Justin Hurwitz - First Man (2018)

Tutaj dyskutujemy o poszczególnych ścieżkach dźwiękowych napisanych na potrzeby kina.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Justin Hurwitz - First Man (2018)

#91 Post autor: Adam » śr paź 10, 2018 07:32 am

Kurła kiedy to było gdy za dźwięk maszyny do pisania dawali Oscara... Hans się próbował podpiąć pod pomysł z rozwalonym fortepianem ale Oscara nie dali, za to FilmMusic.pl shejtowało score... Stare dobre czasy, teraz to nawet nie wiadomo jakimi zasadami się co roku Ampas kieruje..
#FUCKVINYL

hp_gof

Re: Justin Hurwitz - First Man (2018)

#92 Post autor: hp_gof » śr paź 10, 2018 09:39 am

Ależ oczywiście, że wiadomo czym kieruje się AMPAS: popularność filmu + mocne działanie muzyki w filmie + charakterystyczne brzmienie. Theremin jak najbardziej zalicza się do tej ostatniej kategorii ;)

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Justin Hurwitz - First Man (2018)

#93 Post autor: Adam » śr paź 10, 2018 09:42 am

dźwięk rozwalanego fortepianu też, a oscara nie dali :(
#FUCKVINYL

hp_gof

Re: Justin Hurwitz - First Man (2018)

#94 Post autor: hp_gof » śr paź 10, 2018 09:47 am

Bo wszystkie trzy kryteria muszą być spełnione jednocześnie!!!

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Justin Hurwitz - First Man (2018)

#95 Post autor: Adam » śr paź 10, 2018 10:34 am

smuteczek :(
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Wojteł
John Williams
Posty: 9826
Rejestracja: sob mar 15, 2008 23:50 pm
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody

Re: Justin Hurwitz - First Man (2018)

#96 Post autor: Wojteł » śr paź 10, 2018 15:17 pm

Z tym rozwalonym fortepianem to pijesz do Sherlocka?
Haha Śląsk węgiel zadupie gwara

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Justin Hurwitz - First Man (2018)

#97 Post autor: Adam » śr paź 10, 2018 15:29 pm

si
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
lis23
+ Ludvig van Beethoven +
Posty: 13081
Rejestracja: czw lis 12, 2009 03:50 am
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Justin Hurwitz - First Man (2018)

#98 Post autor: lis23 » czw paź 11, 2018 18:22 pm

Muza jest już na sieci, dosyć szybko, bo liczyłem raczej na nowego Giacchino.
Tylko On, Williams John ;)
Tylko on, Elton John ;) ;)

Awatar użytkownika
Koper
Ennio Morricone
Posty: 26132
Rejestracja: pn mar 06, 2006 22:16 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Justin Hurwitz - First Man (2018)

#99 Post autor: Koper » czw paź 11, 2018 18:41 pm

Wawrzyniec pisze:
śr paź 10, 2018 01:19 am
Ha, mam Cię :!: :P "Fajniejsze od Hansa", ale myślałem, że Hans rżnie z Goblinów, a Ty lubisz przecież Goblinów? :P :wink:
A co ma piernik do wiatraka? Jakby Zenek Martyniuk zerżnął coś z Morricone, to miałbym go za to wielbić? :P
"Hans Zimmer w tej chwili nic nie potrzebuje. (...) Ciebie też nie potrzebuje." - Paweł Stroiński

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Justin Hurwitz - First Man (2018)

#100 Post autor: Adam » czw paź 11, 2018 19:37 pm

W większości nudny i do bólu usypiający albumowo score. Totalna asceza muzyczna aż do przesady. Kolejny przykład muzyki, która na CD w większości się nie nadaje. Parę traków fajnych, parę mega, ale całościowo o jakieś +30 min za długie. W filmie zapewne zmiażdży geniuszem, bo jest parę rozwiązań które robią mega klimat i se to można wyobrazić, ale na pewno nie po to, żeby tego słuchać solo bez filmu w smogowy jesienny wieczór :roll: Szacunek za koncept, za oryginalność, ale to nie jest muzyka na płytę, a na pewno nie tak nieumiejętnie pocięta na traki i tak długa.

