 2010 21:23 pm
Lokalizacja: Kęty

Re: James Newton Howard - The Nutcracker And The Four Realms (2018)

#37 Post autor: galljaronim » pt paź 26, 2018 14:35 pm

Ghostek pisze:A dla mnie ten score to jest bomba! Czarwnica, Dziad - ten sam poziom. Pięknie!
Potwierdzam. Score naprawdę świetny. Dużo kolorytu, momentami zgrabnie wpleciony Czajkowski, i to co lubię u Howarda - chórki.
Temat w utworze Queen Clara (początek) bardzo mi przypomina jakiegoś Hornera, albo po prostu jest napisany w takim hornerowskim stylu.
Piosenka w wykonaniu ojciec-syn niestety już tak nie zachwyca.

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10218
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: James Newton Howard - The Nutcracker And The Four Realms (2018)

#38 Post autor: Ghostek » pt paź 26, 2018 15:05 pm

Jeden tematów to parafraza hymnu Capitolu z Igrzysk.
W sumie oryginalność tej pracy to taka naciągana dwója, ale konstrukcja całości i wykonanie zupełnie to rozgrzesza.
Obrazek

Awatar użytkownika
Mystery
James Horner
Posty: 23247
Rejestracja: pt gru 01, 2006 11:34 am

Re: James Newton Howard - The Nutcracker And The Four Realms (2018)

#39 Post autor: Mystery » sob paź 27, 2018 11:50 am

Po kolejnych przygodach nieco lepiej, ale owa oryginalność, tematyka oraz potraktowanie Czajkowskiego nadal stoją na przeszkodzie nazwanie mi "Dziadka" świetną pracą, jaką była niewątpliwie "Czarownica", nic, zobaczymy co czeka nas w "Zwierzętach".

W tym roku fajniej w Czajkowskiego zabawił się Benek ;)

youtu.be/MXutVaTzwDI

Awatar użytkownika
Pawel P.
Metallica
Posty: 1436
Rejestracja: czw gru 29, 2011 21:36 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: James Newton Howard - The Nutcracker And The Four Realms (2018)

#40 Post autor: Pawel P. » śr paź 31, 2018 12:56 pm

Piękna jest ta muzyka, ma w sobie wiele wdzięku, magii i czaru, trochę jak wypadkowa Czarownicy, Fantastycznych zwierząt, Królewny śnieżki i łowcy a nawet Piotrusia Pana. Czajkowskiego jest tu może z 10 procent maksymalnie. Z każdym przesłuchaniem odkrywam tu coś nowego. Bardzo wiele się dzieje, chociaż główne tematy są właściwie dwa.

Aha, Lang Lang nie gra tylko w The Nutcracker Suite, ale jest także odpowiedzialny za partie solowe w części innych utworów - inaczej nie byłby napisany na okładce jako solista w scorze. Wspomniana Elizabeth Burley gra swoje partie w ramach orkiestry i tyle.

Dziś jest pokaz prasowy, ale z braku czasu odpuszczam, poza tym jest z dubbingiem, więc poczeka się na emisję w oryginale na HBO czy gdzieś tam.

Awatar użytkownika
Pawel P.
Metallica
Posty: 1436
Rejestracja: czw gru 29, 2011 21:36 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: James Newton Howard - The Nutcracker And The Four Realms (2018)

#41 Post autor: Pawel P. » śr paź 31, 2018 14:13 pm

I jeszcze dodam, że chociaż mogę się tu mylić, ale chyba w żadnej dotychczasowej pracy JNH nie słyszałem aż takiej dawki chórów

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10218
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: James Newton Howard - The Nutcracker And The Four Realms (2018)

#42 Post autor: Ghostek » śr paź 31, 2018 14:24 pm

Pawel P. pisze:
śr paź 31, 2018 14:13 pm
I jeszcze dodam, że chociaż mogę się tu mylić, ale chyba w żadnej dotychczasowej pracy JNH nie słyszałem aż takiej dawki chórów
Właśnie.
Trochę z dupy to marudzenie, że zawód i tym podobne. Jak dla mnie najbardziej klasowa i magiczna praca od czasów Czarownicy. Nawet Bestie niżej od tego - jak dla mnie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Radek
Spec od additional music
Posty: 670
Rejestracja: pt cze 23, 2017 18:34 pm
Lokalizacja: Otwocki Rów