Przebudziłem się na 15 traku dopiero, wreszcie coś się działo, ale też na chwile, a potem znów pobudka jakieś 10 traków przed końcem ;-) Ale tak, strona liryczna i temat rodziny jest tu najładniejszy na całym CD. Najlepszy track oczywiście start Apollo (choć znów - zżyna z Powella z Lotu 93 tu aż w oczy szczypie). A ta stara piosenka wetknięta na środek CD to oczywiście jak zwykle wydawnicza pomyłka. Po co takie pojedyncze badziewia upychają na scory? Spotykało to Barryego, Newmana i wielu innych i wciąż spotyka.. Choć tyle że w dobrej jakości audio ona jest, a nie brzmi znów jak nagrywany dyktafonem live z gramofonu puszczonego w miejskim autobusie.

Aha, i już wiem po przesłuchaniu CD, czemu Gosling na okładce śpi :mrgreen: Biedaka nawet epicka końcówka płyty nie przebudziła, co dziwne :o
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Wojteł
John Williams
Posty: 9826
Rejestracja: sob mar 15, 2008 23:50 pm
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody

Re: Justin Hurwitz - First Man (2018)

#101 Post autor: Wojteł » czw paź 11, 2018 22:27 pm

No cóż, trudno się nie zgodzić. Sporo tutaj sound designowego materiału, i to niezbyt odkrywczego - raczej taki ambient w porywach do Johanssona. Można by to bez żadnej straty wywalić, bo wcale nie dopełnia to jakoś szczególnie tej bardziej melodyjnej części płyty, która też pozbawiona problemów nie jest. Przede wszystkim, jest to w zasadzie cały czas wałkowanie tego samego tematu i ostinata, tylko w różnych aranżacjach. Troszkę od tego odstaje The Launch, które brzmi mocno współcześnie (czyli coś między RCP a Pricem) i Docking Waltz, które ze względu na mnogość nawiązań do gatunków sci-fi w różnych warstwach elektroniki, orkiestracji i ogólnie samej formy, jest jednym z najciekawszych utworów płyty.
Haha Śląsk węgiel zadupie gwara

Awatar użytkownika
Adam
Jan Borysewicz
Posty: 58190
Rejestracja: wt lis 24, 2009 19:02 pm

Re: Justin Hurwitz - First Man (2018)

#102 Post autor: Adam » czw paź 11, 2018 22:55 pm

Cieszę się Wojtełe, że choć raz się ze mną zgadzasz :oops: Z moim gustem w takim razie nie jest tak źle :P
#FUCKVINYL

Awatar użytkownika
Wojteł
John Williams
Posty: 9826
Rejestracja: sob mar 15, 2008 23:50 pm
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody

Re: Justin Hurwitz - First Man (2018)

#103 Post autor: Wojteł » czw paź 11, 2018 23:50 pm

Bo Ty czasem powiesz coś mądrze, i wtedy przyznam Ci rację, a czasem gadasz farmazony, i wtedy też o tym wspomnę :wink:

Poza tym, ja też nie jestem fanem wydawania wszystkiego, co udało się nagrać. Jasne, jest mnóstwo scorów, dla których nie wyobrażam sobie innego wydania niż complete, ale to są z reguły jakieś leitmotywiczne epici, albo opierające się na atmosferze i strukturze jak Alien. Ale w momencie, gdy płyta trwa półtorej godziny i połowa materiału to powtórki jednego tematu w niezmienionej aranżacji, jak w Black Panther, albo jakiś mało odkrywczy sound design jak tutaj, to można by płytę bez żadnej straty odchudzić – tym bardziej, że te ambientowe fragmenty to straszny plankton, i w zasadzie większość z nich zwyczajnie zaśmieca płytę.

Tak samo się zgodzę, że piosenka jest tutaj potrzebna jak piąte koło u wozu – lepiej by było dać ten źródłowy track z thereminem, bo by to było klimatycznie i strukturalnie spójne.

Co prawda moja opinia się w stu procentach nie pokrywa z Twoją, bo IMO najlepszy track to bez wątpienia The Landing, no i nie byłbym aż tak krytyczny w stosunku do całej płyty. Ale część ambientowa i sound designowa nie dopełniają się moim zdaniem aż tak organicznie (mimo przenikania ciekawych elektronicznych zabiegów do tych bardziej orkiestrowych kawałków), żeby zaśmiecać płytę taką drobnicą.

No a przynajmniej takie mam wrażenia po pierwszym przesłuchaniu. Może po paru kolejnych razach i/lub wizycie w kinie uznam, że piosenka i te elektroniczne szumy to szczyt geniuszu i płyta bez nich nie ma sensu, ale na razie to wydaje mi się, że mamy kolejny przypadek wydawania całego materiału, mimo, że sporo z niego nie jest warta zachodu. Mogliby ci współcześni młodzi kompozytorzy i wydawcy wziąć przykład z Goldsmitha, który dość drastycznie szedł w drugą stronę, ale też nie zaśmiecał płyt entą niezmienioną powtórką tego samego tematu, albo jakimś nudnym sound desginem. Ta elektronika z epoki to fajny pomysł i to wypada w miarę dobrze. Te bardziej współczesne pomysły też nie są złe, bo np. bass dropy w the landing są świetne, ale jednak większość tej współczesnej elektroniki jest nieszczególnie ciekawa, i mógł się ograniczyć do tych fragmentów, które brzmią jak SFXy z filmach o obcych z lat 50/60.

Inna sprawa, ze teraz soundtracki są coraz bardziej main streamową muzyką i częstro trafiają w gusta ludzi, którzy cenią sobie je głównie za klimacik i ambientowość - dlatego ta muzyczna plama dźwięku, jaką był BR 2049 zbiera mnóstwo peanów wśród młodzieży (i oczywiście cała chwała idzie na konto Hansa, bo nikt z nich nie ogarnia, że on to nazwisko dał na okładkę raczej w celach promocyjnych) :p
Haha Śląsk węgiel zadupie gwara

Awatar użytkownika
Wawrzyniec
Hans Zimmer
Posty: 33787
Rejestracja: sob lip 12, 2008 02:00 am
Kontakt:

Re: Justin Hurwitz - First Man (2018)

#104 Post autor: Wawrzyniec » pt paź 12, 2018 09:14 am

Koper pisze:
czw paź 11, 2018 18:41 pm
Wawrzyniec pisze:
śr paź 10, 2018 01:19 am
Ha, mam Cię :!: :P "Fajniejsze od Hansa", ale myślałem, że Hans rżnie z Goblinów, a Ty lubisz przecież Goblinów? :P :wink:
A co ma piernik do wiatraka? Jakby Zenek Martyniuk zerżnął coś z Morricone, to miałbym go za to wielbić? :P
Ach tak, a 25 Stycznia 2015 roku pisałeś, że "Hans rżnie Goblinów, że aż miło" :P :wink:
viewtopic.php?t=2663&start=1710

OK kończę offtopa, tym bardziej, że słyszę, że raczej to nie kolejny Interstellar czy Gravity.
#WinaHansa #IStandByDaenerys

Awatar użytkownika
Ghostek
Hardkorowy Koksu
Posty: 10200
Rejestracja: śr kwie 06, 2005 23:17 pm
Lokalizacja: Wyłoniłem się z Nun
Kontakt:

Re: Justin Hurwitz - First Man (2018)

#105 Post autor: Ghostek » ndz paź 14, 2018 20:28 pm

Score nie jest nudny. Co najwyżej za długi. Ma sporo świetnych pomysłów brzmieniowych, kilka naprawdę fajnych kawałków, ale za dużo tego jak na tego typu intymna pracę. 40 minut byłoby idealne. Ale należy się szacun za pomysłowe podejście do tematu. Zobaczymy teraz jak to w filmie zabrzmi...
Obrazek

ODPOWIEDZ