Re: James Newton Howard - The Nutcracker And The Four Realms (2018)

#43 Post autor: Radek » śr paź 31, 2018 14:36 pm

Ja to mam mały problem, bo bardzo chciałbym ocenić tę płytę z fanbojskiego punktu widzenia :D , ale nie mogę. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty w tym wcześniej wspominaną oryginalność, wyżej niż 4 dać nie mogę i to też tylko wtedy jeżeli w filmie dobrze się sprawdzi.

Zrobiłem też trochę bardziej szczegółowy breakdown, to co wcześniej pisałem, plus kilka nowych fragmentów:

The Nutcracker and the Four Realms - Miniature Overture (prawie przez cały utwór)
Clara's New World - Dance of the Sugar Plum Fairy (0:00-0:30), In the Pine Forest (2:28-3:22)
Mouserinks - Coffee Arabian Dance (0:30-1:22), Waltz of Flowers (3:50-4:00)
Sugar Plum and Clara - March (3:35-3:40)
The Waterfall - Dance of the Sugar Plum Fairy (2:12-2:32)
Clockwork Mice - The Decoration of the Christmas Tree (0:50-1:10) - chyba mój ulubiony fragment z Czajkowskim z całej płyty.
The Machine Room Fight(pierwsza połowa i koniec tego utworu to cudo 8) ) - Dance of the Sugar Plum Fairy (Od 0:01, później wraca w drugiej minucie)

Nie jestem pewien co do końcówki Presents From Mother bo brzmi bardzo klasycznie, ale to chyba Howard.

A co do seansu to też sobie na razie odpuszczam. Poczekam do 16 listopada na Zwierzęta i zaliczę dwa filmy naraz :).
Pawel P. pisze: Bardzo wiele się dzieje, chociaż główne tematy są właściwie dwa.
Możesz napisać, w których utworach ten drugi temat znajdę? :)

Awatar użytkownika
Pawel P.
Metallica
Posty: 1436
Rejestracja: czw gru 29, 2011 21:36 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: James Newton Howard - The Nutcracker And The Four Realms (2018)

#44 Post autor: Pawel P. » śr paź 31, 2018 15:51 pm

Miałem właśnie na myśli koncówkę Presents From Mother - ale w tej pracy jest mnóstwo pomniejszych tematów, więc naprawdę trudno mi na ich liczbę narzekać.

Co do tak zwanej oryginalności, dla mnie to zawsze najmniej istotny element wszelkich muzyk filmowych. Przecież one i tak opierają się najczęściej na brzmieniu orkiestry. Uważam, że ważniejsze są same kompozycje, melodie, klimat, dramaturgia, jakość wykonania. Na co komu najbardziej nawet oryginalna muzyka, która nie zapada w pamięć albo czegoś po prostu w sobie nie ma? Nie instrumentarium jest ważne, a to, co się z nim robi. Inna sprawa, że w tym roku ukazało się jak na razie z sześć soundtracków, które uważam za warte uwagi (jasne, nie wszystko znam).

To oczywiście moje podejście, każdy może mieć inne.

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13105
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: James Newton Howard - The Nutcracker And The Four Realms (2018)

#45 Post autor: lis23 » śr paź 31, 2018 18:02 pm

Pawel P. pisze:
śr paź 31, 2018 14:13 pm
I jeszcze dodam, że chociaż mogę się tu mylić, ale chyba w żadnej dotychczasowej pracy JNH nie słyszałem aż takiej dawki chórów
W "Atlantis: The Lost Empire" jest sporo chórów, zwłaszcza w finale ale to inny rodzaj niż tutaj.
Ja też mam gdzieś tzw. oryginalność, liczy się melodyka i tzw. słuchalność.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

ODPOWIEDZ